Bisikletle Kuzey Kore turu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçen sene yaptım. Çok sıkıcı ama yollar bomboş. Dillerini anlamadım ama, yardımseverler. Türk lirası geçmiyormuş, biraz sorun oldu. Kim'in heykelinin önünde fotoğraf çektim ancak el koydular. O sebepten kanıtlayamıyorum.

Şaka tabii, forumu aradım, henüz bir Türk bisikletçinin böyle bir turu yok.

2011'de bir İngiliz bisikletçi grubu (Koryo grubu) yapmış ama bunu. Kuzey Kore yönetimine başvuruyorlar ancak, iznin çıkacağından umutlu değiller. Sonra ne oluyorsa, Kuzey Kore yönetimi "Tamam hadi, müsaade ediyorum, gelin iki tur atın." diyor. Eylül ayında da tur gerçekleştiriliyor. Dört Kuzey Koreli rehber de gruba eşlik ediyor (başıboş gezecek değiller ya!).

Haberin linki:
Kod:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/northkorea/8780681/British-travel-company-stages-first-cycling-tour-of-North-Korea.html
Bu da birçok fotoğrafın bulunduğu bir sayfa:
Kod:
http://www.flickr.com/photos/koryo_tours/6329024374/

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence, bisikletle büyük okyanusu geçtim, bisikletle ayda turladım haberinden daha ilgi çekici bir tur gerçekleştirmişler. Öncelikle dünya kamuoyunun hakkında çok az bilgiye sahip olduğu, halkının yaşantısının bir muamma olduğu, güvenlikçi politikaları nedeniyle dış dünyadan izole yaşanılan, değil bisiklet turu diplomatik ziyaretin bile istihbarat teşkilatının kontrolünde gerçekleştiği bir kara parçasında bisiklet turu yapmak oldukça heyecanlı bir deneyimleme olmuştur. mesela fotoğraf çekimi serbestmiydi merak ettim doğrusu. Daha bugün kuzey kore ile ilgili ajanslara eniştenin idamı haberi düşmüştü. Her an başınıza bir şey gelebileceği tedirginliğide yabana atılır bir tedirginlik değildir. Ama gidip görmediğimizden uluslararası medyanın bizi enforme ettiği kadarıyla biliyoruz. Belkide bildiğimizden çok farklı bir ülke ve insanla karşılaşmışlardır. Yine söylemek istiyorum benim için alışılagelmişin dışında bir tur gerçekleştirmişler.

• Beğen
Tepkiler: mahden

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
başlığı görünce bende turu sizin yapacağınızı sanmıştım :D dünyanın bu az bilinen coğrafyasında tur yapmak eminim heyecan vericidir. National Geographic 125. yıl sayısında orayla ilgili yazıyı okudum. tam bir diktatör sessizliği hakim. yazar şehirde sokakların genelde boş olduğunu, geniş yollara rağmen çok az araba bulunduğunu falan yazıyordu. e tabi nat. geo. muhabiri oldukları için yanlarında mutlaka bir görevli varmış. sözde rehperleri de ülkenin güzide:) yerlerini gösterirken onlara eşlik ediyormuş. eğer siz tur planlıyorsanız yanınızda bir rehper bulunma zorunluluğunu hesaba katın:D öyle her yeri görmek yok bilginiz olsun.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Bir belgesel izlemiştim. Ekip kuzey koreye gidiyor, Neredeyse 0 temasla belgesel yapıyorlar. Gidecekleri bölgelerde neredeyse insanları tahliye ediyorlardı. Bu arkadaşların yaptığı harbiden de ay da bisiklet sürmeye eş değer.

Speker

Aktif Üye
Tepki
190
Otobusle daglara götürup kontrollü gezdirmişler. Yinede katılmak isterdim. En çok görmek istediğim gerçeküstü ülke. Tüm halk truman show filminin gerçeğini yaşıyor.