Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklette akicilik icin yardim

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Celalettin aktaş tarafından paylaşıldı.

1. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba sedona 650b model bisikletim var. Şuan 115 kg im. Mevcut göbeklerim sram 406 mth, iyi bir usta cok guzel unce ayar yapti. Ama sorum su, akicilik yada daha rahat sürüş icin. Oncelikle rulmanli daha hafif bir jantmi yoksa spd pedal ve ayakkabiyami gecmeliyim. Yoksa bu agirligimda ne yaparsam yapayim bariz fark hissedemezmiyim.Genelde asfaltta biniyorum. Cevaplar rulmanli jant seri olursa. Mavic crossride mi yoksa. Novatec veya dtswiss 240s gobek uzerine jant ordurmek mi mantikli.

2. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Celalettin Bey sürdükçe zaten kilo veriyorsunuzdur bence masraf etmeden hiç değilse bi 10 kg verin sonra farkı hissedeceksiniz.:)

3. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hareket eden parcalari hafifletmek her zaman daha iyi olacaktir gobekleri degistirmenizin akiciliga cok farki olucagini sanmiyorum sonucta mtb bisikletiniz kullanilan gobeklerde yuke dayaniklidir spd prdala gelince ise asil amaci hem cekme hem itme kuvveti uygulamaktir boylelikle daha kolay pedal cevirebilirsiniz asil farkta rampalarda belli olur ayrica tek ayaginizi sakatladiginizda tek ayaklada devam edebilirsiniz not olarak spd hic denemedim pedali aldim ayakkabiyi bekliyorum eger gelene kadar hala almamis olursaniz goruslerimi belirtirim genelde okudugum yorumlar bu sekilde

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. A.Tahsin

A.Tahsin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    yarış bisikleti al jantları rs 10 ile değiştir
    düz yolda 45 rahat yaparsın

5. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mtb'de akıcılık işi çok zor. bisikletin yapısı hıza uygun değil.
    ben 76 kiloyum. geçen sene merida hfs 2000 mtb kullanıyordum, üzerinde 2.00" asfalt lastiği vardı. düz yolda kendimi paralarayarak 20 km sabit hızda gidiyordum.
    peşinden giant seek2 aldım. (city bike) bu bisiklet 28 janttı, lastikleri de 700x23 dü. düz yolda ortalama sabit hızım 24-26 civarına çıktı. bisiklet bana limuzin gibi geliyordu.
    şimdi cannondale badboy lefty kullanıyorum, giant'tan sadece 1 kilo daha hafif ve ters rüzgar yoksa düz yolda 30'un altına düşmüyorum. hatta sahilde grup sürüşünde 36 km/h ile uzun kilometreler gidebiliyorum.

tabii zamanla kondisyon artışı da olmuştur ama, bisiklete ne yapabiliriz diye düşünürsek akıcılık için öncelikle 28 jant ve asfalt lastiği çok iyi sonuç veriyor. sonra göbekler, aynakol, gereksiz aksesuarlardan kurtulmak, ve tabii fazla kilolardan kurtulmak :)

mtb'ye 28 jant da takılabilir, kudret abi böyle yapmıştı ve çok iyi sonuç aldığını forumda okumuştum.

6. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    :D Abi fazla abartmayalım istersen düz yolda 45 falan

7. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yol bisikleti ile düz yolda 45 yapılamayacak hız değil ki. Ha ne kadar süre yapabilirsiniz orası ayrı ama biraz da kondisyona bağlı olarak yapılabilecek bir hız.

ufuk şimşek ve Murat B. bunu beğendi.
  8. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Hakkınız var ama abimiz 115 kg olduğunu belirtmiş ben onun için söyledim yanlış anlaşılmasın lütfen dalga geçmek gibi bir niyetim yok haddime de değil ama o kilodaki insan için düz yolda 45 km hıza çıkmak eğer kondisyonu yoksa tehlikeli ve zor bir iş.

9. OnurA

OnurA Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    akıcılığın sırrı rijitliktir esnememezliktir. dağ bisikletiyle akıcılık elbetteki yakalanır.Ancak bunun için pahalı donanımlara ciddi para harcamak gerekir. Onun yerine maşası amortisörsüz bir şehir bisikletine sahip olursanız tatmin edici bir akıcılığa kavuşacağınızı düşünüyorum.Üstelik açılarda oldukça konforlu olacaktır.

10. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yok estağfurullah dalga geçtiğinizi falan hiç düşünmedim bile. Tamam kabul etmek lazım kilo sıkıntı ama çok t takmaya gerek yok. Ben bisiklet sporuna en yakın arkadaşım sayesinde başladım. Bahsettiğim arkadaşta yaklaşık o kilolarda bir arkadaşım. Yol bisikleti ile şehir içi ulaşımda bile 35 40 km hız aralığında rahat gidebiliyor. Biraz kondisyon olduktan sonra yol bisikleti ile o kilo da bile 45 olmasa da 40 olur yani. Önemli olan biraz da kondisyon. O hızlara çıkacak kadar pedalı çevirmek.

ufuk şimşek, Uğur S. ve Mustafae bunu beğendi.
  11. Celalettin aktaş

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaslar alinmaca yok. Kilom maalesef bu ama biraz iri yapili ve 180cm oldugumdan dikkat cekmiyor. Duz yolda 25 km sabit gidiyorum. Nevsehir cok engebeli buda bariz yoruyor. Bisiklet yolu hatta yaya yolu olmadigi icinde inic cikislar nedeniyle mtb almistim. Simdi sizin tavsiyelerinizden anladigim biraz sabredip zayiflamali ve spd pedala gecis yapmaliyim oncelikli olarak. Tesekkurler tavsiyeler icin

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bence donanımı değiştirmeyin fazla kglarınızı verin ondan sonra donanıma el atarsınız

perizag bunu beğendi.
  13. Reha Oğuz Altuğ

Reha Oğuz Altuğ Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Boyum 1.82, bundan yaklaşık 8 ay önce bisikletimi aldığımda 105 kiloydum.
    Sıkı çalışma ve diyetisyenle şu an 88 kiloyum.
    Lastifkleri şehir lastiği ile değiştirdim.
    Kondisyonum da artmıştır tabi.
    Şu an rahatlıkla yüksek tempolarda 40-50 KM sürüyorum.
    Deneyimlerimden hareketle en önemlisi kilo ardından sürekli çalışma son olarak bisiklet diyorum.
    Yediklerinize dikkat edin, bol bol pedallayın, en ucuz yoldan akıcılığı yakalayacaksınız :in:

14. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    1.50 yada daha ince asfalt lastiği alırsanız aradaki farkı çok iyi hissedeceksiniz :)
    alacağınız lastik hafif ve yere temas eden bölgesi dişsiz olursa akıcılığın dibine vurursunuz

15. Celalettin aktaş

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    650b 27,5" jant bundan sebep bu ölçüde slick lastik maalesef yurt içi bulamadım. yurt dışınada detaylı bakmadım.

16. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Cevap hakkı doğdu, cevap vereyim madem :) Ben de 120 kiloyum ve yol bisikletiyle düz yolda 45'e çıkmak benim için sorun değil. 11 aydır her gün bisiklete biniyorum. Sıkıntısız 60-70 KM çıkarabiliyorum.

Uzun lafın kısası diyeceğim şudur; genelleme yapmayınız. Tüm genellemeler yanlıştır. Bu da dahil.

Ömer Bulduk bunu beğendi.
  17. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Genelleme değil yanlış anlaşılmış galiba mesaj. Abimizin kilosu biraz fazla ve bunu kabul ediyor. Takdir edersiniz ki vücut için normal endeksler üzerindeki yağ oranı sağlık açısından zararlıdır. Kondisyon olsa bile vücut hacmi geniş olduğu için kalp yüksek atımda yorulur. Kesinlikle yapılamaz asla diye bir ibarem yok zaten.

18. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sıkıntısız 60-70 km/h ha, şehir bisikleti aldığıma pişman mı olsam yoksa ölüme yakın olmadığım için sevinsem mi bilemedim:)

19. Enes Ç.

Enes Ç. Üye

Seviye:
    Hocam senin 120 kilonun 80'i bacak kası heralde. Yanlış anlamayın ama yokuş aşağı 45 yapabileceğinizden şüpheliyim o kiloyla. Ben günde 35-40 kilometre bisiklet antemanı yapıyorum ve inanın saatte 60 70 kilometre hız bi profesyonelin yapacağı hızdır, ben ulaşamıyorum. Yokuş aşağı o hızları bulduğumda ise küçük bi kasiste bisiklet yerden kesiliyor. Sizce de biraz abartmıyomusunuz?

Mustafae bunu beğendi.
  20. Celalettin aktaş

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    valla hocam arkadaşı bilmem ama ben mtb ile yokuş aşağı 45 gidiyorum. rüzgarın yönü felan önemli tabi burda. Arkadaşında dediği hızda gideceğine inanıyorum.