Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletlinin kaza sonrası...

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında unsalyigiter tarafından paylaşıldı.

1. unsalyigiter

unsalyigiter Yeni Üye

Adı:
    ÜNSAL YİGİTER
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selamlar bisikletimle özel bir hastanenin önünden geçerken biraz hızlanmak amaçlı spınnıng yapmak pedala daha fazla yüklenmek için ayağa kalktım ve kilitli pedal olmadığı için pedaldan ayağım kaydı. yaklaşık 30-35 km hızdayken bir anda ayağımın kayması sonucu bisikletin yönü sağa doğru kaydı ve o hızla park halindeki toyota corolla araca arkadan çarptım. kendimde olmadığım bir halde aldılar ambulans ile beni devlet hastanesine götürdüler ara ara hatırladığım kadarıyla da hastanede tomografi uzmanı yok , hadi özel hastaneye yani ilk kazayı yaptığım yere.

dolayısıyla kaybettiğimiz 40-50 dk canıma maal olabilecek bir zaman zarfı. herşeyin para ile değerlendiği bu dünya da çok şey istiyorum aslında. sonrasında polislerin tuttuğu tutanak ile benim çeneme 7 dikiş bir kaç sıyrık ve kopmaya yakın dilimle hastaneden ayrıldım. aradan 3-4 ay geçti ve beni aracın kasko-sigorta şirket avukatı geçmiş olsun diyerek aradı. ellerinde bana ait bir ibraname olduğu ve ekinde de aracın masraflarının olduğu bir listeyle vermiş olduğum mail adresine gönderdi.

ilgili ay sonuna 10 gün kadar vardı ve erken ödeme (%5) indirimiyle 2800.00 tl ay sonunu geçirdiğimde ise 3250.00 tl bir borç, ödeme yapmadığım taktirde ise aleyhime sonuçlanacak olan bir mahkeme süreciyle karşı karşıya kalacağımı ilgili mahkeme,avukat,dosya vs... masraflarının da tarafımdan hukuk yoluyla tahsil edileceğini söyledi.

bisikletle yapılmış olan bir kaza da hasarın sorumlusu özel sigortası olmayan ve kaçamayan bisikletçiden çıkarılıyor, bunu ödememek için olay yerinden kaçmak mı gerekir? bu bence bisikletliyi trafikte zaten saymıyoruz alın bu da resmi kanıtıdır demek mi? saygı görebileceğimiz bir ülke hayaliyle ...

2. Flash23

Flash23 Yeni Üye

Adı:
    Berkant
    Bisiklet:
    Merida
    Oncelikle cok gecmis olsun , bir daha kaza bela yasamazsiniz insallah. Ancak tamamen sizin hataniz sonucu olan bir hasarin da bedelinin istenmesi cok dogaldir, bunu saygi gorup gormemekle degerlendirmemek gerekir.
    Yeniden gecmis olsun

3. Hastateker

Hastateker Forum Bağımlısı

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçmiş olsun hocam.
    Bemce ödemeyin duruşmalarla uzasın gittin. Devamsızlık olacaktır zaten. Saçma bir karar üç kağıtçı karşı taraf.
    10 ay geçmiş dediniz 10 ayda sanayi de 10.000 tane araba yaparlar. 10 ay noyunca neredeydi bu karar da şimdi geldi?
    Bence sorgulayın bi

unsalyigiter bunu beğendi.
  4. Engin ATAL

Engin ATAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçmiş olsun diliyorum. Ben sırf bu tür olaylardan ötürü çok sevdiğim bisiklet sporunu yapmak istemiyorum. Bu ülkede , en ufak bir durumdan bile üstünüze yürüyüp kavga etmeye çalışan *ayvanlar olduğu sürece , üstünüze kırıp sizi sıkıştırıp ezmeye çalışan ve tepki gösterdiğiniz de kendisini ısrarla haklı çıkarmaya çalışan yaratıklar olduğu sürece ne can güvenliğiniz var ne de hakkınız. Ülkemi hem seviyorum hemde bazı konulardan dolayı nefret ediyorum. Hoşgörünün geleceği en son ülkelerden birisiyiz diye düşünüyorum.

1dost, Emre Yönlüer ve unsalyigiter bunu beğendi.
  5. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun. Şimdi baktığınızda hata sizde ve birisinin eşyasına zarar vermişsiniz. Sigorta şirketinden önce hasarlı aracın sahibinin sizi arayıp hasarı karşılamanızı istemesi gerekirdi zira siz o hasarı aynı kalitede daha ucuza muhtemelen 1000-1500 TL ye yaptırabilirdiniz. Tamirciler genelde hasarı sigorta karşılayınca şişirirler yada yetkili servisler ise bayağı bir şişirirler. Bu yönde karşı savunmanızı hazırlayıp tazminattan indirim ile kurtarabilirsiniz bence üstelik zamanında size bildirilmeyip uzun zaman geçtiği halde rakam faizi ile artmış olabilir. Bu iki noktadan yakalamanızı öneririm. Bu arada ibranamede ne yazıyordu ne yazıp imzalayıp verdiniz. Bu tip durumlarda evet hatalıyım şeklinde net olmamak, sadece olayı anlatmak gerekli. Koskoca firmalar ve maddi güçleri karşısında ezilmemek için.

Ek olarak şunu da belirteyim, acil bir durumda özel yada kamu hiçbir hastane sizden ücret alamaz. O nedenle para ödemeyin, taahhüt vermeyin. Ancak durumunuz acil olmaktan çıktığı anda sayaç işlemeye başlar. Örneğin acilde yada acil olarak ameliyata alınıp hayati tehlikeniz kaldırıldığında para ödersiniz.

Yine söylüyorum olay bisikletlilerin adam yerine koyulmaması değil. Bir bisikletli gelip sizin aracınıza zarar verseydi, zaten bu bisikletliler adam yerine konmuyor boşver zararı ben mi karşılayayım derdiniz yoksa bisiklete binip benim malıma zarar veriyorsa bedelini ödemeli mi derdiniz!

6. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun anlatımınıza göre kaza tamamen sizin hatanız. Sizin aracınızın başına böyle birşey gelse siz ne yaparsınız. Araç sahibi sizin durumunuzu gözeterek olay anında herhangi bir yaklaşımda bulunmamış ancak daha sonra kasko şirketini devreye sokmuştur büyük ihtimalle. Kaçma şansınız olsaydı kaçacakmıydınız. Ben herzaman bu dünyada başımıza gelen kötü şeylerin yine bu dünyada yapmış olduğumuz kötü şeylerin cezası olarak görürüm. Bence parayı ödeyin kul hakkına girmeyin ayağınız taşa takılsa sebebi belli olmasın. İyi pedallamalar.

Örümböcük ve unsalyigiter bunu beğendi.
  7. erdsde

erdsde Üye

Adı:
    Yücel
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @unsalyigiter Bisiklet için zorunlu trafik sigortası olmadığından, Park halinde olan araca çarpma durumunda aracın tamir masrafları kasko şirketince karşılanmıştır. Kasko şirketlerinin de kusurlu olan tarafa rücu etmeleri gayet doğaldır. Avukatla görüşüp fiyatta indirim talep etmek ve hasarın gerçekten 2800 TL olup olmadığını araştırdıktan sonra ödeme yapmanız en akıllıca olacaktır. Mahkeme aşamasına geçilirse ödeyeceğiniz miktar daha fazla olur.

unsalyigiter ve Ömer Murat bunu beğendi.
  8. unsalyigiter

unsalyigiter Yeni Üye

Adı:
    ÜNSAL YİGİTER
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    ben araç sahibini aradım. @SOZUAK

dedim ki aracı ben yaptırabilirim benim hatam istemeden de olsa ben ona takılmıyorum. Adsız.png

9. trainspotting35

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @unsalyigiter Büyük ihtimalle araç araç kaza yaptığında bu tazminat meselelerini sigorta şirketleri aralarında hallettiği için bizim bilgimiz olmuyor. Bu kaza sonucu aracı hasarlı olan arkadaşa sigorta şirketi ikame araç tayin etmiş ayrıca ekspertiz ücretleri gibi bazı ödemeler yapmıştır. Sizin de bisikletli olarak sigortanız olmadığı için bu masrafları sigortanızdan değil sizden talep ediyor olabilirler diye düşünüyorum.

10. unsalyigiter

unsalyigiter Yeni Üye

Adı:
    ÜNSAL YİGİTER
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Adsıdasdsdsdz.png

11. erdsde

erdsde Üye

Adı:
    Yücel
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @unsalyigiter Bir bisiklet bu kadar büyük hasara neden olabilir mi ilginç?

12. trainspotting35

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @erdsde Yukarıda yazdığım gibi bu sadece hasar bedeli değildir.

13. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ona takılacaksınız, takılmalısınız. Siz ödemek istediniz ama adam pahalı yolu seçtiyse onun sorunu. Sonuçta siz yaptırınca yada sigorta yaptırınca kalite farkı olmaz. O nedenle parayı ödeyen düdüğü çalar misali örneğin kaskonun hasarı yaptırdığı yere kasko değil de siz gidip bu hatayı yaptım bana onarımını kaça yaparsınız dediğinizde alacağınız rakam sigortanın alacağından aşağı olur. Size bu şansı tanımamışlar.

14. trainspotting35

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @SOZUAK Bildiğim kadarıyla aracı hasar gören aracını istediği yerde yaptırma hakkına sahip. Eniştemin arabasına çarptılar ama eniştem aracının yetkili servisi yerine kendi tamircisine götürdü. 8 de 8 karşı taraf kusurluydu. Bu durumda karşı tarafın ikame araç temin şansından yararlanamadı ama istediği yerde yaptırdı aracını.

15. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun..

Açıkçası aslında olanlar gayet normal. Ortada bir zarar var ve bu zararın bir şekilde tazmin edilmesi gerekiyor.

Muhtemelen araç sahibi hiç sizinle muhattap olmak istemedi, hatta büyük ihtimalle belki de sizi de zarara uğratmamak için "amaaan nasılsa kaskodan alırım" diye düşünmüş bile olabilir, düşünmediği kasko şirketinin bu paranın (yani sizin) peşinize düşeceğiydi muhtemelen.

Bununla birlikte 2800 TL bana biraz fazla geldi, bisikletle nasıl bir hasar vermiş olabilirsiniz ki 2800 TL hasar oluşmuş, akıl alacak gibi değil.

Siz sigorta şirketine ödeme yapacaksınız, orası şüphesiz, sakın mahkemeye git birşey olmaz falan diyenlere takılmayın, evet uzun sürer ama astarı yüzünden pahalıya gelir. En mantıklısı tanıdık bir avukat bularak uzlaşma yoluyla ödenecek miktarı makul seviyelere çekmek olacaktır.

Ömer Murat bunu beğendi.
  16. unsalyigiter

unsalyigiter Yeni Üye

Adı:
    ÜNSAL YİGİTER
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    ben aracın sahibesi hanımefendiyle görüştüm lakin bana eşiyle görüşüp tekrar beni arayacağını sözledi ama sonra avukat aradı işte :) benim tedavi gördüğüm hastanede doktar idi hanımefendi dinlemedi beni daha çakma bişey yaptıracağımı falan düşündü herhalde ama ben kaza alanından uzaklaşsaydım şayet muhatap bulamayan sigorta şirketi bu durumu üstlenecekti.

17. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Dedim ki kaskonun yaptıracağı serviste size verilecek fiyat kaskoya verilecek fiyattan aşağı olur. Sürücüyle istediği servise gidilseydi. Daha ucuza aynı iş kapatılırdı.

Sonuçta siz savunmanızda bu konuyu işleyin yada avukata gidip danışın ve karşı tarafı avukata aratıp aynı yere ben aynı şartlarda daha ucuza yaptırırdım. İndirim istiyorum dedirtin.

18. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gariban korkutursak verir diye deneme yapmış.
    Araba sigortadan polis tutanağa ile bedelsiz yapılmışdır. Sigorta şirketi her türlü dava açar her türlü tahsil için uğraşır alır da çünkü dava masrafları faiz süre her türlü hesapladığı için ona giren çıkan olmaz.
    Şimdi ödemezseniz dedikleri gibi sonra ziyadesiyle ödetirler.
    Milli reasürans a dilekçeyle baş vurunca sigortası olmayana sigortası varmış gibi işlem yapılıyor yani parayı reasürans havuzundan ödüyorlar. Şartlar nedir bilmiyorum ama böyle bir olanak var.
    Hiç ödemezsiniz dava uzarsa uzar yarı askere yada yurtdışına çıkarken yada iş kurar yada evlenirken çıkar Neşeniz kaçar.

19. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Engin ATAL vay hemşehrim nasılsınız???
    Eskişehir lisiniz ama trakya şivesi yapmışsınız....("ayvan" derken!):hihi::hihi::D

20. Murat Aydoğan

Murat Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Geçmiş olsun.
    Durum aslında söylediğiniz gibi değil.
    Aynı kazayı otomobille veya motosikletle yapsaydınız dahi karşı tarafın masrafları yine size rücu edilirdi.
    o zaman trafik sigortanız veya kasko firmanız öderdi masrafları.

Yaya olarak zarar verseniz bile aynı durum geçerli olur. Kaçmamak şartıyla:)