Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletli yaşam anlamında Ankara ve İzmir karşılaştırması

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

1. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    son 3 haftamın ikisi İzmir'de geçti. aslen İzmirliyim ancak üniversite eğitimi için yolum Ankara'ya düşeli 21 yıl olmuş. Annem ve babam hala İzmirdeler ve ben 21 yıldır bu Ankara'dan kurtulamadım. 23 yıldır bisiklet kullanıyorum. 23 yıl önce İzmir'de alkol kullananların bira ve şarap şişelerini kırmalarına rağmen bisiklet yolu kısa da olsa vardı. 21 yıl önce Ankara'da böyle bir şey yoktu. İzmir'de bisiklet yolu Narlıdere'den Sasalı Doğa parkına kadar neredeyse kesintisiz şekilde uzatılmış. bu ise nereden baksanız sahil boyunca 40km kadar bir mesafe ediyor. Ankara^da hala bisiklet yolu yok. İzmir'de BİSİM adı altında saati 2 liradan sahil boyunca bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Ankara'da ise kiralama yapan bisikletçilerin insafına bağlı olarak en az 10 liradan bisiklet kiralamanız mümkün. İzmirde, sahil boyunca 8 bisiklet mağazası ile karşılaşıyorsunuz. Ankara da google map sayesinde 5 mağaza. evet Ankara çok daha büyük bir şehir ama bisikletli oranı İzmir'de daha fazla. Urla'ya giderken kızlı erkekli bisikletli görebilirsiniz. Ankara da otomobil sürücüsü.
    evet Ankara'lı oldum ama 22 yıl evvel İzmir'de nasıl bir büyük günah işlediysem, 21 yıldır bu günahın kefaretini bu Ankara'da ödetiyor Yüce Tanrım. ve hala İzmir'e dönmenin bir yolunu bulamadım.

2. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yaman Koray gibi yapmak lazım (Ne Cennet Şey Şu Deniz), herşeyi bir kenara bırakıp istediğin yere, sevdiğin ortama dönmek lazım. Ömür bitiyor, zaman akıp geçiyor maalesef, daha fazla geç kalmamalı insan...
    Ben Ankaralıyım ama şükür ki İzmir' e yakınım :) Ankara 1994 veya hadi 96 ya kadar güzel bir şehirdi kanımca. Sonrası, sanatın içine tükürenler, şehrin Cumhuriyet mirası kültürünün içine de tükürdüler. Benzer bir karmaşa İzmirde de olsa da yine de İzmir, insanıyla, daha yüksek bir medeni algılamaya sahip. Bisiklet kültürünün gelişmesinde ise şehir halkı ve elbette il genelindeki belediyelerin etkisi çok.

3. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    İZBAN banliyö trenlerinde bisiklet giriş kapısıdır yazıyor, sanırım bisiklet taşıma işlemi de kolay izmirde.

4. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    izban ve metroya belli saatler aralığında bisikletinizle binebilirsiniz ancak bisiklet için de bir bilet basmak şartı var (2lira) feribot ve vapurlarda ise saat sınırlaması ve ekstra ücret ödemesi yok..