Bisiklette ayaklık kullanıyor musunuz?

Bisiklette ayaklık kullanıyor musunuz ?

• Toplam katılım
    725

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Ayaklıksız nasıl idare ediyorsunuz anlamıyorm. Bisikleti yere koymaktansa şık bir ayaklık kullanırım daha iyi. Tabi herkesin görüşü aynı değil. Zevk meselesi..

Scudo

berkay iriyarı

Daimi Üye
Tepki
285
dağ bisikletim var ayaklık yok ve almamda bozuk yollarda otlu yollarda ota falan takılır falan gerek yok

İlker Özdemir

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Salcano
Bisikletle geldi genelde şehir içinde kullanıcağım kırılana kadar sökmeye niyetim yok ... Kırılırsada alacağımı sanmam :)

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
mtb bisiklet kullanıyorum,tur dönüşü markete uğradım, bisikleti ağaca yaslayıp kilitlemiştim önüne bakmayan bir velet çarptı ve düşürdü kadromun boyasında hafif bir zedelenme oldu, o gün bugündür ayaklık alsamıydım diye düşünüyorum, ağaz direk vs.. yerlere yaslayınca sürtünmeden dolayı kadro çiziliyor

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
@r321

arka tekerden bir yere dayadıgında dengesizin biri çarpmadıktan sonra bişey olmaz

• Beğen
Tepkiler: berkay iriyarı

victory

Daimi Üye
Tepki
174
biskletlerimizi hafifletmek için yada alırken hafif almak için okadar para veriyoruz ..bide carbon ayaklıkmı alcaz :d:D:DD:

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
su rahatlıkla takıp çıkarılanlardan alıcam geziye gidersem cıkarırım diğer türlü maşada kadroda aynakolda birsürü çizik oluyor sağa sola dayamaktan...

dinçer karadayı

Daimi Üye
Tepki
174
Dağ bisikletine ayaklık hiç yakışmıyor bana sorarsanız.daha önceleri kullanıyordum ama artık kullanmıyorum.tabi kişiye göre değişir :)

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@muhammed safa çetinkaya

http://img146.imageshack.us/img146/9449/ayaklkrb8.jpg

Fotoyu bu konudan aldım
(link)

Mustafa Güldal

Aktif Üye
Tepki
45
200 gramın 100 kmlik yolda bizim enerjimizin aşağıdaki hesaplaamlara göre:
Sürtünme kuvveti=kütle*yerçekimi ivmesi*yerin sürtünme katsayısı=0,2*10*0,03=0,06 newton
Sürtünmeye harcanan enerji=kuvvet*yol=0,06*100000 metre=6000 joule
6000 joule yaklaşık 1433.4 kalori yapıyor.
Bilimsel açıklamasını umarım orta fizik bilgimle yapabilmişimdir :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Mustafa Güldal

Sürtünme hesabınız ne derece doğru bilmiyorum ama 6000 joule yaklaşık 1,4 kcal yapıyor (o hamburger 700 küsür kalori değil, kilokalori). 1,4 kcal de iki hamburger değil, yarım fındık falan yapıyordur herhalde. Ağırlığın düz yolda sabit hızla giderken harcadığınız enerjiye etkisi çok azdır.

Mustafa Güldal

Aktif Üye
Tepki
45
Hocam sürtünme katsayısında falan problem yoktur iyi yabancı,güvendiğim kaynaktan öğrendim. Hem kinetik sürtünme katsayısı zaten. Durgun daha fazla zaten :)
Hamburger konusunda kcal olduğuna dikkat etmemişim düzelttim.
1 hamburger 700000 kalori yapıyor.
Kabaca bir hamburgerim 500'de biri :D

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Bisikletimin zerinde ayaklık yoktu. Zaten üzerinde ayaklık takılı gelen bir adam akıllı yol bisikleti görmedim. Zaten ayrıca bisikletimi kendim topladım yani bir yerde üretici ben sayılabilirim kısmen bende takmadım takmayı da düşünmüyorum :)

Reha Oğuz Altuğ

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Trek
Benim okuduklarımdan ve gördüklerimden anladığım, biraz daha üst seviye makinelere sahip olanlar ve bu işe daha çok zaman ayıranlar ayaklık kullanmıyorlar.
Bisiklet hafif olsun diye zaten fazladan bir kaç bin lira veren adam neden onu ağırlaştırmak istesin?
Bisikleti şehir içi ulaşım için kullanan insanlar ise bu senaryoda ayaklığın kullanışlı olmasından dolayı tercih ediyorlar.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
ayaklık yüzünden eğimli alanlarda 3 kere yıkıldı bisiklet durduğu yerde...
ayaklığı söküp pedalla park etmeye başladığımdan beri bir sorun yaşamadım...
en azından pedalın hangi yükseklikte kalacağını, bisikletin ne diklikte duracağını her seferinde istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz 8-10cm bir yükseklik bulduğunuz sürece...

kaanrevan

Üye
Tepki
28
@TheCarpediem07 Bisikleti durur halde bırakmayı öğrenmek nedir hocam? Yeni başladık bu spora. Önceden yıllar yıllar önce bisiklete binip 20 yıl sonra tekrar bir bisiklet sahibi olduk. Gerçekten unuttuğumuz bilmediğimiz şeyler var.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük