Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklette hafiflik...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında OsmanBayraktutan tarafından paylaşıldı.

1. OsmanBayraktutan

OsmanBayraktutan Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar çevremde çoğu kişi mtb sinin kilosunu hafifletiyor mesela park ayağını , matarayı vs çıkartıyor hafif olsun diye ama adam 80 kilo , acaba sürerken sürücünün kilosu önemsiz mi oluyor? Herhalde sadece bisikletin kilosu önemli çünkü 1 kilo için donanımları eksiltiyorlar ama kendi kilosuna hiç önem vermiyor

2. Yiğit Dikici

Yiğit Dikici Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kişinin kendi kilosuna dikkat etmesi çok çok daha önemlidir tabi ki :) Hafifliği geçtim en başta sağlık için dikkat etmesi gerekir. Bisiklet ağırlığı ise yokuşlarda kendini farkettiriyor bence. Tabi bazı arkadaşlar gram hesabı bile yapıyor ki bu bence gereksiz. Ama kişisel tercih tabi bunlar. İster 10 kilo olsun ister 15 en önemlisi insanın bisikletini sevmesidir. Çünkü sevince daha bir tutkuyla binersin :)

yusuf tunçer, Bengg ve OsmanBayraktutan bunu beğendi.
  3. Mr. Potato

Mr. Potato Giggity

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Çok haklısınız. 13 kilo bisiklet, 100 gr. hafifletmeye çalışıyor adam. Kendinde 10 kilo fazlası var :) Bu ikisi birlikte olmazsa performansta çok bir değişim beklememek gerek zaten.

OsmanBayraktutan bunu beğendi.
  4. OsmanBayraktutan

OsmanBayraktutan Aktif Üye

Seviye:
    Anladım teşekkürler :in:

5. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Herkes kendi kilosuna göre güç uyguluyor pedala, boyuna göre ciddi şişman olanlar tabikide zorlanıyor, çok kilo verilirsede güçten düşüyor insan, en güzeli optimum seviyede kalmak yada normal kilonun 2-3 kg altında seyretmek.

Bisiklet hafifliğide farkettiriyor tabi daha sonra hastalık haline dönüşüyor. Yolum kısaysa matarama yarım su koyuyorum mesela :), yada bayır çıkarken kalan bütün suyu içiyorum bisikleti hafifletmek amacıyla. Şu anda 9 yada 9.5 kiloluk bir yol bisikletim var bayır yukarı bile çok hızlı çıkabiliyorum, bu bisiklet 1-2 kg daha hafif olsa çok daha hızlı çıkarım, yer çekiminden daha az etkilenicek :).

6. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçen sene ve bu sene Cumhurbaşkalığı bisiklet turlarının istanbul ayağında bisikleçilerin geçişlerini beşiktaş balmumcu yokuşundan seyrettim. Adamlar çoğumuzun aynı yolda indiği hızla yokuş yukarı çıkıyor.

Bu forumdan bir üyemizden satın aldığım karbon ön maşa ve kadrolu bisikletimi kullanmaya başlayınca, neden böyle olduğu hakkında fikir sahibi olabildim. Sürüş alışklanlıkları ile aynı güzergahta yaptınız tempo ile çok daha hafif bisiklete geçilince sürüş inanılmaz farkediyor.

Bende sizin gibi düşünürken bizzat yaşayınca anladım. 13 kiloluk bir yol bisikletinden 7.5 kiloluk bir bisiklete geçince ,sürüş o kadar rahatlıyor ki ,düz yolda aynakolun büyük dişlisine geçmeye ihtiyaç duymuyorum. Beşiktaş valide çeşme yokuşunu ıkına kıkına, bazen inerek ve yürüyerek çıkarken şimdi ıslık çala çala çıkıyorum. ( kilom aynı bu arada )

Elbette sürücü kendi kilosunuda kontrol etmeli.ancak daha ağır bisiklette kendinize has alışkın olduğunuz sürüş tarzı ve kadans ile daha hafif bir bisiklette özellikle yokuşlarda ciddi farkı hissediyorsunuz. İmkanınız varsa ve denk düşerseniz bir tanıdığınızın sizden daha hafifi olan bisikletini uzun vadeli deneyin. Kendinizde bu etkiyi göreceksiniz.

7. hakan aydın55

hakan aydın55 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    amator kullanıcı için ağırlık önemli olamamalı....
    zira çelik kadro bisiklet ile tura gelen arkadaşım var.. bende alu kadro olmasına rağmen ben bir performans kaybı göremedim...
    bizimle birlikte gayet güzel şekilde bir tur çıkarıyor....

dediğim gibi.. hafiflik profesyonel işi... :)

8. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ağırlığın nerede olduğu pek farketmiyor; bisikletteki ağırlık = vücuttaki ağırlık = taşıdığınız ek ağırlık. Eğer bir hafiflik planınız varsa en önemli ayrıcalığı önce hareket eden parçalara vermek (aynakol, ruble, jant, jant telleri, lastikler, vs.), daha sonra da toplam ağırlığı azaltmaya çalışmak en akıllıca olanı sanırım. Nedeni ise çok basit: devamlı sabit hızda gidemiyoruz, aksine devamlı hızımız değişiyor (sürekli ivmelenme için ek güç harcıyoruz, bizi yoran da asıl bu ivmelenme çabamız). Bu ek güce direnen şey ise hareket ettirmek istediğimiz bileşenler, sonra da toplam ağırlık.

Şöyle düşünmekte fayda var:

1) Hareket eden bileşenleri hafifletin (öncelik sırası aynakolda olmalı).

2) Toplam ağırlığı azaltın (duran bir arabayı mı kolay hareket ettirirsiniz yoksa duran bir otobüsü mü?)

Benim şu an kullandığım bisiklette aynakol 710 gr (http://www.driveline.com.tw/_en/product_detail.php?id=102).

Eski tarihli bir tablo olsa da bu adreste çeşitli markaların aynakol ağırlıkları yazıyor: http://weightweenies.starbike.com/listings/components.php?type=cranksets

http://www.totalcycling.com/component-weights.html

OsmanBayraktutan ve everon bunu beğendi.