Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletlerden gelen "cit cit" sesi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında lindemann tarafından paylaşıldı.

1. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Gecen kafama takildi, bisiklet giderken arka jantdan gelen cit cit sesi nedir arkadaslar ? neden var? nereden geliyor? amaci ne ? bilen birisi bisiklet alemini aydinlatsin lütfen...

saygilar

candede bunu beğendi.
  2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Çıt çıt değil de, cırrrr sesi sanırım (frekansı arttıkça böyle duyuluyor :))
    O ses, arka göbeğin içinde "freewheel" dediğimiz, pedal çevirmeyi bıraktığımızda da arka tekerin serbestçe dönebilmesini sağlayan sistemden geliyor.
    Orada tırnaklar var, siz pedal gücü ile dişliyi çevirdiğinizde bu tırnaklar, etraflarındaki dişlere takılıp tekerleğin dönmesini sağlıyorlar. Siz pedalı bıraktığınızda ise bu tırnaklar iç kısma doğru kapanıp-açılıp dişlerin etrafınca serbestçe dönmesini sağlıyor. Hal böyle olunca her açılıp kapanmada "çıt" sesi geliyor. Bu sesin frekansı arttıkça da ses cırrrr halini alıyor.

Umarım yeterince sade anlatabilmişimdir.

3. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Yavas dönünce cit cit, hizlaninca da cirrrrrrrrr :) enteresan bi mevzu, saol aydinnattigin icin...tesekkürler.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Aynası iştir "freewheel"in lafa bakılmaz diyerek şöyle bir görsel hazırladım. İnşallah beğenilir :)

Fotoğrafın orjinalinde hiç bir yer sarı değil, vurgulamak amacıyla ben işaretledim.

lindemann, emreden, Sinto ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    işte budur :)

Teşekkürler Halil Bu şekilde açılmışını ilk defa görüyorum
    hep problemlisini gördüğümüz için orda burda :) sağlamını da gördük sayende ;)

HaliliOzturk bunu beğendi.
  6. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Oldukca basit aciklamissin, sagol Halil...Biri sormustuda uc saat anlatamamistim:D

Direk bunu gosteririrm artik;)

Tesekkurler...

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Aman tanrım! Yoksa bu bir tekvites freewheel'ı mı? :) Resimli anlatım için teşekkürler...

candede bunu beğendi.
  8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ta kendisi :) Ancak kaset göbek için değil haliyle :)

9. sönmez

sönmez Kıdemli Üye

Seviye:
    Kesin Kron dur bisiklet.

10. sönmez

sönmez Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu tip sesler hep Krondan geliyorya oradan tahmin yürüttüm.

11. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Darkhan, Sönmez Abi'nin ki sadece bir serzeniş :)

12. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba

Kron 1000 bisikletim 1000 kilometreyi geçti ve halen, ne bir tamire gitti ne de bakıma. Tabi arada sırada civatalarında gevşiyen varmı diye kontrol ediyorum.

Zincirimi toz olduğunda, temizleyip yeniden yağlıyorum. Fren pabuçlarım doğru baskı yapıyormu diye kontrol ediyorum. Arada sırada da sele borumu söküp silip yeniden takıyorum.

Pedallarımı ve ayna kolumuda geldiği gün iyice sıktırmıştım. Arada vites kulağımıda gevşeme varmı diye sıkıyorum.

Bunları yaptıktan sonra ne çıtırtı ne pıtırtı gelir bisikletten. Nazar deymesin tık demiyor.
    Bunlara dikkat etmessek de tabi gevşeyen, pislenen yerlerden her türlü sesler gelecek. Kron değil titanyum bisiklet olsa bile gelir. :)

Sevgi ve selamlarımla.

13. sönmez

sönmez Kıdemli Üye

Seviye:
    Abi kusura bakmada senin ki özel yapım ondan öyle.Hepsi bir değil ki bisikletlerin.Senin kadronu sıralanmış kolilerin en altındaki köliden çıkarıp montaj yaptık.Ondan sende problem çıkmamıştır.

Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  14. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Abi valla ben de Zeon kullanıyorum, biliyorsun. Ama ikinci sahibi olmama rağmen ne bir ses, ne de bir problem çıkarttı. Hatta bir iki arkadaş ''sid almak istiyorum'' dediğim zaman ''kron'a sid takacağına iyi bir kadro al'' dedi, ancak nedense hiç değiştiresim yok, öylesine alıştım ki... Belki karbon Kron'lar gelirse, param da olursa, neden olmasın :) Zaten bir daha kadro değiştirecek olursam ya skandiyum ya da karbon alacağım.

15. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Bence konu baya saptirildi... cit cit cit dan krona döndü...

16. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Ender Alıcıoğlu beyinde dediği gibi "gevşeyen, pislenen yerlerden her türlü sesler gelecek. Kron değil titanyum bisiklet olsa bile gelir."

Olay budur..

Bugün küçük bir kros yaptım toz pislik oldu XC 1000'im.Ve zincirden ses geldi..Neden çamur ve toz metalde sürtünmeyi yok etti..Temizledim yağladım geçti..Adam bisikletine bakamıyor sonra cırt curt ses geliyor diyor...

İnanmayın arkadaş böle laflara...En kral bisiklet olsun bakım yapma bülbül gibi öter..

Fabrika çıkışı bir mekanik problem olsa yada montaj sorunu al götür zaten sana yenisi verirler bir problem varsa...Adamlar bas bas bağırıyor ben bu foruma girdiğimden beri problem olan varsa getirsin halledelim olmadı değiştirelim diyor..

Kron'a güvenim tamdır.İleride de alacağım model XC 4000'dir. Fiyat ve performans olarak en iyi bisikletlerin başlarındadır.
    Hayır reklamda yapmıyorum benimde görüşüm budur :)
    Hep olumsuz görüşleri görmekden sıkıldım be yaw :)
    Memnun olan arkadaşlar sizde yazın :)

candede bunu beğendi.
  17. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    o sesi ben de hep merak etmişimdir.. böyle bi sebebi olduğunu düşünmüştüm; bu bilgilerle emin olmuş oldum:in:

18. ApQ

ApQ Aktif Üye

Seviye:
    benim bisikletimden ole bi ses gelmiyor pedalları bırakınca özellikle duymaya çalışıyorum ama öle bi ses yok ve bence bu çok iyi bişey:)

candede bunu beğendi.
  19. DarkWar=>64

DarkWar=>64 Yeni Üye

Seviye:
    benim velesbittede geliyo cıt cıt sesi ama pedeal dişlisinin göbeginden geliyo daha dün bakım yaptırdum aksam yine başladı 2 yıl oldu bisikleti alala eski klasik bisikletletlerin yeni versiyonundan var bende :D ihlas marka birde yavuz yazıyo ne anlama geliyosa :D 2 yılda 3 kez bakım yaptırdım o zamanda bisikletlet bisikletletten çıkmıştı genelde bildiğim kadarrıyla kendim bakım yaparım bu cıt sesleri yolların lagalı tümsekli ve hız kaynaklı oluyor