Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklette aydınlatma

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında ilkercom tarafından paylaşıldı.

1. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba;

Son dönemde forumda aydınlatma ilgili bir kaç konu gördüm. Ayrıca bir konu açıp bilgi kirliliği yapmadan yardımcı olabilirim sanırım.

Öncelikle belirteyim kendim elektrikçi veya elektronikçi değilim. Ancak az çok bu işlerle uğraştığım için belirli bir bilgi sahibi oldum.

fenix.jpg

Uzun lafın kısası özet geç diyenler için ;

Nitecore ledlenser fenix gibi markalardan alın pişman olmazsınız.

Arka aydınlatma

Kesinlikle gece sürüşlerinde olmazsa olmazımız arka ışıklarımız yanıp sönen modellerden tercih etmeliyiz. Bunlar arkadan gelen araçların dikkatini daha çabuk çeker. Ayrıca bisiklet olduğu hemen anlaşılır. Mavi kırmızı yanıp sönenler de çok dikkat çekicidir. Bu konuda markalı markasız çok ürün var. bütçenize göre bir model alabilirsiniz.

HT1NLDnFrReXXagOFbXO.jpg

Ön aydınlatma

Bisikletin önüne koyulan aydınlatmalar genelde 2 maksatla takılıyor. birisi görmek diğeri görülmek. bazen tek tek konu ele alınır bazen hem göreyim hem görüleyim diye düşünülüyor.

eğer maksadınız görülmek/ fark edilmek ise yanıp sönen aydınlatmalar daha etkili. Bu konuda seçenek çok. ancak uzun vadede kullanım için dayanıklı ve kaliteli bir model kullanmak en iyisi. ucuz 5 10 liralık lambalar bir sezonu çıkartmıyor.

Fakat off-road veya şehirler arası yollar için görülmek kadar görmek de önemli. Artık burada far tabir edilen modeller kullanılıyor.

Piyasada bir çok marka ve model var. hatta bu satılanların bir çoğu etiket firmaların ürünleri. Bazen bakıyorsunuz ürün aynı 7-8 ayrı firma etiketleyip satmış. hakikaten aynı ürün mü? bazen değil. Bu etiket ürünlerin bazıları sahte , bazıları ise iç tasarımları farklı. dolayısı ile aynı ışığı vermiyor ve dayanıklılıkları da farklı olabiliyor.

mümkün olduğu kadar bu etiket ürünlerden uzak durun. Yine mümkün olduğu kadar abartılı teknik özellik yazan ürünlerden uzak durun. Yok 6000 lumen yok 10.000 mah. bu rakamlara hep şüphe ile bakın.

Bu gün litium pil teknolojisinin lideri olan panasonic ( sonra sanyo sony lg samsung gibiler gelir) 18650 lithium pillerde 3400 mah kapasiteyi aşamadı.

Peki 18650 pil nedir?
    18650 pilin fiziksel özelliklerini tanımlar. 18mmçap ve 650 mm boy. Bu piller 3,7 volt olurlar ( nadiren daha az da olabiliyor)
    Genellikle korumalı ve korumasız diye ayrılır. korumalı olanlar 2 mm daha uzun olur. Bu koruma aşırı ısınma, aşırı şarj veya deşarj gibi etkenlerden pili korur ki lithium piller çok yanıcıdır. uzay mekiklerinde yakıt olarak kullanılan bir malzeme.

s-l300.jpg
    yukarıda korumasız model panasonic ncr18650 piller. ( tesla otomobillerin içinde direk bu pillerden 7000 adet var )

Fenerler genelde kalem piller ve 18650 veya cr123 gibi pilleri kullanır.

Dolayısı ile içinde 4 tane 18650 pil olup 20,000 mah kapasiteli bir batarya mümkün değil. kaldı ki en yüksek kapasite olan 3400 mah pillerin fiyatı yaklaşık 9 dolardır. 36 doların altında 13000 mah pil üretmek mümkün değil. Bunun kutusu kablosu da var.

Piyasa da tek olarak satılan 18650 pillerde 5000mah 10,000 mah gibi yazılar görüyorum çok komik. Bunların içinde bazen ciklet pil ve kum oluyor bazen kapasitör oluyor. Dolayısı ile evi yakmanız olası.

internette bunların içini açanlar var. Ben terazide tartarak ayırabiliyorum. 3,000 mah bir pilin 36 gram olması demek kandırıldığınızın resmidir.

kısaca pillerde orjinal panasonic sanyo sony gibi markalardan şaşmayın. özellikle korumalı olsun. C.f.l. gibi markalar kullanılabilir. ama onların da koruması yok. özellikle sonu fire olan markalardan uzak durun true fire- trust fire ultra fire gibi. onlar kesinlikle sahte pillerdir.

Şarj cihazları

Fenerlerin yanında verilen bil hassa fenere takılan şarj aletlerinden uzak durun. hele ki araç çakmak girişli olanları sakın kullanmayın.

lithium piller çok özel aletlerdir. Ve düzgün şarj edilmelidir. Yoksa patlayabilir. Veya en iyi ihtimalle bozulur.

51-UGJ6577L.jpg
    Ben şarj aleti olarak nitecore i4 model kullanıyorum. aynı anda 4 ayrı pili tek tek özelliğine uygun şarj ediyor. Ayrıca duracell piller ve şarj aletlerim var.

Piyasada ucuz uyduruk şarj aletleri var. bunlar pil katilidir. Hele ki hızlı şarj pillerin ömrünü çok çabuk tüketir. Pilleri hızlı şarj etmekten kaçının.

Bir çok kaliteli marka mecvut. lithium da nitecore , opus , fenix gibi markalara yönelin. Alırken çok para gibi gelebilir ama ömürleri markasız modelsiz cihazların en az 4 katıdır. Pillerinde ömrünü belki 10 kat uzatacaktır. ( daha doğrusu ucuz şarj aletleri pillerinizi çok çabuk bozar)

Diğer konu Fenerlerin lumen değeri. Bu gün bir fenerde 200 lumen olması demek geceleyin zifir karanlıkta sıkıntısız yol almanız demek. Ancak bir çok teknolojik üründe olduğu gibi rakamlar hep uçuk gitti.

fenix-fietslamp-febc20-03.jpg

Piyasada satılan modellerde hep sahte rakamlar konuşuluyor. O 6,000 lumenler filan hep yalan. Belki 300 lumen veriyordur. Gerçekten 300 lumen de iyi rakamdır. Ancak o gücü çeken fener emin olun korumasız pili 2 kullanımda bozacaktır. Kendisi de çabuk bozulur.

Peki ne yapmalıyız ? Öncelikle bisiklet üzerine aksesuar üreten kaliteli markalar alınabilir. Sigma / cateye gibi markalar var. ancak bunların aydınlatma gücü çok düşük kaldı artık.

Veya ihtisas konusu aydınlatma olan markalara yönelin. Bunlar Fenix , Nitecore , ledlenser , mag-lite gibi markaları kullanabilirsiniz. Bazı markalarda bisiklet üzerine normal el feneri takma gibi yollara gitmeniz söz konusu. Burda yazmadığım bir kaç marka daha mevcut.

ben kesinlikle fenix ve nitecore öneririm. Özellikle fenix efsanevi sağlamlıkta ve kalitede bir marka.

Bu cihazları ciddi ciddi 2 aydır araştırıyorum. üzerlerinde tez yazacak kadar çalıştım diyebilirim. Kesinlikle ucuz çin ürünleri ve bilhassa aliexpress gibi sitelerden uzak durun. belki 50 100 liraya alınan fener size çok iyi gelebilir. ancak ömürleri o kadar uzun değil.

fenix-bc20-03.jpg
    Bir diğer konu fenix gibi markalar ışığın karşıdan geleni rahatsız etmeden dikkatini çekmesini sağlarken ucuz fenerler karşıdakinin gözünü alıp kazaya sebebiyet verebilir.

Kendim Fenix BC20 model kullanıyorum. BT20 modelini de çok inceledim. Gerçekten tatminkar ürünler.

Bir diğer konu ise Kafa Lambaları

Gece sürüşlerinde kafa lambası bazı arkadaşlara tuhaf gelse bile aslında çok faydalı cihazlar. gidona sabit bir fenerin istediğimiz yöne dönmesi her zaman mümkün değil.

Kendim çok sapha ve kırsal yerlerde sürüyorum. bazen yanıma hızla koşarak gelen köpeğe gidon feneri ile bakmam mümkün değil. veya bazen cepten birşey düştüğünde hemen bulmak mümkün olmayabilir.

Panther-Zoom-Pompali-Kafa-Lambasi-A-205-hergunyeniurun-com-1250x1085x10837_orj.jpg

Her ne kadar ucuz bir kafa feneri olsa bile son derece memnun olduğum panther marka kafa fenerim var. bunu da ilerde nitecore veya fenix ile değişeceğim.

Uzun sürüşlerde yanımda sürekli yedek pille turlara çıkarım. en az 8 10 saat idare edecek kadar pil bulunduruyorum.

2. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :harika:

3. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Aliexpresstekilerin çoğu kalitesiz. 30 liralık fenerin üzerine 3000 lumens yazmışlar. ayrıca zoomlu modeller kullanılmamalı.

iyi bir mercek olsa kötü değil. ama ordakilerin hepsi pet veya polikarbonat mercekli. kısa zamanda mercek bozuluyor.

4. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    eline vaktine sağlık çok güzel yazmışsın.
    ancak akşamları sahile inip çıkmak için kullanılacak fenerlere astronomik rakamlar vermek akıl karı gelmiyor.
    mercedes te araba tofaş ta araba. ikiside a dan b ye götürüyor. sürekli kullanacaksam mercedes daha mantıklı ama haftasonu kullanacaksam tofaş alırım param cebimde kalır diye düşünüyorum.

pil kullanımı ile yazdığın şeyler çok güzeldi

5. ahlaksahibi

ahlaksahibi Üye

Adı:
    yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu markalara ilave xtar,crelant, jetbeam olight gibi markalarda ucuz ve güvenilirdir

6. Aazam

Aazam Aazam

Adı:
    Aazam
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende de var bir fener. Alü kasanın içinde iki adet led, 3000 lümenmiş pek anlamam. Bir de bataryası var 5000 mAh'lik. Sağlıklı mıdır değil midir soruşturmadan almıştım zamanında.. :(

7. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:

Sahile inip gelmelik te olsa iyi bir fener yıllarca iş görüyor. İstanbuldayken ben de pek fener kullanmazdım. ama Arazide sürüyorsan kesinlikle şart. Geçen akşam bir çıktım resmen ürperdim. Ayrıca güçlü fenerleri köpeklere doğru tutunca kaçıyorlar.

Mercedes de araba tofaş da araba diye bişey yok. Tofaşla direğe vurduğunda tofaş ikiye bölünür mercedes direği ikiye böler. O yüzden iyi malzeme ile kötüyü ayırt etmek lazım.

pil konusunda da sahtelere çok dikkat edin. lithiumların çoğu sahte. Daha doğrusu içinde başka şeyler filan var.

@ahlaksahibi aynen çok marka var. Ben türkiyede kolay bulunanları yazdım.

@Aazam geneli sahte oluyor ama çok karanlık yerlerde takılmıyorsanız işinizi görüyor. Bir de iyisini kullanmadan kötüsünü pek anlamıyor insan.

8. mrland

mrland Yeni Üye

Adı:
    Mrland
    Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Bu harika. Paylaştığınız için teşekkür ederiz :)

9. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Okduğunuz için ben teşekkür ederim.