Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklette yağlama nasıl yapılmalı?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında kultigin tarafından paylaşıldı.

1. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    Arkadaşlar forumda böyle bir başlık açılmışsa özür dilerim (Nazar değmesin foruma ilgi büyük epey başlık açılmış) biraz baktım bulamadım.((((Bisiklet konusunda bu kadar önemli bir oluşumda emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim.Ülkemde bir konuda bu kadar güzel bir oluşum ve paylaşımın ortamı olmasından gurur duydum.:cool: :in: )))) Bir bilene sormakta fayda vardır.

Bisikletin zincir,ön arka göbek,orta göbekte ve diğer yerlerinde nasıl bir yağlama yapılması uygundur?
    Bisikletimi yeni aldım.15 gündür yağlamadan biniyorum.Nasıl bir yağ kullanmalıyım? Piyasada hazır bu işler için özel olarak hazırlanmış bakım ürünleri sanırım benim gibi amatörler için illa gereklimi yani başka bir yağ kullansakta yerini tutarmı.20w 50 motor yağı kullanabilirmiyim,yoksa piyasada satılan mesela.Yağın ileride yapış yapış olması,toz çekip siyahımsı bir tortulanma yapmaması için neler yapabilirim.Ara ara yıkayarakmı gidereceğim bunları.

EMİN_00034 ve BORA AÇAR bunu beğendi.
  2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle motor yagindan uzak duruyoruz. Cünkü motorlarin zincirleri kalin ve sabittir. Bu nedenle de yaglari daha agdali, yani yapiskan oluyor.

Ince bir makine yagi ile veya özel bisiklet zinciri yaglari ile zincir yaglanir. Yaglamadan önce mazot benzeri bir cözücü ile (yine bu is icin de özel kimyasallar, düzenekler var ancak ben isin biraz kolayina kacacagim) zinciri temizlemekte fayda var. Böylelikle pislikten, kumdan, tozdan da arindirmis oluruz. Sonra da zincirin ic kismindan olacak sekilde bolca yaglayip, kabasini da temiz bir bez yardimiyla almak gerek.

Tekerlek göbeklerinin yaglamasi biraz daha ciddi bir is. Hic bir sekilde ince yag kullanmamak gerekiyor cünkü ince yaglar kisa sürede akip, göbegi kuru birakiyor. En uygunu, rulman gresi ile göbegin belirli km araliklarinda yaglanmasi, bakim yapilmasi veya cok binmeyen bir kullanici iseniz de en azindan sezonda bir defa acilip yaglanmasinda fayda var. Fakat göbek ayari cok ince bir ayar oldugu icin ve özel ince anahtarlar gerektirdigi icin, bu isi bilen birisinin yapmasinda fayda var.

Orta göbekler artik neredeyse tüm bisikletlerde kapali rulmanli (cok düsük modeller haric). O nedenle ne bakim dertleri var, ne de yaglama. Arada bir temizlik iyi gelir, o kadar. Zaten distan yaglama yapilsa bile, o yagin rulmanin icine girme sansi yok.

Onun disinda, ilk montaj esnasinda fren telleri coook ince bir sekilde greslenirse, hem frenin hissi yumusar, hem de tellerin acikta kalan kisimlarinin paslanmasi önlenir.

Son olarak, Ender Abi'mizin hazirladigi ve bence forumdaki en detayli anlatimlardan birisi olan Evde Amatörce Bisiklet Bakimi'na bakmalisin.

3. serhan erdoğrucular

serhan erdoğrucular Üye

Seviye:
    hisarönünden silah yağı alıp kullandım ve kesinlikle çok iyi netice verdi.vites geçişlerim çok yumuşaklaştı sürüş keyfim ikiye katladı

ilkay0211 bunu beğendi.
  4. Furkan ÖZEN

Furkan ÖZEN Yeni Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Ben makina yağı kullanıyorum. Küçük bir kutusu var. Mazotla temizlemenizi tavsiye ederim. Mazot gerçekten işe yarıyor. Sonrasında da yağı sürün. tamamdır.

5. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
    silah yağı çok mantıklı. başka kullanan arkadaşlar var mı ?

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bisiklet için üretilen yağlar varken nedir bu macera arayışı?

7. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    belki fiyat bir unsurdur bu arayışta ,bilmiyorum ama belki dediğim gibi daha ucuzdurlar 125ml yağa 20 tl vermek biraz acı :),ha komponentleri koruyor tabi ama işte aynı görevi yapacak daha uygun fiyatlı bir ürün arayışı sanırım bu

Onur Ali İmren bunu beğendi.
  8. haylaz01

haylaz01 Yeni Üye

Bu yağı rubleye de sürsek veya zincire sürdükten sonra vites attırarak rubleye de bulaşmasını sağlasak doğru olur mu? Rublem biraz pas tutmaya başlamış da.

9. Tunca Bergmen

Tunca Bergmen Yeni Üye

Seviye:
    Hazır konu açılmışken benim de sormak istediğim bir şey var. Bisiklette WD40 kullanımı konusunda ne düşünüyorsunuz? Faydası zararı var mıdır?

10. faruk öztürk

faruk öztürk Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    WD40 zararı olcanı zannetmıyorum hatta yararı vardır hocam

11. mütalam

mütalam Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Arkadaşlar uzun zamandır bisikletimi kullanmıyorum. Amortisörler ve zincir aşırı derece yağlı. Dişliler ve zincirde yağdan dolayı katman oluşmuş. İyi bir ürünle bu eski yağları tamamen temizleyip, yağlamayı düşünüyorum. Koçtaş'ta temin edebilirsem daha iyi olur. Önerebileceğiniz ürünler var mı?

12. Emre Örsel

Emre Örsel Aktif Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    güzel bir banyo(bulaşık sabunlu) üstüne gaz yağı ile bir temizlik daha sonra da tekrar yağlanması

13. mütalam

mütalam Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Emre Örsel gaz yağını nerede bulabilirim? Birde yağ için hangi ürünü önerirsiniz?

14. Emre Örsel

Emre Örsel Aktif Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gaz yağını nalburlarda bulabilirsin. Forumda biraz araştırma yaparsan hangi yağın senin için daha iyi olduğuna da karar verebilirsin.
    Sağ üstteki arama yerini kullanabilirsin.

15. Sinan Sahinoglu

Sinan Sahinoglu Üye

Seviye:
    Mazotla temizle sonra zincire suyu dök kurusun 1 saat sonra yagla

16. mütalam

mütalam Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Amortisörler ve zinciri yağlamak için WD-40 uygun mudur?

17. Capt

Capt Yeni Üye

Adı:
    Hasan A.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @mütalam Zincir için zefal pro 'yu öneririm. wd-40 yük altında çalışan ekipmanların yağlaması için uygun değildir.

18. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    zincir için yüksek tutucu özellikli sprey motosiklet zincir yağlarını öneriyorum bende

19. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Sele borusu zincir yağı ile yağlanır mı?

20. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    yok wd-40 sıkarsınız oraya