Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle ilgili kitaplar

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında yusuf samet yaraş tarafından paylaşıldı.

1. yusuf samet yaraş

yusuf samet yaraş Aktif Üye

Seviye:
    Bisikletle ilgili bildiğiniz türkçe veya yabancı güzel dökümanlar var mıdır? Önerebilirseniz çok mutlu olurum...

Ben Wiiliam Nealy 'nın Mountain Bike! Technique manual kitabını buldum link paylaşmak yasak mı bilmiyorum, isteyene rapidshare linkini özelden atabilirim..

2. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    sanıyorum link paylaşmak daha doğrusu aktif satışı bulunan bir dökümanı paylaşmak yasak olabilir.

3. yusuf samet yaraş

Seviye:
    Bu arada döküman veya link olması gerekmiyor, öncelik yurtiçi kaynaklardan olmak üzere kitap, kaynak ismi bile çok makbule geçer

4. ASinanB

ASinanB Kıdemli Üye

Seviye:
    Thomas Stevens'ın "San Fransiscodan Tahrana Bisikletle Dünya Turu" kitabını öneririm, 510 sayfalık kitabın yaklaşık 200 sayfası da Anadoluda geçiyor. kitapyurdu.com dan geçen ay 3,50 TL ye aldım, telif süresi dolduğundan çok ucuz bir kitap, şu anda okuyorum :)

5. yusuf samet yaraş

Seviye:
    az önce bitane San Fransiscodan Tahrana Bisikletle Dünya Turu isimli kitaptan ben de sipariş verdim:)

ASinanB bunu beğendi.
  6. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Okumaya daha fırsatım olmadı ama ben de kitapyurdu'ndan aynı kitabı aldım =)

Şu sıralar da Sargun A. Tont'un "Nereden Geliyorsun? Kuzeyden" isimli kitabını okuyorum..
    Bisikletle ilgili anılar da var içinde ama daha çok, sanırım Tont'un Ekolojist olması nedeniyle, doğa ve çevre ile ilgili anılar var..

Bir de başucu kitabı olarak For Dummies serisini önerebilirim.. "Bicycling for Dummies" ve "Bike Repair & Maintenance For Dummies".. İçinde her şeyi (ayarlar, sürüş stilleri, bisiklet türleri vb.) ayrıntılı şekilde anlatmış.

7. yusuf samet yaraş

Seviye:
    Sargun Tont'un kitabını ben de okuyorum bitmek üzere, evet kesinlikle kendisinin yaklaşımı biraz daha ekolog gözüyle bakmak olaylara ama kendisinden en yakın zamanda uzun uzun sohbet ayarlamayı umut ediyorum:)

for dummies serisini öğrendiğim iyi oldu çok teşekkür ederim:)

8. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    eşime bahsettim kitaptan... kitapyurdu üyeliği varmış... benim için sipariş veriyor şu anda :)

keşke hep böyle olsa fiyatlar ;)

ASinanB bunu beğendi.
  9. yusuf samet yaraş

Seviye:
    hayırlı olsun, benim kitabım 36 saatte elime ulaştı gayet hızlı, ama 3.5 TL kitaba 4.5 TL kargoya vermek ironik ama hala çok ucuz:)

10. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İmkanınız varsa merkezleri Cağaloğlu'nda.. Direk gidip oradan da alabiliyorsunuz kargo ücreti ödemeden.
    Valiliğe çok yakın.. Haftaiçi 6'da, haftasonu 3'te kapanıyormuş..
    Vaktiniz ve imkanınız varsa hem Tarihi Yarımada'da güzel bir gezi yapıp hem de kitabınızı teslim alabilirsiniz..

yusuf samet yaraş ve ASinanB bunu beğendi.
  11. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    lance armstrong un yaşama çevrilen pedal kitabı çok güzel bir kaç yarışını alplere nasıl tırmandığını anlatan bölümler var ve kanserle savaşını çok güzel sürükleyici bir kitap

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kitap boyunca bize yalan söylüyor, doping yapmadım diye :)

MehmetAliB. ve Adem Kaya bunu beğendi.
  13. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
  14. Adem Kaya

Adem Kaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Soner Sarihan bunu beğendi.
  15. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    bütün tavsiyeleri not alıyorum.
    :)devam arkadaşlar.

Adem Kaya bunu beğendi.
  16. Adem Kaya

Adem Kaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
  17. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Teknik anlatımın olduğu kitaplar değil de bisiklet kültürünün,turların anlatıldığı kitaplar benim ilgimi çekiyor.Bisikletle ilgili ülkemizde çok fazla eser olduğunu söylemek zor.Bir kısmının da baskısı yapılmıyor maalesef.Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla bu konudaki eserler de artacaktır,umudumuz bu yönde.
    Birkaç tavsiye de benden gelsin.

Pedalımın Altında Japonya-Caner Gürellier : 2008 yılında Truva Yayınları'ndan çıkan kitapta Caner Gürellier Japonya'nın en güneyinden en kuzeyine bisikletiyle(Tosun II) yapmış olduğu turu anlatıyor.Günlük şeklinde yazılmış olan kitap çok hoşuma gitti,ilgiyle okudum.Gürellier Japon kültürünü,doğasını çok güzel aktarmış.Ayrıca tur boyunca tanıştığı insanlara nazar boncuğu ve Türk bayrağı vererek Türkiye'yi anlatıyor,bir anlamda ufak çaplı bir tanıtım projesi gerçekleştiriyor.Tur 2003 yılında gerçekleşmiş,46 gün sürmüş ve bu süreçte 2200 km yol gitmiş Caner Bey.Sanırım kitabın baskısı şu an yok,ben sahafın birinden bulmuştum.

Kahire - Kızıldeniz Bir Bisiklet Yolculuğu-Sibel Buğdaycı : Her şey bir Pazar günü Yeniköy'e kadar bisiklet sürmemle başladı. cümlesiyle başlıyor kitap.Yazarın deyimiyle 'çılgın sürücüler kenti' Kahire'den başlayan macera Nil Nehri kıyısından devam ediyor.Ardından Kızıldeniz manzarasında pedallanıyor ve başlangıç noktası Kahire'de seyahat son buluyor.Kitap 10 bölümden oluşuyor,Mısır'da iki bisiklet gezgininin yaşadıklarını okumak isterseniz tavsiyemdir.Yayım yılı 2011,Kalkedon Yayınları'ndan çıkmış.Baskısı var,internetten edinmek mümkün.

Rüzgar İt Beni Bigamekibasuyake - Hülya Koç : Kitabı henüz okuma fırsatım olmadı ancak birkaç bilgi vermek isterim.Kitabın alt başlığı Bisikletle Güney Amerika Yolculuğu.(İlk baskı Bigamekibasuyake Bisikletle Güney Amerika Yolculuğu adıyla yayımlanmış. ) Hülya Koç'un 1995 yılında bisikletiyle yaptığı Güney Amerika turunu anlattığı kitap. Arka kapak yazısı şöyle : "Tek başına" yolculuk yapmanın, yabancı bir kültür ve coğrafyada yalnız olmanın olanca zorluğu, öte yandan keşfetmenin heyecanı, zoru başarmanın getirdiği kendine güven...Yabancı insanlarla, bir daha görmenin neredeyse imkansız olduğu insanlarla kurulan diyaloğu aktaran, insanın her toprak parçasında tüm zaaflarıyla insan olmaya devam ettiğine tanıklık eden bir yolculuğun fotoğraflı güncesi.Yolcu olmak bir yaşam şeklidir; ikna olacaksınız.
    Kitap 240 sayfa,son 40 sayfası fotoğraflardan oluşuyor.Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkmış,yayın yılı 1998.Şu an baskısı yapılmıyor,edinmek isteyenler için sahaflar seçenek olabilir,bu kitabı da sahaftan bulmuştum.

Evvel Zaman Bisiklet ( Ivır Zıvır Tarihi 6) - Gökhan Akçura : İlk baskısı 1993 yılında "Bisiklet Kitabı" adıyla Bisiklet Yayınları'ndan çıkmış.Genişletilmiş 2.baskısı ise Om Yayınevi'nden 2003'te çıkmış.Kitap 170 sayfa ancak içeriği çok zengin.Kitapta yer alan başlıklardan bazıları : Bisikletin Türkiye'ye Girişi,İstanbul'da İlk Bisiklet Yarışı,Yoksa Bisiklet Bir Kadın Aracı Mıdır?,Bisiklet Kenti:Konya,Türk Sinemasında Bisiklet,İlk Bisiklet Fabrikası,... Başlıklardan da anlaşılacağı gibi dolu dolu bisiklet anlatılıyor.Yazılanların yanı sıra çok hoş fotoğraflar ve çizimler de var.Bir tek kötü yanı var kitabın.Bildiniz arkadaşlar,maalesef baskısı yok.

18. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kitap: Cyclecraft "Skilled Cycling Techniques for Adults"
    Yazar: John Franklin
    ISBN: 0-04-440210-4 (1988 baskısı)
    ISBN: 0-11-702051-6 (1997 baskısı)

Kitap hakkında 2 not:

* İngiltere (ters) trafiğine göre yazılmış. Sağ-sol kafanızda yer değiştirerek (veya resimlere aynadan bakarak :)) okumanız lazım.

* Kitap, trafikte pozisyon/inisiyatif alma noktasında "Etkin Sürüş" (effective cycling) ekolünü takip ediyor. Büyük kabul gören bir yaklaşım olsa da, azınlıktaki "Çekimser Sürüş" (defensive cycling) taraftarları bazı EC tavsiyelerini reddediyorlar. Dolayısıyla kitaptaki öğretiler pro görüşüdür, ama neticede kanun değildir.

Arka kapak:

Cyclecraft is the first book to describe in detail advanced cycling techniques for coping with traffic and road conditions of every kind.

Starting with advice on the bike itself and basic skills such as accurate steering and gear changing, it moves on to explain how best to carry out difficult manoeuvres at junctions, gyratories and slip roads and how to ride in traffic situations of increasing complexity.

Treating the cyclist as the equal of other road users it recommends a more positive attitude and incorporates many rarely taught techniques. Its aim is to show the everyday cyclist how to ride confidently, efficiently and with maximum safety in today's traffic.

---------------------------------------------------------------

Stewart C. Russell'ın kitap hakkındaki yorumu:
    ( http://www.urbancycling.com/essays/3books.pdf‎ )

John Franklin’s CYCLECRAFT is a
    very sensible book. By this I don’t
    mean that Franklin advocates
    pootling around on a staid Raleigh
    Superbe, but that everything in it
    makes sense.
    It even comes with a
    recommendation from RoSPA, the
    UK’s Royal Society for the
    Prevention of Accidents.
    Considering RoSPA’s reputation as
    the society for the prevention of
    anything and everything, some of
    the statements made in the book are
    very radical indeed.
    Subtitled “Skilled Cycling
    Techniques for Adults”, it’s similar to
    the UK motor vehicle manual
    “Roadcraft” in that it teaches you to
    pilot your vehicle assertively and
    predictably. This way, you can avoid
    getting into or causing dangerous
    situations by being outside the
    victim mentality.
    The book is attractively laid out,
    with many simple colour drawings
    in the style of The UK Highway
    Code. These provide the clearest
    possible illustration of a situation,
    without unnecessary detail. They
    are also, unlike the other two books,
    the “right” way round for us left-
    hand riders. The rest of the world
    will just have to hold the book up to
    a mirror, as we do with the others.
    Cyclecraft starts out by specifying
    what makes a safe and efficient bike,
    moves on to basic road skills, and
    works up to advanced handling
    techniques for town, country and
    cycle paths. Like most skilled
    cyclists, Franklin emphasises the
    bicycle as traffic, taking road space
    where required, yet not
    unnecessarily holding up other
    vehicles.
    What’s refreshing about Cyclecraft
    is that John Franklin doesn’t let any
    personal bias get into the text. The
    nearest thing to a rant is a short
    piece on bicycle helmets, explaining
    how effective they aren’t in many
    situations. I guess this was a bit that
    RoSPA didn’t see, as they seem to
    want to cut out accidents by getting
    people off those kiddie things and
    into a nice wee car. (These words,
    alas, are repeated all too often to me
    by my mum, who is convinced I was
    born with something missing in not
    wanting to drive everywhere).
    There’s even a chapter on
    ‘alternative’ bikes – tandems,
    tricycles and recumbents – which
    goes through their pluses and
    minuses without claiming them to
    be either evil or panaceas. Like
    cycling, balance is the key.
    You might think that, in being even
    in tone and balanced in view,
    Cyclecraft lacks conviction. Far from
    it; Franklin holds these truths to be
    self-evident, and preaches them with
    confidence, without raising his voice.
    It’s a book that generates sales by
    word of mouth. I lent my copy to a
    local GP, who now seems to
    prescribe a bicycle and Cyclecraft to
    many of his patients.

Cyclecraft
    John Franklin
    £9.99
    Paperback – 199 pages,
    Revised Edition (June 1997)
    The Stationery Office
    ISBN: 0-11-702051-6

...
    In conclusion, then, which book
    would I recommend? Cyclecraft I
    would say is as essential in every
    home as the bicycle itself. It’s not
    too weighty, covers everything you
    need, and doesn’t condescend or
    patronize the reader. Rather than
    fiddling with legislation about bike
    bells or pavement cycling, the UK
    government should require that
    every bike sold come with a copy.

19. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisiklet tur kitabımız "PEDALIMDA 5 ÜLKE"
    Optimist yayınları arasından çıktı.
    Pedalımda 5 Ülke
    İnci Sarıhan & Soner Sarıhan
    Yayına Hazırlayan: Mutlu Dinçer
    Bir hayal,
    iki öğretmen,
    beş ülke,
    onlarca şehir,
    yüzlerce köy,
    binlerce renk, doku, tat, festival,
    milyonlarca pedal,
    milyarlarca insan…

Gezi tecrübeleriyle ilgili yeni ve özgün bir şey söylemek ne kadar zor. Avcı toplayıcı ilk insandan, konargöçer atalarımıza, İbniBatuta’ya, Marco Polo’ya, Evliya Çelebi’den modern gezginlere kadar binlerce seyahatname yazarı, içlerindeki coşkuyu, yolda olmalarının nedenini ve yaşadıkları olağanüstü anları ne derece kelimelere dökebilmiştir ki!

Shakespeare’in dediği üzere “Hayat bir oyun sahnesi!”

Bu satırların sahibi İnci ve Soner Sarıhançifti bu sahnede figüran olmak yerine başrolde oynamayı ve uzun metraj bir yol filmi çekmeyi tercih etti. 2005 yılında aldıkları radikal bir kararla tüketim çılgınlığına biraz olsun ara verip Dünya’ya olan borçlarını ödemek için ulaşım araçlarının en masumu olan bisikletle yollara düştüler.
    Sarıhan çiftinin Denizli-Muğla-Antalya seyahati ile başlayan bisiklet seyyahlığı, 2006’daki Karadeniz turununardından 2007 yılında Türkiye’den Nepal’e uzanan masalsı bir maceraya dönüştü. Bu yolculuğun yarattığı dönüşüm Pedalımda 5 Ülke’yle somutlaşıyor. 2008’de Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa hattına uzanan hikâyeleri, 2009’da aralarına katılan ve bugün Minik Gezgin olarak tanıdığımız Tibet Çınar’la daha da zenginleşti. Minik Gezgin henüz 22 aylıkken Orta Avrupa’da 3486 kilometrelik bir rotayı anne-babasıyla birlikte kat etti. 2012’de Hollanda’dan yola çıkan bisikletsever aile, 3660 km. boyunca 10 ülkeyi kapsayan bir serüvene imza attı. Bu hikâyeler yeni kitaplarda okuruyla buluşacak!

Siz Pedalımda 5 Ülke’yi okurken bu güzel aile Kuzey Kutup Dairesi’ne doğru pedal basıyor olacak.
    Maceraya eşlik etmek isterseniz: www.minikgezgin.com

Ne dediler?
    Bisiklet Nedir diye sorarak başlayan Bisiklet Manifestosu’nun bir yerinde “Bisiklet aşktır: Herbahar sırtınız ürperir” yazar. Bir Mayıs günü başlayan İnci ile Soner’in serüveni, onların dasöylediği gibi aşk olmadan olabilecek bir şey değil. Bütün Gezginler öyle değil midir zaten? Hermevsim onlar için bahar değil midir? Sırtlarındaki esinti hiç eksik olmasın.
    -Aydan Çelik,Bisikletyazanıçizeniseveni

İnci ve Soner, birbirine aşık, sıra dışı, cesur, becerikli, az bulunur gezgin bir Türk çift. Bir gün, her şey kendi olağan ve sıkıcı temposunda giderken, hayatı başka açılardan deneyimlemeyekarar verip bisikletleriyle yola çıkmışlar. Kitabın her satırında, yaşadıkları farkındalığı ve ömrebedel dönüşümü hazırlayan o bilge kararı, sizlere de aldırabilmek için fısıldıyorlar.
    -Nasuh Mahruki

Başlamak için önemli tercihler yapan Soner ve İnci’nin güzel Türkçeleriyle yazdıkları öyküler,bizlere hayallerimizi gerçekleştirmek için kendi yaşam tarzımızı gözden geçirmemizi telkinediyor. Ben onların mücadelesini sadece pedal basmak değil, farklı olmayı başarmış iki insanınöncü olduğu bir farkındalık yaratma çabası olarak görüyorum.
    -Erden Eruç(KaslaGit) Dünyada öncü okyanus kürekçisi

Adem Kaya bunu beğendi.
  20. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye: