Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletlerimiz yılda ne kadar masraf çıkartıyor?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında can akıncılar tarafından paylaşıldı.

1. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar...Tüm arkadaşlarımız gibi benimde zamanımın büyük bir bölümü bisiklet üzerinde geçiyor.Sonuçta her gün yaptığımız km'nin acısı masraf üstüne masrafla cebimizden çıkıyor.Benim bisikletim Trek,sedona gibi markaların yanında Tofaş gibi kalıyor ama çıkardığı masrafla lüxbisikletleri bile geride bırakıyor.Günde ortalama 10 km yol yapıyorum.Bazen haftasonları 15 30 km arası bi yol yapıyorum o kadar.Uzun kullanımlarda belki 6 ay sonra belki bir sene sonra bisikletimizin bazı parçaları işlevlerini eskisi gibi yerine getiremiyor.Bu sebepten ötürü yeni parçalara ihtiyaç duyuyoruz.Merak ettiğim sizler bisikletlerinize yıllık olarak ne kadar masraf yapıyorsunuz.Ben bir sene zarfında 50 liraya yakın lastik içi,patlak masrafları yaptım(o zaman yama atmayı bilmiyordum şuan 2 liralık eşyayla 1 2 sene yetiniyorum),süs aksesuar işlemlerinede nerden baksanız 25 30 lira harcamışımdır,tam bir yıllık lastiğimin yarılmasıylada 9 liraya yeni lastik aldım,bu zaman zarfında 2 tane de koltuk değiştirdim=15 lira.orta attırıcı orta mil derken,ruble,akord,fren pabuçları,vites telleri vs.. devreye girince hesabımın 150 lirayı aştığını tahmin ediyorum.Bu arada bisiklet 200 lira :) hali hazırda 30 liralık masraf var..

Eray Helvacı bunu beğendi.
  2. Eray Helvacı

Eray Helvacı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok haklısınız ama bu kadar masrafa hala inatmı inat bisiklet diyorum ;)

can akıncılar bunu beğendi.
  3. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    ~110 TL masraf çıkarttı.

4. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    sabah sabah kadro kulağını kırdık kulak + işçilik 30 lira uçtu

5. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    çıkarsa çıkarsa yılda bir arabanın 1 haftalık sadece yakıt masrafı kadar çıkarır en fazla :D

6. Enes DEMİRCİ

Enes DEMİRCİ Aktif Üye

Seviye:
    ne yazıkki mercedes:sedona ya biniyorum hocam kadro kulagım kırıldı ve hidrolik fren kablom patladı :/

7. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    O konuda çok titizimdir :) Yeni sezonda yeni bir bisiklet alacağım o yüzden masraftan kaçınıyorum :) Örnek verim : arka attırıcı bozuldu vitesi komple söktüm düz bağladım 3 3 de sanırsam sabit kıldım haliyle zinciri kısalttım , ön amortisörü sabitledim sorun çıkarttığı için , arka fren in yenilenmesi gerekiyordu ön taraftakini iptal edip arkaya bağladım , jantlar yamuk yumuk :) ama idare ediyor bisiklet hayla gideri var ve günde en az 20-30 km arası kullanıyorum arka jantın yamukluğundan kaynaklı pabuç erimesi var ama onu nasıl halledeceğim onu düşünüyorum :)

can akıncılar ve ProfessionaL bunu beğendi.
  8. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aynen kaptan,yeni bisiklet için bende masrafları kıstım...Arka ruble çapraz zincirden dolayı ilk 2 basamak devre dışı(21 vites oldu 15 vites:)) jantt desen Allaha emanet.Frenlerden zaten umudu kestim ön devre dışı,arka taraf ise janta yapışık.Bende arka fren bacaklarını öne nakledecektim ama alyan yeri yalama olmuş,bacaklar çıkmıyor:) Rampa aşağı millet boşta iner,bende pedal çevirerek inerim:9.

9. tayfun sezer

tayfun sezer Misafir

Benim bisikletimde hepi topu sıfırı 300tl lik bisiklet.Şu ana kadar 1200km yol yaptım.Bana arıza olarak sadece sol ayna kolumun yerinden kronik olarak çıkma sorunu yarattı.Mesleğim mekanik ve elektrik üzerine olduğundan yeterince alet edevatımda evde mevcutçPedallardan gıcırdama gelmeye başladığında sol ayna kolun cıvatasını kuvvetlice sıkıyorum Beni uzun süre idare ediyor.Onun dışında aksesuara çok para harcadım.Sigma 1009sts göstergeden tutunda pompa suluk dış lastikler bir çift far arka aydınlatma gidon çantası barend birkaç adet yedek iç lastik çamurluğa ve hatırlayamadığım birkaç şeye kadar ne ararsanız var.:D Bunların fiyatını toplayınca iki belki peşin parayla üç tane benim bisikletten alırdım galiba:D Neticede bisikletimi elden çıkardığımda üstündeki malzemelerin bazılarını belkide hepsini alacağım.

10. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Aslın da o önden çıkarttığım arkaya taktığım kollarda arıza çıkarttı bir süre frensiz idare edeceğimi düşündüm ve o şekil de çarşıya gitti 3-4 ufak tehlike atlattım hepsinde de ayağımı jantın arasına sokarak kurtuldum dönüşte de 5 liraya sadece arka için fren kolu , fren ayakları , pabuç ve halat aldım :)

11. Sercan Sözer

Sercan Sözer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sercan S.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    15 TL ye adam ettim. :)

12. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gözü doymak bilmeyen bir insansanız bisiklet sürekli masraf açar.Yok 200 gr daha hafif yok bu boğaz carbon vs.. gibi.Bisiklet kendisi teknik arıza çıkartmıyorsa benim paralar genelde bu yönde harcanıyordu tabi eskiden artık gözümü açtım yükseltme derdim yok :D

13. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    O şekilde tanıdığım insan çok :)
    Karbon sele borusu , karbon gidon boğazı ... :)

Mehmet_Gürsoylu bunu beğendi.
  14. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bisikleti yükseltme derdim yok.. henüz hiçbi parçasını da değiştirmedim...
    şimdilik kendisi masrafsız o yüzden :)

ama ben çok masraflıyım ya...

yok gözlük, yok ışık, yok kilit, yok nabız saati, yok km saati, yok araba arkası taşıyıcı, yok matara, yok şu yok bu derken... aldı başını gitti :S

neyseki şu ana kadar aldıklarım beni en az bi 5 yıl idare eder :)

bi tek, karanlıkta yolu iyi aydınlatan bi fara ihtiyacım var... onu da buldum mu benden kralı yok :)

(başlıktaki soruya cevap veremedim ama içimi döktüm, rahatladım :) kusura bakmayın :) )

15. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Saydıklarınız çoğu kişi için geçerli :)
    Ama bu işi doğru düzgün yapmak istiyor isek mecburuz :)

16. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Candan Hanıma katılıyorum..
    Bisiklete harcadığım para kadar da aksesuara harcadım...
    Pedli tayt, jel sele, km. saati, kask, fener, pompa, bol miktarda iç lastik, yama kiti, ayaklık, bisiklet örtüsü, bagaj, heybe, çok amaçlı çakı, üst forma, eldiven , sele altı çanta, arka ışık
    Yazınca farkettim bayağı şey almışım...
    Ama şimdi aklımda olan çamurluk.. Yerler ıslanınca da bisiklet sürebilmeyi istiyorum işe giderken...
    Ocaktan sonra yurtdışına gideceğim... Orada da rüzgarlık ve giyim malzemelerine baktım mı tamamdır.. :)

17. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bisiklete kendı isteğim doğrultusunda 700 tl masraf ettım(700 liraya aldım :D)Ama zorunlu olarak yapmak zorunda kaldığım 2 lira dır ( yama :D) Bisiklete ne kadar çok bakarsanız o kadar az masraf çıkartır sıze.Mesela millet xcm maşaları beğenmıyor neden bakım yapmadıkları için :) Ben xcm maşa 100-150 km de bır bakım yapıyorum görenler xcm olduğuna inanmıyor :D

18. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    200 -250 TL civarı aksesuar masrafım oldu. Onun dışında ara ara ufak tefek ustaya işçilik masrafım oluyor.

19. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bu bisikletinizi kullanım koşullarına,sürüş tarzınıza bisikletinize takacağınğz parçalara ve bisiklet modeline göre değişecektir.O yüzden net birşey söylemek zor.Ama şimdiye kadar 1 trafik kazası ve keyfi harcamalarım haricinde bisikletim hiç arıza yapmadı.Yaklaşık 7 aydır kullanıyorum 4.000 km ye yakın yol yaptım :)
    sadece geçenlerde vites göstergesi bozuldu onu yaptırmak için pere hercasam 90 lira falan tutacatı ama oda garanti kapsamında değişti :)

20. Baki KAYAN

Baki KAYAN Moderatör Moderatör

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    fazladan biraz para arttirdim mi rahat duramiyorum illa bisey degisiyor