Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle ters yönden gitmek

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Harun Salcı tarafından paylaşıldı.

1. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    40 yaşındaki adamlar bile bisikletle ters yönden gidiyor. Böyle gidilmeyeceğini akıl edemiyorlar mı yoksa işlerine mi gelmiyor?

Kıvanç ERTÜRK bunu beğendi.
  2. dogan avcı

dogan avcı Aktif Üye

Seviye:
    tuzla/ kurtköy rampasının sonlarına dogru sağda bir inşaat sahası var.orada bibirinden azgın 3 tane dev gibi köpek var ve son derece agresifler. geçen arkadaşlar bilir orayı. bazen bağlı olmuyorlar ve tam yola konsantre oldugunuz bir anda üstünüze saldırıyorlar..ezilme tehlikesi yaşadığımdan beri sadece o yolda ters ten gidiyorum.ve dadece o yol için tersten gidenler bence haklı.

görenler kınamasın::))

3. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bazı istisnai durumlar oluyor, benim de mecbur kalıp ters yönden gittiğim oldu.
    Ters yönden giderken karşıdan gelen araçlar direk olarak sizi görebiliyor fakat, sollama yapmaları ya da herhangi bir manevra durumunda çok tehlikeli gerçekten. Mecbur kalmadıkça ters yönde bisiklet sürülmemeli

4. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Genellikle ayna kullanmayanların tercihi ters şeritten gitmek, trafik kurallarını ihlal etmeyi geçtim, karşıdan gelen arabanın rüzgarıda ciddi şekilde yavaşlatıyor.

Ahmet Teoman ÇON bunu beğendi.
  5. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bana küçükken hep karşıdan geleni gör diye ters şeritten git derlerdi, onlarda da aynı durum olabilir.

6. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    burası türkiye oldugu için tersten gitmek daha akıllıca :) neden dersek adamlar bizim seyir ettiğimiz emniyet şeridine dalıyorlar ve eziyorlar hatırlarsınız geçen sene bir arkadaşımız ne yazıkki ölmüştü katili hala yakalanmadı biliyorum.Arabayı görseydi en azından kurtulma şansı olurdu.

Asilzade, dgncsk, akifberkant ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Batuhan.Altay

Batuhan.Altay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    evet banada öyle diyolardı karşıdn geleni görmek olabilir

8. Cem Kılınç

Cem Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
  9. OMER AYYILDIZ

OMER AYYILDIZ Kıdemli Üye

Seviye:
    Mecbur kalmadıkça karşı şerit her zaman risktir.

Ayrıca yeni gördüm,

sayfa güzelmiş beğendim :in: ellerinize sağlık

Ali Menemen bunu beğendi.
  10. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sevgili gençler:Bisiklet motorsuz bir ulaşım aracı olup,bu haliyle trafiğinde bir parçasıdır.Bisikleti her yönüyle toplum hayatına sokmaya çalıştığımız şu sıralar,bisikletin yönüyle ilgili gerçekçi olmayan yorumlardan uzak durunuz.Bisiklet,bisiklet yolu olan yerlerde bisiklet yolunda,olmayan yerlerde de trafiğin akış yönünde ve mümkün olduğunca sağdan sürülür.Bu aynı zamanda yasal bir zorunluluktur.Tabi ki bisiklet sürmek ülkemizde çok tehlikelidir,tabi ki toplum biliçlenmesi yapılanmamış,tabi ki sürücüler ve yollar ile ilg,ilgili bir yığın sorun vardır.Hatta yollara döşenmiş mazgal ızgaraları bile bizler için bir tuzaktır.Bütün bunlar,kuralların ihlal edilerek ters yönden bisiklet sürmeyi haklı çıkartmaz.Kaldı ki,trafiğe karşı bisiklet sürmek sanıldığı kadar güvenli de değildir.Kask takın,zil korna vs gibi bir uyarıcı donanım edinin,sağdaki araçların yanından geçerken,her an kapıyı bir primat'ın açabileceğini hesaba katın,düz yoldan sağa kıvrılan yollarda siz düz gidecekken,2-3 metreyi bile kar bilerek önünüzden sağa kıvrılmaya çalışan Makaklara karşı hazırlıklı olup yol verin ve içinizden "Allah iyiliğini versin" deyin.Buna pek çok deneyim de eklenebilir.Sevgiyle kalın.

11. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    siz tersten giderken sizin şeridinizden bir bisiklet ya da daha kötüsü motosiklet geldiğini düşünün, bu da büyük tehlike yaratır, ya tarlaya ya da yola uçmak zorunda kalabilrisiniz ki tarla daha iyi bir seçenek gibi duruyor :)

ocnby bunu beğendi.
  12. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Derya Hanım'a sonuna kadar katılıyorum, ve eklemek istiyorum:

bisikletle giderken sadece önümüze bakarsak, bunun at gözlüğüyle gitmekten hiç bir farkı olmaz. yanlarımızı ve arkamızı da mutlaka kısa aralıklarla kontrol etmeliyiz.

güvenli sürüşle ilgili bir yazı dizisine zaten başlamıştım, şu an yayınlanmış olan bir bölümünde de yana ve arkaya bakarak gitmenin yolunu anlatmıştım. merak edip okumak isteyen şöyle buyursun:

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=86480

en.aras bunu beğendi.
  13. yücel güngör

yücel güngör Aktif Üye

Seviye:
    dostum yurdum insanı tersten bile doğar kaldıki ters yönden gitmeyecek :D

Batuhan.Altay bunu beğendi.
  14. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    hız yapamamak, bisikletin keyfini sürememek, trafik kurallarını çiğnemek pahasına, hayatta yolda trafiğe arkamı dönmem... hatta mümkünse illaki kaldırımdan giderim...

korkağım arkadaş!! beni de bu hale ben kendim getirmedim...

dgncsk ve Cem Kılınç bunu beğendi.
  15. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Derya Keçeci 49 yaşında ve erkektir küçük bir düzeltme olsun.Ayrıca sürüş teknikleri ile ilgili yazınızı da inceledim,gayet faydalı olmuş,elinize sağlık.

earendil05 ve Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  16. Kıvanç ERTÜRK

Kıvanç ERTÜRK Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Eğer trafikte bisikletin yerini ve önemini göstermek istiyorsak ve bunu trafik kurallarına uyarak yapmamız gerekiyorsa o zaman doğrusunu bilip doğru şekilde yapmamız gerekiyor.Adı üstünde ters diyorsunuz.Bir şey 'ters' ise bir sorun vardır.
    Trafikte otomobil ve motosiklet gibi motorlu araçlarda trafik kuralları neyi gösteriyorsa bisiklet için de aynen geçerlidir.Tek farkı sağdan gitmesi ve en fazla yanyana iki bisikletin hareket halinde olmasıdır.Nasıl ben yapamam tersten giderim diye düşünülüyor anlamak mümkün değil.
    Gelin siz de bisikletin Türkiyede değer görmeye başlaması için.Trafik kurallarına göre kullanın.Dönüşlerde işaret verin.Sadece önünüze bakarak değil etrafı ve trafigi kontrol altında tutarak (Nasıl araba sürerken dikiz aynalarına bakıyor, yanlara bakarak kontrol ediyorsak)hareket etmek gerek.
    Sonuç olarak eğer birkaçyüz metre yol almıyorsanız ya da kısa bir gezintiye (en fazla 5km) çıkmamışsanız doğru olanı yapıp trafiğin akış yönünde gidin.

17. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçtiğimiz yaz akşam 22:00 gibi dışarı çıktım,lokantadan hazır yemek almak için..neyse siparişi verdim 10 dakika sonra yiyeceğimi aldım,kaldırımdan asfalta indim 10 15 saniye sonra arkamdan araba önümdede ters yönden gelen bisikletli (benden yaş bakımından büyüktü)neyse arkamdaki araba hızlı geçiyor ters yönden gelen hıyarda benim kenarımdan geçmeye çalışıyo o sırada kendimi yolun ortasına saldım son andada kenara çekmeye çalıştım bisikletimin frenleri tam tutmuyordu o can havliyle ayaklarımı yere basmaya çalıştım tam basamıyordum seleyi fazla uzattığımdan neyse arabayla santimlik kazayı atlattım arkama döndüm adamın yüzünden kazaya kurban gidecektim adam varya hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam ediyordu ..Orda lokantanın önünde buna bi küfrettim varya tüm lokantadaki millet bana bakıyor bisikletten inip dövecektim,birde utanmadan bana ders veriyor tamam lan fazla uzatma diye afedersiniz Lan Pi. dedim Trafik kurallarını ihlal ediyorsun ters yönden gelmenin cezası var i. herif...Aynen böyle Yeminlen üstüme gelse o anki yaşadığım korkununda gazıyla ağız burun kıracaktım herifin..Başımdan böyle bir kaç olay daha geçtide kimse bunun gibi hayvan çıkmadı adamlar özür diledi...

18. en.aras

en.aras Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ters yönde bisiklet sürmek, herhangi olası bir kaza anındaki eylemsizliği iki katına çıkartmak demektir.

Şöyle ki; siz 20 km/s hızla seyrederken, karşıdan 60 km/s hızla gelen bir araç yoldan çıkar da size vurursa, siz 80 km/s hızla duvara çarpmış gibi hasar alırsınız. Yüksek ihtimal, omurga kırığı ve ya ölümle sonuçlanabilecek türden şeyler yaşarsınız. Hiç şakası olmayacak şeylerdir bunlar.

Akıllı olmak gerekir. Trafiğin akış yönünde seyir yaparsanız bir kaza anında arkanızdan araç vursa dahi size, o araç zaten durmak isteyeceği için siz sadece öne doğru bisikletinizle sürükleneceksiniz. Çiğnenme riskini hatırı sayılır bir şekilde düşürecektir trafik yönünde seyir yapmak. Yaralanmalar omurga kırığından, iç kanamadan çok; bol miktarda sıyrık ve kazanın boyutuna bağlı olarak da el ve ya ayaklarda çatlak olacaktır.

Bu konuya hassasiyet göstermek de en doğrusu olacaktır. Kaldı ki karşınızdan, bu forumda yazıştığınız bir arkadaşınız gelirse ne yapacaksınız? Birbirinizin yanından geçebilmek için biriniz yola girmek zorunda... Kim böyle bir riske girmek ister?

hogutmen bunu beğendi.
  19. Ahmet Teoman ÇON

Ahmet Teoman ÇON Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar ne olursa olsun kurallara uymak gerek (tabiki olası bir kaza halinde kendimizi savunmak için yaptığımız refleksler hariç)
    kurallara uyduğumuzda bir kuralsızla karşılaşırsak tamamen biz haklı oluruz
    bu tip olaylarla karşılaştığımızda da ilk sinirli anımızla bağırıp çağırmak yerine karşımızdakine durumun kurallı şeklini anlatmak bizi yine haklı göstercektir ve inanın içinde biraz insanlık varsa o kişi sizi anlar.

2gün önce otoyolda sağa yapışmış bi şekilde 35km hızla gidiyorum,
    sağa dönüşlerin yakınına gelmeden hep arkamı kontrol ediyorum.
    Yine dönüşe yaklaştığımda (ben düz devam edeceğim) arkamı kontrol ettim, en yakınımdaki siyah arabanın sinyalinin yanmadığından emin olunca yoluma devam ediyordum ki araba beni 3metre geçer geçmez sağa dönmeye çalıştı (Derya beyin dediği gibi 2-3 metreyi bile kar sayıyorlar)
    frenlere asıldım ve neyseki durabildim, açık olan cama yaklaştım ''abi neden önüme kırdın?'' diye sordum. o sırada adamın elinin sinyale gittiğini gördüm ve ''sinyalini de yakmamıştın kontrol ettim, şimdi yakıyosun, yapma'' dedim.
    ''e ben döncem görmüyo musun?'' diyor. dönceksen zaten hızını maksimum 25-30 km'ye indirmen gerekiyor ben zaten 35km'yle gidiyorum lütfen daha dikkatli olun dedim.
    biraz durduktan sonra ya haklısın kusura bakma fln dedi..
    Sonuna şunu da eklemek çok güzel oluyor: Sağolun, lütfen bundan sonra trafikte bisikletlilere daha dikkat edin.

en azından az biraz insan olan belki anlar...

20. Semiral Öztürk

Semiral Öztürk Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar ve sayın büyüklerim allah kimsenin başına vermesin ama maddi hasarlı bir kaza anında neler yapılıyor. önce sağlık tabiki bunun aksini söylemiyorum. tutanak tutuluyor mu? ya da nasıl tutuluyor.