Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle Ulasim Bolumu Istegi

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında ozgurxk tarafından paylaşıldı.

1. ozgurxk

ozgurxk Üye

Seviye:
    Forumu genel olarak takip ettigim kadariyla bisiklet daha cok spor ve gezi amaciyla kullaniliyor, ulasim konusunda bisikletforum'da bir eksiklik var gibime geliyor. Eminim sitede bisikleti ulasim amaci ile de kullanan cok sayi bisikletci vardir.
    Bisikletin ulasimda kullanimi ile ilgili sorunlar, oneriler ve paylasimlar bir alt forumda toplansa bence bir butunluk saglanmis olur ve bisiklete ulaşımda kullanmak amacıyla yeni baslayacaklarada derli toplu bir bilgi paylaşımı olur.
    Gelen cevaplarda, kimler bisikleti ulaşım amacıyla kullandığını yazarsa ve trafikte ne kadar zaman harcıyor ve ne tür şartlarda kullandığını yazarsa hepimiz açısından bilgilendirici olur.
    Mesela ben Sarıyer-Levent arası haftanın 2-3 günü kullanıyorum, yaklaşık 40-50 dk arası pedal çeviriyorum ve toplu taşıma ile gittiğimdede harcadığım zaman aynı. Karşılaştığımız sorunları problemleri ve konu devam ettikçe paylaşırız.

2. Bora TİRKİ

Bora TİRKİ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bisikletimi antrenmanlarımın haricinde işe gidiş dönüş için kullanıyorum.

E-5 İncirli-Zincirlikuyu 19 km , 45 dk yavaş tempo.

N.Erdem TUGRAHAN ve d.berkay bunu beğendi.
  3. ozgurxk

ozgurxk Üye

Seviye:
    Basliga pek bir cevap gelmedigine gore, sanirim herkes bisikleti ulasim aracindan ziyade spor, hobi, gezi vb...amaclari icin kullaniyor, bu durumda belediyelerin bisiklet yolu yapmamasini normal karsilamak gerekiyor sanirim.

N.Erdem TUGRAHAN ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  4. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende işe gidip gelirken bisikletimi kullanıyorum..:)
    Ankara'da bisikleti ulaşımda kullanan çok sağlam iki kişi var Berkay ve İso her daim bisiklet üstündeler..

nükleer kedi ve d.berkay bunu beğendi.
  5. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Evet geldim :)
    Ben nerdeyse yılın 365 günü bisiklet üzerindeyim :) okula-işe heryere bisikletle giderim.. En az 20km en fazla 50km civarı günlük sürüyorum antremanlar haricinde.. Benim için hava şartları pek önemli olmuyor.. Yağmur, çamur kar-kış farketmeksizin sürekli bisikletin üzerindeyim.. Kesinlikle tavsiye ederim... Çoğu zaman gideceğim yere toplu taşıma araçlarından ve kişisel araçlardan çabuk gidiyorum.. Özellikle okuluma giderken en az 10-15dk tasarrufum oluyor otobüse göre. Metroya göre ise yaklaşık 30dk daha çabuk gidiyorum.. Özellikle sabahları ortalama 15-20km hızla seyreden yoğun trafikte arabaların arasından 30-35km hızla giderken insanların nasılda imrenerek baktıklarını hissedebiliyorum :) Ancak kimse aracının konforunu bırakıpta iki teker üzerine çıkma cesareti gösteremiyor..
    Neyse yollarda çok daha fazla bisikletli görmek umuduyla..

6. mziyaeddin

mziyaeddin Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet Ziyaeddin UYANIK
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bende okula bisikletle gidiyorum. Sivasta okuduğumdan kışın pek bisiklete binme şansım olmuyor. Günlük en az 17 km yol yapıyorum ve otobüsten 9-10 dk daha önce gidiyorum:) Bi çamurluk alayım da biraz daha bisiklete binmeye devam ederim. Tabi tekrar hasta olana kadar.:) (Sivas şartları. Yeni iyileştimde:) )

7. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bisiklet sonuçta bir ulaşım aracı ister yarış, ister gezi ,ister başka amaçla olsun .Ayrı bir bölüm açmak yerine "Diğer Bisiklet Konuları" bölümüne bir konu açarak deneyimlerinizi paylaşın.Eğer çok ilgi görürse konuyu sabitleriz.:in:

8. Halil.KuYRuKCu

Halil.KuYRuKCu Yeni Üye

Ben de bazen okula gitmek için ( eğer eşim izin verirse ) kullanıyorum. Dikimevi-Odtü gidiş dönüş 25 km. Yaklaşık 45 dak. sürüyor( tek yönde). Metro+dolmuş ile yaklaşık aynı süre. Yani dikkat edildiği sürece ( yeşil ışık yanarken bile) bir problem yaşamadım...

9. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben de nerdeyse bütün yıl bisiklet kullananlardanım. Okula gidip geliyorum. Git-gel 40km. Onun haricinde her yere bisikletle gitmeye çalışıyorum.

10. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yaz saati uygulaması varken Eryaman-Kızılay arası gidip geliyordum, gidiş geliş 75-80 km, epey iyi idman oluyordu, nerdeyse hergün gidiyordum. Toplutaşım araçlarından daha kısa sürede ve daha az stres yaşayarak gidiyordum ve daha az yoruluyordum. Molalar dahil 1 saat 10 dakika falan sürüyor. Ama ne zaman saatler geri alındı, günler kısalmaya başladı, turlar bitti, çünkü dönüş yolum Ankara'nın en işlek şehirlerarası ana arterlerinden birisi ve akşamları çok tehlikeli... Nisan ayını bekleyeceğiz artık napalım.

11. ilhami yücel

ilhami yücel Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    İşe gidiş-gelişlerde de kullanıyorum. İşyerimin yolu 8 km. 2km'dik geri kalanı inişli çıkışlı. Mesafesi kısa fakat, trafiği, anayola bağlantıları bol bir güzergah.
    İş çıkışı yolumu 25-55 km. arası uzatıyorum.

12. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Büyükada'dan Seyrantepe'ye bisikletle işe gidiyorum. Kabataş'a kadar vapur, Beşiktaş Barbaros, Levent, 4. Levent ve Seyrantepe yaklaşık 12 km. günlük toplam 25 km kadar sürüyor. Ortalama 30 dk'da işe ulaşmış oluyorum. Bazen Büyükada'dan vapuru kaçırdığımda Bostancı-Kadıköy arası da ekleniyor. Akşamları da bazen Seyrantepe-Beşiktaş vapurla Kadıköy Kadıköy-Bostancı sürüyorum. Ne kadar çok binersem bineyim asla yorgunluk hissetmiyorum. Diğer mesai arkadaşlarımdan daha zinde güne başlamış oluyorum. Tüm bunları da yıl 12 ay yaz kış yağmur çamur demeden yapıyorum... Herkese şiddetle tavsiye ederim

ozgurxk bunu beğendi.
  13. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Bende işe gidip gelirken bisiklet ile gidip geliyorum. Ancak yağmur çok yağıyorsa kullanmıyorum. Çok yağmurlu günlerde binen arkadaşlar nasıl bir yöntem izliyorlar, söyleyebilirlerse sevinirim.

14. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    iyi bir yağmurluk , hem alt hem üst, ve renksiz camları olan bir gözlükle bu hafta içinde gayet rahat kullandım. yağmurluk ve aynı malzemeden pantolon üzerine giyileni sonbaharda daghdash mağazasından almıştım. nefes alabilir dendi bana. açıkçası her 2 sininde performansından memnun kaldım. gözlük ise 3m in renksiz gözlüğü. yağmurluk ve pantolon yaklaşık 100 tl, gözlük 17,5 tl. tek sıkıntım bisikletin çamurlukları olmadığı için tekerleklerden su çok sıçradı. yağmurluk olduğu için estetik dışında her hangi bir yan etkisi olmadı.

15. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Fiyat çok iyiymiş, nasol edinebiliriz?

16. kayhan

kayhan Misafir

ben de işe bisikletle gidip geliyorum son 4 yıldır. yağmur ve kara kış hariç. bahçeli kızılay 4 km. bisiklette ulaşımda organize olup belediyeye bisiklet yolu talebinde bulunmak gerekiyor.

ozgurxk bunu beğendi.
  17. Nuri Kongur

Seviye:
    süleyman bey, daghdashın sitesine baktım orada gözükmüyorlar. ben beşiktaşta, denizcilik müzesinin karşısında büyük beşiktaş çarşısı zemin kattaki mağazalarından aldım. orada bedeninize göre belki bulabilirsiniz. aynı yerde kanyonun da mağazası var ve onlar da o tip ürünleri satıyorlar. kanyonda çok ucuza termal içlik de bulabilirsiniz. pantolanların asıl pantolon üstüne giyilebilmesi ve taşırken çok az yer tutması onları daha bir taşınabilir yapıyor. ben son baharın ilk günlerinde almıştım ve her ikisinide devamlı sırt çantamda taşıyorum. kanyondan termal tayt almıştım. işe gitmediğim zamanlar salt gezme amaçlı yola çıkarsam , alta temal tayt üste nomal pedli tayt en üstede su geçirmez pantolonu giyiyorum. ceplerini açık bırakıyorum gerekirse buhar oradan çıksın diye

ozgurxk bunu beğendi.
  18. Nuri Kongur

Seviye:
    ayrıca daghdash dan 60-65 tl ye windstopper özellikli mont aldım. koltuk altlarında son derece uzun açılabilen 2 adet havalandırma amaçlı fermuar var. 30-40 km hızda test ettim. bana fiyatına göre gayet tatmin edici geldi performansı. aynı tip ürünler kanyonda da bulunmakta. hatta geçen gün wind stopper özellikli bir çift eldiven aldım kanyon dan 15 tl ye.
    yine hayatı kolaylaştırabilecek bir ip ucu: piyasada buff diye satılan ürünleri bilirsiniz, boru şeklinde esnek serpuş. insanın kafasını koruyor. ben o boru şekilde ve kendi kafama göre esnek tam sentetik kumaştan 30-35 cm uzunluğunda 4-5 tane diktirdim terziye. bana tanesi neredeyse 1 liraya mal oldu. yazdan beri dışarıda neredeyse hep yanımda taşıyorum. bileğime doluyorum normal yürürken ve terlediğimde terimi siliyorum. bisiklet kullanırken kaskın altında terden gözümü ve kaskı korusun diye kafama takıyorum. mutlaka bir tane boyun bölgesini korumak için takıyorum, böylece terleyen ensemi ani çıkan rüzgara karşı koruyorum. ayrıca bahar aylarında polene karşı normal zamanda tozdan korusun diye hemen ağız bölgemi kapatabiliyorum. kışın rampa çıkarken nefes nefese kaldığımda ağzıma soğuk hava direk girerek bademcikleri mahvetmesin diye mutlaka çenemden burun üstüne kadar çekiyorm. elastik kumaş olduğu için kendi kendine hiç rahatsız etmeden yüzümde duruyor. ince bir şey ama nefes verirken kumaşı ısıttığım için nefes alırken dışardan gelen hava aynı kumaşın üstünden geçerken ısınıyor ve ciğerlerime soğuk havayı direk almamış oluyorum. bu yöntemide bütün bisikletçilere şiddetle tavsiye ederim.

19. ozgurxk

ozgurxk Üye

Seviye:
    Kisin saglikli sekilde ulasimda bisiklet kullanmak icin gerekli aksesuarlari edinmek cok onemli, ayriyeten isyerinde veya okulda yedek kiyafet bulundurmak dus, soyunma odasi, dolap gibi olanaklarin olmasida gerekli bence. Isyerlerinde bu gibi imkanlar yayginlassa eminim daha fazla kisi bisikleti ulasim araci olarak kullanir.
    Ayrica trafikde ayri bir dert de egsoz gazlari, yazin onemsemiyordum ama kisin daha bir belirgin hale gelmeye basladi, nerde okumustum hatirlamiyorum ama bir yerde bisikletcilerin yayalara oranla 4 kat daha fazla egsoz gazina maruz kaldigindan bahsediyordu. Asagidaki linkte egsoz gazlarina karsi bir maske var, ayrica bogazida soguga karsi korur gibime geliyor ama kask giyenlerin uzayli gibi goruldugu ulkemizde maske giysek basimiza neler gelir bilmem,
    http://www.wiggle.co.uk/p/cycle/7/Respro_Metro_Anti_Pollution_Mask/5360011868/

ilhami yücel bunu beğendi.
  20. ilhami yücel

ilhami yücel Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Hele bir de yokuş çıkarken, siyah dumanlar atarak yanına gelen ve bir müddet eşlik eden kamyon olursa... :Skull-175 Dün başıma geldi ve durmak zorunda kaldım. Ayrıca, bu kış soba kullanımı artmış. Hava çok kirliydi ve ağır bi kömür kokusu vardı.

ozgurxk bunu beğendi.