Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle ilgili bildiğimiz yanlışlar

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında berkay iriyarı tarafından paylaşıldı.

1. berkay iriyarı

berkay iriyarı Kıdemli Üye

Seviye:
    Hurafe 1: Vites Sayısı Ne Kadar Fazlaysa O Kadar İyidir.

Gerçek: Bisikletin ilerleyebilmesi için tek gereklilik sürücü yani sizsiniz! Bir de başınızı koruyacak kaliteli bir kask. En son teknolojiye sahip 27 ya da 30 vitesli bir bisiklete kesinlikle ihtiyacınız yok! Tabii ki vites sayısı yüksek, iyi çalışan bir vites sistemi önemlidir ancak ondan daha önemlisi pedal çevirme isteğine sahip olmanızdır.

Hurafe 2: Bisiklet ve Aksesuarları Çok Pahalı.
    Gerçek: Ancak çalışan bir otomobil satın almaktan çok daha ucuz öyle değil mi? Park etmesi bedava, trafiğe takılmadan sürmeniz mümkün, benzin parası, katmerli vergiler de vermiyorsunuz. Bakım onarımı hem kolay hem de ucuz. Daha ne istiyorsunuz? Gidin kendinize bir bisiklet edinin!

Hurafe 3: Sadece Pahalı Bisikletler İyidir.
    Gerçek: Pahalı bisikletlerin sürüş keyfi tabii ki fazladır! Ancak eğer amacınız A noktasından B noktasına sorunsuz bir şekilde kendi gücünüzü kullanarak gitmekse eğer bu durumda iyi çalışan ucuz bir bisiklet de yeterlidir. Hatta eski tip bir tek vitesli bile işinizi fazlasıyla görecektir. Evet yokuşlarda tek vitesle biraz zorlanabilir ve daha yavaş tırmanabilirsiniz ama kime ne? Biraz da egzersiz yapmanın kimseye zararı olmaz öyle değil mi?

Hurafe 4: Bisiklet İle Ulaşım Çok Zaman Alır.
    Gerçek: Biraz planlama gerektirdiği şüphe götürmez ancak trafik yoğunluğuna ve mesafeye bağlı olarak otomobil ile ulaşımdan çok daha az zaman alacak bisiklet sürüşler yapmanız kuvvetle muhtemel. Ayrıca hiçbir otomobil ulaşım esnasında size ekstra kalori kaybettirmeyecek, egzersiz yapmanızı sağlamayacaktır!

Hurafe 5: Bisiklet Sürmek Çok Tehlikelidir.
    Gerçek: Çoğu bisiklet kullanıcısı tek bir kaza yapmadan uzun yıllar bisikletli yaşamlarını sürdürmektedir. Trafikte bir otomobil sürücüsü gibi düşünmek - davranmak, öngörülü olmak, dikkat çeken görünür parlak kıyafetler giymek, etrafta olup bitenin farkında olmak, oto sürücüleriyle sürekli göz temasında bulunmak, eller frende her an yavaşlamaya hazırlıklı olmak, açılması olası araç kapılarını gözlemeyi alışkanlık haline getirmek, trafik kurallarına uymak ve trafik yavaşken bulunulan şeridi korumak kazalardan ve sorundan uzak bir sürüşü garanti altına alacaktır. Deneyin! Pişman olmayacaksınız!..

Hurafe 6: Bisiklet Seleleri Çok Rahatsızdır.
    Gerçek: Bisikletler genelde ‘jenerik’ özensiz seleler ile kullanıcıya sunulmaktadır. Eğer kullandığınız bisiklet selesi rahatsız bir yapıya sahipse, vücudunuza uygun, yumuşak bir sele seçmeye çalışın. İyisi mi bunu bisiklet satın alırken daha ilk başta yapın. Bisiklet seleleri farklı anatomiler için farklı yapılarda üretilmektedir. Bisikletinizi satın alırken özellikle sele seçimi konusunda satıcınızdan bilgi edinin ve farklı seleleri deneyerek dükkandan ayrılın. İnanın doğru bisiklet seçimi kadar doğru sele seçimi de bisikletli yaşantınızda hayati öneme sahiptir!

Hurafe 7: Bisikletin Temel Bakımı Nasıl Yapılır En Ufak Fikrim Yok.
    Gerçek: Belki öyledir. Ancak inanın bisiklet temel atölye pratiğini öğrenmek oldukça kolaydır. Bisikletinizi satın aldığınız mağazanızdan temel ayarları ve bakım bilgilerini size anlatmasını isteyin. Belki ilk satın alışta değil ancak daha sonraki günlerde bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer şehrinizde kaydadeğer bir bisiklet atölyesi bulunmuyorsa. bisiklet konulu internet siteleri de bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. İlk bakımlar yapılırken dikkatlice profesyonel bisiklet tamircilerini izlemek de öğrenmek için iyi bir yöntem olabilir!..

Hurafe 8: Çok Fazla Kilom Var. Nasıl Bisiklet Sürerim!
    Gerçek: Bisiklet sürmek yeniden eski formda günlerinize geri dönüş demektir. Biraz olsun size motivasyon olması amacıyla bisikletle oldukça iyi zayıflayan şu örnek hikayeleri incelemenizi tavsiye ederiz. Başlarda özellikle yokuşlarla karşılaştığınızda durup yürüyerek yükseltileri tırmanmaktan çekinmemelisiniz. Bisiklet üzerinde zaman geçirdikçe yokuşlarda daha az zorlandığınızı göreceksiniz. Aklımıza gelmişken eğer aerobik sporlar yapmanızı önleyecek rahatsızlıklara sahipseniz öncelikle doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz!

Hurafe 9: Bisikletinizle Çok Şey Taşıyamazsınız.
    Gerçek: Ne kadar fazla eşyayı bisikletinizle taşıyabileceğinize siz de inanamazsınız. Öncelikle ‘bisikletler için üretilen kurye çantalarından’ bir tane edinin. En azından bir sırt çantanız olsun. Bisikletler için üretilen bagaj sistemleri ve çekçek römorklar da çok etkili çözümlerdir. Bu tür çekçeklerle 50kg’a kadar yükü sorunsuz taşımanız mümkündür.

Hurafe 10: İşim Bisikletle Ulaşım İçin Oldukça Uzakta.
    Gerçek: Her zaman yolun bir kısmını ya da tek yönde katetmeniz mümkündür. Örneğin aracınızla bir noktaya kadar sürdükten sonra parkedip bisikletinizle yola devam edebilirsiniz! Giderken bisikletle işe ulaşıp dönüşte araç ya da servisle dönebilirsiniz (ertesi gün tam tersi).

Hurafe 11: Bisiklet Sürersem Terlerim.
    Gerçek: Terlemeden kaçış kimi zaman mümkün olmuyor evet ancak rahat şeyler giyerek ve yumuşak bir tempo ile çevirerek bu sevimsiz durumdan bir nebze olsun uzaklaşabilirsiniz. Eğer mümkünse sabah havanın serin olduğu saatlerde yola çıkın. Unutmayın! Pedallara basıp bir kez hızlandığınızda terleme etkisini azaltacak bir esinti sürekli etrafınızda olacaktır.

Hurafe 12: İş Kıyafetlerim İle Süremem Buruşurlar.
    Gerçek: Eğer işe bisikletle gitmeye karar verdiyseniz, katlandığında buruşma özelliği az türden kıyafetleri edinmeye çalışın. Otomobil ya da otobüs ile işe gittiğiniz günlerde, temiz, ütülü yedek kıyafetlerinizi işe götürüp bırakın. Ve önceden kullanmış olduğunuz kirli, terli buruşmuş kıyafetlerinizi o günlerde eve taşıyın

((konu önceden açılmışsa açan kişiden çoook:eek: :eek: özür dilerim ama bunla ilgili konu bulamadım))

2. Furkan Yavuz

Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    11. hurafeye örnek vermek istiyorum dün 13:30da 40 km lik yola çıktım hava sıcaklığı 35 gösteriyordu. ilk teri binaya girdiğimde attım. 40 km buyunca ayaklarımda bile pek ter hissetmedim. tamamen giyim ve sürüşle ilgili

berkay iriyarı bunu beğendi.
  3. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    çok güzel bir yazı olmuş kesinlikle bir sabit konu :) hurafe 4e örnek ailem arabayla ben bisikletle aynı anda yola çıkıyoruz varış noktası aynı 10 dk. beklediğimi hatırlarım :)

4. berkay iriyarı

berkay iriyarı Kıdemli Üye

Seviye:
    bu arada sabit konular nasıl yapılıyor merak ettim genelde bakıyorum sabit konular rütbesi yüksek olanlar yapabiliyor galiba teşekkür ederim bu arada yazıyı beğendiğin için:):D:D:)

5. İsmail KIZILAY

İsmail KIZILAY Üye

Seviye:
    Güzel olmuş.Emeğinize sağlık.

6. muhammed safa çetinkaya

muhammed safa çetinkaya Üye

Seviye:
    ben küçükken 2 dayım ile birlikte 1 bisiklete biniyoduk 80 kg+70 kg + 40 kg= 190 kg bir dayım sürüyodu dier dayım arkada oturuyodu ben de öne oturmuştum 3-4 km gittik bisiklet baya bi gıcırdadı ama sonuçta taşıdı bizi

7. victory

victory Kıdemli Üye

Seviye:
    hurafe 12 e bir çözümde benden olsun
    eşyalarınızı cantanıza rulo yaparak koyarsanız daha az kırıştıgını bazen hiç kırışmadıgını mesafeye göre görebilirsiniz .. deneyin ;)

8. Gülgün

Gülgün Kıdemli Üye

Seviye:
    "Bakım onarımı hem kolay hem de ucuz. Daha ne istiyorsunuz? Gidin kendinize bir bisiklet edinin!"

Bence de, "Gidin kendinize bir bisiklet edinin". Üstelik bakım ve onarımı o kadar da zor değil. Sadece biraz elleriniz kirlenecek ; o kadar. Benim ilk bisikletimin vitesi bile yoktu. Hani denir ya "ilk gözağrısı" diye. İşte benim de ilkgözağrım bana çok şey öğretti.

42FY bunu beğendi.
  9. engin kızılcan

engin kızılcan Kıdemli Üye

Seviye:
    çok iyi bir yazı olmuş bir sürü insanı bisiklete teşvik edecek bi yazı :)

10. Mesut Dursun

Mesut Dursun Kıdemli Üye

Seviye:
    Bilgiler için sağolun...

11. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hurafe 13: Uzun Süre Bisiklet Binen Erkeğin Çocuğu Olmaz

12. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    Gerçek:Lance ARMSTRONG testis kanseri olduğu halde 3 çocuğu var:in:

42FY bunu beğendi.
  13. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    :D

14. NECDET ÖZTÜRK

NECDET ÖZTÜRK Üye

Seviye:
    inşallah okuyanlardan bir kaç kişi bisiklete başlar:)

15. Ahmet Teoman ÇON

Ahmet Teoman ÇON Aktif Üye

Seviye:
    burda bu konuyu okuyanlar zaten bisiklet kullanıcısıdır
    bizim yapmamız gereken bu hurafelerin aslında nasıl olduklarını çevremizdekilere anlatıp bisiklete teşvik etmektir :)

16. Muhammed Emin Akkaya

Muhammed Emin Akkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bu biraz insanın aklını karıştırıyor, sanki bu kadar parayı bosuna veriyorum hissine kapılmanızı sağlıyor

17. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İçinde az biraz bisiklet aşkı olan kimsenin böyle hissetmeyiceğine eminim:in:
    "Zevk parayla ölçülemez"

18. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    genelde üşengeç insanların papağan gibi söylediği hurafeler bunlar.bir diğeride o paraya araba alırdım :) lance armstrong için : artık yarışamaz dediler , 7 kez tour de france kazandı . sponsorların o anki yüz ifadesini merak ederim herzaman :)

19. Ahmet Teoman ÇON

Ahmet Teoman ÇON Aktif Üye

Seviye:
    bu cümleyi o kadar çok duyuyorumki sinirlerimi bozuyor artık.
    insanların zekasından şüphelenmeye başladım ağzı olan konuşuyor.
    bahsettikleri paraya arabayı alıp kapının önünde mi yatırcaklar acaba?
    onun deposunu neyle doldurcaklar, bakımlarını vergilerini neyle karşılayacaklar?

insanlar düşünmeden konuşuyor!

İbrahim sarı bunu beğendi.
  20. İbrahim sarı

İbrahim sarı Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Paran varsa kendine sakla diyorum, git al ben bisikletimi seviyorum kimseyide bağlamaz diyince susuyorlar bu kadar basittir.

Ahmet Teoman ÇON bunu beğendi.