Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle gelmeyeni bu okula almıyorlar!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında murty tarafından paylaşıldı.

1. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ZAMAN CUMARTESI HABERI

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=960853&title=bisikletle-gelmeyeni-bu-okula-almiyorlar

Bu öğrenciler bisiklet yarışmasına katılmak için pedal çevirmiyor! Sadece zil çalmadan derse yetişmenin telaşındalar.

Samsun'daki Ali-Emine Kahvecioğlu Teknik Lisesi'nin öğrencileri, servisle okula gidip gelen arkadaşlarına nispet yaparcasına bisikletleriyle okul yollarını aşındırıyor. Bisikleti olmayanlar ise arkadaşlarının selelerine atlıyor. Bazı öğretmenleri de onlara özenip bisiklet kullanmaya başlamış.

Burası Samsun'un Tekkeköy ilçesindeki Ali-Emine Kahvecioğlu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi. Hayırsever işadamı Turgut Kahvecioğlu'nun, 15 bin metrekarelik arsası üzerine babası ve annesinin adına yaptırdığı okul, 1999 yılında eğitime başlamış. Mobilya-dekorasyon, elektrik ve elektronik bölümleriyle eğitime başlayan okul, metal işleri, bilgisayar ve Anadolu Teknik Lisesi bünyesinde de bilgisayarlı nümerik kontrol bölümlerinin açılmasıyla 6 alanda eğitim veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nca yürütülen proje yarışmalarında elde ettiği başarılarıyla adından söz ettiren okul, bölgede daha çok bisikletli öğrencileriyle biliniyor. Kurulduğu günden itibaren eğitimin gün boyu sürmesi, öğle tatilinin 1,5 saati bulması ve ekonomik olması açısından araç olarak bisikleti benimseyen 580 öğrenciden 300'ü, ilçeye 2 km uzaklıkta bulunan okula yetişebilmek için hızla pedal çeviriyor. Bu nedenle özel servislere ihtiyaç duyulmuyor.

Öğrencilerin bu alışkanlığına zamanla okul yönetimi de ayak uydurmuş. Bu kadar çok bisikletin karmaşaya sebep olmaması için bahçenin bir bölümü bisiklet park yeri olarak düzenlenmiş. Yüzlerce bisiklet arasında öğrenciler ilk zamanlar kendisine ait olanı bulmakta zorluk çekse de zamanla bu sıkıntı, sürekli aynı yere park edilerek aşılmış. Okul yöneticileri önümüzdeki yıl bisikletlerin yağmur ve kardan zarar görmemesi için kapalı park alanı yapmayı da düşünüyor. İlçede oturan bazı öğretmenler de öğrencilerden özenerek güzel havalarda okula bisikletle geliyor.

Her sabah ve akşam sokakları bir anda dolduran yüzlerce bisikletli öğrencinin kalabalık görüntüsü, Çin sokaklarını andırıyor. Farklı modellerdeki rengarenk bisikletlerle cadde ve sokakları dolduran öğrenciler, ilginç bir görüntü oluşturuyor. Öğrenciler, bu sayede hem spor yapıyor hem de okulu daha eğlenceli hale getiriyor. Onların bu bisikletli ulaşımı Tekkeköylüler için sıradan hale gelirken, ilçeye dışarıdan gelenleri şaşkına çeviriyor. Yağışlı havalarda yağmurluk giyerek bisikletlerinden vazgeçmeyen öğrenciler, hallerinden oldukça memnun. Bisikleti olmayan arkadaşlarını da selelerinde ücretsiz taşıyorlar. Ancak öğrencilerin, en büyük problemi bisiklet yollarının olmaması. Yolun dar ve çukurlu olması sebebiyle bazen küçük kazalar yaşayan öğrenciler, bisikletlerinin kolay bozulmasından yakınıyor ve kendileri için ayrı bir bisiklet yolu yapılmasını istiyor.

Elektrik Bölümü 11. sınıf öğrencisi Ahmet Turoğlu, okulla ev arasındaki 5 kilometre yolu bisikletiyle kat ediyor. Okula bisikletle daha rahat geldiğini ifade eden Turoğlu, "Bisiklet yürümekten daha iyi. Yürüyerek gelip gidenlerin sayısı çok az. Önceki müdürümüz servis getirebiliriz, dedi; ama biz istemedik. Çünkü bisiklet daha ekonomik. Bu sayede spor da yapmış oluyoruz. Bisikleti olmayanlar bazen rica ediyor, selemize bindiriyoruz. Ücret almıyorum ama yorulunca değiş tokuş yapıyoruz. Bütün günümü bisikletin üzerinde geçiriyorum. Çarşı işlerini de bisikletle görüyorum. Bisikletimi her zaman aynı yere koyduğum için bulmak daha kolay oluyor. Yağmurlu havalarda üzerimizi sıkı giyinerek yine bisikleti kullanıyoruz. Herkes bu duruma alıştı." diyor.

Bilgisayar bölümü 10. sınıf öğrencisi Halil Serttaş da ulaşım için bisikleti tercih ediyor. Bisiklet kullanmayı sevdiğini söyleyen Serttaş, "Okula geç kalmamak için bisiklet kullanıyorum. Temiz havayı koklaya koklaya pedal çevirerek okula geliyorum. Hem servise veya minibüse para ödememiş oluyorum, hem de istediğim gibi hareket ediyorum. 90 kiloyum, bu sayede spor yapmış sayılıyorum." şeklinde konuşuyor. Park yerindeki yüzlercesi arasından 'gözü gibi baktığı' bisikletini bulmakta hiç zorlanmadığını ifade eden Serttaş, "Bisikletler arasında en parlak olanı benimki. Ehliyet alınca motosikletle geleceğim. Ama önce güzel bir yol yapılması lazım." şeklinde isteğini dile getiriyor.

Kapalı park yapılacak

Müdür Yardımcısı Selim Aydın bisikletin bu kadar benimsenerek kullanıldığı başka bir okulun bulunmadığı görüşünde. Aydın, "Okul, ilçenin 2 km dışında. Köylerden gelenler de var. Toplu halde geliş gidişlerinde ortaya yüzlerce bisikletliden oluşan çok güzel bir manzara çıkıyor. Öğrencilerin isteği üzerine okul bahçesine üç yıl önce bisiklet parkı da yaptırdık. Ancak 100 bisiklet kapasitesindeydi, yetmedi. Şimdi 300 bisikletlik yerimiz var. Bu parkımızı kapalı hale getirmeyi düşünüyoruz. Ehliyeti olanlardan bazıları motosiklet, bazıları ise araba ile gelebiliyor. Özel servis var ama o da pek rağbet görmüyor." diyor. ZAMAN

2. OuSy

OuSy Üye

Seviye:
    cok guzel bir paylaşım olmus ellerine saglık

murty bunu beğendi.
  3. müjdat dede

müjdat dede Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    vay be öyle okul yönetimine can kurban adamlar kapalı bisiklet otoparkı bile yapacaklar :D

42FY bunu beğendi.
  4. Rahman Rahimov

Rahman Rahimov Misafir

Bu haberi ben de duydum .Cumartesi sabahı Mesut Yar'ın programında ama Sunucunun yaklaşımı çok yanlıştı.Onu buradan protesto ediyorum .

"Ne zaman ki " dedi "bu çocuklar arabayla okula gelir,o zaman gelişmiş ülke oluruz"

Buradan Mesut Yar'ı protesto ediyorum.Yaklaşım çok yanlış

5. OuSy

OuSy Üye

Seviye:
    bisiklete binmeyen bir insana ne deseniz kar etmez ama bi kac tura katılsa etse oda herseyin farkına varır

6. İsmail ŞEN

İsmail ŞEN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Çok güzel bir paylaşım olmuş.Teşekkür ederiz.Rahman Rahimov'un protestosuna da buradan katılıyorum.Okul araba ile gelip gitmek hiçbir ülkeyi gelişmiş bir ülke haline getirmez.Aksine bisiklet kullanmayı desteklemek o ülkeyi gelişmiş bir ülke haline getirir diye düşünüyorum.

murty bunu beğendi.
  7. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir haber.Umarım bütün okullara örnek olur.Bu arada Mesut Yar'a diyecek fazla bir şey yok.Allah akıl fikir versin.

İstanbulda her gün binlerce kişi işe arabayla gidip geliyor.Köprü trafiğinde bakıyorum.Her arabada sadece sürücü var.Sadece bazı araçlarda 2 kişi oluyor.Şimdi böyle olunca biz gelişmiş ülkemi olduk??!!

Bence bir ülkenin gelişip gelişmediği ülkedeki Motorsiklet,bisiklet kullanımıyla doğru orantılıdır.

Ama ülkemizde motorsiklet,bisiklet devlet tarafında destekleneceği yerde hiç bir ülkede olmayan %37'lik vergi uygulanıyor.

Benim güzel,gelişmiş ülkem.Mesut Yar gibi aklı gelişmiş insanlarla dolu......

murty, İlyas ŞANLI ve İbrahim Ozan bunu beğendi.
  8. ilker g.

ilker g. Kıdemli Üye

Seviye:
    Ne demek ya arabayla gelirlerse gelişmiş ülke oluruz.Bu çocuklar ulaşım için bisikleti seçmiş.Hastaneye acil durumlarda eşşeklerle taşımıyorlar ya hastaları.5 km yi bisikletle en yavaş adam 20 dakikada alır.5 km yolu minibüsle küçük şehirlerde gitmekte o süreye yakın yada fazladır.Kendi ilçemden biliyorum.Hergün bende üniye bisikletle giderim.Oldukça fazla zaman kazanıyorum ve bedava olan ve zaten yetersiz olan otobüste boşuna kalabalık yapmamış oluyorum.Bu adamlar gelişmişliği ünide okuyanlara ünideki tezlere yayınlara göre tanımlıyorsa eğer baksınlar bakalım üniye bisikletle gelen kaç kişi var.10 da 1 oranı civarındadır.

Cycleone bunu beğendi.
  9. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:

Keşke o sabah bunları söyledikten sonra mail atsaydınız sıcağı sıcağına.Acaba hangi program? Programdaki mail adresi ne? Ben şahsen mail atmayı düşünüyorumda.TV 'de milyonlarca kişi karşısına çıkan insanların ne söylediklerine dikkat etmeleri gerekiyor.Gerçi Türkiyede yaşıyoruz tv'de her yanlış şeyler söyleyen kişilere mail atmaya kalksak bilgisayar başından kalkamayız ama olsun.Mesut Yar haketmiş :D

murty bunu beğendi.
  10. tevfik saka

tevfik saka Kıdemli Üye

Seviye:
    o okulda okumak istedim şimdi ya şuna bak :D paylaşım için teşekkürler

murty bunu beğendi.
  11. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel gerçekten...

12. İbrahim Ozan

İbrahim Ozan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    aynen katılıyorum...

13. kolbe

kolbe Kıdemli Üye

Seviye:
    helal olsun okul budurrr

14. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende bugün bu haberi okumuştum. Çok güzel sevindirici bir haber. Ben mutlu oluyorum bu tür haberleri okuduğum zaman. Mesut Yar'a gelince sanırım kendisinde alçaklık kompleksi var :) bisiklet binmeyi geri kalmışlık olarak değerlendiren bir zihniyete sahipse protesto etmekte fayda etmez ona :) söyleyecek çok fazla bir şey yok. Yakın zamanda bu kompleksten kurtulmasını ümit ediyorum.

15. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar Mesut Yar'ın mail adresi ; myar@posta.com.tr

Eleştirmek istiyorsanız kendisine mail atınki bir işe yarasın.Yoksa burda kendi aramızda ne yazarsak yazalım bir şey değişmeyecek.

murty bunu beğendi.
  16. Burak Coskun

Burak Coskun Forum Demirbaşı

Seviye:
    of of bombalarım o posta adresini ben..

murty bunu beğendi.
  17. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:

Ben çoktan bombaladım.İyi bombalamalar :D

18. ahmet türkölmez

ahmet türkölmez Kıdemli Üye

Seviye:
    super paylasım boyle sevındırıcı bılıgılere her zaman ıhtıyac var

payalsımın ıcın tesekkurler

murty bunu beğendi.
  19. bykomik

bykomik Üye

Seviye:
    böyle okula can kurban ne güzel sürekli ve düzenli antreman yapmak gibi bir şey süper

20. MertSayın

MertSayın Kıdemli Üye

Seviye:
    Mesut Yar'a bir mail de benden. Uyaran arkadaşa da teşekkür ediyorum.