Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisikletlerimizin otobüs ve trenlerde taşınması

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında yaşar çevik tarafından paylaşıldı.

1. yaşar çevik

yaşar çevik Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Arkadaşlar bazı arkadaşlarımızın sıkıntılarının olduğunu duyuyoruz. Trenlerde bir merkezden bir merkeze taşınmasında engeller çıkarıldığı. Bu konuda yetkililere ulaştırılarak bu hususta esnekliklerin sağlanmasını istiyoruz.

LeventA, irfancan, mziyaeddin ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. muhammedozcan

muhammedozcan Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet, başkentimiz Ankara dahil sık sık rastlanan bir şey. Ama yönetmeliklerde böyle bir maddenin olacağını zannetmiyorum(!). Kişilerin fikir yapılarıyla ya da babadan oğula "Otobüste vb. yerlerde bisiklet taşınmaz" gibi yersiz düşüncelerden kaynaklanıyor. Tabi yapabileceğimiz bir şey varsa hakkımızı aramalıyız...

cedrick41 bunu beğendi.
  3. Uğur Çakırlar

Uğur Çakırlar Kıdemli Üye

Seviye:
    Otobüs hadi neyse de tren de ne oluyor ? Sanki kondüktör kendi sırtında taşıyor. Otobüstede öyle. Ne olur ki alsan.

42FY ve cedrick41 bunu beğendi.
  4. ali tatlı

ali tatlı Yeni Üye

Seviye:
    ben bir kere trende taşımıştım. biletimin dışında bende 5 tl ücret aldılar...

5. Ziya Yurdakul

Ziya Yurdakul Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklete bilet kesen manyak makinistler bile oluyodu!Bizim biletimiz 12 tl bisikletede 12 tl isteyen oldu!

Furkan Yavuz ve TOYGAR YONTGAN bunu beğendi.
  6. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    ben çuvala koyup öyle götürdüm bisiklet olarak görselerdi almazlardı belki ama 2 çuvalı görünce paşa paşa aldılar

7. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Hasan Kuru ve philykia bunu beğendi.
  8. altay altaş

altay altaş Yeni Üye

Seviye:
    slm herkese bildiğim kadarıyla trenlerde bi sorun çıkmıyo getirip götürürken banliyo trenleri bazı saatlerde bilindigi kadarıyla kalabalık seferler olur o seferlerde yetkili haricinde yolcularda laf edebiliyo bu tüm toplu taşıma araçlarında var

9. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben bisikletin lastiklerini sele borusunu filan söktüm öyle görünce aldılar ama üzerine çuval çuval eşya atmışlar arka artırıcı filan darbe almış baya, kadrom çizilmişti lanet olsun dedim böyle taşımacılığa :).

10. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Otobüslerde bisikletin taşınmasında yaşadığımız sıkıntılar için ulaştırma bakana mesaj gönderdim. 1 ay oldu bekliyorum cevap gelmezse TBMM dilekçe komisyonuna başvuracağım.:) Sonuç alamayabilirim ama bu zihniyet değişecek buna inanıyorum.:)

11. emre yılmaz

emre yılmaz Üye

Seviye:
    bende otobüsle taşıdım kimse birşey demedi
    ve de bir ücret talep edilmedi

12. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bu ülkede bir adet bisiklet derneği var ama sesi çıkmıyortürkiye genelinde en az 2 milyona yakın bisiklet dernekleri olsa bu büyük bir güç demektir şimdi bir sivil örgüt kurmakta maddiyatı gerektirmekte evet dernek kurmak masraflı valla
    açıkçası size gülünç gelmesin ama piyango her hafta alırım bir çıkarsa valla da billada kendi evimi resmen kuracağım bisiklet derneğinin merkezi yapacağınm
    inşallah çıkar da bu hayırlı işi yaparım derneğin adıda hazır
    tüm bisikletliler derneği -tümbisder

cedrick41 ve Furkan Yavuz bunu beğendi.
  13. Furkan Yavuz

Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yanlış hatırlamıyorsam 2 yıl önceydi kendim kolileri birleştirip çift katmanlı yeni bir koli yapmıştım 6 kenarda da strafor kaplıydı bisikletin sadece ön tekerini söküp gidonu yan çevirerek koliye yerleştirmiştim...kolinin üzerine de büyükçe "hassas eşya" yazdım sağolsun otobüsün muavini en sağlam yere koymuştu :) değil bisiklet kolide bile en ufak bir zedelenme yoktu

pedalları da sökmüştüm yazmayı unutmuşum

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  14. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    sanırım eski model bi pick-up alma vakti geldi.. alsınlar vagonlarını ....................................................................................................
    /asabi

15. Burak BALKIR

Burak BALKIR Üye

Seviye:
    Geçen cumartesi Kamil Koç'la Bursadan çeşmeye sorunsuz bir şekilde bisikletimide alarak geldim. Başta muavin bisikleti görünce yer bulamayız vs dedi ama ben bileti alırken sorduğumu ve problem olmayacağına dair garanti aldıktan sonra bileti aldığımı söyleyince kıvıramadı ve güzelce bisikleti bagaja yerleştirdi. Çizik bile olmadan vardık.Geri dönerken yine aynı taktik uygulanacak ;)

16. Umut Palabıyık

Umut Palabıyık Kıdemli Üye

Seviye:
    Biz de 2 kişi Eskişehir-İzmir ve Fethiye-Eskişehir güzergahlarında gidip gelirken otobüse koyduk bisikletlerimizi. Ayrıca bir sürü de eşyamız vardı. Sorun çıkarmadılar.

Tabi otobüslerde biraz inisiyatife bağlı bu iş. Ters bir hosta denk gelirseniz işiniz zor. Ama hakkınızı arayın. Gerekirse otobüs gelir gelmez gidin bagajı vermeye almam,vs derse gidip (imkanınız varsa) iptal ettirip başka firmayı deneyin.

Ön tekerleği söküp gidonu da kadroya paralel hale getirirseniz oldukça portatif oluyor. O zaman daha iyi bakabilirler taşıma olayına;)

17. Burak BALKIR

Burak BALKIR Üye

Seviye:
    Dün aynı şekilde Çeşmeden Kamil Koç firmasıyla döndüm. Ön tekerleği söküp gidonu kadroya paralel hale getirerek rahatça bagaja koydurdum ve sorunsuz şekide yolculuk yaptım.:in:

18. ergün yurt

ergün yurt Kıdemli Üye

Seviye:
    olay budur işte aynı taktiği defalarca uyguladım ve yediler.

19. Yalçın Çanak

Yalçın Çanak Forum Demirbaşı

Seviye:

İstanbul - Bodrum turu yaptık bu yaz 3 kişi 3 bisikletli. Dönüşü otobüsle yapacaktık. Bodrum'da kaldığımız yer Bodrum'a 10kmlik bi mesafede bi kasabaydı.Oradan tüm otobüsler geçmesine rağmen biz merkeze gidelim dedik. Bodrum merkezi arayıp bilet ayırtmak istediğimizi söyledik ve baştan peşin peşin bisiklet olduğunu söyledik tamam alırız dediler. Neyse merkeze bastık bizde. Biletlerimizi almak için Kamil Koç ' a girdiğimizde bisikletleri görünce hemen kıvırmaya başladılar. Bisikletler belki alınmayabilir gibisinden. Sonrada şöförün muavinin insafına kalmış alırsa belki onlar alır gibi konuşmaya başladı. Muavin alırsada taşıma parası verirsiniz dediler. Neyse bende o sinirle dışarı çıkıp oturdum. Yan tarafta ayrı bi otobüs firması vardı dışarıdada görevlisi vardı. Adama selam verip konuşmaya başladım durumu anlattım. O firma bizi 15dk içinde kendi İstanbul otobüslerine bindirdi hem bisikletleri alırken hiç sorun çıkarmayıp özene bözene yerleştirdi hemde Kamil Koç la 20 lira aşağısına götürdü. Belki düşünenler olabilir otobüs kalite farkı falan. Giden otobüs markalarıda hepsi aynıydı. O görevli abinin sayesinde hemen yola çıktık ve İstanbula geldik.

Yani anlatmak istediğim tüm zor durumları düşünerek hareket edin. Her firmaya bisiklet alıyor diye güvenmeyin.

20. öncütakım

öncütakım Üye

Seviye:
    Arkadaşlar yazılanları okudum ve maalesef bisikletiyle seyahat etmek durumunda kalan bizlerin sıkıntıyla karşılaşması oldukça sık yaşanan bir durum. Bu konuda neler yapılabileceğini düşünmeye başlamamla kafamda birşeyler belirdi ve bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mesele bisikletin taşınmasında otobüs sahiplerinin kişi başı ağırlık ya da hacim haddinin aşılması ise bisikletlerin otobüslerde taşınabilmesi için tüm Türkiye'de standart bir ödeme tablosu düzenlenmesi ve bunun uygulanması kanaatindeyim.

Neden mi?

Çünkü bir şirket hiçbir para talep etmezken diğeri para talep edince olay çıkıyor ya da bisikleti hiçbir şekilde kabul etmeyebiliyor bazı şirketler. O zaman;

1. Bisikleti olup da başka hiçbir bagajı olmayan yolculardan ücret talep edilmesin.
    2. Bagajı olup da bisikletinin üzerinde dolu tur bagajı olmayanlardan bilet fiyatının belli bir oranında bir ücret talep edilsin.
    3. Hem bagajı olup hem de bisikletinin üzerinde dolu tur bagajı olanlardan da bilet fiyatının belli bir oranında ücret talep edilsin. Hatta bisiklete de ayrı bilet kesilsin ki bu durumda yerine göre milyarlık bisikletlerin başına otobüste bir kaza gelirse müşteri olarak hakkımızı talep edebilelim.

Bizzat TCDD'de yaşadığım bir olay da şu: Bisikletimi parçalayıp vagon aralarında özel olarak tasarlanmış bagaj yerine bisikletimi yerleştirdim. Bagaj kısmının çok az bir kısmını kaplıyordu. Lastikleri de başka insanlar da oraya bagajlarını koyabilsinler diye yanıma aldım ve bacaklarımın arasına koydum. Bileti kontrol etmekle görevli memur henüz diğer kısımdaki bisiklet kadrosunu görmediği halde bacaklarım arasında duran lastikleri görüp ceza yazdı. Ben de itiraz ettim ve şikayet edeceğimi söyledim. Üstelik memur şikayet edeceğimi söylediğim için ceza miktarını artırmakla tehdit etti. Sonunda ben Pozantı'dan Adana'ya trenle giderken yaklaşık 5 TL ödemek zorunda kaldım. Yolcu ücreti 3,5-4 TL gibi birşey bu arada. Sonra insanların 50 kiloluk un çuvalı taşımalarını gösterdim ve "onlar bagaj, seninki bisiklet" cevabı aldım. Yani mesele onun bagaj olmaması değil, mesele onun bisiklet olması. Bu gayet açık. Halbuki trene binerken ayrıca bisikletim için para ödeyebilseydim ve o şekilde trene binebilseydim memurlarla ya da görevlilerle üç-beş kuruş için tartışmamış, diğer yolcuların bana uzaylı gibi bakmasına gerekçe yaratmamış olurdum. Mesele "Medeniyet" arkadaşlar para değil.

Yurtdışında da özellikle şehirlerarası çalışan trenlerde (otobüs yolculukları yurtdışında ülkemize oranla daha az tercih edildiği için o konuyu bilemiyorum) bisikletten de tren biletinin %40-50 si kadar bir ücret alınıyor, ayrı bilet kesiliyor ama ayrı bisiklet kompartımanında bisikletinizi için özel tasarlanmış yerlere bırakabiliyorsunuz bisikletinizi.

O sebepten hiçbir şekilde (yukarıda yazan şartlara uygun olmak üzere) para ödememek yerine
    makul bir miktara razı olup "medeni" bir şekilde ve kimseyle yüz göz olmadan ve sinir katsayıları artmadan bisikletlerimizi istediğimiz yere taşıyabilelim.

NOT: Şehirlerarası yolculuklarda 12 yaş altı çocuklara bilet alırken normal bilet fiyatı üzerinden %50 indirim uygulanmak zorunda olduğunu biliyor musunuz? Böyle bir hakkınız var ve bunu söylemekten ve bu hakkı kullanmaktan lütfen çekinmeyiniz.