Bisikletle Balkanlar, İtalya, Adriyatik ve Dalmaçya kıyıları.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Benim demem şu ki, kitap biraz daha teknik olmalı yani sizin rotanızın, mesafenizin ve günlük olarak yapılanların biraz hikayemsi ama daha çok tutorial dediğimiz biraz kopya çekerek bizi cesaretlendirecek bir yapıda olması çok yardımcı olur. Bloğunuza ayrıca bakacağım.

Scudo

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eskiden 1976 model bir BMW R60/6 motosikletim vardı. O motoru çok severdim ama üç kâğıtçı, paragöz ustalarımızın motoru mundar edişine daha fazla şahit olamadım ve çok sevdiğim motorumu satmak zorunda kaldım. Birkaç sene sonra, felsefi içerikli bir kitap okudum ve o kitaptaki esas oğlanı göründe çok şaşırdım; 1976 model bir BMW R60/6'ydı... "Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı" adındaki bu kitapta, hem teknik bilgiler, hem de bir bakış açısı, güzel bir felsefe vardı. Okumadıysanız, muhakkak okuyun derim. Bir hikayenin içine, bisikleti ve seyahatlerimi dahil edeceğim diyeyim. Web sayfamda teknik detayları, mesafleri, yol bilgilerini, güzergahları, haritaları paylaşıyorum.

(link)

feyyazsari

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Salcano
Sizi tebrik etmek haddim değil! Başlığa ait her mesajı tek tek okudum. İmrendim, özendim ve sinirlendim :)

Size sorum, bu başarılı turu yalnız mı gerçekleştirdiniz? En büyük hayalim, isteğimi yapan birisiyle karşılaşınca da gerçekten şaşırdım ve gerçekten yüreğimde büyük bir heyecan hissettim. Dilerim ki güzel bir hayatım, işim ve hayallerime ayıracağım zamanım olur benim de. Cevabınız için şimdiden teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: can onur

Bilal K.

Üye
Tepki
36
Bisiklet
b'Twin
Sayın abim ben de 600 kmcik yaptığım Karadeniz turumun videosunu tamamlamıştım da atacaktım bugün yarın.İsabet olmuş atmadığım. :rolleyes:
Sen o bisikleti toparla, şu muazzam turu yap, videoyu hazırla, bir de üstüne kendi müziklerini arkaya koy.Olmadı abi, bu çıtayı nasıl yükseltmektir böyle? Bu nasıl bir "Sen otur hele şöyle kenara" demektir? Bu nasıl bir ufuk açmaktır, örnek olmaktır? Nerde benim gitarım, bisikletim, flütüm?..
Gaza mı geldim ne! Duygudan duyguya sürükledin gece gece. Eline, ayağına, gözüne, kulağına sağık... :alkis:

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen sene Karadeniz'i gezmiştim Moldova'dan Gürcistan'a kadar. Karadeniz benim memleketim; Karadeniz gibisi var mı? Sen de paylaş seyahatinin videosunu, herkes gaza gelsin. Böyle böyle bu işin ne kadar keyifli, güzel, ucuz, sağlıklı ve herkese yararlı olabileceğini gösterelim. Yeter ki çevreye daha çok önem verilsin, daha az fosil yakıt kullanılsın, çarpık yapılaşma olmasın, hayvanlar, ormanlar zarar görmesin... Yeter ki toplumumuz daha sakin, daha özgüveni yüksek, daha saygılı ve barışçıl olsun. Benim bisikletten anladığım bunlar sevgili Bilal. Lütfen sen de paylaş videonu... Güzel sözlerin içinse ayrıca teşekkürler.
Şimdikine göre çok amatör ama, bu da benim geçen sene seyahatte hazırladığım bir video.

Bilal K.

Üye
Tepki
36
Bisiklet
b'Twin
Ben bu ufak turculuğumla 4 kişiye bisiklet aldırdıysam senin çevrene etkini tahmin edemiyorum abi. Senin gibilerin sayısı artsın. Birgün yolda denk gelmek ümidiyle...

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkürler öncelikle Feyyaz. Evet, bu seyahati yalnız gerçekleştirdim. Zaten şu ana kadar yaptığım bütün gezilerde de yalnızdım. Aslında tam olarak da yalnız olmuyor insan; seyahat esnasında yüzlerce insanla tanışıyorsun. Ben eminim; dediklerin olacak ve yapmak istediklerini gerçekleştireceksin.

• Beğen
Tepkiler: five

alper tok.

Üye
Tepki
6
İsim
Alper
Bisiklet
Sedona
Merhabalar @can onur , çok güzel bir tur olmuş keyifle takip ettim. Bu tür turlar ve sonrasında yapılan paylaşımlar benzeri turlara çıkmaya niyetlenenlerin cesaretini ve hevesini arttırıyor, teşekkür etmem lazım sanırım bunun için.

Bu yaz italyaya topuktan girip Venedikten çıkacağım bir bisiklet turu planlıyorum, siz Italyanın nerelerini gezdiniz?

Konaklama işi en çok aklımı kurcalayan nokta şu anda, warmshowers, couchsurfing den yararlanmak isterim ancak nihayetinde iş doğaya kamp atmaya gelecek, bu konuda neler tavsiye edersiniz?

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alper tok.

İtalya'yı çok beğendim Alper. İnanılmaz bir ülke bence. Tarih, mimari, sanat ve doğa seviyorsan bol bol gez derim. İnsanları çok iyiler... Yola çıkmadan önce, beni İtalyanlar'ın hırsız oldukları konusunda uyarmışlardı ama bunun ne kadar çirkin ve yanlış bir itham olduğunu İtalya'yı gezince anladım. Bir yeri gezip görmeden, insanlarıyla muhabbet etmeden, uzaktan ahkam kesmenin, insanları suçlamanın bize ait bir davranış olduğuna bir kez daha şahit oldum. Napoli'nin -hırsızlık konusunda İtalyanlar'ın bile uyardığı bir şehir- gettolarında geç saatlerde dolaşmama rağmen, bir kere bile beni tehdit edecek bir durumla karşılaşmadım.
Warmshowers sayesinde 2 gece Roma'da, 2 gece de Floransa'da kaldım. Bunların dışında da hep çadır kurdum. İtalyanlar ailecek kamp yapmayı, karavan tatilini falan seviyorlar; bu yüzden de güvenli kamp alanları var her yerde. Tuvaleti, duşu, interneti, kantini vs olan bu tip kamping bölgelerinde, 10 Euro civarında bir ücret ödeyerek rahatlıkla kalabilirsin. Kiliselerde, benzin istasyonlarında, çiftliklerde de kalabilirsin. Su ihtiyacımı benzin istasyonlarındaki barlardan hallettim. Dediğim gibi, insanları çok iyiler ve yardım severler; bara girip "aqua calde per favore" demen ya da şişelerini bile göstermen yeterli. Avrupalı oldukları için bisiklete bineni, teri, yorgunluğu, susuzluğu anlıyorlar ve şişelerini dolduruyorlar.
Ben Bari'den girdim Venedik'ten çıktım. İki hafta beni kesmedi, bu yaz yine İtalya'da olacağım. Sana sadece, yola çıkmadan önce İtalyanca çalış derim. Tek İngilizce biliyorsan, yetmez; sıkıntı çekersin. Bu arada, yol tabelaları hep otoyola (auto strada) yönlendirir; amman dikkat! Otoyolda gidemezsin, arkadan polis gelir, seni uyarır ve sana gitmen gereken yolu gösterir. Benim gibi cep telefonu, GPS, 3G vs kullanmıyorsan, yolları ezberlemeni öneririm. Mesafe bilgileri de genelde yanlış İtalya'da. Tabelada 72 km yazan yer, gerçekte 130 kilometre falan olabiliyor:)

alper tok.

Üye
Tepki
6
İsim
Alper
Bisiklet
Sedona
Hem bisiklet turu hem tarihi eserleri müzeleri gözlemlemek amacıyla çıkmak istiyorum ben de bu tura. İnternette araştırdığıma göre italyada açık alanlarda kamp yapmak yasakmış[*], biraz cesaretimi kırdı bu doğrusu. daha önce wild camping yapmadım, couchsurfing ve kamp alanlarında kalmayı planlıyorum ancak doğaya da kamp atmaya hevesliyim. Herkesin farklı ülkelerdeki tecrübeleri farklı, gidip görmek en doğrusu:) (kamp alanları sıksa ve 10 euro gibi fiyatları varsa sıklıkla kamp alanlarını tercih ederim doğrusu). ingilizceyi iyi biliyorum, biraz ispanyolca biliyorum. gündelik italyanca cümleleri de çalışırım herhal gitmeden evvel:) gps kullanıyorum gps'siz nasıl olur pek tahayyül edemiyorum doğrusu.

* (link) *başka yerlerde de benzer şeyler yazmışlar

kaslagit54

Aktif Üye
Tepki
184
İsim
Aybars
Bisiklet
Canyon
Esenlikler Can Onur.Mükemmel bir gezi,harika bilgiler.Zevkle ve ne yalan söyleyeyim gıpta ile okudum.Zira herkesin yapabileceği bir iş değil bu.2014 Ağustos ayında uçakla gittiğim ve görme fırsatı elde ettiğim Macaristan'a,2016 Ağustos'unda bisiklet ile gitmeyi planlıyorum.Şimdiden hazırlıklara başladım.
Cube Touring 2014 Pro RF bisikletim ile gideceğim.Çadırım,heybem,matım,köpek kovucum şimdiden hazır.Paylaşım ve deneyimlerin için teşekkür ederim.Sağlıcakla.

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alper tok.

İtalya'da wild camping yapmaya gerek duyacağını zannetmiyorum; çünkü parklar, bahçeler vs işini görecektir. Dediğin gibi, bazı ülkelerde kamp yapmak yasak ama mecbur kaldığında kendine en uygun yeri buluyorsun. Hırvatistan'da Selce diye bir yerde, mezarlığın bahçesine bile çadır kurmuştum. Gecenin 12 buçuğunda, kimseye çaktırmadan ve tabii ki korka korka... Kiliseler, çiftlikler, parklar, bahçeler vs çadır kurmak için elverişli oluyor.

@kaslagit54

Planladığın Macaristan seyahati için şimdiden keyifli sürüşler, iyi tatiller... Köpek kovucuları hiç önermiyorum Aybars. Öyle bir köpek çıkar ki karşına, ne yapacağını şaşırırsın. Konusu açıldığında hep yazıyorum; sizi kovalayan bir köpek gördüğünüzde önce yavaşlayın, baktınız devam ediyor, durun ve bisikletten inin. Islık çalın, konuşun onunla, yavaş yavaş yürüyerek köpeğin alanından çıkın. Köpek eğer kuduz değilse size saldırmaz. Kuduz olduğunu hissettinizde de -yokuş tırmanıyorsanız eğer- yönünüzü değiştirin ve yokuş aşağıya hızla oradan uzaklaşın. Eğer düz bir yoldaysanız, rüzgarı arkanıza alarak hızla kaçın. Bugüne kadar Türkiye'yle beraber 13 ülke gezdim ama bir tane bile kuduz köpeğe rastlamadım. Bu, rastlamayacağım anlamına gelmiyor tabii ki ama düşük bir ihtimal olduğunu söyleyebilirim. Yine de risk almamak için böyle bir seyahat öncesinde tetanos aşısı yaptırın. Kuduz köpek tarafından ısırılırsanız da en kısa sürede hastaneye gidin.

• Beğen
Tepkiler: kaslagit54

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok güzel bisiklet seyahatleri yapmışsınız, imrenerek okudum. Ayrıca eldekini değerlendirme, marka ve tüketimle ilgili felsefenizi takdir ettim, aynen katılıyorum. Selamlar.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@EK-73

Çok teşekkür ederim arkadaşım. Önümüzdeki ay, bu bahsettiğin konular, bisiklet ve yaptığım seyahatlerle ilgili bir söyleşi yapacağım. Ankara'daysan beklerim.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Haziran ayında başlayacağım seyahati planlarken, geçen seneki Avrupa seyahatini yazmayı ihmal ettiğimi fark ettim. Gezinin ilk bölümünü (link) adresinden okuyabilirsiniz. Yeni fotoğraflar ve hikayeler ekledim.

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
ülke sınırlarına çıktığınızda araç sürücülerinin davranışı nasıldı? bir taciz durumu oldu mu ya da nerelerde dikkat etmeniz gerekti, nerelerde "yuh üstümden geçecekler neredeyse" falan dediniz? açıkçası benim aklımdaki en büyük risk güvenlik.

çadır kurmak için nereleri seçtiniz ?
harcadığınız para miktarının ne kadarı zevk için ne kadarı temel yaşam kaynaklarına gitti tahmini olarak ?

üniversite bitmeden böyle büyük bir tur yapmak istiyorum.

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Şevket Akça

Türkiye dışında riskli bölgeye rastlamadım. Makedonya'da büyük araçlar -kamyon, otobüs, tır- çok yakından geçiyorlar. Bir de Hırvat sürücüler, önlerindeki aracı sollayacakları zaman, sol şeridin en soluna geçiyorlar ve karşıdan gelen bisikletliyi ya hiç görmüyorlar ya da dikkat etmiyorlar. Birkaç kere, karşıdan gelen araçlarla burun buruna geldim ve tehlike atlattım ama bunu öğrendikten sonra tedbirimi aldım ve başka bir sıkıntı yaşamadım. Hırvatistan'da bir minibüs çok yakınımdan geçti ve minibüsün sağ dikiz aynası koluma çarptı. Kolum kanadı ama kırık falan olmadı. Minibüsün arkasından bağırdım, küfrettim... Adam durdu ve benden özür diledi. Adamın üzüldüğüne gerçekten inandım; başına bela almamak için yapmadığı ortadaydı. "Hastaneye götüreyim sizi" falan dedi. Asıl risk Türkiye'de! Buradaki insanların ne yapacakları asla belli olmuyor. Arkadan gelip, sırf şaka yapmak için, birkaç santimetre yanımdan hızla geçeni de gördüm, yanıma gelip egsozunu tıslatan, beni karbonmonoksite boğan kamyoncular da oldu, arkadan gelip, camı indirip benimle muhabbet etmeye çalışanları da gördüm, küfreden de oldu vs... Her ihtimali düşünüp, ona göre yola çıkmak lazım Türkiye'de. Hiçbir Avrupa ülkesinde taciz olacağını zannetmiyorum. İnsanların kafası başka türlü çalışıyor orada çünkü.
Benzin istasyonlarına, kiliselere, otellerin bahçelerine, parklara, çiftliklere; güvenli gördüğüm her yere çadırımı kurdum. Hırvatistan'da bir mezarlığın bahçesine bile çadır kurmuştum. İnsan mecbur kalınca her şeyi yapıyor.
Harcadığım paranın hepsini zevkim için harcadım:) Gezmekten daha büyük bir zevk olabilir mi? Temel ihtiyaçları önemseme; aç kalmazsın. Çok güzel insanlar var dünyada; en zor anında sana yardım eden birileri çıkıyor karşına.

• Beğen
Tepkiler: Şevket Akça

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
@can onur

planladığım tura zaten edirne sınır kapısından sonra başlamayı düşünüyorum :D açıkçası ben artık güvenemiyorum "bizim" dediğimiz bizim insanımıza. aç kalmaktan üşenmiyorum açıkçası. freegans (restoranların çöplerinden yemek tedariği) denen bir akım bile varken dünyada :) çöp karıştırırım sorun değil. insanlar çöpten hayatını sürdürebiliyorken benim de yapmam sorun olmaz, utanmam. para da zevk için harcanmışsa bir sorun daha çözülmüş demektir. şahsen para konusunda biraz fazla şanssız olduğum için harcayamıyorum da :D

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Şevket Akça

Emin ol, çöp karıştırmaya ihtiyacın olmayacak. Bunu ayıp olduğu için söylemiyorum. Türkiye'de yoldayken, yukarıda bahsettiğim ruh hastalarıyla karşılaşman mümkün ama özellikle köylerde, karnım aç dediğin anda sana mutfağını açmayacak kimseyi de tanımıyorum. Türk köylüsü çok iyidir. Türkiye'de de gezmelisin bence. Yurt dışında da sana yardım edecek insanlarla da karşılaşacaksın.

• Beğen
Tepkiler: Şevket Akça

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
@can onur

arkeoloji okuyorum ve bölümümü çok seviyorum. yani sevdiğim bir mesleğim olacak, puanım yetti de girdim gibi değil. bu alanda türkiye sınırları içerisinde gerçekten çok değerli yerler barındırıyor. açıkçası oraları da görmek istiyorum bisikletle. ancak hazır öğrenciyken ve yurtdışına çıkma şansım daha yüksekken bundan yararlanmak istiyorum. ancak o zamana kadar kondisyon, merak ve ulaşım amaçlı yapacağım şehirler arası turlarda da bu zevki tadacağım.

• Beğen