Bisikletteki ilk kazamı geçirdim.

Oğuzhan Kabaçalı

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Scott
Merhabalar herkese. Daha dün kayıt oldum bu siteye. (link) Buda tanışma yazımdır.

Bugün şöyle bir turlayım derken Atatürk Bulvarından Sıhhıye' ye gidiyordum ki önümdeki otobüsün anormal şekilde ani frene basması sonucu bende tecrübesiz olduğum için direk ön frene asıldım. Bunun sonucunda bisiklet taklaya girdi. En büyük eksiğim kafamda kask olmamasıydı. Kaskın önemini bir kere daha vurgulamış olalım. 2 - 3 gün kask alacaktım. Demek ki bir de bu tür korunma ekipmanlarını kesinlikle aksatmamak gerekliymiş. Kazaya etki eden faktörlerse bugün biraz sinirli uyanmıştım ve yolada biraz sinirliyken çıktım, gergindim yani kısacası, otobüsün o kadar sert frene asılması (önü boşken) ve kesinlikle tecrübesizlik oldu. Eğer ki frene tabiri caizse 'cart' diye asılmasaydım bisiklet durabilecek mesafedeydi. Ancak panikten ne yaptığını bilemediğim için birden sıkmış bulundum. Elimde sadece eldiven vardı. Düşme anında kendimi ellerimle büyük ölçüde yavaşlattım ancak yinede kafamı yere çarpacağım kesin olduğu için alnımı yere çarpıp kafatasını riske atmamak için yüzümü yola çevirdim. Sonuç olarak sol kaşım, sol elmacık kemiğim, üst dudağımın sol tarafı ve çenemin sol tarafı bir güzel şişti. Hastaneye gittim hemen gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra birşeyim olmadığını söylediler pansuman yaptırıp eve geldim.

Yazıyı toparlamam gerekirse; kazada sakin olup bisiklete anormal tepkiler verdirmemek gerekliymiş. Altını çizerek söylüyorum KASK KESİNLİKLE KULLANILMALI, ELDİVEN KESİNLİKLE KULLANILMALI. Eğer elimde eldiven de olmasaydı ellerim ciddi yaralar alabilirdi. Bir diğeri ise önünüzü görmediğiniz araçları takip etmeyin ve araya yeterince mesafe bırakmalısınız. Kafanızı yere çarptığınız kazalarda kesinlikle hastaneye gidip film, röntgen vb. şeyleri çektirin kontrol ettirin. Hatta kafanızda kask varken vursanız bile bence gidin doktora. Bisiklet önemsizdir. Bisiklet amaç değil araçtır. O yüzden kendinizden önce lütfen bisiklete koşmayınız.

Umarım çabucak iyileşirim. Herkese hayırlı günler diliyorum. Allah kaza bela vermesin inşallah.

Scudo

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Geçmiş ola. O dedikleriniz bu forumda defalarca yazıldı. Bisiklet alındıktan sonra güvenlik malzemelerini sonra alırız mantığı maalesef hepimizde zamanında oldu. Ucuz atlatmışsınız. Daha da kötü olabilirdi.

Oğuzhan Kabaçalı

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Scott
Yorumlarınız ve iyi dilekleriniz için teşekkürler. Bir musibet bin nasihatten iyidir demişler. Kalıcı bir hasar olmadan o musibeti geçirdik. Aynı şekilde bende artık 2 sokak öteye gitsem bile kasksız gitmem. İlk işim gidip derhal bi kask almak olacak.

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Geçmiş olsun iyi ki ciddi bir sıkıntı yok.

Bu arada çok hızlı başladın

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Geçmiş olsun Oğuzhan Bey.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Geçmiş olsun da hiçbir aracın sağından ve arkasından gitmeyin.
Ben aracın tam sağına doğru giderken öndeki dolmuş ani fren yaptığı için ben de ani fren yapıp ayaklarımın üstünde durarak kurtuldum.
Benim geçtiğim nokta da dümdüz yol. Döneceği yer yoktu. Bu yüzden sağından gitmeyin diyorum. Onu da tecrübeyle anladığım için söylüyorum.

Bir aracın sağından yavaşça geçiyordum adam yanıma gelmeye başlamıştı sonra geçti ve önümde aracını park etti. Ben de geçip gidecek sanıyordum, direkt arkayı kaldırmıştım:)

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
Doğruyu en zor şekilde öğrenmişsiniz, Tecrübe ederek :)
Geçmiş olsun...

farukbal

Üye
Tepki
6
Geçmis olsun. Yeni başlayacak biri olarak bana da örnek olsun bu :)

GT-P5110 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Oğuzhan Kabaçalı

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Scott
İyi dilekleriniz için teşekkürler. :) Gerçekten çok hızlı başlamış sayıldım. Gerçi ben daha erken kaza yapardım diye bekliyordum. Tecrübesizlikte kesinlikle yapılacak bir kaza ama o da bugün oldu işte. Bundan sonra ne bi arabanın arkasından giderim ne sağından yavaşlar veya basar gider diye geçmem. İyi ders oldu bana. Umarım bu yazıları başkalarıda okuyup tedbirli yolculuk ederler.

Aldora Road Team

Daimi Üye
Tepki
141
İsim
Üzeyir Sağlık
Bisiklet
Carraro
geçmiş olsun hocam bunlar bana hep oluyor ama hep ucuz atlatıyorum tabii ki koruma ekipmanı varken ama bir dahakine ucuz atlatamaya bilirsiniz kask eldiven şart açıkcası bu kazalarda alınan yaralar 2-3 güne geçiyorken orada alınan bir anı bir ömür geçmiyor tatlı bir anı oluyor tabii ki o an için öyle söylenemez. :D