Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle kilo vermek

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Emrah Özşahin tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    1.74 boy ve 108 kilo ağırlığındayken 3.5 ayda 20 kilo verdim ve şuan 88 kiloya düştüm. Ama her akşam 1 saat 1.5 saat tempolu yürüyüş ile birlikte bu kiloyu vermiştim.
    Artık yürümekten sıkıldım ve bisiklet ile kilo vermek istiyorum. Nasıl bir program uygulamam gerekiyor.
    2 hafta önce bir kondisyoner arkadaşımdan Polar Saat ve göğüs bandı almıştım. Burada boy ve kilo orantınıza göre nabız değerleri belirleniyor. Mesela kilo vermek için 126min.165max olması gerekiyor ne bundan az ne de fazlası 2 sinin arasında olacak şekilde yani.. Tabi Bisikletçiler içinde bu polar saat varda ama 1000 tl falan ücreti çok pahalı. Profesyonel bisikletçiler kullanıyor bunları.. Ben yinede kalp hızımı belirlemek adına yarından itibaren bunu kullanıp 126 ile 165 aralığında pedal çevirmeye çalışacağım.
    Aslında yokuş yukarı yürürken bile kalp hızınız en yükseklere çıkıyor bunu polar saatte gördüm oysa yavaş yürüyorum fakat kalbim çok hızlı atıyor ve daha da yavaşlıyorum onun için..Pedal çevirrken yüksek viteslerde 1 dakika kendinizi zorlayıp yüksek hıza ulaştığınız zaman kalbiniz küt küt atıyor adeta.. onun için belli bir tempoda pedal çevirmem gerek fakat günde 600-700 kalori yaksam yeterli benim için.. bunun için nasıl bir program uygulamalıyım. Mtb bisikletimle 1.50 lastik kullanıyorum ve asfaltta sürüyorum.

2. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    arabalara dikkat edin yeter. zaten olaya vakifsiniz.

3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    3,5 ayda 20 kilo vermek çok fazla. Eğer sorun yaşamadıysanız şanslısınız. Daha yavaş kilo vermek lazım. Bundan sonra o kadar hızla zayıflayabileceğinizi sanmam. 1 kg yağ yakmak için fazladan 9.000 kcal yakmanız lazım. Bu miktar zaten bir ayda ancak gerçekleştirilebiliyor.

Bisikletle nasıl devam edeyim demişsin:
    Nabız saati almakla iyi yapmışsın. Ölcmek insanın daha bilinçli antreman yapmasını sağlıyor. Yürürken nabzınız çok yükselmez, düşük nabızlarda yakılan kalorinin çoğu birikmiş yağlardan yakılır. Yürüyerek o yüzden çok fazla yağ yaktınız. Yağ yakma nabzı maksimum nabzın %60-70 arasındaki değerleridir. Maksimum nabız 220-yaş olarak hesap edilir. Polar saat yağ yüzdesini gösterir, yüksek nabızlı antremanlarda yağ miktarını yüzde olarak düşük gösterecektir.

Nasıl antreman yapmalısınız?
    Her akşam 1-1,5 saat yürüğünüz kadar bisiklete binerseniz çok etkili olur. Amacınız nabzınızı belirleyeceğiniz aralığa getirmek olmalı. Bunun için öncelikle yaya ve araç trafiğinin az olduğu yollar seçin. Bu anlamda her köşede yavaşlayacağınız şehir içi yollar uygun değildir.

Bisiklet bineceğiniz güzergahı belirledikten sonra sıra nabıza gelir. Nabzınız sizin kontrolunüzde olmalıdır. Nabzınızı kendiniz kontrol edebilmeniz içn yüksek kadanslı bisiklet kullanmalısınız. Bunun için aşağıdaki linki okumalısınız

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=13391.

Emrah Özşahin bunu beğendi.
  4. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    3.5 ayda 20 kilo bana fazla gelmedi... haftada 1-1.5 kg'ye normal diyorlar.
    hesaplayınca; 15 hafta, 15-22 normal değerler...

bir de, bir kg yağ için 9000 değil, 7000 kalori yakmak lazım diye biliyorum...
    bu değer de günde ortalama 1-1.5 saat bisikletle bir haftada rahatça yakalanabilecek bir seviye.
    bir kilo için bir ay beklemeye gerek yok yani :)
    ayrıca herkesin vücudu da aynı çalışmıyo. bi kişinin vücudu da her zaman aynı şekilde çalışmıyo.
    bazen aynı egzersizle daha çok kalori yakabildiğmize inanıyorum.
    (inanmam için çok sebebim var :) )

yukarıda arkadaşın yazdıkları sadece çok düzenli kilo verdiğinin ve bu konuda azimli olduğunun göstergesi bence..

tebrik ediyorum :)

bir de 220-yaş formülü için, 3 aşağı 5 yukarı bi referans değer diyorlar... yani çok inanamayın güvenmeyin diyorlar...
    bunun yerine "konuşabileceğin kadar nefes nefese kal" kriteri bence daha güvenilir :)
    yani konuşamayacağımız ya da zor konuşabileceğimiz ölçüde nefes nefese kalmamak... ölçüsü kişiden kişiye değiştiği için bana daha güvenilir geliyo :)

5. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Normal olan ayda 1-1,5 kilodur. Spor salonundaki hoca bana 9.000 kcal demişti, ama bir web sitesinde 7.000 kcal okudum. Yazım hatası olarak kabul ettim. Çünkü 9.000 değerini kulağımla duydum. Spor akademisi mezunu 9.000 diyor.

6. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    İlk zayıflamaya başlanan günlerde hızla kilo verildiği gözlenir bunun sebebi vücutta birikmiş suyun sporla birlikte hızla atılmasıdır. Çünkü spor yapmaya başlandığında aynı zamanda beslenmeye de dikkat edilir, tuz azaltılır ve vücuttan hızla su atılır. Su atmak zayıflamak olarak kabul edilmemelidir. Esas su atıldıktan sonra yağları yakmaktır.

7. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bunlar zaten ölçülüyo yahu... verilen kilonun ne kadar ısu ne kadarı yağ...

ayda 1 kg az ama... şimdi mantıklı olmak lazım :)

8. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Zaten bilinçli kilo vermek için her ay yağ oranımı ölçtürüyordum. Acaba ben aç kalarak mı zayıflıyorum yoksa su kaybımı yaşıyorum şeklinde düşünerek devam ettim ve spor yaparak zayıfladım genelde protein ağırlıklı beslenme şekli uyguladım, metabolizmamda hızlı olduğu için geçmiştede spor yaptığım için kolay kilo verdim sanırım. Çünkü çok çabuk kilo alıp çabuk kilo veren bir yapıya sahibim. Ayrıca son 1 aydır zaten yavaşladı bunun böyle olacağını biliyordum zaten :)
    ayrıca ben çoğu yerde haftada ideal 1 kilo daha doğrusu haftada kilonuzun %1'ni kaybetmeniz normaldir diyorlardı bu da ayda %4 kaybı denilebilir.
    Metabolizma hızım günlük 1800 kalori civarı. Haliyle ben bunu 1500 kalori olarak diyetimi uyguluyorum aşağı yukarı. Şeker-Tuz-Beyaz ekmek zaten yemedim 3.5 aydır. birde üstüne günde 500-600 kalori verince bu kilo normal oldu, aç kalmadımda.. bünye alışınca artık az da yesem doyuyordum sabah kahvaltısını sağlam yapıyordum. Her gün mutlaka yumurtanın beyazı, tavuk veya ton balığı ve taze fasulye v.b yemekler yiyordum. Yağsız sütle sabahları tahılda iyi gidiyordu. Spor salonuna yazılmıştım ilk başta ama hocalar anlamadığı için ve ilgilenmediği için salonu bırakıp sadece kendimi tempolu 7 km yürüyüş ile 130-140 nabız aralığında yürüyüş yaparak bu kiloyu verdim.

TARİH KİLO GÖBEK ÖLÇÜSÜ GÖĞÜS
    21.04.2012 108,00
    28.04.2012 106,50
    05.05.2012 103,50 122 110
    14.05.2012 102,00
    21.05.2012 101,50
    28.05.2012 100,60
    04.06.2012 98,90
    11.06.2012 98,00
    18.06.2012 95,80
    25.06.2012 94,50
    02.07.2012 93,10
    09.07.2012 91,50
    16.07.2012 91,70 111 105
    23.07.2012 90,00
    30.07.2012 89,30
    06.08.2012 89,70
    13.08.2012 89,00
    19.08.2012 88,30 105 103

Yağ Ölçüm Bilgileri

Kilo

21.04.2012 - 108.00 Kg
    24.05.2012 - 101,20 Kg
    01.07.2012 - 94,10 Kg
    31.07.2012 - 89,30 Kg

Yağ Oranı
    21.04.2012 - 36,50 Kg
    24.05.2012 - 31,80 Kg
    01.07.2012 - 26,70 Kg
    31.07.2012 - 21,40 Kg

Sıvı %
    21.04.2012 - %45
    24.05.2012 - %48
    01.07.2012 - %51
    31.07.2012 - %55

ihtiyar bunu beğendi.
  9. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

Derya Keçeci ve ihtiyar bunu beğendi.
  10. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    valla harika emrah bey :) tebrik ediyorum, devamının da aynı hızla gitmesini diliyorum..

(ben de çıkıp biraz kilo veriyim bari :) )

Emrah Özşahin bunu beğendi.
  11. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Vücudun çok fazla sıvı tutuyor. Hızlı kilo vermenin manası da budur. Verdiğin tabloya bakınca bile hala fazla sıvın olduğu anlaşılıyor.

12. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    vucut sıvısının değeri %50 ile %60 ı normal karşılanıyor. benim şuan %55 .. zaten vucudun %10 suyunu kaybetmek hayati tehlikeye sokar.. Sıvının zararı olmaz yeterki vücütta yağ az olsun. Yağ oranımı 21 kilodan 13 kiloya indirirsem ideal vucut aralığına düşmüş olacağım zaten.

vücütta yağ olmasında su olsun sorun değil o :) ilk günler su kaybettiğim doğru ama sonra bunu geri aldım her gün 2-3 litre içerek Allah'a şükür bu süre zarfında en ufak bir rahatsızlık yaşamadım hatta grip bile olmadım.. Yani diğer insanlar gibi 1 ayda 8-9 kilo verdim diye övünmüyorumda zaten fakat benim metobolizmam bu şekilde.. daha öncede 105 kiloydum 85 e düştüm yine 3 ay içinde ancak Tunceli'de askerdeydim kışın ne spor ne eğitim her gün yüksek kalorili yemekler aşırıya kaçtım birde ondan geri aldık yavaş yavaş kiloları 1 yıl içinde.. Ama şimdi yemek şeklimi değiştirip üzerine hareket eklenince doğal olarak kilo veriyoruz. Ayda 1 kilo vermeyle ilgili hiç bir yerde yazı okumadım çok yeri okudum ama hepsi ayda 3-4 kilo normaldir diyor.. Zaten bana diyetisyenin öneriside bu beslenme şeklini ve sporu uygulamadığımda sonuç bu şekilde oluştu. Boşuna günde 2-3 litre su için demiyorlar

13. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    İmkanınız varsa sabah kahvaltı yapmadan 1 saat düşük-orta tempo sürüş yapın. Kan şekerinin en düşük olduğu zaman, yağ yakmanız çok daha kolay oluyor.

Eğer imkanınız yoksa da, söylediğiniz gibi düşük-orta tempoda nispeten daha uzun süreli sürüş yapabilirsiniz.

Bir de şöyle bir söylem var, nette araştırırken okumuştum, şöyle ki;

Her tempoda yağ yakıldığı söyleniyor, düşük tempolarda harcanan enerjinin yüzde olarak fazlası yağlardan karşılanıyor, tempo yükseldikçe ise bu oran düşüyor. Ama aynı süre bisiklete binildiğinde yüksek tempoda daha fazla enerji harcandığı için çok da fark olmadığı söyleniyor. Ayrıca yüksek tempoda binildiği zaman yağ yakımın gün boyu devam ettiği de söyleniyor. Bu yüzden düşük ve yüksek tempo karışık olarak bisiklete binmenin daha fazla fayda sağlayacağını söyleyenler var..

Dediğim gibi bunlar netten okuduğum şeyler, doğruluğu hakkında bir fikrim yok. Zamanında ben de araştırmıştım oradan aklımda kalanlar..

14. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Vücuttaki 1 kilogram yağ dokusunun karşılığı, 9300 kcal(Yaklaşık 9000 kcal). Fakat vücut bu 9000 kcal nin hepsini yakamaz, yaklaşık 2000 kcal lik kısmı yakılmadan atılır. Bu yüzden fazladan 7000 kcal lik sportif faaliyet, 1 kg yağ yakmaya bedeldir.:)

Celasin Telli ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  15. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Çok azimli ve çok güzel yapmışsınız. Tebrik ederim. Bu kadar detayına indiğinize göre, olayı iyice incelediğiniz kanısına vardım. Fakat yine de bir iki noktaya değinmek istiyorum. Belki bilgi edinmek isteyenlere faydası olur.
    Bildiğiniz gibi, bu yağları yakarak kilo vermek, yağ hücrelerinin ölmesi demek değil. Yağ hücrelerinin yaşam süresi yaklaşık iki senedir. Yani pörsümüş yağ hücrelerinin tamamen kaybolması 2 sene daha sürecektir. Yeni kilonuzu 2 sene boyunca tutmanız gerekir ki tekrar kilo almayasınız. Yaptığınız her istisna, tatlı, pasta ... gibi, benzin deposu doldurur gibi bu yağ hücrelerini geri dolduracaktır. Yani yolunuz daha çok :):)uzun. Başarılar.

16. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Pörsümüş yağ hücrelerinin 2 senelik ömrü olduğunu ilk defa duydum. Yağ hücrelerinin ömür boyu kaldığını biliyordum.

ihtiyar bunu beğendi.
  17. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çocukluk ve ergenlikte artarken, ergenliğin belli bir bölümünden sonra sabit kaldığı söyleniyor.

Celasin Telli ve ihtiyar bunu beğendi.
  18. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Cok eski ve yanlis bilgilermis benim bilgilerim. Yazdiginizi okuyunca cok sasirdim. Tekrar arastirdim ve hatta dahiliyeci bir dostumu da aradim. Sizin bilgileriniz daha dogru imis. 2 sene ömür hikayesi degiseli, 15 seneden fazla zaman gecmis! Ölenlerin yerine yenisi geliyormus. Her sene % 10 kadari yenileniyormus. Sayilarinin cocuklukta belirlendigi ibaresi de dogru imis. Anlayamadigim tek nokta, eger sayisi sabit ise nasil bir insan 200 kiloya cikabiliyor?
    Ve tesekkür ederim yanlis bilgilerimi düzelttiginiz icin!:eek:

Bu arada Ekrem Özşahin' in yolu daha da uzadi.:):)

19. Emrah Özşahin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    o kadar derine inmeye gerek yok tek kilolu ben değilim :D ayrıca vücüdun yağ'a da ihtiyacı var benim amacım ideal bir vucut, şuan biraz göbek var onu verdikten sonra sıkıntı yok.. Zaten beslenme şeklimi değiştirdiğim için bir sorun olmaz.. tekrar her gece kokoreçler, künefeler adana urfalara başlarsam o zaman tehlike arz edebilir.. şuan yavaş yavaş veriyorum diyetteyimde demiyorum kendim için :)

20. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yağlı vücutta yağ hücresinin içi tıkabasa yağ dolu, yağsız vücutta hücrede yağ yok.