Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle otobüs sorunsalı

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Gokalp Gokmenler tarafından paylaşıldı.

1. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık iki hafta önce Whistle Miwok 1161D marka bir bisiklet aldım. Önümüzdeki hafta içinde bu bisikletle bir Kuzey Ege turu yapmayı planlıyorum ancak bisikleti İstanbul'dan Çanakkale'ye kadar otobüsün bagajında götürmek zorundayım. Bisikletimi otobüsün bagajına verirken nelere dikkat etmem gerekir? Gerçi ben bisikletin boyalı kısımlarını direksiyon ve sele gibi kısımları herhangi bir darbe riskine karşı ambalajlıyacam ama bagaja verirken lastikleri gövdeden ayırsam mı yoksa ayırmasam mı ona karar veremiyorum. Sizce hangisi daha mantıklı? Bisiklette disk fren olduğu için eğer lastikleri ayırırsam disklere birşey olmaması için onlarıda ayrı ambalajlamam lazım. Bisiklet tek parça halindeyken otobüsün bagajına dik olarak park ayağı üzerinde durabilecek bir şekilde girermi? Kısacası bisikletime otobüsün bagajındayken bir iş gelirse çok üzülürüm bu yüzden daha önce otobüsün bagajında bisikleti ile şehirlerarası yolculuk yapmış olan arkadaşlar bu konuda nelere dikkat etmem konusunda bana bilgi verebilirlerse sevinirim.

burak durel bunu beğendi.
  2. VolkanÖzcan

VolkanÖzcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kamil Koç ile git, iyi paketle :)

burak durel ve Gokalp Gokmenler bunu beğendi.
  3. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisikleti tek parça olarak dik şekilde koymanız biraz zor. Bagajı çaprazlama işgal ediyor. Ben ön tekeri söküp koymuştum fakat bagaj müsaitti ve hiçbir paketleme falan da yapmadım. Bir arkadaşım ise hiçbirşey yapmadan direk bavulların üzerine yatırıvermişti. Otobüsüne, muavinine göre taşıma şekli değişebiliyor.

4. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Genelde yapilan, on tekeri cikarip kadroya baglamak, gidonu gevsetip govdeyle paralel hale getirmektir. Boylece arka teker ve masa uzerinde duran bisikletin hem yuksekligi, hem de gidon cevrildigi icin genisligi azalir, sofor de size cemkirmez:)

5. Gokalp Gokmenler

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler, zaten Kamil Koç'un "rahat" seferi ile gidicem:)

burak durel bunu beğendi.
  6. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Zamanında, tekerleri, seleyi, arka aktarıcıyı ve gidonu kabloları çıkarmadan söküp ayrıca gazeteye sararak, İki tekeri kadronun iki yanına çaprazlama, gidonu ve seleyi kadronun iç tarafına, arka aktarıcıyı da arka çatalın iç tarafına bantla sabitleyerek hiç sorunsuz bolca yolculuk yaptım. Bunları yaptığınızda, gazeteye de sarınca bisikletiniz ortalama bir bavul ebatlarına geldiğinden kimse dönüp bakmıyor bile. Ayrıca bavul gibi rahatça taşıyabiliyorsunuz. Otobüsten inince oracıkta tekrar monte edip, sırt çantamı da yüklenip yola koyulmam 15 dakika sürüyordu.

+ Lastikleri, disk vb. hassas kısımlarını kadronun boşluğuna denk getirerek kadroya sabitleyince darbelere karşı da korumuş oluyorsunuz.

7. turist

turist Kıdemli Üye

Seviye:
    Muavin ile iletişim çok önemli, bazen tüm bagaj yüklendikten sonra en üste yatırmak iyi oluyor..
    Ama her seferin durumuna göre de değişiyor pozisyon..
    O an, orada karar vermek gerek..Yeni yolcu alırken de inip, duruma mukayyet olunmalı..

8. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Antalyadan Yalova'ya yalova seyahatle geldi, 2 jantta çıkarılı iyi bir şekilde kadronun yanına bağlı, sele borusu sonuna kadar inik, gidonda yan şekilde. Hepsi yapıldıktan sonra kullanılmayan sofra bezi türünde geniş birşeyle ambajlandı ve doğru bagaja :) .

9. Samet Yavuz

Samet Yavuz Üye

Seviye:
    Selam =)
    Bende Bisikletimi Samsun'dan İstanbula götürdüm yaklaşık 12.5 saatli bir yolculuktu. Ama benim bisikletim çift süspansiyonlu olduğu için sökülmeye de elverişliydi. Bende bütün parçalarını söktüm ve ortalama büyüklükteki bir bavula parçaları sararak yerleştirdim. Lastikler sığmadı onları da Otobüslerin sağ ön bagajlığında hemen üstte özel bir bölme var oraya koydum hiç bir sorunda olmadı ama sen bu kadar atraksiyon yapma tekrar birleştirememe olasılığın var. Biraz alet götürmen gerekli nitekim. Ben metro turizm ile gitmiştim. Benim sana tavsiyem lastikleri o özel bölmeye koy zaten sorun olmaz, geri kalan kısmında ön maşaya güzel bir koruyucu bişey geçir( çul veya çizilmeyi engelleyen herhangi bir bez ) arka tarafıda aynı şeyler kapla ve korkma =) zaten otobüsler yolcu rahatlığı içinözel dizayn edilmiştir inan bana özel arabanla daha çok hasar alır =)

10. Gokalp Gokmenler

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler arkadaşlar, bugün bisikletimi yolculuk için hazırlamaya başlıyacam salı günüde otobüs ile yola çıkıcam bir problem olmazsa. Dediğiniz gibi sadece ön lastiği sökücem onun haricinde bisikletimin her yerini çok iyi bir şekilde ambalajlıyacam. Eğer muavinide ayarlayabilirsem umarım sorunsuz bir şekilde giderim. Çarşamba günü eğer interneti olan bir yer bulursam yazarım size yolculuğun sonucunu.

11. Gokalp Gokmenler

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bisikletimi içi hava kabarcığı dolu naylonlara sararak ve ön tekerleğini sökerek Kamil Koç ile hiçbir sorun yaşamadan Çanakkaleye getirdim. Şu an Bozcaadadayım ve hiçbir sorun yok. İlgilenen herkese teşekkürler.

İslam Gölge bunu beğendi.
  12. Erkan Mersin

Erkan Mersin Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    şehirler arası dört beş kez yolculuk yaptım mtb ile.
    ön freni açıp, ön lastiği çıkarmak yeterli oluyor.
    direksiyonu kadro ile paralel hale getirince ebat epeyce küçülüyor.
    bisikleti kesinlikle başka bavulların altına veya üstüne koyma, hasar görebilir.
    en uygun yer, bagajın kenarına dik olarak yaslamak.
    yanına da varsa çanta veya yükünü koy destek olsun düşmesin.
    ön tekerleği de bisikletin bitişiğine yine dik olarak koyabilirsin.
    inince ön tekerleği takıp sırt çantanı alıp yola koyulman en fazla üç dakikanı alır :)
    diğer yolcular servis aracını beklerken şaşkın bakışlarla, seni uzaklaşıncaya kadar seyredecekler, bu anın keyfini çıkart :)

13. VOLKAN AYDOĞDU

VOLKAN AYDOĞDU Aktif Üye

Seviye:
    Kamil Koç. Güvenle Bagaja Yükleyebilirsiniz.:)

14. emin palaz

emin palaz Kıdemli Üye

Seviye:
    dik konuyor otobüse bende taşıyorum sürekli ama araç travego yada 403 olması lazım çünkü onların bagaj yüksekliği ideal :)

15. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    muavine güven
    gerisini merak et sen

ön tekeri çıar ve sabitle kardeşim

16. Abdullah Safa Karabacak

Abdullah Safa Karabacak Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben 3 4 sefer taşıdım ben gidon boğazının vidalarını gevşetip gidonu tekere paralel şekilde çeviriyorm birazcıkta sıkıyorm düz oluyor en az yer o şekilde kaplıyor bence tekeri sökmeyin sıkıntı oluyor.
    Ve ayrıca kesinlikle dik koyup yan tarafına bavul koyup destek yapın desteği abartmamak şart :)