Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle olası kazalara önceden hazırlanabilmek?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında gokhancan tarafından paylaşıldı.

1. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öncelikle bu konuyu açma sebebim, bisikletle olası kazalara karşı uygun düşüşün bir tekniği olup olmadığını anlayabilmemdir.

Kesinlikle olası bir kazaya karşı, bir şekilde düşüş antremanı yapılabilirmi?

Kaza ve kazadan dolayı oluşacak tehlikeleri bertaraf etmek için uzman hocalarımızın fikirlerini merak ediyorum?

En azından uygun düşme stilleri belirlenerek kazalarda minimum zarar görme olasılığı oluşabilir.

saygılar

Kamış Tornavida ve irfancan bunu beğendi.
  2. serhad

serhad Forum Demirbaşı

Seviye:
    gokhancan bunu beğendi.
  3. HarryBlade

HarryBlade Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben arka kaldırırken bisikletin fazla kalkması nedeniyle kendimi atıp bisikletin 3-5 metre uçtuğunu hatırlıyorum..Hiç acımam bisiklete , araba çıkarsa bırakırım o gider çarpar ben hayatta kalırım..
    En azından düşüncem bu.Arka kaldırırken , yada merdivenlerden atlarken düşmeye yakın olduğunuzda bisikleti bırakın ..Zaten bisiklete araba çarptığında yandan hiç bir deneyim önemli olmuyor ..
    Olası kaza demişsin zaten , hareket falan denerken ani frende olurda arka kalkar düşerken bisikleti salabilmelisin..

4. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende düşüş sırasında elleri yere koymamak gerektiğini duymuştum.Bilek kırılmalarını falan önlemek için.Ama bence düşüş sırasında bu pek mümkün değil.Çünkü insan refleks ile ilk önce elini yere koyuyor.

5. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Dağ bisikletiyle arazide herkes düşebilir, iyi düşme taktiklerinin çoğu da mtb sürüşleri ve toprak arazi için geçerlidir. Asfalt veya beton çok sert olduklarından bisikletten ayrılsak bile ya ayakta kalarak, ya da yuvarlanarak bir şekilde yere sürtünmekten kaçınmak gerekir. Asfalt yanığı bazen normal bir eklem sakatlanmasından daha çok acı verebilir.

6. HarryBlade

HarryBlade Kıdemli Üye

Seviye:
    Elini ters koyunca kırılıyor bildiğim kadarıyla , düz koyduğunda kırılmıyor ..Ben 2 kere motordan düşmüştüm..Ters düştüm bileğin üstüne çatladı..
    Düz düştüm motor uçtu birşey olmadı..

7. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    sağ bileğim üstüne düşütm (25km hzıla) yavaş olsam bile asfalta düştüpğüm için bileğim bağlanan iki kemikte kırıldı:S yerine otururana kadar 3 kere daha kırdılar:( vida takmalrı gerkiyordu ahlletik sonunda.

8. gokhancan

Seviye:
    geçmiş olsun olayı anlatırmısınız?

9. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    çoğu kazada düşme olayı şimşek gibi hızlı cereyan eden umulmayan bir hadise olduğu için düşünme ve ona göre hareket etme imkanı bulamayabilir insan. onun için minimum zararla düşmek olgusunu her zaman sağlayabilmek mümkün değil. düşmemek için önlem alınabilir, ani bir müdahale ile düşmekten kurtulabiliriz ama düşme anında kontrolü ele geçirmek çok zor, tamamen olayın akışına bağlı kalıyorsun... Ben neden düştüğümü hatırlıyorum da, nasıl düştüğümü, düştükten sonra ne olduğunu, bisiklete o anda ne olduğu falan hiçbir şeyi hatırlamıyorum hatta gitsem şimdi düştüğüm yeri bile bulamam... havalandım, yere kondum ve film koptu...

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Teorik bilgiler ne yazık ki kaza anında işe yaramıyor. Ben de 19 Temmuz'da bisikletten düşerek sağ kolumu bilekten kırdım. Düşme teknikleri konusunda bilgiliydim sözde. Ama o yarım saniye içinde her şey olup biterken, teknikleri düşünme şansınız olmuyor. Hızlı bir rampa inişinde, çakıl zemin nedeniyle yolun dışına savrulup bankete düşerek takla attım ve refleks olarak sağ elimin üzerine yüklendim. Doğal olarak bilek kırıldı ve sağ kolum bilekten omza kadar alçıda.

Bilek kırıkları genelde kötüdür. Eklem yeri olduğundan, cerrahi müdahale gerekebiliyor. Çok şükür benim durumum şimdilik iyi. İyileşme sürecim iyi gidiyor. Umarım ameliyatsız kurtulabilirim.

Herkese kazasız sürüşler diliyorum. Düşmeyi bilmek gerçekten önemli. Ama pratikte uygulayabilmek daha da önemli.

11. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:

Şu asfalt yanığı dediğiniz varya diğer bir adıyla yol yarası.Felaket acı verici bir şey ya yok böyle bir acı.Kırık falan yanında hiç birşey.2 defa başıma geldi benimde üstelik 2 si de yarışta ve süratli giderken.Gece yatamazsınız,duş alamazsınız ve daha bir çok şey...
    Umarız hiç kimse böyle acı bir tecrübeyi yaşamaz.

Şerif Şentürk bunu beğendi.
  12. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Düşme konusunda en tecrübeliler bisiklet ve motorsikletle akrobatik gösteri yapan sporcular. Tabii onların da her durumda kendilerine zarar vermeden düştüklerini söylemek mümkün değil.
    Televizyonda motorsikletle atlama zıplama yapan bir şampiyonla yapılan belgeseli izliyordum. Adam sülalece bu sporu yapıyor ve yaşadığı sakatlık ve kırıkları söylemeye başladı. Üç satır halined üç defa alt yazı geçti. Kollarda ayaklarda kaburgalarda kırıklar, eklem vs. sakatlıkları ...

Bence düşme egzersizi yapmak da riskli bir iş.

13. HarryBlade

HarryBlade Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikletten düşmek kolay iş bisikleti sal gitsin.Ama motordan düşünce öyle küçük hasar bırakmıyor ..
    Ondanda bisiklet kullanıyorum zaten :D

14. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    En son kazam bisikletle iniş yaparken düşüşümdü.hız 45 ön teker selden sonra oluşmuş bir yarığa girdi çıkarmaya çalışırken arka kalktı 1 metre yükseklikte 5metre uzaklığa düştüm.Çizik yok.Düşme konusunda Çalışma yapılabilse de yapsak.
    Düşe düşe ya düşmeyi öğrenirsin ya da düşmemeyi.
    Süper söz oldu.

15. gokhancan

Seviye:
    Geçmiş olsun.

Bilek için uygun ağırlık çalışmaları vardır. Bileklerimizi güçlendirelim.

16. gokhancan

Seviye:
    Tabiki ama sonuc itibarı ile vücudun daha zayıf olan bögelerini koruyabilirmiyiz onu dusunerek bu konuyu açtım.

Asfalt uzerinde 20-25 km süratten fazlası risk oluşturuyor o zaman.

Hadi toprak zeminde neyse.

17. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    yol yarası:eski bisikletimle tümdüz yolda 6 metre sürüklenerek ellerimin içi soyuldu,gece sanki yanıyordu ellerim öyle bir acı,dirseğim patladı,resmen yakıyor insanı öyle birşey bu meret:D

18. gokhancan

Seviye:
    ellerinin ici nasıl soyuluyo eldiven yokmu?

19. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:

Yol yarışındayken ve saatte 50km/hız ile giderken bu pek mümkün olmuyor maalesef...
    :rolleyes:

20. gokhancan

Seviye:
    50 km surat büyük bir hız. Adrenalin tutkunları için sakatlanmanın pek önemi yok gibi geliyor :)