Bisikletle hac denemesi

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Hz. Muhammed'i görmek icin Yemen'den yürüyerek yola cikan, fakat annesine verdigi söz yüzünden Medine'de yeterince kalamayip Peygamberi göremeden Yemen'e dönmek zorunda kalan Veysel Karani'yi (ra) hatirlatti bu amca bana. Allah niyetini ve emegini amelde tamama erdirsin insallah. Ahirette de Veysel Karani ile beraber hasrolunmayi nasip etsin.

Scudo

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
Bu konu sıcak tutulmalı sizce yolu varmıdır?mesela bir umre sezonu öncesinde gidilip de ,hacca kalsak o kalabalık da kim görecek kim edecek? Bilen varsa cevaplarsa sevinirim ciddi ciddi düşünüyorum.

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
İşin dini ve siyasi boyutuna gelirsek demokrasinin toplumları uyuşturan emperyal bir yalan olduğu gerçeğini tartışmaya açarım aylar sürer bu tartışma,ben siyasi ve dini boyutunu bilmem Allahın şart koştuğu müslümana 5 farzdan biri de hacca gitmek ,ama gidip şatafatlı 5 yıldıZlı oteller de kristal kadehlerde soğuk şerbetler içerek değil,peygamberimib çektiği gibi yalınayak gitmeye en yakın yolculuk bana göre bisikletle gitmek gibi geliyor,bana bunu nasıl yapacağımı söyleyene müteşekkir olacağım,fakirlere öğrencilere yardım etmek de islamın emirlerinden tabii ki ama her ibadetin yeri ayrı,ben kalbim temiz diyerek islamın şartlarını yerine getirmeden Allahın rızasısını kazanıp cennete gideceğini sananlardan değilim.kul hakkı yiyenin kalbinin kapkara olduğu gibi olmasından alemlerin rabbine sığınırım ayrıca

Sener O.

Daimi Üye
Tepki
170
Bisiklet
Cube
Bilmemek sorun değil de bilmediğini bilmemek büyük sorun.Kimden teminat aldınız hac yerine öğrenci okutmanın daha makbul olduğuna dair?

Konuyu yıllardır bizler de (spor çevremdeki kişiler) kimi koşarak kimi bisikletle olmak üzere düşünüyoruz.Zaten bu sporları yapıyoruz , yaptığımız sporları Allah'ın evinin yolunda yapmak fikri çok hoşumuza gidiyor ama ortadoğudaki karışıklık ve hac vizesi sorunu nasıl aşılır çözmek zor.

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
Benim dediğim mantıklı aslında hacdan önceki umre zamanı vize alınıp orada kalınsa hac sonrasına kadar hac sonunda da sınırdışı edilmeye razıyım şahsen;)

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

arayanbulur

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
Engin
Bisiklet
Salcano
Hocam keşke dediğiniz mümkün olsa.
Eskiden umre vizeleri 30 gündür. o 30 günlük sürede hac mevsiminden 1 hafta önce olacak şekilde vizeler veriliyordu. Hac mevsiminde umreye gelenler 1 hafta önce gitmiş oluyordu.
fakat o 30 günlük sürede kısalmış 2013 de 14 güne düşürülmüş

(link)

Ama şuan ki durum nedir bilmiyorum...

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
allah nazarında samimi niyetlerin büyük önemi vardır. o niyet üzerine olmak bazen yeter bile. allah karşılığını fazlasıyla verecektir inşallah.
kişi helal-müspet-yasal-legal olmak kaydıyla herhangi bir amaç uğruna elinden geleni gücü nispetinde yapar ve sırtını allah'a verir. yani sonucu ondan bekler. sonuç her zaman beklediğimiz gibi olmayabilir. ama kişi bilmelidir ki hasıl olan o sonuç onun için hayırlı olandır.
konu ne olursa olsun böyle durumlarda sonu hayal kırıklığı olsa bile(ki bu bize görünendir. yani zahirde öyledir. ama yaratan katında hiçte öyle değildir) gönlü ferah tutmalı ve allah'a olan güveni sonuna kadar devam ettirmeli vesselam.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk denemede suriye veya ırak topraklarında kaybolup kendisinden bir daha haber alınmamakla sonuçlanacağı, akabinde bisiklet camiasında bu eylemi gerçekleştiren kişinin amelia earhart (kendileri şurada görülmektedir (link)) muamelesi görüp aziz katına yükseltileceği efsane tur olacaktır. Kendisine şimdiden hakkımı helal ediyorum.

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
Orta Doğuda bisiklet turu biraz tehlikeli olabilir sanki. Hac yolunda şehit düşmek istiyorsanız o ayrı bi güzellik. Allah katında yeri ayrı. Ancak en azından yanınıza silah alında savaşarak şehit olun. İşin espirisi bi yana, sakın denemeyin ciddi şekilde tehlikeli. Bugün Türkiye nin doğusunda dahi arabayla giderken yol kesiliyorsa, bisikleti siz düşünün hele ki Türkiye'den çıkınca.

aeneskral

Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
@Anıl Küçükgöksel

türkiye'nin doğusunda arabayla yol mu kesiyorlar. duymadım, görmedim. yok öyle bir şey.

• Beğen

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
@aeneskral
Haber izlemiyorsunuz galiba. PKK kimlik kontrolü yapıyor diye defalarca şahit olmuşumdur. Google a PKK yol kontrolü yazıp aratmanız size yeterli olacaktır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu işe kalkışacak kişi bir IŞİD videosuna konu olabilir: " şeytan icadı aracıyla kutsal topraklarımıza giren kafiri kafasını keserek cezalandırıyoruz."
Şaka değil şu konjonktürde Suriye veya Irak sınırları içinde bisiklet turu yapılamaz.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@EK-73 sana katılıyorum. IŞID denen oluşum dünya üzerinde Sünni İslam anlayışını karalamak için oluşturulmuş dış mihraklı bir örgüttür. Adamlar sigara içenin parmağını kesiyor. Yani durum açısından bisikletle yolculuk yapmak hele yabancı bir ülke üzerinden gelmek direk ajan muamelesi görmenize sebep olabilir. O yüzden daha güvenli bir rota seçmek en iyisidir. İran üzerinden gidilebilir misalen.

• Beğen
Tepkiler: Sener O.

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
@no_name

malesef mümkün deil. eskiden yakalanmazsan belki olabilirdi. fakat umre ye ve hacca olan ragbet attıgından beri hac zamanından önce umre vizesi verilmiyorum. hatta kabe nin en tenha oldugu zamanlar yasanıyor. bi kac amacı var bunun hem şehri hac zamanına hazırlamak. hem yerel halkın sakince ibadet etmesi temin etmek ( yılın tek bu zamanında mümkün oluyor).hemde umre icin gelenleri hac icin gelecek olanlardan ayırabilmek.

Allah kabul etsin ben gecen sene gittim ve görevimi Allahın izniyle gerçekleştirdim. Derler ya Allah çagıracak diye aynen öle oluyor. çok istemekle de alakalı tabi. 2 sene önce umre yapmıştım ve umreye gittigim günden beri hac icin caba sarf ettim dua ettim. Allah ta nasip etti çok şükür.

bazı arkadaş lüks otellerden pahalı mekanlarda bahsetmiş. evet benimde içim almıyor bu durumu umreye gittigimden bende güzel bir otelde kalmıstım. hacta ise apartmanda kırma bir otelde (hehe otel bile denmez şaka gibi bi yerdi) kaldım. simdi kabe nin etrafına lüks oteller yapıldı diye. mekanlar pahalı bu ibadet ticaretleşti diye ben bu ibadetten vazgecmelimiyim? nedir yani ? böle bi mantık olabilirmi? arkadaşlar şeytan her yerde şeytan! ben umreye gittigimde cok luks bi otelde kaldım ve otele günde 7 8 saat girip uyuyup bir ögün yemek yiyip geri ibadete gidiyordum. çevremdeki tüm insanlarda böyleydi. yani lafın kısası ibadet etmek isteyen ediyor. geriside bahaneler üretiyor her konuda da bir şekilde bahane üretmeye devam edecektir.

not : benimde kalbim temiz !!!

aeneskral

Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
@Anıl Küçükgöksel
anıl kardeşim ben 2009 yılında çok zor şartlar altında van-hakkari-şırnak(gezici komando tim) üçleminde askerlik yaptım. pkk nın son hareketli olduğu yıllar yani. bir haberle olmaz o iş. görüp yaşamak lazım. ayrıca ben elbistan'lıyım yani doğuysa has doğuluyum. atam dedem oralarda doğmuş-büyümüş-vefat etmiş insanlar. ne böyle bir şeye şahit ol(muşlar)dum nede insanlarından duydum. nadirde olsa belki kayıtlarda vardır ama bu durum türkiye doğusuna mal edilemez ve onunla birlikte anılamaz. "Türkiye nin doğusunda dahi arabayla giderken yol kesiliyorsa.." şeklinde genel bir tabir kullanırsak bu yanlış olur, insanların farklı şeyler düşünmesine sebebiyet verir.

• Beğen

Selahattin Aydın

Aktif Üye
Tepki
112
Bisiklet
Trek
@no_name hocam hac ve umre vizeleri artık belirli tarihlerde belirli günlerde geçerli. hatta Hac mevsimi diye tabir edilen zaman diliminin hemen öncesinde ki bir zaman diliminde sadece kendi vatandaşları umre yapılabiliyor. 90 lı yılların başlarında 3 aylık süren hac seçenekleri vardı. gidiliyor 3 ay orada kalınabiliyordu. sonra sebebi hikmeti ne ise o programlar iptal edildi. dolayısıyla gidip orada bir müddet kalma imkanı yok. eğer vize ile ilgili bir suç işlemiş olursanız bir daha Suudi topraklarına giremiyorsunuz.

Tepki
1.320
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@no_name

Bence doğru olmaz. Siz vizenizi sadece umre dönemi için almışsanız, o ülke kanunlarına uyup hac dönemine illegal yollardan kalmanız etik olmaz. İbadete hile karıştırmak doğru olmaz. İlkeli davranmak en güzeli. Doğruyu, yanlış yöntemlerle yaparsak, doğal olarak yanlış olur

MeSu

Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet Sürücü
Bisiklet
Salcano
"Bir yerden bir yere gitmek için en yaygın aracın yürüyüş olduğu eski zamanlarda hacılar yollarda tüccarlara, öğrencilere, askerlere, aylaklara, serseri lere, gezgin satıcılara, dilencilere, baca temizleyicilerine, cambazlara, çingenelere, tarlalarına giden köylülere de rastlarlardı. O dönemde şafak vaktinden gün batımına kadar yürünürdü. Geceler insanlardan ya da görünmeyen güçlerden gelebilecek binbir tehlikeyle doluydu. Yollarda sadece "ayakları tozlu" insanlara rastlanmazdı. Beli deri bir kemerle sıkılmış uzun gömlek, sandal lar, çizmeler ya da potinler, geniş kenarlı şapka, pelerin, matara ve hacı değneği (baston) ... kendilerini öteki gezginlerden ayıran ve birbirlerini tanımalarına (ama aynı zamanda hacıl arı soymak amacıyla hacı gibi davranmak isteyenleri gizleyen bir kılık) olanak veren bir kıyafet vardır üstlerinde. Bazı tarikat üyeleri daha fazla şey hak edebilmek için ya da mecbur edildiklerinden yalınayak yürürler.

Hacı her şeyden önce yürüyen biridir, bir honıo viator' dur, haftalarca ya da aylarca evinden uzak kalır, kutsal bir yerin kendisine vereceği güce kavuşmak ve böylelikle yeniden doğmak için üstlendiği bir yaşam ve her şeyden vaz geçme yoluyla tövbe eder. Bu nedenle haç Tanrıya sürekli ibadettir, bedenin gerçekleştirdiği uzun bir duadır. Hacı yolda sayısız engellerle karşılaşır: hırsızlar haraç alırlar, yağmalarlar, öldürürler; dolandırıcılar (sahte papazlar, sahte keşişler, sahte hacılar vb) , yürüyerek ya da salla geçtikleri ırmaklarda salcıların büyük miktarlarda ayakbastı ya da geçiş parası talep etmeleri, bazı yerlerde kurtlar, doğal engeller zor durumlarda bırakır hacıları... Özellikle daha eski zamanlarda yolların durumu korkunçtur. Yürüyüşü kolaylaştırabilecek tek bir harita yoktur kimsede, köy köy yol alınır, izlenmesi gereken yolu gösteren bir iş aret olarak konmuş taş yığınlarına güvenmekten başka çare yoktur. Soğuğa ya da sıcağa, yağmura ya da kışa, rüzgara, tahtakurularına ya da bitlere, yaralara, çeşitli pisliklere, düzensiz beslenmeye, kuşkulu sulara, hastalıklara, çeşitli enfeksiyonlara maruz kalınır. Hac aynı zamanda sadece en talihli kimselerin mutluluk içinde ama aynı zamanda kurtuluşlarını tehlikeye atarak çekecekleri bir çiledir."
s.121-122
Yürümeye Övgü-David Le Breton

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
Sizin gördüğünüz Türkiye çok masum bir Türkiye. Kuzenim Çukurca'da 2 buçuk yıldır binbaşı olarak görev yapıyor. Üniversiteden hakkari ve Diyarbakırlı Arkadaşlarım var. Sizi bi yüz yüze konuştursam onlarla Türkiye'yi bok götürüyormuş dersiniz. Has doğuluyum diyorsunuz ama Doğu tek bir yerleşim değil, sizin yaşadığınız yer temiz olabilir.