Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle hac denemesi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Soner Sarihan tarafından paylaşıldı.

1. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hacı olmak için bisikletle binlerce km yol kat etti. Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'den 6 Ekimde bisikletle yola çıkan hacı adayı, binlerce kilometre yol kat ettikten sonra, vizesi olmadığı için Kuveyt sınırından geri dönmek zorunda kaldı. Türkmen asıllı Tacikistan vatandaşı Bağıbek Beğcikov hacı olmak umuduyla kutsal topraklara doğru bisikletiyle ve yanına aldığı ekmek torbasıyla bütün zorlukları göze alarak yola çıktı. Emekli tarih öğretmeni Beğcikov, Özbekistan, Türkmenistan, İran ve Kuveyt üzerinden kutsal topraklara ulaşma hedefiyle her gün ortalama 100 km yol kat ederek 20 gün sonra Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a ulaştı.

Ülkesinde Suudi Arabistan büyükelçiliği bulunmadığı için Aşkabat'ta vize başvurusunda bulunan Beğcikov'un talebi, üçüncü bir ülkenin vatandaşı olduğu gerekçesiyle geri çevrildi. Yılmadan yoluna devam eden Beğcikov, Suudi Arabistan vizesi almak için Türkmenistan üzerinden İran'a geçti.Buradaki Suudi Büyükelçiliğinden de vize alamayan hacı adayı, yolculuğuun 29. gününde İran'ın Kuveyt sınırına ulaştı. Ancak vizesi olmadığı için Kuveyt'e giremeyen Beğcikov, umutları suya düşünce geri dönmek zorunda kaldı.

Hayal kırıklığına uğrayan Beğcikov, Türkmenistan vizesinin süresi sona erdiği için bu kez Afganistan üzerinden Tacikistan'a döndü. Beğcikov, 40 gün süren zorlu yolculuğun ardından yakınlarına kavuştuktan sonra Tacikistan'ın Gorgandepe eyaletindeki köyünde kurban kesti ve akrabalarına yemek verdi.

2. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hacca gitmiş kadar sevap kazanmıştır heralde...:eek:

BFOkuru, Kerim Hakan ve Ogez bunu beğendi.
  3. Mehmet Can

Mehmet Can Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gerçekten helal olsun adama hiç yılmadan devam etmiş yoluna
    bi umut olurda vize alırım diye...
    Hiç değilse içindeki niyeti belli adamın bu yol uğruna güzel bi sevap kazanmıştır,
    Bizlerle Paylaştığın için teşekkür ederim soner abi...

Kamış Tornavida bunu beğendi.
  4. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Suudi Arabistan'a girmek en zor iş zaten. Bunun araştırmasını bende yaptım ama maalesef sonuç alamadığım için yola çıkamadım.

Sevgiler...

5. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bunlarda sevgili bisikletli amcamızın fotoğrafları

6. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel deneme umarım vize alır !

7. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Önce adını yazdırıp bin dolarları bayılıp, uçaklarla gidip, sonra lüks otellerde konaklamadan hacı olmak zor zanaat.

8. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Hacı olmak zanaat değildir. Biz müslümanların inancına göre, İslamın şartlarından biridir. İslamla ilgili her mesaja böyle tepki vererek bir yere varamazsınız. Asıl Allaha ve Resulullaha inanları aşağılamak zor zenaattir. Kimsenin inancını hafife almaya hakkınız yok, siz inanmıyorsanız yine siz bilirsiniz, her nefis ölümü tadacaktır işte o zaman her şey açığa çıkacak, ama çok geç olabilir dikkat edin.

9. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Asiri alingan bir tepki. Yorumcu, haci olmak zanaattir dememis ki. Ben inanmiyorum, Musluman degilim, de dememis. Hacla ilgili bazi asiri luks harcamalari inceden eletirmis sadece. "Inananlari asagilamak" ... cok sert sozler bunlar.

10. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşım bu bisikletli hacı adayı arkadaşın yaptığını zor olarak görüyor, ben öyle anladım şahsen, aşağılama sezmedim, ha bi de hafif bi gönderme yapmış inceden, bu da çok hoş :) E tabi herkesin hacı olma şarttları imkanları farklı o ayrı

11. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Zaten Hacı olmanın en birinci şartını borcu olmamak ve ailenin rıskından kesmeden gitmek olduğunu biliyorum ben yanlışım varsa lütfen düzeltin... Yani Hacca gitmek için belirli bir maddi güce ulaşmak şart.

Fakat son zamanlarda arap yöneticiler işi öyle abartmışlarki kişi sayısında vise vermede ksıtlamalar uygulanmış ve ülkede lüks otelleri tercih edebilecek hacı adayları gidebilir olmuş sadece. Yani 5 yıldızlı otelde kalamıyorsan hacı olmak cidden zorlaşmış durumda...

Her ülkede önceden başvurular yapılıyor ve binlerce belki bazı ülkelerde milyonlar insan içerisinden bir grup Hac vazifesini yerine getirme hakkına sahip olabiliyor ve bunların çoğunluğuda arap yöneticilerinin ceplerini dolduabilecek olanlar, kalan ufak çoğunluk ise bana göre sadece göstermelik seçiliyor...

Gelelim amcamızın olayına;

Ben gerçekten üzüldüm o kadar yol gitmiş azmetmiş ve amacına ulaşmak için yılgınlığa yenik düşmemiş... Burada sizce 1 kişi ile mi sıkıntı olacak elbette olmaz ama demekki yönetimsel bir açık vermek istemiyorlar... Çünkü bu sene amcayı kabul ederler ise seneye aynı şekilde 1000 kişi son dakikada gelmek isteyecektir ve emsal durumdan dolayı haklarını isteyeceklerdir...

12. ceyhun555

ceyhun555 Aktif Üye

Seviye:
    Hasan abı yıne edebıyat parcalamıssın :)

Dedıklerının hepsıne harfıyen katılıyorum en dogru cevabı vermıssın hasan abı teşekkürler...

13. Bedreddin Vardar

Bedreddin Vardar Kıdemli Üye

Seviye:
    öncelikle amcaya helal olsun yola çıktığı niyet üzere hac sevabı kazanmıştır inşaallah ikinci bir konu hacı alımının az olma sebebi bildiğim kadarı ile kapasite ile alakalı milyonlarca müslüman var kabe mekke bunu kaldıramıyor ve kura sıra sistemi ile hacca gidiliyor

arayanbulur bunu beğendi.
  14. Adem Kaya

Adem Kaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
  15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Karıncaya "Nereye gidiyorsun?" diye sormuşlar. "Beytullah'a" demiş. "Bu küçücük bedeninle oraya varamadan ölürsün. Vazgeç!" demişler. "Gerekirse yolunda ölürüm!" demiş. Amcama helal olsun...

16. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    umreye istediğiniz zaman gidebiliyorsunuz ama hac dönemi şehir dolduğu için Arabistan'ın kapasitesi yetmiyor. bu yüzden her ülkenin bir kontejanı var. ülkemizde örneğin kura ile gidilebiliyor.
    yine de bu amcamın geri çevrilişine çok üzüldüm :( bir yol bulunup ülkeye sokulabilirdi

Adem Kaya bunu beğendi.
  17. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    İnanan ama neye inanan? Allah'a (Celle Celalühü) iman eden ve Rasullullah'ı (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) önder edinen Müslüman için, 1400 yıllık ve kıyamete kadar geçerli olan hak din İslam'da Hac yolu bellidir. "Her yol Hac yolu" değildir.

Asla ve asla tartışma ve polemik amaçlı yazmadım, İslami konuda yanlış bir bilginin yayılmaması için yazıyorum.

nonsteril, pilot, Sener O. ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    "Ameller niyetlere göredir"

Alaaddin Avci bunu beğendi.
  19. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    Mülk Allah'ındır diye gert gert gerineceksin, sonra da bu toprak kuveyt, bu toprak arap, bu toprak senin, bu toprak benim diye bir şey ile insanların karşısına çıkacaksın. bu işte bir yanlış var. hem de büyük bir yanlış.

arayanbulur bunu beğendi.
  20. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkeolog musunuz arkadaş, nereden bulup da hortlatıyorsunuz 2008'in konusu...