Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklette ses sistemi...

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Tayyip.Öztürk tarafından paylaşıldı.

1. Tayyip.Öztürk

Tayyip.Öztürk Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Şimdi günlük hayatta bile çoğumuzun vazgeçemediği müzik keyfinizden
    Bisiklet binerken bile nasıl ayrılmayacağınızı göreceksiniz.
    Bu iş için gerekli malzemeler:
    1)PC speaker’ı
    2)Elektrik bandı
    3)Silikon tabancası+silikon
    4)Lehim makinesi

Öncelikle PC speakerlerimizin içini açarak içindeki transformatörlerini çıkartarak etkisiz hale getirelim.(Bu transföormatörler 22ov - 9v 'a düşürmeye yarar)

Daha sonra speakerlerin içindeki amfi devresini ve hoparlörlerini çıkartalım. Bunun için ya speakerlerin kabını kırmak ya da kablolarını kesmek gerekiyor. Ben kablolarını kesip tekrar eklemeyi tercih ettim.(Daha da sağlam yaptım.)

Daha sonra güç kablosuna 9 v’luk pil yatağı ekleyelim.(İsterseniz aküde takılabilir.)

Daha sonra amfi devremize uygun bir kutu bulalım. Kablo çıkışlarını vermeyi unutmayalım…(Kablo çıkışlarını sağlamlık kazanması için, bulduğunuz kaba silikon yardımıyla sabitleyebiliriz.)

Sırada montajlama işimiz kaldı. O da sizin zevkinize kalmış bir şey.Ama mesela hoparlörleriniz benimki gibiyse Hortum kelepçeleriyle müthiş bir şekilde montajlayabiliriz.

Bu sistemi mp3,radyo vb. gibi 3.5mm jak çıkışı olan tüm aletlerle çalıştırabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin...

2. Tayyip.Öztürk

Seviye:
    Arkadaşlar resimlerdeki tarihlere bakmayınız.Makinanın tarihini ayarlamadan çekmişim kusura bakmayın...

3. Furkan Çetin

Furkan Çetin Üye

Seviye:
    Gereksiz bence.Canın çok müzik dinlemek istiyorsa tak mp3'ünü dinle.

4. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    bisikletin üstüne takamk çin bencede gereksiz ama hoş bi uğraş bence....

5. Tayyip.Öztürk

Seviye:
    Bu proje müziği dışarıdan dinlemek isteyenler için düşünülmüştür.isteyen tabiki kulaklığından dinleyebilir...

6. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    9 V luk pille gerilim uygulayınca hoparlörler kaç db ses çıkarıyor merak ettim. Hoparlörler kaç watt lık ? Eğer yüksek güçte ise o 9 v luk pili kullandığımızda normal kulaklıktan çıkan ses kadar ses gelmesi gerekiyor. Resimlerden görünmüyor ama op-amp hangi seri, 9 voltluk pil hem beslemeye hemde yükseltmeye rahat yetiyormu, birde o transformatörü iyi inceledin mi 220 yi 9 v a çevirdiğine eminmisin, akım değerleri önemli pilin akımı çok fazla güce yetmez. Şİmdilik bunları merak ettim bi söyle de anlayalım yoksa biz günlerce uğraşıp boşunamı amfi yapıyoruz bu iş bu kadar basit olmamalı :)

7. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar..

Çalışmanızı sunarken ilk dikkatimi çeken şey yazdığınız Türkçe dilini kusursuz kullanmanız.. Öncelikle bunun için teşekkür ederim..

Eğer müzik sistemini ses olarak dışarı vermek istiyorsanız bu sizin bileceğiniz iş ve uğraşınız içinde tebrikler..

Bizim Ali'de elektronikçidir, kafanıza takılan bir şey olursa sorun rahatça seve seve yanıtlayacaktır..

Eyvallah..

Sercan Sözer ve Ali Menemen bunu beğendi.
  8. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    2 kalem pille çalışan 2 hoparlörlü stereo amfi devresini ve yapılışını burda yayınlıcam, çok ufak boyutlarda N73 hoparlörü kadar ses çıkarıyor aynı devreden 2 tane daha yaptık mı ses sistemi olur bisiklette. Ha birde çok hafif onu da söylüyeyim 12v luk aküler kadar ağır değil daha hafif :)

9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Peki sizce bisiklet gibi her yanı açık bir araçtamüzik dinlemek ne kadar doğru? Çevremizdeki diğer insanları, diğer bisikletlileri veya yayaları rahatsız etme hakkımız var mı?

Veya şöyle sorayım, her birey kendi dinlediği müziği dışarıya da yaysa, nasıl bir ortam oluşur?

10. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    bisiklet kimine göre spor,kimine göre ulaşım aracıdır.müziği dışarıya vermek anlamsızca.kulaklık var.emeğe saygımız sonsuz,ama halkın tepkisi olur.kulaklıkla müzik dinlemek çok daha keyifli.tavsiye ederim :)

11. Tayyip.Öztürk

Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle Ali kardeşimin sorusunu cevaplayayım. Bu projede ses çıkışı (watt) hoparlörden hoparlöre değişir.Mesela;
    [​IMG][/URL][/IMG]
    bunun gibi hoparlörlerin yapılış amacı minimum enerji ile maximum ses çıkışı (watt) elde etmektir.Bunun gibi hoparlörleri tercih ederseniz daha çok verim alabilirsiniz. Benim kullandıklarım sadece temsilidir.(yani ben onları bulabildim.)
    Resimdeki gibi bir sistemden çıkan hoparlör kullanırsanız büyük ölçülerde fazla verim elde edebilirsiniz.Bu hoparlörleri seçerken "ohm" miktarını az olmasına dikkat edebilirsiniz. Ama birde şöyle bir şey var ki ben 9v. pili hem boyut olarak küçüklük bakımından hemde çok kolay bir şekilde bulunabildiğinden dolayı sırf forumdaki arkadaşlar için ekstra bir seçenek olarak sundum. Ama yukarıdada belirttiğim gibi isterseniz küçük bir aküde takılabilir.
    12v. olupda amperi küçük olan akülerin genelde boylarıda küçük olur.
    [​IMG][/URL][/IMG]
    Şimdilik temsili resim ileride gerçek kullandığım akünün resiminide ekleyeceğim.
    (benim kullandığım akü bundan daha da küçük vede iyi bir verim elde edebiliyorum)

12. Tayyip.Öztürk

Seviye:

13. Tayyip.Öztürk

Seviye:
    Alıntı yapmayı beceremedim kusura bakmayın...

14. Tayyip.Öztürk

Seviye:
    Ve HalilÖZTÜRK şimdi bize bu projenin çevre bakımından uygun olup olmadığını sormuşsunuz.Size (geçen yorumlarda kullanıldığı için) size en basitinden bir örnek;
    mesela normal gezerken nokia N73-5800 veya son zamanlarda çıkan markaların yüksek sesli telefonları gibi bir telefondan müzük dinlemekle aynı şeye geldiği için bu projenin ayrı bir kusuru olmadığını düşünüyorum.

15. Tayyip.Öztürk

Seviye:
    "Kulaklıktan dinlenebilir" yorumuna ise saygı duyuyorum tabiki. Ama bu projenin dışarıdan müzik dinlemeyi sevenler için (gerek hava atmak olsun gerekse gerçekten sevdiği için) olduğunu daha öncede belirmiştim.

16. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  17. Burak Oguz

Burak Oguz Forum Bağımlısı

Seviye:
    linktekinden bendede var we aşırı bir şekilde memnunum tavsiye ederim ada düzgün kollanırsanız oda sizi yormaz ne demek istedigimi anlamişsınızdır heralde benim gibi içöini açıp bir tanedaha yapmaya çalışmazsanız iyi olur

şayet benim ki gibi ilk seferde bozabilkirsiniz
    aletin resmini ( bozulanı ) en yakın zamanda koymayı düşünüyorum gülmeniz için

18. Tayyip.Öztürk

Seviye:
    Hım,evet onları çok gördüm ses bombası deniyor onlara 30-35 lira cıvarı bildiğim kadarıyla.

19. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aslında bisiklete ses sistemi yapılabilir fakat bu ses çok fazla ilerlere gitmemeli, dışarıdan gelen sesler duyulmalı. Yoksa bi sorun teşkil etmiyor.

20. Burak Oguz

Burak Oguz Forum Bağımlısı

Seviye:
    ewet o ses bambasın asıl fiyatı o ama gercekte biraz daha ucuza alabilirsin ben 25'e aldım