Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklette Spd Ayakkabı Kullanımı...!!!

Konu, 'Giyim' kısmında Sercan Balcı tarafından paylaşıldı.

1. Sercan Balcı

Sercan Balcı Kıdemli Üye

Seviye:
    Slm arkadaşlar benim merak ettiğim bir konu var bu spd ayakkabıları hangi kişiler giyebilir mesela profesyonel biniciler diyelim ama bunlardan başka kişilerin giyme ihtimali nasıldır onu sormak istedim ve bu ayakkabılar pedallara sabit kilitli oldukları için herhangi bir olası kaza esnasında eğer pedaldan ayağını çıkaramazsan kötü sonuçlar doğurabilir diye düşünüyorum sizlerinde bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum saygılarımla...

mziyaeddin bunu beğendi.
  2. mziyaeddin

mziyaeddin Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet Ziyaeddin UYANIK
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    İsteyen herkes kullana bilir. Yokuş çıkarken çok avantajlı oluyor. Arazide inişlerde ayağının pedaldan kayma gibi bir sıkıntısı olmuyor.
    Tek kötülüğü gündelik hayatta rahat kullanılmıyor. Mesela okula gidip gelirken çok iyi oluyor ama okulda sıkıntı oluyo, çok fazla sesçıkartıyor. Hele bide derse geciktiysem bütün bölümü inletiyorum:D Bende o yüzden çantamda spor ayakkabılarımı taşıyorum okula gidince değiştiriyorum.
    Düşme konusundaysa benim düşülerimde hep çıktı. Yaklaşık 1 senedir kullanıyorum 5-6 kez düştüm hepsinde çıktı. Tabi 2 kerede olduğum yere devrilmiştim onda çıkmadı. Birinde sağ ayağımı çıkarttım sola devrildim. birindede ayağımın teki kilitli vaziyette üst boruya oturuyordum birden dengemi yatbettim ve devrildim.

umutkahraman bunu beğendi.
  3. Sercan Balcı

Sercan Balcı Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet hocam ses çıkarma konusunda haklısınız benimde arkadaşlarım kullanmakta krampon gibi mübarek bende spd ayakkabıya geçmeyi düşünüyorum bakalım hayırlı olur inşallah yorumun için saol kazasız bol pedallamalar....

Bedreddin ve mziyaeddin bunu beğendi.
  4. sercanczo

sercanczo Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kaza esnasında duruma göre faydalı da zararlı da olabilir diye düşünüyorum.Yakın zamanda bana araba yandan çarptı kilitli pedallar büyük ihtimalle çok ileriye fırlamamı engelledi, bisikletle aramda bi kaç metre fark vardı,ama pedalları hemen çıkardamadıgım için sol bacagım gerildi ve biraz kas agrısı çektim ve kaza anında ileriye fırlamayıp havadan belimin üstüne düştüm.

5. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    lise yıllarını saymazsak bisiklet mazim 610km oldu bugün. dün almış olduğum spd leri bugün kendim monte etim ve ilk deneme sürüşümü yaptım. kavşaklarda özellikle durdum, 3 kez köpeklerle muhabbet ihtiyacı doğdu 1kez arkamdan gelen arabayı bekleyen kamyonet araba geçer geçmez önüme fırladı durmam gerekti. şu anakadarki düşme sayısı sıfır. evin etrafında çıkamadığım 2 rampa vardı , yaklaşık yarıya kadar 1-2 mola vererek çıkıyor sonrasınıda elimde çıkıyordum bugün her 2 rampayıda ard arda su bile içmeden çıktım. sertlik ayar vidaları en gevşek konumunda ayarlı ayaktan ufak bir hareketle kurtuluyor. dolaysıyla bir sıkıntı yaşamadım bugün ve keyfim yerine geldi . iyiki almışım diyorum.

Barış TOPÇU bunu beğendi.
  6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Kullanmaya başladığımdan şimdiye kadar her kazada çıktı. Bir seferinde teki çıkmamıştı. Ama bisiklet üzerinde yan tarafa yatıp kayacak şekilde yere yapışmıştım. Havaya bakan taraf çıkmadı. Zaten bir ayak dönmesi ya da gerilmesi gibi bir durum yoktu o tarafta. O da bir sorun teşkil etmedi.

Ancak ayarı aşırı sıkı olursa çıkmayabilir.

Yalnız şunu söyleyebilirim; biraz bağımlılık yapıyor SPD. Sonra normal ayakkabıyla sürmek istemiyorsunuz. :) Sürmek zorunda kalırsanız eğer, ayaklarınız istem dışı olarak pedaldan havaya kalkabiliyor.

7. Ozcan SEMET

Ozcan SEMET Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam arkadaşlar,

Bende bugün wellgo spd pedal ile sidi ayakkabı aldım montajını yaptım ama test etme şansım olmadı, bide platform aldım üzerine taktım alışana kadar şehir içi kullanımında kilitlemeden kullanabilmek için. Umarım önemli bi kaza geçmez başımdan..

8. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    ses çıkarmayan ayakkabılarda var...altları normal spor ayakkabı gibi..bunlardan alırsanız sorun olmaz.

düşme konusuna gelince alışana kadar en gevşek ayarda kullanmak en iyisi ,panik yaptığınız zaman düşmeden çıkıyor..tabi o arada biraz korkuyor insan normal olarak...bir süre sonra bilinçaltına yerleşiyor..ancak çok ani duruşlarda(önünüze birşey çıkıp ani fren yapınca mesela) düşmek kaçınılmaz
    ama çok hasar verecek düşüş olmuyor.

9. Ahmet Bolgi

Seviye:
    bende platform takmıştım apt. önünden bahçe kapısına kadar kullandım, tutunacak ilk ağaçta pedalı takıp çıkarma işini bikaçkere yapıp çıktım yola. iyiki almışım diyorum. platformlarıda sökmeyeceğim dursun üstünde.

10. Baran Özkan

Baran Özkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende almayı düşünüyorum
    SHIMANO PD-M520 KİLİTLİ MTB PEDAL
    sizce nasıldır ilk defa kullanıcam daha önce kullanan arkadaş varmı acaba?

11. Baran Özkan

Baran Özkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    ve birde daha önce kullanmadığım için soruyorum her türlü mtb ayakkabısı ile kullanılıyomu acaba yoksa bazı mtb kilitli pedallar için ayakkabılar almak gerekiyormu

12. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    520 kullanıyorum ben. 2 yıla yakın oluyor, oldukça aşınmış durumda dış yüzeyi. Ancak işlevini hala sorunsuz şekilde sürdürüyor. Pedalı kilitlediğim yerin tam alt-dış kısmında kalan yeri çok inceldi. Kırılacak diye korkuyorum. Bir sonraki pedalımı o bölgeyi göz önünde bulundurarak alacağım. Yani tasarımına dikkat edeceğim. (Belki fikir verir...)

13. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    pdm 520 dediğiniz pedal 45 lira...2 senede aşınması normal bence...

Serden Us bunu beğendi.
  14. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Evet, fiyatına göre normal. Ama daha fazla vereyim, daha uzun gitsin istiyorum. Pedalı kötülemek amacıyla yazmadım.

Goflet bunu beğendi.
  15. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    pedallarla beraber kal dediğimiz küçük metal parçalar gelir. bunları kilitli pedal uyumlu mtb ayakkabısına monte edersiniz.

16. Ahmet Bolgi

Seviye:
    spd ile tanışma faslının ardından çalışma faslına getirelim sırayı. antrenör yada profesyonel arkadaşlar bu konuda varmı tavsiyesi olan?

17. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hem kilitli hem kilitsiz olanlar var giriş seviyesi için öneriliyor o modellerle başlayabilirsiniz. ya da sertlik ayarı yapılanlar var, onları alıp ayarı gevşek tutarsın alışma süresini atlatana kadar. alıştıktan sonrası sana kalmış.

18. ertr

ertr Yeni Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun abi :)

Mümkün olduğunca çok sürmeye çalış abi, farklı kaslarının çalışmaya başladığını hissedersin. Bir süre sonra hem basmaya hem çekmeye başlarsın performansın hissedilir derecede artar.

Birde genelde hangi ayağının üzerine indiğini belirle,durmadan önce o ayağını pedaldan kurtar son an heyecanları yaşamazsın :in:

Ahmet Bolgi bunu beğendi.
  19. Ahmet Bolgi

Seviye:
    ilk denemede 10km kadar turladım . kavşaklarda özellikle durarak, ardından 3 kez mahallenin köpekleriyle sohbet etmem gerekti inmeye hazır vaziyette geçtim yanlarından, 1 kez 2 ayaklı bir it arkamdan gelmekte olan araba yüzünden beklerken aracın geçmesiyle yola fırlayarak önümden geçmesi bir oldu bekliyor diye hazırlıksızdımda ama düşmeden durdum :)

güzel olan yanı mahallede soluklanma bahanesiye dinlenmeden çıkamadığım 2 rampayı ard arda çıktım ki o zaman verdiğim para gözümde pul oldu.

20. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    bi de arkadaşlar yol spd si ile mtb spd si arasında ne fark vardır?