Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisikletleri tren ucak otobus gibi sehirler arası yollarda alıyorlarmı

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ayberk Türk tarafından paylaşıldı.

1. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaslar devlet demir yollarının sitesine falan baktım ama bi turlu bulamadım ornegin ben yazın antalyaya gitcem bmx imi de yanımda goturmek istiyorum ama

otobusle trenle gitsem alırlarmı? ya da aranızda bisikletini boyle sehirler arası tasıyan varmı

2. Hasan Topcan

Hasan Topcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    otobuse alıyorlarmı bilmiyorum ama kardeş trene almadıklarını görmüştüm ama sormakta fayda var belki izin verirler :)

3. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bisikletin tekerlerini söküp,yumuşak birşeylerle kaplayarak(sağa sola çarpmasın veya üstüne birşey konulursa zarar gelmesin diye)koli tarzı kutulara koyarsanız alırlar otobüs ve trene diye düşünüyorum.Koskoca çuvalları alıyorlar,bisikleti de alırlar herhalde:)

4. Salih Bisan Pacific 1996

Salih Bisan Pacific 1996 Üye

Seviye:
    Kamil Koç bisikletçilere özel bir kampanya başlatmıştı bu konuda. "Bisikletlerinizi ücretsiz bir şekilde taşıyoruz" diye. Forumda aratmanız faydalı olabilir bu yönden. Hatta bu konu baya su götürmüştü. Otobüsler alabiliyorlar bkz. Kamil Koç.

5. Bahadır Efeoğlu

Bahadır Efeoğlu Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merak ettim acaba hala devam ediyor mu bu kamil koç un olayı ?

İstanbuldan Alanyaya gidicem Alanya sahili de çok güzel orada bisiklet sürmek isterim .Olursa kamil koçla gideriz

6. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Anadolu da bisiklet kabul eden firmalardan birisi.

7. OZHAN ESEN

OZHAN ESEN Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaslar merhaba.
    Ben hem siteye yeni uye oldum, hem de daha bugun yeni bir Trek 7.3 fx siparisi verdim. Londra'da yasiyorum ve bisikletleri ucaklara alip almadiklarini merak ediyorum. Bir arkadasim yamac parasutunu bagaj hakki limiti farkini (kg basina 5 GBP) odeyerek goturmustu ulkesine. Ama bisiklet konusunda emin degilim.

(ya simdi dusundum de almazlarsa almasinlar. Biz de Londra-Istanbul tur yapariz ne olacak)

Sakasi bi yana bilgisi olan varsa sevinirim.

Saygilar

8. alper kabran

alper kabran Yeni Üye

Seviye:
    eger biskletin tekerlerini sokup kendi kutusuna koyarsaniz ucaga aliyorlar 20 kg bagaj hakki 10 kg da yaninizda tasima hakki veriyorlar economic class da business ve first class da 30 kg hak taniyorlar sanirim

Ümit Bozyılan bunu beğendi.
  9. Saruhan Erman

Saruhan Erman Yeni Üye

Seviye:
    Bugün Kamil Koç'a sordum. "Ön tekeri sökün" gibi birşey söyledi tam anlayamadım. Ama Kamil Koç "bagaj problemi olmadığı sürece taşıyoruz" dedi.

10. Berker Kartel

Berker Kartel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,
    15 gün önce Edirne-Bursa Turunu gerçekleştirdim..
    Bursa'dan dönüşü Kamil Koç ile yaptık..2 kişi olmamıza rağmen bagaja bisikletlerimizi aldılar..
    Ayrıca heybelerimizde vardı hiç sorun olmadı..
    Hoşçakalın...

Sercan Sözer ve uğur kocaağa bunu beğendi.
  11. s.efe sümer

s.efe sümer Aktif Üye

Seviye:
    Trenle balıkesir`e götürdüm.Gidilecek km`ye göre hesap yapıp para istediler.8 lira tutmuştu.Makbuz karşılığı ödedim.Dönüşte ise başka bir görevli,amirimiz görmesin dedi.Bende koltukların üzerindeki bagaj kısmına yerleştirdim.Nasıl bir uyulama anlamadım.Otobüs de ise Kamil Koç firmasının rahat hat seferleriyle istanbul`a götürdüm hiç sorun çıkarmadılar.Kamil Koç firması bisiklet taşımada öncü diyebilirim.

12. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    evet bende sordum kamil koç 'u hususu sizin sayenizde para kazanıyoz biz dedi adam koptum

:D :D :D :D :D

13. supreme

supreme Yeni Üye

Seviye:
    Havayolu şirketlerinde "spor bagajı" uygulaması ile bisiklet taşınması mümkün.

Her firmanın yurtiçi ve yurtdışı spor bagajı fiyat tarifeleri değişiklik göstermekte.
    Sadece bisiklet değil, kayak takımları ya da diğer spor malzemelerini de taşınması mümkün.

Örnek olarak Pegasus Havayolları,bisiklet taşımak için iç hatlarda 30 YTL, dış hatlarda ise 40 EURO ekstra ücret talep etmekte.

Taşıma kuralları mevcut:

1. Bisiklet kapalı ve güvenli bir kutuda taşınmak zorunda. Bisiklet taşıma çantası ya da bisikletin fabrikadan nakliye amaçlı kullanılan oluklu mukavva kutusu da olabilir.
    2. Basınç farkından dolayı lastiklerde patlama olabileceğinden dolayı lastiklerin şişirilmemiş, indirilmiş olması şartı var.

Avantajı:

1. Bisikletinizin sigortalanması söz konusu,taşımadan önce bisikletinizin modelini belirtmek durumundasınız. Herhangi kayıp bagaj tazminatı ile "kayıp spor bagajı" tazmini arasında ciddi fark var. Ancak bu uygulamanın her hava yolu firmasında değişiklik gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Her havaalanı / havalimanı bagaj alım bantlarına ve bagaj uygulamalarına göre değişiklik gösteriyor olsa da, bisiklet kutusu büyük olduğu için genellikle özel olarak "Büyük Bagaj" bölümlerinden alınması gerekmekte. Bu da bazen ekstra zaman almakta.

tahirkaya ve Ümit Bozyılan bunu beğendi.
  14. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba Özhan. Her iki araçla da bisikletini taşımış birisi olarak umarım sorunu cevaplayabilirim.
    Türkiyedeki birçok otobüs firmasının bisiklet taşıma konusunda herhangi bir prensibi yok. Bisiklet taşınıp taşınamayacağı otobüsün bagajına, muavinin ve şöförün o anki ruh haline bağlı çoğu zaman. Ama genelde otobüs müsaitse bisikleti bagaja alma konusunda pek sorun çıkarmıyorlar, hatta hiçbir parçasını sökmeden de bisikleti bagaja koyabiliyorsunuz.

Uçak konusu ise daha karmaşık. Bisikleti size karton kutuyla ilk olarak geldiği haline getirip, bisikletin ağırlığı yük taşıma hakkınızı geçmiyorsa hiçbir ücret ödemeden uçakla taşıyabiliyorsunuz. Ben yolculuk ettiğimde 30 kg lık yük taşıma hakkımla bisikleti ve tüm tur malzemelerini taşıyabilmiştim.
    Havaalanında çalışmaya başladığımdan beri hergün böyle birçok yolcuyla karşılaşıyorum. Bu şekilde bisikleti taşımak oldukça yaygın denilebilir. Bu arada yukarıda anlattıklarım sanırım sadece THY için geçerli. Diğer firmalar konusunda pek bir bilgim yok. Uçakta suyu parayla sattıkları gibi bisiklet için extra bir para talep etmeleri de son derece mümkün.
    Bir de thy ile uçuşlarda, extra ücret ödeyerek bisikleti paketlemeden de götürmek mümkün. Ama şu ana kadar hiç böyle yapanı görmedim, zaten ücreti de son derece yüksek bildiğim kadarıyla...

Tam mesajı göndereceğim sırada Alperin mesajını gördüm. Yük taşıma hakkı bilete ödediğiniz paraya göre değişiyor. Düşük ücretli biletlerin yük taşıma hakkı minimum 20 kg. Bu miktar uçuşa ve ödenen ücrete göre ekonomi sınıfında 50, businness sınıfında 60 kg a kadar çıkıyor.(thy de) Bir de uçağa 8 kg geçen bagaj da almamaları lazım. Böyle bir durum kesinlikle yasak çünkü.

AydınGünaydın bunu beğendi.
  15. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    Supreme, çok iyi bilgiler vermişsini.
    Nedense mesajı yazdıktan sonra gördüm yazınızı...

bir şey sormak istiyorum; Pegasus da 30 tl extra ücret alınması uygulanıyor mu? Bisikletin sigortalanması çok iyi bir şey.

Thy de buna benzer bir kural var, ama genelde bisikletler normal bagaj gibi extra ücret talep edilmeden taşınıyor.

supreme bunu beğendi.
  16. supreme

supreme Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Pegasus ile geçen yıl Ankara - Viyana seferi için bisikletimi spor bagajı olarak teslim etmiştim. Hatırlayabildiğim kadarıyla yurtdışı sefer olduğu için 40 Euro idi. Ancak 30 TL bisiklet taşıma ücreti alınmakta.

Linki burada:

http://www.flypgs.com/pegasus.ob.tasinabilen.alet.malzemeler.asp

İki gün önce aynı güzergahı THY ile geldim. THY' ye bisiklet için 30 Euro ücret ödedim ve bu ücretin sigorta da dahildir. Bu sefer de bisikletimde taşımadan dolayı hafif çizikler tespit ettim, ve hasar raporu tutuldu. Ekspertiz raporu sonucu hasarımı tazmin etme şansım olacak.

Şöyle ki: Eğer bagaj hacminizi doldurmadıysanız (Bagaj Kg. limiti Eco, Bussiness, First Class biletlerine göre değişiklik gösteriyor, ancak genellikle 20-30 kg) bisikleti normal bir bagaj olarak kabul edebiliyorlar. Böylece fazladan bir ücret ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bu uygulama sadece THY'de değil, Pegasus'ta ve daha önce seyahat ettiğim diğer yabancı havayolu şirketlerinde de mevcut. KLM, Lufthansa, Avusturya Havayolları gibi.

Ümit Bozyılan bunu beğendi.
  17. Nuran Atakan

Nuran Atakan Aktif Üye

Seviye:
    merhaba. gecen hafta tatil icin datca-palamutbukundeydim ve sahilde bisiklete binenleri gordukce icim gitti. cunku nasil goturecegimi bilemedigim icin bisikletimi yanima alamadim. kamil kocla olan gidis yolculugumuz datca terminalinde sona erer ermez muavine, bisiklet tasiyor musunuz diye sordum. kutulu oldugu surece tasiyoruz dediler. ama acikcasi ben bisikletimi nasil kutulayabilirim bilmiyorum. ikinci el aldigim icin bana kutulu gelmedi. nerden kutu bulabilirim, o kutuya nasil koyabilirim benim icin muamma. zaten bisiklete binmeyi yeni ogrendim ve degil parcalarina ayirmak, bisiklet bakimi konusuna bile vakif degilim henuz. akliniza gelebilecek onerileri paylasirsaniz sevinirim.
    benim palamutbukundeki bisikletlilere bakisimi gorseydiniz, eminim halime acirdiniz:)

18. silas

silas Üye

Seviye:
    Ben geçtiğimiz nisan ayında bisikletimi ve kocaman valizimi denizliden istanbula götürdüm ancak bisikletimin ön tekerini sökmüştüm, aynı şekilde haziran ayında okul bitiminde geri getirdim. Herhangi bir sıkıntı olmadı. (başta yazmayı unutmuşum varanla gidip geldim)

19. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Ben geçen ay otobüse binecek oldum.muavin neden erken gelmedim yer kalmadı felan dedi.ama ben gidonu tekerleri felan söktüm küçük bir hale getirdim bisikleti.adam sinirli sinirli bide başımıza bisiklet çıktı diye söylenerek yüklemeye başladı.biraz dengesiz ve aceleci davrandığı için bisikletin pedalı sağa sola takıldı adam iyice sinirlendi kaldırdı bisikletimi küfür ederk fırlattı gitti.sinir oldum ne yapacağımı şaşırdım.sonra başka bir muavin geldi yerleştirdik basit bir şekilde.sonra diğer muavin geldi alttan felan almaya çalışıyor.sinirlenip fırlatınca sorunu çözdün mü diye sordum.yok şöyle yok böyle bizim iş kolay değil ayakları.kaliteni belli ettin o hareketle dedim hiç bişey diyemedi:)

20. Hakan Durmuş

Hakan Durmuş Kıdemli Üye

Seviye:
    trenlerin yük vagonuna aldıklarını biliyorum.Otobüslerde bazı firmalar alıyorlar.Diğer firmlarda şoförün insafına kalmış.Kullandığınız bisiklet BMX gerçi fazla bir alan işgal etceğini düşünmüorum o yüzden alırlar tekerlerini sökerseniz