bisiklette hızlanmaya yardım !

Tepki
6
bianchi platoon bisikletine nasıl hız kazandırırım amacım hız yapmak değil ama normal bisikletlerden çok daha yavaş buda havamı kesiyor mahalledi en gzl bisiklet benim de xD
ama nerdeyse en yavaşıda benim xD
herşey orjinal sayılır ve arka lastik ve jant değiştirildi onlarda iyi bir yerden ve iyisinden değiştirilen jant alimunyüm yani bana hafif jant tak dmeyin
soruma dönüyorum
ben bu bisikketi nasıl hızlandırım
bisikeltte ağırlık yapacak hiçbir aksesuar yok sade bi bisiklet
ben bu bisikketi nasıl hızlandırım:mad:

Scudo

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
@Erhan Ağır

Belki sorun bisiklette degil de sendedir.Önemli olan bisiklet değil üstündekidir bisiklet hızlanmaz sen hızlanırsın kendini geliştir ozaman bisikletinde gider

fletcher

Forum Bağımlısı
Tepki
196
dişsiz lastik en ekonimik ve etkili çözümlerden birisi

Hacı Murat ŞAHİN

Forum Bağımlısı
Tepki
777
Dişli oranları, lastik tipi ve ebadı ile senin performansın etkilidir. Hangisinden kaynaklandığını bilemiyorum ama bisikletle yapacağın en iyi şey hız değildir. Yol yarışçısı değilsen bu yarışta bile geçerli. Tabii rakiplerinden hızlı olman gerekecektir ama yüksek süratten bahsediyorum.

Tepki
6
ama dağ bisikleti dişşiz lastik düşünemiyorum :)
zincirler yağlı
galiba sorun bende :(

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Bisikletin bir resmi ve parçalrın listesi yok mu? Yani nereden bileceğiz neden hızlanmadığını, hiç bir bilgi yok gibi. İnternette aradım yine bir bilgi bulamadım.

stinger

Üye
Tepki
1
aslında hareketli aksamlar önemli frenlerin sürtüyor olabilir ya da bisikletin göbeğinde sorun olabilir bi bak onlara derim ben

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
bence de, göbekleri kontrol et derim.. Memlekette bıraktıgım (biraz da yedek parca kaynagı olarak kullandıgım) ablamın bisikletinde göbekler sorunlu oradan biliyorum (dedim ya yedek parca kaynagı diye =) )

Tekerlegi kaldırıp cevirdiginde kısa süre sonra duruyorsa göbekte sorun var demektir ( ya da göbegi gereğinden çok çok fazla sıkmış olabilirsin).. O cok yorar ve hız kestirir adama.. Aklında bulunsun =)

Tepki
6
internette bende bilgi bulamadım xD

frenlerin sürtünmesini hiç düşünmemiştim sağol

niye güldürdüm xD

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
@Erhan Ağır

Daha önce Bianchi Platoon kullanmış birisi olarak sana cevap yazıyorum. Bisikletinin hızlı gitmemesi için birçok neden var.Kullandığın bisiklet 20 kg nin üzerinde oldukça ağır sayılacak bir bisiklet. Bir de en önemlisi çift amortisörlü, yani pedale uyguladığın kuvvetin bir bölümü ortadaki yaya gidiyor. Bu durum pedale uygıladığın kuvvetin belki de yüzde yirmi den fazlasını yok ediyor. Bisikletinin ön dişli si 42 tırnaklı. Piyasadaki bir çok bisikletin ön dişli tırnak sayısı 42 den fazladır. Yani bisikletinin ön dişlisi oldukça küçük. Bisikletinin arka en küçük dişlisi ise 14 tırnaklı. Yani arka en küçük dişlin oldukça büyük. Bu şartlar altında bacakların ne kadar kuvvetli bile olsa bisikletinin hızı 50 km/saat i geçtikten sonra pedalin boşlamaya başlar. Bununla birlikte 23 kg lik bir bisiklet pedale ne kadar iyi yüklenirsen yüklen kolay kolay hızlanmaz seni de çabucak yorar. Bu bisikletin ön dişlisini yani aynakolunu 48 tırnaklı aynakol ile değiştirirsen bisikletin hız sorununu büyük ölçüde çözersin. Arkaya da 13 tırnaklı dişli takarsan bisikletin pedalini aynı hızda döndürmek şartıyla öncekine göre yüzde 23 daha fazla hız yaparsın. Yani bisikletin 50 km/saat hız yapacağına 61.5 km hız yapar. Sadece ön dişliyi 48 tırnaklı olanla değiştirirsen bisikletin öncekine göre yüzde 14 daha hızlı gider. Bisikletin 50 km/saat hız yapacağına 57 km/saat hız yapar. Sana iki tane seçenek sundum. Hangisi işine geliyorsa onu yaparsın. Ancak bisikletin 23 kg olduğu için o bisikletle daha fazla hız yapsan bile bisikletin hızlanması biraz geç olur. Benim bisikletimin ön ve arka dişlilerini merak ediyorsan. Ön:42 Arka:11 li kaset dişli. Senin bisikletinden pedalleri aynı hızda dönmek şartıyla yüzde 27 daha hızlı.Ağırlık 17 kg. Seninkinden 6 kg daha hafif. Arkaya kaset dişli taktırmak istersen bisikletin arka göbeğini de değiştirmek zorunda kalacağından biraz masraflı olur.
İYİ PEDALLER

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
@ali karagönlü

Az önceki mesajımda bisikletin çekiş sistemine ait parçalardan yeterince bahsettim. Bu şartlar altında bisikletin jantı tamamen düzgün olsa, arkadaşın ciğerleri körük gibi olsa ne olacak. Bisikletin hızlı gitmesi için hiçbir artısı yok. O bisikleti lisanslı bir bisikletçi bile kullansa mahalledeki tüm bisikletleri geçer ancak bisikletten kısa zamanda bezer.

Tepki
6
gerçekten bilmiyordum bunları ya bisikletimden soğudum ( şaka tabi )
sigara fln değil ben 12 yaşındayım sadece böyle foruma gerçekten ihtiyacım vardı ( banlanmam inşallah :) )
bisiklet gerçekten dediğiniz gibi ağır onu farkettim ama hızlanmıyo ama hızlandıkça diğer bisikletleri geçiyor nasıl anlatsam başlangıc yavaş ama belli bi süreden sonra diğer bisikletler ne kadar gayret etseler bisiklettimi geçemiyorlar
ama arka amörtisaro iptal edebiliyorum mesela selenin borusunu selenin altındaki boşluğu komple doldurcak şekilde indiriyorum ve arka armörtisaör yaylanacak alan bulamıyor bu da benim taktiğim :)
gerçekten dediğiniz gibide oluyor belli bi hızdan sonra pedol boşa çeviriyorum ama vites 6'da tabi pedal çevirme sınırım artıyor
bu bilgide çok yararlı oldu pedal çeviremedeğim zaman ne hızda gittiğimi anladım :)
hız yapmak için vites 6'yı terci ediyorum doğrumu?

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
@Erhan Ağır

Bisikletinin hızlı gitmemesi için daha önce birçok neden belirtmiştim. Bunlara ilaveten, bisikletin fren pabuçları janta sürtüyor olabilir, bisikletin jant göbeklerinin bilyeleri yağsızlıktan aşınmış olabilir, bir de bisikletin jant akord ayarı bozuk olabilir yani jantlarda çaplaşma olabilir. Ancak bisikletin 23 kg olması, ön dişlisinin küçük arka dişlisinin büyük olması senin için büyük dezavantaj. Sana tavsiyem bisikletinin ön dişlisini 48 li dişliyle değiştir ortadaki amortisörün esnekliğini ayarlayan vidayı da sıkılattır. Böylece hız sorununu biraz olsun halledersin. Bisikleti ileride değiştirmek istersen çok ağır olan çelik kadrolu değil hafif olan aliminyum kadrolu bisiklet al. Bisikletin ortasında amortisör de olmasın. Hız yapmak için arka vitesi 6 ya alıyorum demişsin. Kullandığın bisiklet 18 vites olduğuna göre arkayı en iyi ihtimal 6 ya alırsın, en yüksek hızı da bu şekilde yapabilirsin.
İYİ PEDALLER

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
@Erhan Ağır

Diğer bisikletlerin bir süre sonra sana yetişemiyor olması yokuşlarda gerçekleşir. Bisikletin ağır olduğundan yokuşları hızlı inersin, ama düz yol ve yokuş yukarı durumlarında işin zor :)

M.Uğur Özkol

Aktif Üye
Tepki
25
aynı durum benim bianchi track bisikletimde mevcuttu hiç anlamadığım şekilde herkes beni geçiyordu. sorun aynakol ve rublenin dişli sayılarından kaynaklanıyor. ikisinide değiştirdim, bunlarla beraber orta ve arka göbeğide değiştirdim sorun büyük oranda halloldu tabi çift amortisör olduğu için arka amortisör hala gücümün bir kısmını emiyor ama eskisine oranla hızım arttı. araştırma yapmadan acele edip çocukluğumuzun bisiklet markası olan bianchi aldığım içinde hele hele çift amortisörlü aldığım için pişmanım, tarttım bisiklet 16,5 kilo. geçenlerde komşunun corratec x-vert bisikletine bindim biraz benimki bisiklet değilmiş onu anladım para toparlayıp iyi birşeye geçiş yapıcam.

sami_3356

Üye
Tepki
0
@Semih Temiz

İyi Günler
nasıl bu kadar ayrıntılı bilgileri hesaplıyabiliyorsunuz?