Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisikletle çek cum-avusturya-almanya yapmak isteyenler

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında evelent tarafından paylaşıldı.

1. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    Selamlar bisiklet sever dostlar… yaz için tatil planları yapanlar var mı şimdiden bilmiyorum ama ben 2008temmuzdan beri yapıyorum.. forumdaki bazı arkadaşlar için artık sıradan bir olay olsa da benim için müthiş bir deneyim olacak bu yaz…

Bisikletle interrail!!
    2.5-3 milyar parası olan öğrenci arkadaşlara belki biraz gaz olur diye şimdiden bahsetmek istedim..

Önce fiyat konusunda bilgi vereyim..
    1.interrail biletiyle avrupada pek çok trene yeni bir ödeme yapmadan binebiliyorsunuz.. fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz: http://www.genctur.com/interrail/images/IRFiyat.pdf
    Biz 22gün içinde 10 gün flexi olanından almayı düşünüyoruz… bu şu demek: 22 günlük zaman dilimi içinde seçeceğin 10 günde istediğin kadar trene binebilirsin…
    2. Ayrıca şimdiden temmuz-ağustos dönemi için avrupaya uçak bileti almak isterseniz çok ucuza biletler bulabilirsiniz..
    Biz prag’a gidiş-dönüş 98euro’ya bulduk.. google’dan arama yaparsanız bir sürü site çıkacaktır karşınıza.. bizim bilet aldığımız site:
    www.click4sky.com
    3. konaklama için 3 mevsim bir çadır yeterlidir.. pek çok şehirde camping alanları var.. hava koşullarının çok kötü olduğu günler 25 euro civarında hosteller bulmakta mümkün.
    4. yeme-içme olayını marketlerden alınan kaşar,domates,ekmek gibi kahvaltılıklarla halletmek. Gidilen yerlerin varsa yöresel yemeklerini yemek lazım tabi, o ayrı:)
    5. müze vs. giriş ücretleri..

Harcama yapılabilecek yerleri bu şekilde 5 maddeyle özetleyebiliriz.. en çok para harcanan kısım konaklama ki onu da çadırla hallediyoruz..

Gelelim bizim yapmak istediğimiz tura:
    -Uçakla prag’a (çek cumhuriyeti) gidilir..
    -Uzun mesafeler zamandan tasarruf etme amacıyla trenle gidilip şehirler bisikletle gezilir. Ayrıca kısa mesafeler de bisikletle alınır..
    -Çek cumhuriyetini ‘kunta hora’ ve ‘cesky krumlov’ üzerinden gezerek Avusturya passau’ya geçilir.. buradan viya’ya kadar , tuna nehri kıyısındaki bisiklet yolunda 7-8 gün bisiklet sürülür..( bu yol tuna boyunca devam eden şahane bir bisiklet yolu.. linkten nasıl bişey olduğu hakkında biraz daha fikir edinebilrsiniz: http://www.eurovelo6.org/ )
    -graz ve Salzburg da gezildikten sonra münih’e geçilir..
    -kuzeye doğru Almanya da gezildikten sonra tekrar çek cumhuriyetine girilir ve 17 ağustosta istanbul’a dönülür..

Hazır fırsat bulmuşken yurtdışı deneyimi olmuş arkadaşlardan bilgi de almak isterim.

Bizim asıl istediğimiz Münih ve ulm’u gezip isviçre’ye, ordan da fransaya geçip, fransadan ucuz bir uçak biletiyle tekrar prag’a dönüp ordan türkiye’ye dönüş uçağına binmek. Ancak isviçrede schengen vizesi geçmiyor diye biliyorum…
    Almanyadan isviçreye öyle elimizi kolumuzu sallayarak girebilir miyiz? Girdik diyelim, sonradan yakalayıp sizin vizeniz burada geçmiyo deyip başımıza iş açarlar mı? İsviçre sevdasından vazgeçip paşa paşa Almanyayı mı gezsek?
    Bu konuda kafamız çok karışık gerçekten.. bir bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim…

2. Ali Emre Akcan

Ali Emre Akcan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    evet isviçre de schengen geçmiyordu ama 1.1.2009 itibarı ile geçiyo yanılmıyosam ama ulm taraflarına gitmeni tavsiye ederim ben geçen sene maraton koşmak için stuutgarta gittim müthiş güzellikler özellikle freiburg tarafı ama kontans a kadar iinip oradan bregenz ede geçebilirsin friedrischafen de mükemmel daha doğrusu almanya bisiklet içiin mükemmel fırsatı olan bir saniye düşünmesin derim

evelent bunu beğendi.
  3. mahmut aslan

mahmut aslan Aktif Üye

Seviye:
    bisikletle interrail :eek: :eek: :eek: :eek:

bu yaz interrail yapmayı planlıyorum bende.italya ve ispanyayı gezmeyi düşünüyordum.

düşünüyordum diyorum çünkü bu turu görünce planlarımı gözden geçirmeye başladım :D

siz hangi tarihler arasını düşünüyorsunuz?

4. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    22 temmuz-17 ağustos arası.

bu arada isviçrede geçiyomuş gerçekten schengen. çok sevindim... cenovadan fransaya parise kadar gidip ordan tekrar prag'a gidecez gibi duruyo...

bu arada ebit 2-3 yıl önce grupcanak yaptılar bisikletle interraili:in:

5. mahmut aslan

mahmut aslan Aktif Üye

Seviye:
    tarihler benim yaz okulumla çakışıyo malesef.:(

3-7 ağustos arası finallerim olacak.

6. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    o kadar geç mi ya finaller!!? bizim bütler bile bitmiş oluyo temmuzda...

o zaman sen 8 ağustosta çık yola. ama kuzeyden güneye in. oraların iklimini aylara göre tam bilmesemde eylülde kuzeyde olmak çok mantıklı gibi gelmiyo...
    berlinden başlayıp prag, kunta hora, cesky krumlov, viyana, passau, salzburg(graz'a gitmek için yolu uzatmak gerekiyo o yüzden pas geçilebilir),münih, ulm, bern, cenova, paris yapılabilir... aralara eklemeler yapılabilir sadece ana durakları yazdım.. fransada bisikletle nereler gezilebilir tam araştırmadım henüz.. ama gerçekten düşünüyosan planlama ve rota işlerinde yardımcı olmaya çalışırım...

bi de bece bu gezinin bisiklet adına en güzel kısmı viyana-passau arasında geçecek:)

7. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Ben İzmit' ten Çeşme' ye pedallayıp Çeşme' den feribotla İtalya' ya geçip bisikletli interraille İtalya' yı karış karış gezme planım var ilerleyen dönemler için. Duruma göre İtalya dışına da taşabilirim.

8. mahmut aslan

mahmut aslan Aktif Üye

Seviye:
    elevent ,

belgrad bisiklet şenliğine katılıcaksan orada detaylı sohbet edebiliriz. daha önce italyaya gitmiştim ve interrail yapan arkadaşlarımdanda duyduğum, öğrendiğim bi çok şey var. ama yeni fikirler tavsiyeler iyi olacaktır tabiki.

evelent bunu beğendi.
  9. mahmut aslan

mahmut aslan Aktif Üye

Seviye:
    merhaba baymineral,

programın için fiyat araştırması yaptın mı? Tahmini ne kadara malolucak?feribot ne kadar sürede gidiyor? ...

aklıma gelen ilk soruları yazdım. programın detaylarını paylaşırsan çok güzel olur.

10. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Detay belirlemedim ama böyle bir bir aylık tur 4000 lira civarı ile gerçekleştirilebilir diye tahmin ediyorum.

Feribotlar 1.5 gün kadar sürede varıyor. Bisiklete ücret alınmıyor. www.aegeantourtravel.com daki firma o feribotların Türkiye acentesi. Yolcu ücreti çok yüksek değil. Güvertede yatmayı tercih ederseniz çok ucuza gelir.

mahmut aslan bunu beğendi.
  11. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    belgrad ta bisiklet şenliği mi var? ne zaman? hafta sonuysa gelebilirim.. ne zamandır sümüyorum zaten, özledim:)

12. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:

tamam gördüm etkinliği:D:D
    geliyorum bende, görüşelim...

13. mahmut aslan

mahmut aslan Aktif Üye

Seviye:
    haberinin olmamasına şaşırdım.

çünkü oldukça büyük bi organizasyon. Böyle organizasyonları delta bisikletin reklamı gibi sayfa açılınca ayrı bi pencerede duyurmak lazım.:D

özel mesajını aldım.(ben ö.m. gönderemiyorum kota yüzünden) gelmene sevindim. benim içinde bulunduğum grup, istinyede ana gruba katılıcak. ilk molada ararım seni

0 532 497 88 67

evelent bunu beğendi.
  14. mask

mask Aktif Üye

Seviye:
    Uçaklara bisikletleri söküp paketleyerek mi bagaja vereceksiniz ya da nasıl olacak?

15. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    bisiklet çantası yaptırmayı düşünüyoruz. ön ve arka tekerleri sökünce içine sığabilecek bir çanta.. mayısın ilk haftalarında yaptırmış olurum, fotoğrafını eklerim buraya..
    asıl sıkıntı şu aslında, uçakta max. 20 kilo yük taşıyabiliyoruz ve sırf arkadaki yükümüzün ağırlı 25 kilo civarında.. bunun için heybe çantayı yanımıza alıp bisikletleri bagaja vermeyi düşünüyoruz..
    bu konuda deneyimi ya da fikri olanlar paylaşırsa çok sevinirim...

cruphasulie bunu beğendi.
  16. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Bisikletleri uçağa verirken lastik ve (havalıysa) maşanızın havasını indirmeyi unutmayın.

Heybeyi yanınıza almaya izin vermeyebilirler. 30 litrelik bir sırt çantasını yanınıza alabilirsiniz ama heybe gibi bir çantayı kabine sokma izni vereceklerini sanmıyorum.

17. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    haklısınız ama şansımızı zorlayacaz bakalım.. eğer "heybeyi yanınıza almanız yasak" gibi net bişey duyarsak heybeler içinde hafif bir çanta yapılabilir ya da paşa paşa extr aücret ödenir...

deneyimli arkadaşlardan tekrar rica ediyorum fikirlerini paylaşmaları için:eek:

18. Mahir Erdogan

Mahir Erdogan Aktif Üye

Seviye:
    Heybenin içindeki malzemelerden dolayı uçuş güvenliği diye almayabilirler..

Ben tunustan gelirken laptop cantamın içindeki tornavida vs gibi malzemeleri geçişte orda bırakmak zorunda kaldım... Türkiyede aynılarını bulamıyorum...

19. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Polonya' dan dönerken uçağa sokacağım sırt çantamın içinde telefon şarj cihazımı unutmuştum. Güvenlikçi X-Ray cihazında çantamdaki şarj cihazımı görünce çantamda sorun olduğunu belirtti. Az kalsın şarj cihazımı Krakov Havaalanı' nda bırakıyordum. Çantamdaki cihazı çıkartıp güvenlikçiye gösterdim. Bende "hapı yuttum, şarj cihazı gidiyor diye düşünürken", anlayışlı çıkan güvenlikçi şarj cihazımı yanıma almama izin verdi. Her güvenlikçi bu kadar anlayışlı olmayabilir.

Uçakta yanınıza alacağınız çantanızda yer alacak eşyaları dikkatli seçin. Metal hiç bir şey almayın. X-Ray cihazında şüphe çekeceğini düşüneceğiniz şeyleri kabine beraber gireceğiniz çantaya almayın.

İstanbul' dan gidişte yanıma saksı içerisinde ufak bir kestane fidanı almıştım. Uçağa rahatlıkla sokmuştum.