Bisikletle Eskişehir-Kocaeli (230km)

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
@five

Teşekkürler.Bisikleitm dağ bisikleti.

Scudo

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
(link)
Shot with (link) at 2007-07-06
Sabah 6 civarı, evden ayrılıyorum, gün yeni doğuyor.Sabahın o çok sevdiğim serinliği ve sessizliği yola çıkma mutluluğumu bi kat daha arttırıyor.

(link)
Yola çıkalı yarım saat kadar oldu.Güzel çiçek 1dk'lık fotoğraf molası verdiriyor:)

(link)
Ve 1 saat 45 dk sonra Bozüyük'e varıyorum.

(link)
Hava yavaş yavaş ısınmaya başlıyor, ama hala bunaltıcı bir sıcaklık yok.Ve üzerimde hala uzun kollu bir eşofman var, bunu kollarım yanmasın diye uzun süre çıkarmadım.Çok da işe yaradı.

(link)
Ve Bozüyükte bir petrol istasyonunda 10dk'lık ufak bir mola.Pompacı abi yol nereye diye soruyor ve mola biraz daha uzuyor:) ama sohbeti kısa kesmek zorundayım.15dk'lık molanın içeriği biraz bisküvi, biraz su, biraz da sohbet.

(link)

(link)
Yollar, yollar ve yollar, bitmiyorlar. Pazaryeri yol ayrımında 5dk'lık bir ihtiyaç molası.

(link)
Şu anda bisikletle geçtiğim bu yolları , şimdiye kadar hep trenle geçiyordum(tren yolu genelde bu yola paralel ilerliyor) Bisikletle çok daha zevkli olduğu kesin.Ve bir tünel çıkışında Tünel Dinlenme Tesisleri.Dursam mı durmasam mı diye düşünsem de, yolun uzun, devam.

(link)
Ve çok uzun ve dik Bilecik girişini aştım.Fotoğraf çekmek için durup tempomu düşürmek istemedim, çok yorucuydu.Şehiriçini de geçtim ve şehrin çıkışında caydırıcı bir yokuş daha.
Tam fotoğrafı çektim, pedala kuvvet dedim, çıkışa başlayacağım, arkadan hayatımın en güzel sesi kulaklarımda çınladı! Bir traktör sesi:) Bu yokuşun yarısına kadar traktöre tutunarak çıktım.

(link)

(link)
Uzun bilecik yokuşlarını aştıktan sonra tam anlamıyla düzlüğe çıkmıştım.Hatta meşhur Gülümbe inişi başlamıştı.İniş çok çok kısa sürdü, bi ara kendimi önde 0403 arkasında ben, arkamda bir kamyon 70-80km/s ile inerken buldum.

(link)
Vezirhan'a da geldim.Sırt çantam ve sıcak zorlamaya başladı.

(link)
Vezirhanı biraz geçince 20 dk kadar bir mola verdim.Şu ana kadarki ortalama hızım 26 civarı ama, sıcak hızımı baya düşürmeye başladı.Molayı uzun tutmadım çünkü, uzun sürecek sıcak atlatma molamı en azından Pamukova'da yapmak istiyordum.Ve galiba saat 12 civarı olmasına rağmen yola çıktım.

(link)
Osmaneli ve Sakarya il sınırını aşıp Pamukova'ya vardım.

Pamukova'nın çıkışında bir Petrol İstasyonuna, deyim yerindeyse çullandım.
Burada birşeyler atıştırıp, istasyondakilerle de biraz sohbet edip ,çimenlere yayıldım.
(link)

(link)
(link)

Saat 16 civarı, tekrar yola koyuluyorum.Ve beni kötü bir sürpriz karşılıyor; sert esen ters rüzgar, zorla 15km/s ile ilerliyorum ve daha 70 km yolum var.
Büyük sırt çantam da iyice zorlamaya başlamıştı.Şimdiye kadar yaptığım 155km yolun yorgunluğu, sıcak, ters rüzgar ve sırt çantam bir araya gelince, Sapanca'datrene binme fikri sıcak gelmeye başlamıştı.

(link)

Sapanca'ya geldim, artık Kuzey yönü yerine Batıya doğru gitmeye başlamıştım ve rüzgar arkamdan esiyordu, ve yaklaşık 30-35 ile gidebiliyordum, ama şeytan aklıma girmişti bi kere trene binecektim:)
(link)

Ve de bindim:)
(link)

Toplam 202km yol yaptım.
İlk 150 km 26 civarı ortalamam,
sonradan yorgunluk ve ters rüzgarla birleşince 23 e düştü.
Molayla beraber yaklaşık 12 saat süren bir gezi oldu.

Sırtım hala hafiften ağrıyor, kimse ağır sırt çantasıyla yola çıkmasın,
Herkese bol pedallı günler...

yavuzicmez

Daimi Üye
Tepki
109
fotoğraflar ve anlatım süper, keşke yanında sana eşlik edecek biri daha olsaymış.
çanta çok zorlamıştır, arkaya bir bagaj atarsan sorun kalmaz sanrım.
yeni gezileri bekliyor olacağım, iyi günler :)

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Onur Tebrikler...Gerçekten tek başına zor olucak bir yolun üstesinden gelmişsin tebrik ediyorum...

Benimde ilerisi için ankara eskişehir arası planlarım var bakalım:)

• Beğen
Tepkiler: Onur Kula

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Eskişehir-Şile gezimde yolu Adapazarına kadar aynı yoldan gitmiştim. Bozüyük, bilecik arasında ormanlık bölge epey güzel. Bilecik öncesi tırmanış çok yorucu. Bilecikte bitti sandığın tırmanış şehir çıkışında da çok moral bozucu bir görünümü var :D

İnişte Aynı tırı 2 kere sollamıştım adam tilt olmuştu :D

Onur yalnız sırt çantası işinden vazgeç, bir bagaj sorunu kökten çözecektir. Fotoğraflar da kaliteli çıkmış daha fazla var ise paylaşmanı isteriz ;)

• Beğen

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar öncelikle teşekkürler. Bagaj almak pek istemiyorum.Bana her an tekere takılacak, manevralarda dengemi bozacak gibi geliyor.Bir de aslında pek uzun yol yapmıyorum ondan.Gerçi dayanamayıp arada böyle ani çıkışlarımda olmuyor değil... neyse, belki ilerde alırım.Yeni fotoğrafları da yakında koyarım.
Herkese iyi forumlar.

kalkmazdüşmez

Daimi Üye
Tepki
213
bir günbakarsın bisikletinide değiştirip tur bisikleti sahibi olursun yada 2. bisikletin olur:):) tebrik ve teşekkürlerimi sunarımm daha nice turlara

• Beğen

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
@veterinerhekim

Yok be abi, Allah korusun diyeceğim, turcu arkadaşlar alınacak:) Ruhumda yok aslında böyle uzun yorucu turlar, bu istisna sayılır.
Aslında pek kimse bilmez ama bi arazi canavarıyımdır, freeride, trial vs... ama bisikletimin şu an ki yapısı gereği bisikletimi fazla zorlayamıyorum.Zamanla bazı sağlam güçlendirmelerle(Maşa, kadro vs...), asıl kimliğime bürüneceğim.:) Yine de öneri ve tebriklerin için teşekkürlerimi sunarım.

Tepki
18
Üzerinden tam bir yıl geçmesine rağmen yazmak istedim. Tebrik ediyorum iyi bir mesafe ve dağ bisikletiyle üstelik yanında eşlik edicek kimse de yok. Doğrusu ben tek başıma gidemezdim o kadar yolu sıkıntıdan patlardım. Tebrikler devamını bekleriz.

• Beğen

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@kibar_cellat

kesinlikle harika bir tur. Sanırım böyle bir uzun turu bende yapıcam fakat simdi değil.

istanbul - lüleburgaz arası dusunuyorum.

154 km duruma göre 270 leri zorlama fikri aklıma gelmiyor değil.

istanbul - Edirne arası.

Öneriniz nelerdir?

• Beğen

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
@gokhancan

Mesajınızı geç farkettim.:(

Pedli tayt kullanın, eldiven, gözlük , kask zaten olmazsa olmazlardan. Rüzgarlık da gerekebiliyor. Bir de sağlam trafik tecrübesi. Poşetli su mataraları da ihtiyaç. Başkaaa....bisiklet bagajı çok işe yarayacaktır. Son olarak lastik havaları ve uygun sele pozisyonu da ortalama hızınıza önemli katkılar sağlar. Ben arkada 60psi, önde 40psi gibi bir basınç kullanıyorum uzun yolda.

• Beğen
Tepkiler: Umut Palabıyık

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@Onur Kula

pek alakası yok farkındayım ama ama şu psi değerlerini ölçebilmem veya şöyle sorsam daha iyi olur, ben bisikletimin lastiğini kaç psi ile şişirdiğimi nerden görebilirim?

şu göstergeli pompalarla mı anlıyosunuz kaç psi ile şişirdiğinizi?

bir de merak ettiğim şey de neden öndeki lastiğin havası az şişirilmiş olmalı?

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
@celil.mayaoglu

Bazı pompalarda basınç göstergesi oluyor. Ben genelde benzin istasyonlarında basıyorum havayı. Özellikle şimdi çoğu istasyonda dijital ve hassas hava basma aletleri var. İstediğiniz değeri yazıp siboba taktığınızda, hassas bir şekilde basınç ayarlayabiliyorsunuz hatta hava fazlaysa indiriyor.

Olması gereken hava basınç değerleri genelde lastiğin üzerinde yazar ve lastikten lastiğe değişkenlik gösterir. Bu yüzden net bir şey söylemek zor; ama arka lastik için, lastikte yazan en yüksek değer, uzun yollarda yuvarlanma direncini epey düşürür.Genelde 50-65 gibi değerler oluyor.

Bisiklette ağırlık arka kısıma daha fazla bindiği için önde çok yüksek basınç, hem sert bir sürüşe sebep olur, hem de tutuşu azaltıp sürüş güvenliğini düşürür. Ayrıca arazide çok daha tehlikelidir.

Bu dediğim değerleri ben uzun asfalt yollarda kullanıyorum. Arazide ya da şehir içinde. ön30-arka40 gibi ayarlıyorum.

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
@mulanbu

Bir ay içinde.:cool:

Umut Palabıyık

Daimi Üye
Tepki
429
tebrikler.
Gerçi uzun zaman olmuş turu yapalı ama helal olsun. Bence yalnız başına çekilecek çile değil ama çekmissin helal olsun.

Bu arada Eskişehir'liymişsin. Hem tanışmak hem de uzun yol için tecrübelerini paylaşmak isterim, biz de 3-4 kişilik bir ekiple yazın Antalya-İzmir yapmayı düşünüyoruz.

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
@Umut Palabıyık

Çile mi? :) Gayet keyifliydi.

Tabi. Çarşı civarlarında bisikletle sık dolaşıyorsan kesin karşılaşırız. Umut diye seslenirim görürsem.:)

Bisikletten tanırım herhalde. Beyaz maşalı mavi Sedona çok yok nasılsa Eskişehirde.;)