Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletle Emniyet şeridini kullanma

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Batu54 tarafından paylaşıldı.

1. Batu54

Batu54 Aktif Üye

Adı:
    Batuhan
    Seviye:
    İyi günler herkeze ,merak ettiğim bi durum var bu bisikletle ilgili olan yasalarda d-100 de en sağ şeritten gidilmesi söyleniyor burada emniyet şeridimi kastediliyor bunu anlamadım çok yere baktım fakat bisikletin emniyet şeridinden gitmesinin yasak veya legal olduğunu belirten ne görüşe rastladım nede herhangi bir yasaya , sonuç olarak d-100 ve e-5 de bisiklet ile giderken emniyet şeridini kullanmak bisikletliye yasakmı ceza yeniyormu bunu merak ediyorum .

2. bianchircx229

bianchircx229 Under my peni. november pasha :)

Adı:
    Aytaç
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Otomobilin ceza yemediği bir ülke burası bisikleti dert etmeyin.

3. Batu54

Batu54 Aktif Üye

Adı:
    Batuhan
    Seviye:
    @bianchircx229 Gerçi bostancı Gülsuyu arası e-5 de emniyet şeridini sürekli olarak minibüsler işgal ediyor ama yinede arada 1-2 bisiklet süren insana rastladım

4. sinemaperdesi

sinemaperdesi Aktif Üye

Adı:
    A. Ay
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bu konuya çok farklı bir açıdan yorum getireyim. Bakırköy C. Savcılığında çalışıyor iken E 5'TE yer alan kazalarda, yaya kazası bile olsa E 5'teki trafığın hızlı akışının arabalar lehine karar çıktığını müşahede ettim. Yani hukuki mahkeme kararlarında E 5'teki trafik yoğunluğunu sekteye uğratacak bir motorsuz taşıt - yaya geçişinde meydana gelecek sorunlarda arabaları haklı bulduklarını gördüm. ( Geneli böyledir demiyor, genelleme anlamında söylemiyorum )

Batu54 bunu beğendi.
  5. ismail.yüksel

ismail.yüksel Forum Demirbaşı

Seviye:
    200 km tur yaptığımız yolda emniyet şeridinde ilerlerken, hiçbir araç bizi taciz etmemişti. Aynı yolu dün otobüsle giderken, bindiğim otobüs dahil ağır vasıta araçların çoğunun emniyet şeridinden ilerlediğini gördüm. Demekki Allah'a emanet gidip gelmişiz. Emniyet şeridi de olsa fazla güvenmeyin. Hele emniyet şeritsiz yollardan kesinlikle ilerlemeyin.

I am the Uptown R., baykuş97 ve Volg bunu beğendi.
  6. tugrulboraerkil

tugrulboraerkil Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Tehlikeli,hayatta cikmam D-100' e.

7. Batu54

Batu54 Aktif Üye

Adı:
    Batuhan
    Seviye:
    @sinemaperdesi Anlıyorum demek istediğinizi aslında en iyisi yolu biraz uzatıp daha güvenli gitmek

sinemaperdesi bunu beğendi.
  8. sinemaperdesi

sinemaperdesi Aktif Üye

Adı:
    A. Ay
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Batu54 Aynen... Allah korusun kazadan beladan... Bence bisiklet kullanan değerli arkadaşların önündeki en büyük handikap bu yolların tehlikeli oluşu ve yolların bozukluğu, inşaallah ileride çok daha güzel olur.

9. Batu54

Batu54 Aktif Üye

Adı:
    Batuhan
    Seviye:
    @sinemaperdesi Türkiyede yakın gelecekte çokta olacağını düşünmüyorum ama bakalım birde ben uzun zamandır kallanmıyorum bisiklet alışma süreci olucak vs o yüzden d-100 benim gibi uzun zamandır kullanmıyanlar için daha çok tehlikeli . Dediğiniz gibi Allah herkeze kazasız belasız günler nasip etsin .

Hayrettin ve sinemaperdesi bunu beğendi.
  10. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Bisikletin sağ şeritten gitmesiyle ilgili kastedilen şey kullanılan yolun en sağı. Emniyet şeridi değil. Bisikletle ilgili emniyet şeridinden bahsedilmemesinin sebebi ise buna ayrıca gerek olmaması. Çünkü diğer tüm taşıtlar gibi aynı sorumluluklara sahip. Örneğin kırmızı ışıkta arabalar durur bisikletler geçebilir diye bir durum yok.
    Emniyet şeridi, kırmızı ışık vs genelde bisikletliye karşı esnek davranılıyor ama.

suat akman bunu beğendi.
  11. Batu54

Batu54 Aktif Üye

Adı:
    Batuhan
    Seviye:
    @MehmetAliB. kırmızı ışık gibi kurallar bisiklet içinde geçerli bunu biliyordum ama emniyet şeridi olayının çözememiştim sağolun bilgi için . Esnek davranılsada iyice bisiklete alışmadan uzun süre kullanmadan d-100 e çıkmayı düşünmüyorum hemde istemiyorum tehlikeden dolayı.

MehmetAliB. bunu beğendi.
  12. tugrulboraerkil

tugrulboraerkil Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    D-100 de bisiklet kullanmak,kopekbaliklariyla dolu Florida aciklarinda denize girip yuzmeye benzer.

Batu54 bunu beğendi.
  13. umutcanv

umutcanv Aktif Üye

Adı:
    Umutcan Vurgun
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Batu54
    Karayolları trafik kurallarına göre;

Bisiklet motorsuz bir ulaşım aracıdır. Yani bisiklet sürücüsü şehirler arası yollarda ve şehir içinde ki yollarda sağ şeritten gitmekle yükümlüdür (emniyet şeridi değil! kaldırım değil!) d-000 serisi ile devam eden yollarda bisikletli, sağ şeritten gitmelidir. Aynı zamanda e-000 serisi ile devam eden yollarda (ki bunlar otobanlar olur) bisiklet,traktör,yaya girişi kesinlikle yasaktır. Şahsi olarak yaptığıma gelirsek ; 50km sürate ulaşana kadar emniyet şeridinde ilerlerim(eğer park halinde araçlar yoksa) ki trafiği aksatmayayım, bunun üzerinde ki bir sürat de kesinlikle sağ şeritten ilerlerim.

14. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    E-5'i bazen kullanıyorum bahsettiğiniz yer emniyet şerididir. Aslında tam da değil, en dibe girmeniz gerek o emniyet şeridinde ama nasıl emniyet? Yani öyle bir emniyet ki, arabalar trafik sıkışıklığından kaçmak için arkanıza yanaşıp kornaya basıp basıp sizi taciz ederler. İşte öyle bir "emniyet" yani. Halbuki o yol sizin hakkınızdır ama araba kullanıcılarının pek de umrunda değildir. Mecburen en dibe sığışıp yol vermek zorunda kalırsınız ve o ana kadar yaşadığınız tehlikelerden hiç bahsetmiyorum bile... Eğer çok mecbur değilseniz, bu tür yollardan uzak durmalısınız. @Kudret Kurtcebe abinin paylaştığı konuya tam destek: Otoban yol hakkımızı istiyoruz

Batu54 ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  15. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dostum eagle ,

eski lingi tekrar koyayım ,danimarka halkının yüzde 75 'i bisikletçi olur ise ,devlette otoban düşünür tabi.

KOPENHAG’I ANLAMAK İÇİN BİSİKLETE BİNECEKSİN

frkncn ve Eagle bunu beğendi.
  16. Eagle

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Kudret Kurtcebe abi o zaman biz de bu konuda birleşip gerekli adımları atmalıyız. Ben E-5'i çok seviyorum çünkü kaymak gibi yol basıyorsun gidiyorsun ama işte risk oranı çok yüksek. Yol hakkımız olsa, işte o vakit mükemmel olacak. Bu sebeple sesimizi duyurmalıyız artık. Gerçi İstanbul'un şurada 2-3 senesi kaldı. 2-3 sene sonra araba sürecek yol kalmayacak çünkü. İşte o vakit çoğunluk bisiklete yönelirse, bunun etkisi mutlaka olacaktır diye düşünüyorum...

frkncn, Batu54, baykuş97 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  17. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    yav bazen tepem atıyor ,bisikletliler derneği var,trafikte bisiklete saygı turu düzenledi, çok insan yok idi,haziranda köprü geçişinde 2000 'e yakın insan , sen ben çıkarız ortaya ,arkaya bi bakarız 3-5 kişi.:komik:

Eagle bunu beğendi.
  18. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    arabalar çoğaldıkça çoğalıyor.

19. Eagle

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  20. promuro

promuro Üye

Adı:
    Murat A.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaşlar artık her yere bisiklet yolu yapılması gerekmiyor mu ? Tabi geçiş ücreti vs. uygun fiyata olmak kaydıyla. Sonuçta devlet babaya bir şey ödemezseniz (vergi, harç gibi.) o da size hizmet vermez :)