Bisiklette ergonomik ayarlar: Sele

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Kadro boyu direk olarak boyla alakalı değildir.Boyunuzdan sadece ortalama bir kadro boyu söylenebilir.Asıl kadro boyu bacak boyunuza göre hesaplanır.Buradan hesaplayabilirsiniz;
(link)
2. sorunuza göre gidon ne kadar yukarıda kalırsa o kadar dik oturursunuz.Bu da o kadar konforlu bir sürüş sağlar.Fakat buna ters olarak performansınız düşer.Selenizin gidondan biraz daha yüksekte kalması bence idealdir,fakat herkesin rahat olduğu bir oturma pozisyonu vardır.

• Beğen
Tepkiler: Berke Nayır
Scudo

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
sıtedede sabıt kounlar varıdr bu sorunla ılgılı resımlı olcumlu felan kurcalarsan daha cok bılgıye ulasabılırsın

• Beğen
Tepkiler: Berke Nayır

kayhan1907

Daimi Üye
Tepki
454
Elinize sağlık forumlar bu tip bilgilerin paylaşımı için bunca yıldır binerim hiç yatay ayarın böyle yapılacağını bilmiyordum teşekkürler

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Su terazısını yontemını mtb bisiklette bıraz goz kararı bıraz deneme ıle kendım yapıyordum.Sele cok hafıf bır sekılde one dogru egık oldugu zaman konforlu + yokuslarda cok rahat ettırıyor.Emeğinize sağlık !!!! :)

Tepki
8
gidon borusunu ters çevirmek performans bakımından sorun yaratırmı ve bisiklete zarar verirmi ? yardım ederseniz sevinirim.. teşekkürler..

ocanakci

Daimi Üye
Tepki
241
Bisiklet
Lapierre
teşekkür ederim. bilgiye her zaman ihtiyaç var ve bu gerçekten öğrenilmesi gerekenlerden biriydi. emeğine sağlık

• Beğen
Tepkiler: Bozcan

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
yolda dikkat ediyorum çoğu kişi çok yukarda kullanıyor seleyi, bende bugün yükseltip denedim pedal çevirmek kolaylaşırken kollarıma binen yük arttığından kollarım yoruluyor. aşağıya çekincede pedal atmak zorlaşıyor. ideal yüksekliği nasıl ayarlarız. sürüş halindeyken pedal aşağı pozisyona geldiğinde bacağın tam düz olmasınamı dikkat etmek lazım? birde pedala tabanın tam ortasıylamı yoksa ucuylamı basarsak max performans sağlanır.

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Pedalın biri tam aşağıda iken, diz çok hafif kırık olarak pedala basmalı. Ayağın da tarak kısmıyla pedala basmak lazım. En ergonomik pozisyon bu şekilde sağlanıyor.

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Genel olarak ideal sele yuksekligi resimdeki gibi tanimlanir.
Bisiklet uzerindeyken diz bukulmeden topuk pedalda olacak sekilde..
Seleyi resimdeki gibi ayarladiktan sonra bileklere fazla yuk binme sorunu devam ediyorsa da, bogazin altina spacer(ayrac) ekleyerek, daha dik acili bogaz kullanarak ya da riser(acili) gidon kullanarak cozum arayabilirsiniz.

http://img411.imageshack.us/img411/8162/bikefit1seatheight.jpg

• Beğen
Tepkiler: erdem öncel

engin kızılcan

Daimi Üye
Tepki
260
İsim
Engin Kızılcan
Bisiklet
Lapierre
benim bisikletimin selesi de çok alçak, yükseltmeyi denedim ama altındaki vidalar ve kopçası güzelce paslanmış ve sıkışmış, bunun sebebi de bisikletin eski olması. Nası çözerim bu sorunu :(

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Cok faydali bir paylasim olmus, tesekkurler..