Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletliler neden sinyal lambası kullanmaz?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Samet Kayalı tarafından paylaşıldı.

1. Samet Kayalı

Samet Kayalı Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Uzun zamandır aklıma takılan bir konuyu tecrübeli forum üyeleri ile paylaşmak istedim. Küçükken mahalle bisikletçisinden aldığım sinyal, park lambası, v-fren ile uyumlu frene bastığımızda yanan ışık, korna gibi bir çok özelliği bulunan set vardı. Ben daha hiçbir bisikletlide görmedim gereksiz olduğu için mi kullanılmıyor onu merak ettim. Başka bir sebebi mi var? :)

2. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    aklıma geldi aslında yapmak ta buton dur Kablo dur görüntüyü bozar eskiden jant tellerine boncuk ve renkli üçgen lerden takılan bisikletlere benzer diyerek vaz geçtim hem yakışmaz bisiklete oldu olacak birde dinamo takalım çift kadrolu bianchi bisiklete döner mazallah.

3. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    öyle bi seti ben hiç bir yetkili bisiklet bayide görmedim. dediğin gibi. öyle şeyler çocukların ilgisini çektiğinden mahalle bisikletçileri satar.
    ben dahil yetişkin hiç bir bisikletçinin onları kullanacağınıda sanmıyorum.

zaten arka stop lamba hepimizde var. dönerkende sinyal için elimizi kaldırıp dönüyoruz.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Gerek yok gibi gibi.

5. fatihözüdoğru

fatihözüdoğru Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence benim gibi akşam bisiklet kullananlar varsa gerek var. Akşamları sinyal lambası çok işime yarıyor.

6. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    zaten cevremızde yeterı kadar tehlıkelı yaya ve sürücüler var..diikatimiz yolda ve onlarda.bide acaba sinyal verdım mi vermedim mi derdimiz olmasın..

7. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    el kolla yapılacak şeyler değil bunlar. tek elle bisikleti tutmak tehlikeli. ışık sistemi mantıklı aslında, fakat iyi bir sistem pahalı gerçekten.

8. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bence sinyal lambası çok gereksiz. Sebebi ise basit bizim dönüş ve geçişlerimiz genellikle en sağdan olmalıdır. Bunların dışında yaptığımız dönüşlerde zaten arkamızı kolluyoruz. Bence sinyalden çok ayna kullanmanın gerekliliğini tartışmak gerekli. Türkiye şartlarında bisikletçiler kendilerini kollamaktadır. Sinyal kullanmayan bir toplumda bisikletçinin sinyal kullanmasını anlayamam. O yüzden gece sürüşlerinde herkes flaşör kullanmalı ve yolun sağını takip etmelidir.

9. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Sağlam birşey olsa,çok tangır tungur etmeyecek birşey olsa aslında şehir içi belli bir saatten sonra gerekli bence.Gece elimizi kolumuzu kim görecek.Sinyal ve stop ışığının parlak olması lazım ama,yoksa pek bir işe yaramıyor.O mahalle bisikletçilerinde satılanları kullananı görmüştüm.Dikkatlice sinyale bakmadıkça gözükmüyor.

10. Samet Kayalı

Samet Kayalı Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
  11. numanstein

numanstein Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Düşündüğüm zaman bisiklete takabileceğimiz, haraketimize engel olmayan en geniş sinyal lambası uçtan uca 10-12cm olsa, gündüz ışık hiçbir işe yaramayacağından akşam trafiğinde seyir halindeyken bizden 5-15 metre gerideki bir araç içinden bakan kişi, bizim sağa mı yoksa sola mı sinyal verdiğimizi algılayabilir mi? Bana kalırsa tek göreceği(ki o da bakarsa) bisikletin arkasında sarı yanıp sönen bir ışık. Trafikte bence kolları kaldırmak çok daha dikkat çekici ve eğer öğrenilirse tehlikeli değil. Eğer 35+ kmh hızda gidiyorsak zaten bu haraket söz konusu değil. Sinyal, araç trafiği dışında olan yerlerde mesela bisiklet yollarında kullanılabilir ancak çok keyfi olur.

12. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben aldım 15 tlye internetten,dolapta bekliyor.Çok kaba ,kablosu çok uzun,port bagaj alınca bagaja takıcam.

13. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
  14. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    şu çanta gibi olan güzelde pahalı geldi 48$ bildiğim kadarıyla en ucuzu :)

15. öner yıldırım

öner yıldırım Aktif Üye

Seviye:
    bisiklet kadar ince bir araçta, yanacak herhangi bir sinyalin sağ ya da sol olduğunu nasıl ifade edebiliriz ? Başka bir deyişle, birbirine yakın 2 sinyal lambası arasındaki farkı nasıl gösterebiliriz? Bunun için bir araç genişliği mesafe gerekir, bu da bisikletin yapısına ters.

16. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bisiklet en basit ulasim araclarindan biridir.
    Neden iyice karmasik hale getirip dogasini bozuyoruz ki.

17. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    trafikte sürenlerin hem arkada hem önde ışıkları oluyor. yani ekstra bir park lambasına gerek yok bence.

Zil kullananımız, hatta korna kullananlarımız bile var :D-- forumda "ara"rsanız, sizi çok güldürecek başlık ve mesajlara ulaşabilirsiniz :)

tabi bunlar bi set içinden çıkan ürünler değil, her bisikletçi kendi tarz ve ihtiyaçlarına uygun olanı seçiyor.

sinyale gelince, motosikletliler sinyal verir mesela... ama ben şahsen çok dikkatli bakmadıkça görmüyorum. aynısı bisiklet içinde geçerli bence, yani bisikletin üstünde yanan sönen bi sinyal lambasının sürücüler tarafından fark edilmesini beklemek çok mantıklı değil. zaten bisiklette sinyali kolla verir bisikletçiler.

yalnız hava karardıktan sonra kolla verdiğimiz sinyal görünmüyor, dün akşam eve dönerken aklıma geldi, benim yanıp sönen ışığı olan, sarı reflektörlü bi bantım var. almıştım ama hiç kullanmadım. onu sol el bileğime takmayı düşünüyorum. sağ sinyal önemli diil de, sola sinyalim görünsün : )))

-- yelek de iyiymiş bu arada, fikir süper :) ama bence çok teferruatlı...

18. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Atilla bey, sağda bir araç durmuşsa onu sollamak ta gerekir. Bu yüzden sağ-sol dönüş işaretine ihtiyaç var.
    Elle sinyal aslında gelenek değil, kurallarda yazan bir düzenlemedir ve çoğu şoför bilir anlamını. (en azından kazakistanda)

19. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Doğru fakat Türkiye şartlarında kendinizi riske atmamak için 30 saniye bekleyerek yolunuza devam etmelisiniz. Zaten sağda duran bir aracın solundan geçecek isek arkamızı kontrol ediyoruz. Sola çıkıyorum sinyali vermek bence arkaya bakmamaktan daha riskli bir eylem, bu benim şahsi görüşüm elbette. Ben inisiyatifi elime almayı yeğlerim. Sağda duran bir aracı sollayacak isem arkamı kontrol eder ve sağda bekleyen aracın hareket durumuna bakar eyleme öyle başlarım. Yanlış anlamayın ama bana yinede sinyal verme işlemi gereksiz geliyor.

20. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    sinyal lambası çok gereksiz ama bisikletin arkasına şu şekilde bi reflektör takmayı düşünüyorum..
    bazı sürücüler o kadar çok yakından geçiyor ki, bunu görünce belki bir nebze olsun mesafe bırakırlar :confused: