Bisiklette çiftel hakkında

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Arseyus tarafından paylaşıldı.

1. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Merabalar arkadaşlar.

Başlık tuhaf gelebilir sorun şu ki bisiklet yavaş gittiğinde çift el bırakırken bisiklette bir sarsılma söz konusu. Yani yavaş gittiğimde düştü düşecek bir durum oluyor ama hızlı giderken bu sorun olmuyor. Dandik bir bisiklet ile aynı yavaşlıkta giderken bu olmuyor fakat benim bisiklette bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir? Montaj düzgün olmadığından olabilir mi bu konuda bi fikri olan varmı acaba?

2. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    hizli giden on tekeri yoldan cikarmak zordur . senin furş takimin kalitelidir ve en küçük kuvetde donuyordur . birde vites-fren kablolarin eger fazla uzunsa onlarda kucuk bir kuvvet uyguluyor olabilirler gidonuna

SerkanH, Arseyus ve Gökhan Korkmazgil bunu beğendi.
  3. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Konu hakkında farklı bi fikri olan varmı?

4. Tekere Fısıldayan Adam

Tekere Fısıldayan Adam Mauntın Bayk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bisikletinizin montajıyla bir alakası yok. El bırakırken dikkatli olunuz. :)

5. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    @TuzluNişasta52 Bana sanki gidon çok hafif sağ'a meyilli montaj edilmiş gibi geliyor bunu en iyi nasıl anlayabiliriz?

6. Fatih Koçak

Fatih Koçak Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hızlandıkça daha kolay denge sağlanır ama aynı hızda iki bisiklet arasındaki fark lastikten bahsedildiği gibi furş takimından kaynaklanıyor olabilir gidon yamuk da olsa lastik yere düz oturacak giderken farketmez diye fikir yürüttüm ama mantıklı mı bilmiyorum.

7. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    @Fatih Koçak Hızlandığı zaman bir problem yok tıkır tıkır gidiyor pedal'da çevirebiliyorum bir sorun çıkmıyor ama yavaşken bir sarsılma söz konusu. Sadece merak ettim bir sorun varsa bakım'a gidecek orda belirteyim diye eğer sorun olarak görünmüyorsa kimseye rahatsızlık vermek istemiyorum.

8. Fatih Koçak

Fatih Koçak Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Arseyus yani bende çocukken dandik bi mtb vardı rahatça el biraktigimi hatırlıyorum şimdi 700-35c lastikli şehir bisikletim var yüksek hızlara çıkmadan gönül rahatlığıyla el birakamiyorum biraksamda hemen sağa sola doğru yatmaya başlıyor ama yol bisikletiyle bile mesela yarışçılar bırakıyor pedal basıyor hatta ustundekileri çıkarıyor falan.. kendimce düşünuyorum ya hızdan dolayı bu kadar rahatlar yada çok dengeli pedal basiyorlar (tabi ikisi birlikte olmak zorunda da olabilir) ama hiç bisiklet montajından kaynaklanacagi aklıma gelmedi

Arseyus bunu beğendi.
  9. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    @Fatih Koçak En azından bunu bilmek iyi oldu. Ben hibrit bisiklet kullanıyorum yüksek hızlarda giderken çift el bırakmak sağa sola bakmak belki biraz ukalaca olacak ama yol bisikletçinin yaptıklarını yapabiliyorum ama tüm bunlar hızlı gittiğimde olan şeyler.

Diğer bir husus çift el bırakmak doğru bir şey değil ancak trafik sıkıntısı olmayan yolun temiz yollar sakin olan yerlerde kolları dinlendirmek amaçlı bırakılabilir bunun dışında çok dikkatli olmamız lazım gerekmediği sürece asla gidonu bırakmamalıyız.

10. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Bu yılın en iyi sorusu :D Bisikletin resmi var mı? @Arseyus

Arseyus bunu beğendi.
  11. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
  12. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    20150616121951_sedona_325_28.jpeg

Fren ve vites kabloları da gidonu sağa-sola doğru çeker. Bu kabloların bazıları çok gergin(kısa), bazıları çok gevşek(uzun) olabilir, bu da gidonun bir tarafa doğru daha fazla çekilmesine sebep olur. İnce ayar gerekir. Kabloyu çıkar, kısalt,tekrar tak uzun iş. Siz ellerinizi bırakmadan idare edin :) Ama problem büyük olasılıkla bu kablolarda

Tasogare ve Arseyus bunu beğendi.
  13. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    @Serkan Mıstınoğlu Kablonun böylesine bir sorun teşkil edeceğini hiç sanmazdım daha doğrusu ben bisikletin böylesine ince detaylar barındırdığınıda bilmiyordum gün geçmiyor ki bisikletle alakalı ince bir detay daha öğrenmeyelim.

6 Ay'dır bu spora hobi olarak gönül verdim şimdilik gerek yok ayar felan yapmaya amaç macera aramaksa pedallamak en iyisi hocam :D

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  14. Fatih Koçak

Fatih Koçak Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Az önce denedim pedallayarak bisiklet daha dengeli oluyor 20 ile giderken pedallayarak uzun mesafe elleri bırakarak gidebildim pedallamadan birakamiyorum bu hızlarda buradan kıstas alabilirsiniz belki