Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisikletten düştüm - daha fazla güvenlik için yapmam gerekenler?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında bençizdim tarafından paylaşıldı.

1. bençizdim

bençizdim Üye

Seviye:
    arkadaşlar herkese merhabalar. adım bilgehan erdoğan, 18 yaşındayım, foruma yeni katılıyorum. 3 gün önce ankara 100. yıl'da düz yolda giderken ani fren yapmak zorunda kaldım. frenlerim kilitlendiği için ben de öne doğru uçup takla attım. (ön fren hatası değil) kaskım ve eldivenlerim sayesinde üzerimde -kollarım haricinde- ciddi bir hasar olmadı.

neyse ben bu olaydan sonra basit bir ani frenle bu şekilde zarar görmemek için bisiklete disk fren taktırmak istiyorum. tabi bununla ilgili birkaç sorum olacak.
    -öncelikle disk frene çevirmek ani frenlerde daha güvenli olur mu - kısaca yapmaya değer mi?
    -bisikletim bu değişime ne kadar uygundur?(bisiklet)
    -eğer mümkünse bisiklette bu değişimi yapmak zaman ve fiyat olarak bana ne kadara mal olur?

ayrıca dizlik ve dirseklik kullanmıyorum. bunlar el üstü düşmelerde dirseklerdeki eklem içi hasarı azaltır mı? bir de el bileklerini korumak için eldivenden başka artı bir koruma mevcut mudur?

bunun dışında ihtiyacım olanlar hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Tek yapmanız gereken dikkatli olmak, yolu takip etmek, güvenli fren mesafesi bırakmaktır...

uğur kocaağa ve bençizdim bunu beğendi.
  3. Can Sonbay

Can Sonbay Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun..
    Disk frene geçmenin avantajları disk frene göre değişir..
    Disk mekanik (yani tel ile çalışan) olursa v-fren den pek bi farkı olucağını sanmıyorum.Ancak bisikleti ağırlaştırır..
    Disk hidrolik (yani hidrolik sıvısıyla çalışan) olursa daha sağlam ve daha kullanışlı olur..Ancak maliyeti artar...

bençizdim bunu beğendi.
  4. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Disk frenin fren gücü V frenden fazladır. Aynı şekilde ani fren yapman gerekirse emin ol havada gideceğin mesafe daha fazla olur :D
    Ben de Hakan hocama katılıyorum. Daha dikkatli kullanmak lazım. Koruma takmak tabii ki bir tedbir ama, ağırlık arttıkça sıkıntı artacaktır bence.
    Bisikletin maşasında disk fren takma yerleri mevcut ama göbekler değişecek. En doğru bilgiyi Delta verir ama bence disk gerekli değil.

bençizdim bunu beğendi.
  5. efedeniz4

efedeniz4 Üye

Seviye:
    bilgehan. ben hasan hatırlarsın eymirde fotoğraf çekilmiştik. fotoğrafları dört gözle bekliyorum bilgin olsun. dilersen e posta olarak da atabilirsin efedeniz4@hotmail.com görüşmek üzere....

6. efedeniz4

efedeniz4 Üye

Seviye:
    bu arada çok geçimiş olsun... benim naçizane düşüncem kaliteli bir v fren her zaman gerek bakım yönünden olsun gerek fren mesafesi olarak gerekse hafiflik olarak daha kullanışlı bence...:)