Bisikletli ölümleri dursun

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
“Bisikletli ölümleri dursun“

“Trafik’te biz de varız” diyen bisiklet kullanıcıları 31 Ağustos Pazar günü Bağdat Caddesinin bir şeridini trafiğe kapatarak caddede yatma eylemi gerçekleştirdi. Bisiklet yolu olmamasına isyan eden bisiklet kullanıcıları, “Motor(lu/suz) tüm iki tekerleklileri fark edin” mesajı verdiler.

http://www.haberartibir.com.tr/images/haberler/bisiklet_olumleri_dursun_h17939.jpg

Bisikletli Ulaşım Platformu’nun çağrısı üzerine bir araya gelen yüzlerce bisikletçi, trafikte bisikletlilere yönelik uygulamaların olmaması nedeniyle hayatını kaybeden bisikletçilere dikkat çekmek için eylem yaptı. Caddebostan Sahili’nde buluşan bisikletçiler, Bağdat Caddesi’nde yolun bir şeridini trafiğe kapatarak yere yattı.

"BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİ DURSUN"

Bisikletli Ulaşım Platformu’ndan yapılan duyuruda “Trafik teröristleri tarafından öldürülen bisikletli arkadaşlarımızı anmak, trafik kurallarını hiçe sayarak insanların ölümüne sebep olan araç sürücülerini lanetlemek, bu teröristlere yeterli cezayı vermeyen hukuk düzenini ve bu başı bozuk düzene karşı hala kılını kıpırdatmayan ilgili tüm kurum ve kuruluşları kınamak için geçen sene olduğu gibi bu sene de tüm duyarlı bisikletseverler ve bisiklet grupları ile birlikte Caddebostan sahilinde buluşuyoruz, sesimizi tüm Türkiye ’ye duyurmak için var gücümüzle hep birlikte haykırıyoruz, “Bisikletli ölümleri dursun!” mesajı verildi.

Son bir yıl içerisinde Hasan Berk Baysal, Meril Çiğdem Durmuş, Zihni Şahin, Tolga Beyenir, Cumali Güçlü, Murat Demirtaş, Mustafa Onur Karaca ve Çağatay Avşar bisiklet kullanırken diğer araç sürücülerinin dikkatsizlikleri, trafik kurallarında bisikletlilere yönelik maddelerin ve bisiklet yollarının bulunmaması gibi nedenlerle hayatlarını kaybetmişlerdi.
(link)

• Beğen
Tepkiler: esref56
Scudo

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
“Bisikletli ölümleri dursun” başlıklı konu açılmış ve bir kelime yazan olmamış bisiklet forumda. Ben şöyle anladım : Ölen ölsün biz jantımıza grup setimize bakalım..

Yine güzel ülkemde akla zarar işler oluyor. Bisikletli ölümlerini durdurmak şöyle dursun sesini duyurmaya çalışan farkındalık yaratmaya çalışanlar da jandarma engeline takılıyor.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
“Bisikletli ölümleri dursun” başlıklı konu açılmış ve bir kelime yazan olmamış bisiklet forumda. Ben şöyle anladım : Ölen ölsün biz jantımıza grup setimize bakalım..

Yine güzel ülkemde akla zarar işler oluyor. Bisikletli ölümlerini durdurmak şöyle dursun sesini duyurmaya çalışan farkındalık yaratmaya çalışanlar da jandarma engeline takılıyor.

Sevgili ronin, ben bu konuda kollektif hareket edecek bir yapılanma için çok sefer insanları bir araya getirmeye çalıştım ve her seferinde duvara tosladım.
Hatta, bir eyleme katıldığımda sıkça görüştüğüm bisikletçi bazı kişiler tarafından "sen eyleme katıldın ya, artık kesin bisikletli ölümleri biter ehe ehe" tarzı alay edilmeler bile yaşadım.
O yüzden artık umursamıyorum. Evet, ölen ölsün. Toplumumuz kollektif hareket etmeyi öğrenemediği sürece hep sürünmek zorunda.

esref56

İNSTİGRAM : SİİRT BİSİKLET TOPLULUĞU
Tepki
526
İsim
EŞREF
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bisiklet ölümleri yasa olmadıkça insanlar bisiklet konusunda eğitilmedikçe maalesef bu hep devam edecek bu konuda devlet büyüklerimize çok iş düşüyor

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bisiklet ölümleri yasa olmadıkça insanlar bisiklet konusunda eğitilmedikçe maalesef bu hep devam edecek bu konuda devlet büyüklerimize çok iş düşüyor
Devlet büyüklerini beklersek işimiz yaş, zira onların nazarında zurnanın son deliği bile değiliz.
Hak verilmez, alınır. Ama bizde o hak için savaşacak yürek yok maalesef.

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.263
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Hayır benim anlamadığım jandarma niye engel oluyor ? Pankart ve asmak yasak mı? Eğer değilse pankartta herhangi bir olumsuz ifade de yok

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Hayır benim anlamadığım jandarma niye engel oluyor ? Pankart ve asmak yasak mı? Eğer değilse pankartta herhangi bir olumsuz ifade de yok
Aksine bu bir anayasal hak, ancak şahsım cumhuriyetinde anayasaya yemek kitabı muamelesi yapıldığı için ifade özgürlüğü sadece metinlerde mevcut.

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Son dakika haberine göre Kamyonetin çarptığı bisikletteki çocuk hayatını kaybetti Ağır yaralı hastaneye kaldırılan küçük kız kurtarılamadı Kastamonu'nun Tosya ilçesinde şehir merkezinde kamyonetin çarptığı 12 yaşındaki bisiklet sürücüsü hayatını kaybetti.
(link)

Trakyalı

Aktif Üye
Tepki
338
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Maalesef ülkemizde yönetim, ekonomi vs bir şekilde değişir ve gelişir, ama toplumumuzdaki ahlaki çöküntü, bencillik ve saygısızlık uzun süre değişmez gibi geliyor bana.
istediğin kadar görünebilir olmaya çalış, adam bilerek görerek önüne kırıyor ve sanki olmaman gereken ona ait bir yere girmişsin edasıyla seninle tartışmaya kalkıyor.
Gerçekten çok ama çok üzücü.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Son dakika haberine göre Kamyonetin çarptığı bisikletteki çocuk hayatını kaybetti Ağır yaralı hastaneye kaldırılan küçük kız kurtarılamadı Kastamonu'nun Tosya ilçesinde şehir merkezinde kamyonetin çarptığı 12 yaşındaki bisiklet sürücüsü hayatını kaybetti.
(link)
Çok zor... Anne babası kahrolmuştur. Şu kazada kamyonet sürücüsünün hiç bir suçu yok. Anne baba olmak çocuğun can güvenliğini de düşünmektir. Çocuğun bisiklet sürüyorsa başına bir şey gelmesin diye gerekirse bisikletin aksamlarını bile kontrol edeceksin. Arabaların vızır vızır geçtiği bir yerde çocuğun böyle deli fişek gibi gezmesiyle kaza geliyorum demiş zaten. Bana Bakırköy-Eminönü yapmam için 18 yaşında izin vermişlerdi o da zar zor.

Trakyalı

Aktif Üye
Tepki
338
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok zor... Anne babası kahrolmuştur. Şu kazada kamyonet sürücüsünün hiç bir suçu yok. Anne baba olmak çocuğun can güvenliğini de düşünmektir. Çocuğun bisiklet sürüyorsa başına bir şey gelmesin diye gerekirse bisikletin aksamlarını bile kontrol edeceksin. Arabaların vızır vızır geçtiği bir yerde çocuğun böyle deli fişek gibi gezmesiyle kaza geliyorum demiş zaten. Bana Bakırköy-Eminönü yapmam için 18 yaşında izin vermişlerdi o da zar zor.
Benmi yanlış videoyu izliyorum? Arabaların geçmesini bekliyor ama bisikletin geldiğini görerek hareket ediyor. Nasıl suçu yok diyebiliriz bu duruma ?
Tamam o çocuğun o ortamda bisiklet kullanması veya izin verilmesine hatalı diyebilirsiniz ama "kamyonet sürücüsünün hiçbir suçu yok" söylemi cidden çok vahim.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Trakyalı "Bisikletlinin koşulsuz şartsız geçiş üstünlüğü" diye bir kaide yok. Kamyonet nasıl dört yola geldiğinde fren basıp diğer araçları beklemişse, müsait bir boşluk oluştuğunda hareket eder, sonrasında da diğer araçlar (bisikletli dahil) onu bekler. Bu tip kavşaklarda karşılıklı anlayış gerekiyor. Araç kullanırken bazen yeri geliyor, bulunduğum konvoy geçişte olmasına rağmen durup öbür taraftan araçların geçmesine izin veriyorum (arkadaki "hep bana hep bana"cılar kornaya abanıyor tabi). Adamı enayi yerine koyup bütün konvoyun geçmesini bekletmeye hakkım yok. Biraz senden, biraz benden... "Hep bana hep bana" dersen, ilkel Türkiye trafiği oluşuyor işte...

Ayrıca, bisikletlinin hızından belli oluyor ki, araçlar kamyonetin önünden geçerken bisikletli epey uzakta. Kamyonet sürücüsü, bisikletlinin kamyonetin harekete geçtiğini görünce yavaşlayacağını düşünmüş olmalı. Bisikletli yavaşlamak istemiş ama frenlerindeki bir aksaklıktan dolayı hız kesememiş de olabilir. Bunu bilemeyiz.

Trakyalı

Aktif Üye
Tepki
338
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can_celik trafikte olağan akış veya trafik kuralları falan konuyu dallandırmayalım lütfen kaldı ki ben bisikletli hatasız demiyorum dikkat edelim lütfen yazılana. adam gelişini göre göre yola çıkıyor buna rağmen "kamyonet sürücüsünün hiç bir suçu yok" söyleminiz vahim dedim.

Tepki
229
İsim
Kamuran
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Amoeba
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kamyonette bir hata göremedim. Bisikletli gördüğüm kadarıyla kontrolü kaybetmiş. Çok hızlı. Allah rahmet eylesin.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@can_celik trafikte olağan akış veya trafik kuralları falan konuyu dallandırmayalım lütfen kaldı ki ben bisikletli hatasız demiyorum dikkat edelim lütfen yazılana. adam gelişini göre göre yola çıkıyor buna rağmen "kamyonet sürücüsünün hiç bir suçu yok" söyleminiz vahim dedim.
"Bisikletliye hatasız diyorsunuz" gibi bişey demedim zaten. Dallandırmayalım dediğiniz konu (geçiş üstünlüğü) bu vakanın temelini oluşturuyor. Şu vakanın aynısını, gözünüzde bisikletlinin otomobil olduğunu düşünerek canlandırın. Kamyonetin bir hatası var mı?

Trakyalı

Aktif Üye
Tepki
338
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dostum o bisikletlinin önünden 2 araca yol veriliyor ve son araçtan uzun bir süre sonra geçmiyor orda bisikletli. 2 araca yol vemişsin bisikletliyi beklemiyorsun, tamam yol vermeyebilir vs tartışırsın sabaha kadar, olağan akış vs diyerek bu yorumdur itimaller gözönüne alınarak herkesin bir fikri vardır. Ben bu hususta dallandırma diyorum. Benim söylediğim şey çok basitti aslında hatasız demen vahim dedim.
Herneyse siz öyle diyorsanız ben özür diliyorum tüm forumdan uzatmanın manası yok. İyi günler.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
Bisiklet
Kron
Bence rahmetlinin frenleri tutmadı. Bu market bisikletleriyle kaç kere fren kaynaklı çok ciddi kazalar atlattım.

• Beğen

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.117
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çocuğun geldiği yolu karşıdan gören bi kamera çekimi ortaya çıkarsa anlarız kamyonet sürücüsünün bisikletin geldiğini görüp göremeyeceğini. Sanırım rampa aşağı iniyodu çocuk, altındaki bisiklete göre baya hızlı.

• Beğen