bisikletle ilgili fobileriniz

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
baska bi baslikta yazarken aklima geldi bu konu, bayaa ilginc olur diye dusundum. gerci yarisan arkadaslar kendilerini desifre etmemek icin fobilerinden bahsetmek istemeyecektir ama :)
ben kendimden bi kac tane siralayim
1) gecilme fobisi: baska bi baslikta bahsetmistim, gecilmek beni psikolojik olarak alt ust ediyor. ondan dolayi birinin geldigini hissettigimde arkamdan alimden geleni yapiyorum gecilmemek icin :)
2) start fobisi: tekrar ediyorum gerci ama, startta en onde kalkamiyorum. bi iki sira geriden baslayinca genelde daha basarili cikislar yapabiliyorum. bu sanirim 97 de Alanya yarisinda basladi. yabanci yariscilar o kadar seri cikis yapmislardi ki kendimi kotu hissetmistim. o zamandan beri en onde kalmak icimden bi turlu gelmiyo.
3)uzun mesafe fobisi: uzun mesafeli yarislarda ya da gezilerde ne hikmetse cok tempoyu yakalamam cok zaman aliyo ve baslangicta ki dusuk tempoyu arttirmak bayaa zor oluyo. bu sanirim psikolojik enerji tasarrufu gibi bi sey.
4)patlak fobisi: sanirim bu herkes te vardir. yaristaki kirici etaplarda patlak fobisi benim hizimi antreman hizimin altina dusuruyo. daha hizli olabilecegim noktalarda( yada antremanda daha hizli gectim noktalarda) ihtiyattan olsa gerek hizim olmasi gerekennin altina dusebiliyo.
5)start sonrasi tembelligi: starti aldiktan sonra bazen (ne kadar isinirsam isinayim )ilk bi kac dakika bacaklarimda cevirmeme istegi oluyo. ama Allah tan cok fazla surmuyo.
daha bunlari boyle siralayabilirim. cok cok seyler var:)
sizlerde neler var fobi olarak merak ediyorum...

Scudo

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
@Mantis

Halilin yolladigi resimlerden sonra ozellikle...

Tepki
24
1. yokuş aşşağı inerken virajları alamayıp toslama fobisi...
2. lise 2 de dizimde meydana meydana gelen menisküsün yeniden sağlığımı olumsuz etkilememesi için yokuş tırmanırken yüksek viteste kalma fobisi...
3. ormanda kaybolma fobisi...

:)

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
@NaLSaNaGaKZuGo
ormanda kaybolma ile ilgili:
ben yanima kurdele aliyoyorum (en cins dikkat ceken renlerden). kafamin karisacagini tahmin ettigim yerlerde agaclara kurdele bagliyorum. onlari takip ederek geri donuyorum. tavsiye ederim ...

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
uzun turlarda ben de ilk 20-25km performansımdan hoşnut değilim..25km pedal bastıktan sonra açılıyorum sanırım :)

teker patlaması -yarışmadığım için- hiç dert değil..eski faaliyet fotolarinda gormussunuzdur :)

bisiklet pertletme tabii ki :(

ıslak asfaltta yüksek hızda viraj dönüşlerinde bisikletin altımdan sıyrılması tabii ki.. denedim hiç iyi olmuyor, hatta düştüğümde hız da düşük idi..

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
iyi bir bisikletim olsaydı hırsızlık fobisi olurdu.
amerikan filmlerinde görürüz ya. kolejli yada üniversiteli genç çim bahçeli evinden bisikletine atlayarak üniv. ye gider.
biz öyle bişey yapsak.bisikleti çalamasalar bile zarar verir insanlar. özelliklede iyi bir bisikletiniz varsa.türkiyede zor spor. kardeşim viyana da okuyor.
herkesin altında bisiklet orada diyor. şehirdeki her yere bisikletle gidebilmek güzel olurdu.

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
@NaLSaNaGaKZuGo

2. şıkkı tam anlyamadım..biraz açıklarmısın...

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167
Merdiven inişlerinde Takla ata ata inmek benim fobım..:)

Genelde inerken fazla dik merdivenleri kestiremiyorum,sonuç olarak atıyorum kendimi dağlara taşlara...:D

Kendiniz denemeyim sakın..;)

saygılar..

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
kaldırımda gitmek zorunda kalınca önümdekinin anıdan durma fobisi var.

yükseklik korkum olmasada çok yüksekten atlayıp bisikletin bir yerini kırma fobisi ( bu fobim ii bir bisiklete binince gidiyor:))

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
konu çok ilginç.
teşekkürler beverly..:) :) :)

1. Çaktırmadan sürten fren pabuçlarıyla, durumu farketmeden uzun yol katetme fobisi. Fren pabucu ne benim farkedeceğim kadar çok sürtüyor, ne de hiç sürtmüyormuş gibi duruyor. Bu ince frenleme dozunu çok güzel yapıyor kerata. Sonuçta haybeden 1-2 mm eksilmiş fren pabuçları ve sözde düştüğü zannedilen performans kapasitesi. Başıma çok geldi maalesef.

2. Kaçamayacağım köpekten, heyecan olsun diye kaçarak kurtulmaya yeltenme fobisi. Bu tavşan kaç tazı tut oyununu yapmam için her köpek gördüğümde şeytan beni dürtükler durur. Bir gün şeytana uymaktan korkuyorum.
3. 100-150 km. evden uzaklaştıktan sonra hiç bilmediğim dağ başlarında evin geri dönüş yolunu şaşırma fobisi.

4. Söz verdiğim saatte evde olamama fobisi. (Bu fobi, bizim ekipteki herkeste ziyadesiyle mevcut)

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
@fulham
sen Turkiye de hirsizlik olur diyosun ama sana bi sey soyliyim burda universitede en populer olaylardan biri ihtiyacin olmasa bile calabilecegin seyi calmak bisikletlerden. yani bsikletini biraktiginda selesiz yada tekerleksiz bulabilirsin.ilginc olanida bu parcalari calipta ihtiyaci olmayanlar saga sola bunlari atiyolar.
gerci ben gecen gun bisikletimi bahcede unuttum bi kac dakkaligina eve giriyorum diyerek. bi gece boyunca disarda kaldi kimse almadi sansima.
gordugun seyler bundan 10-15 sene once oluyomus amerikda.kimse evinin kapisini bile kilitleme ihtiyaci duymuyormus.hatta bahcede arabalarnin anahtarini ustunde birakiyolarmis ama simdi tabi hayal bunlar...

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
@ironman.1

ben tesekkur edrim ilginizden dolayi
bakalim daha ne fobiler gorenecegiz...

Akrep_Kral

Üye
Tepki
33
bisikletle giderken arkadan yada yandan sinsice bir köpeğin sinsice saldırması yada aniden havlaması fobisi

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Akrep_Kral

bir köpeğin arkadan aniden havlaması fobisi zaten olması gereken fizyolojik bir fobi de;

ya arkadan bir insanın köpek taklidi yaparak havlaması fobisine ne demeli :eek:

(ben buna köpeğinkinden daha çok fobi oluyorum:D )

semrta

Forum Bağımlısı
Tepki
472
hızla giderken park etmiş arabalardan birinin patttttttt diye kapıyı açıp suratıma yapıştırma ihtimali fobisi :sonst1zde

jude law ın bir filminde başına geliyordu.hem de yeni birlikte olduğu kız arkadasının evininm önünde..:rolleyes:

(sanırsam bu konu daha önce acılmıştı ama olsun birdaha yazayım korkuyrm işte napiim..e napiim korkuyrm :))) )

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bisikletin park ettiğim yerde bulamam fobisi var bi de bende

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
-Yarışırken kramp girme fobisi,
-Bisiklet dükkanındayken birinin bisikletinizin yerini değiştirmesi sonucu bisikleti göremeyince yüreğin ağzına gelmesi fobisi, sonra bisikleti görünce içinin yağlarının erimesi :D
-Bisikletin evden çalınma fobisi; seyahate giderken bisikleti evin içinde kalorifer borusuna vs kitleme.
-bakkaldan su soda falan alırken bisikletin uçurulabileceği fobisi
-Dik bir yokuştan inerken fren telinin kopması fobisi
-Uzun ve dik bir yokuştan inerken fren yapmaktan aşırı ısınan cantların lastikleri yakması/patlatması fobisi
-Hafif uzun bir inişte son sürat ilerlerken aniden yan rüzgara yakalanma fobisi
-Takım halinde asfaltta giderken peloton modunda öndekinin deryalinde tekerinden 30 cm uzakta giderken öndekinin ani fren yapma fobisi
-Yokuşlarda diğerlerinden geride kalma fobisi; önceden pazarlık yapılır yokuşlarda nasıl olacak diye ;)

Amma çok varmış :D

obsolate

Daimi Üye
Tepki
265
Yokuş yukarı ayakta pedal basarken ayağımın kayması ve geleceğimin tehlikeye girmesi fobisi.

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
benim de yokuş aşağı asfalt bi yolda son sürat giderken direksiyon hakimiyetini kaybedip....:( :( :( :Skull-175