Bisikletle arabaya çarptım tutanak geçerli midir?

dobrasam

Üye
Tepki
31
İsim
doğan
Bisiklet
Sedona
işleme koyamayacağını kendide biliyor büyük ihtimalle genç bir arkadaş olduğu için korkutup panikle elindeki üç kuruşu almak istiyor herif

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.392
Bisiklet
Scott
@a.f.k.

O iş bu kadar basit değil. Genç arkadaşımızın şu an için kayıtlı ve düzenli bir geliri, bir malvarlığı olmayabilir ancak yarın sigortalı bir işte çalışmaya başlarsa maaşı haczedilerek bu borç tahsil edilir. Hırsızlığı meslek haline getirmiş olanlar için böyle durumlar sıkıntı teşkil etmiyor tabii.

Acedia

Aktif Üye
Tepki
794
İsim
Habib
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
net olarak söyleyebilirim ki ödeme bu tutarı, tutanağı işleme soksun yapabileceği en büyük olay dava ile ödenmesine karar verilir. sen de ödemezsin maaşının 1/4ünü keserek alırlar bunun karara bağlanması 5 yılı bulur o zamana kadarda en fazla faizleriyle birlikte 5bin tl olur. ben bu durumda ödememeyi yoluna başvururdum.

tek suçlu sen olsan ödeyip konuyu kapatman daha insancıl olurdu ama bu durumda tüm yükü sana yıkmaya çalışan biri var karşında.

Tepki
8
İsim
Can cakar
Bisiklet
Salcano
Şuan adamın söylediği : 1500 lira vermezsen 3500 lira servis istedi, ben araştırdım benim arabamın 7bin lira değer kaybı oluyor. Sigorta senden bu parayıda alır avukat ücreti vesaire derken 15 bin lira olarak ödersin. Yaşım 19 ama ödemezsem babama icra geleceğini felan söyledi. İcra işine pek inanmadım zaten de, aracın düşeceği değerinide bizden alıyormu sigorta???

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alially

Üye
Tepki
2
İsim
Ali
Ailene filan icra gelmez 18 yaşından büyüksün kendi üzerine kayıtlı birşey yoksa hiçbir şekilde icra olmaz. Adam seni korkutuyor. Mahkeme acarsa da büro dan avukat işte olayı anlat. Büyük ihtimal adam mahkemeyi açmicak. Korkutup parayı almayı hedefliyor.

Ah kazayı baban yapsa suçlu o olsa ona gelir suçlu bulunursa icra vb de icrada hemen gelcek birşey değil mahkeme olcak sonuçlanan. Kaybedersen sana belli bir gün verilcek ödemen için. Adamın hukuk bilgisi yok galba

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer kaza tutanağına imza atıldı ve kimlik iletişim bilgileri verildiyse 2 yol izlenir.

1.Araçta kasko varsa hasarı araç sahibi kasko şirketinden tanzim eder. Karşı tarafın bilgilerini (bisikletli arkadaşın T.C si Telefonu adresini) kasko şirketine verir, kasko şirketi bisikletli kişiden veya ailesinden zararı rücu etmeye çalışır, (yani kusurlu taraftan ödemesini talep eder)

2. Araçta kasko olmayıp trafik sigortası var ise bu sefer hasar veren şahsı araç sahibi mahkemeye vererek zararın ödenmesini isteyebilir.

Tepki
8
İsim
Can cakar
Bisiklet
Salcano
@sadi imren
Kaskosu var. Şuan ümidim resimdeki maddeden dolayı tutanağın geçersiz kılınması ihtimali. Ve birde şöyle bir durum varki bugün farkettim, tutanakta kazanın gerçekleştiği sokağın felan ismi hiç geçirilmemiş. Krokide yazılmamış. Bu durumda iptal olabilir mi acaba tutanak?

Resimde belli olmuyormuş.birkaç mesaj önce taraflardan birinin sigortası yoksa tutanak tutulmaz polis çağrılır durumundan bahsediyorum. Bisikletin zaten sigortası olamayacağından acaba nasıl bir yol izlenir.

sadi imren

Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tepki
8
İsim
Can cakar
Bisiklet
Salcano
@sadi imren
Resimdeki belgedeki maddeler şöyle. 6.madde den umudum var

Hangi Durumlarda Kza Tespit Tutanağı
Tutulmaz ?
• Sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa
veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç
kullanıyorsa,
• Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi
varsa,
• Kazaya karışan araçlardan biri veya daha
fazlası kamu kurumlarına ait ise,
• Kamu kurumlarına ait eşyada zarar
meydana gelirse,
• Trafik kazasında sadece 3 üncü kişilere ait
eşyalara zarar gelirse,
• Kazaya karışan araçlardan birinin veya
birkaçının trafik sigortası yok ise,
• Trafik kazası vefat ve/veya yaralanma ile
sonuçlanmışsa.
• Yukarıda belirtilen haller dışında tarafların
anlaşamaması halinde de eski uygulamada
olduğu gibi trafik zabıtasını çağırmak ve
tutanak tutturmak gereklidir.

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Salcanoherif yok 500 bin tl ödersin...Abi adam ehliyetsiz kazaya karışıyor 200 küsür lira ödeyip çıkıp gidiyor bu gözünü korkutmaya çalışıyor onu söyleyim.

• Beğen
Tepkiler: Salcanoherif

sadi imren

Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Salcanoherif düşük te olsa sıyırma ihtimalin var

Aracın kaskosu olduğu için aracı kaskodan yaptırır ancak dediğin gibi polis çağırıp tutanak tutturması gerekiyordu bu yüzden kasko şirketi bile adama hasarın ödenmesi konusunda pürüz çıkarabilir. Yinede araç sahibi ile yaptığınız tutanak geçersiz olsa bile mahkeme de delil olarak kullanabilir ancak, mahkeme ile ne araç sahibi ne kasko firması uğraşmaz diye düşünüyorum.

Mahkeme de bilir kişi falan atayacakları için adamın dediği rakamlara çıkmaz . Hasarsızlık işine gelince araç sahibinin yüzde yüz kusuru olmadığı halde kazaya karışmış ise trafik sigortasından hasarsızlık indirimi değer kaybı talep edebilir. Bu değer kaybını Sigorta eksperleri tayin eder kişi kendisi tayin edemez.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Tüm yorumları okumadım da, araç dizel ise 1 depo doldurun getirin İzmir'e burada serviste kaporta işçiliği ve ayna kapağı ile birlikte 500 tl ye yaptıralım. Dalga geçmesinler insanlarla. Çok pis küfür edesim geliyor. Ayrıca tampon doğrulur boyaya gerek yok. Ayna kapağı da orjinali ile değişir. Böyle şeyleri görünce deliriyorum.

Edit : Tampon değil orası çamurluk. Ayrıca orjinal komple çamurluk fiyatı 550 TL boyaması 300 TL dikiz aynayı komple orjinalle değiştirseni 200 TL hadi işçilik ıvır zıvır herşeyi değiştirdin 1300 den fazla yapmaz. Gerçekten çok pis ayar oldum tabiri caiz ise.

R A

Üye
Tepki
65
İsim
Atsushi Miyazaki
Bisiklet
Corratec
orası arabanın plastik aksamı olan çamurluk kısmı çok rahat ufak bir müdahale ile eski haline gelir. hadi diyelim lokal boya yapıldı aracı satarken pek sorun etmez alan ama sunun için camurlugu değiştirip aracın değerini durduk yere düşürecek andaval, oradaki hasar işçilik vs. 600 700tlyi geçmez.

sadi imren

Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
boyasız göçük düzeltme diye birşey var aracın orijinal hali bozulmuyor

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
Bildiğim kadarıyla fluence çamurlukları plastik eğer zarar görürse mecburen sıfırı ile değişmesi gerekiyor ayrıca yan aynalarda otomatik katlanır tanesi 1500 doğru fiyat söylemiş ancak şu da var yan aynada ben değişim gerektirecek bir hasar görmüyorum sadece dış kapağında çatlak var bu nedenle sadece kapak değişse işlem biter gibi.

Tepki
8
İsim
Can cakar
Bisiklet
Salcano
Mahkemeye verirse değer kaybını ödetirlermi bana peki?

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Hocam çok geçmiş olsun... İnşallah sorunu tatlılıkla çözebilirsiniz....

Kaza tutanağında anladığım kadarıyla hatalı olduğunuzu kabul eden beyanınız var. Aracı kendi ustanıza götürüp tamir ettirmeyi önerebilirsiniz...

Değer kaybı olayı biraz farklı... Bilirkişisi ayrıca inceleme yapıyor. Eğer değer kaybı talep ederse bi avukata verip size dava açması gerekir. Mahmeke bilirkişi tayin eder ona göre değer kaybı belirlenir. Ayrıca avukatlık masrafıda çıkar.

Bahsettiğiniz kazaya göre değer kaybını gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum...,

• Beğen
Tepkiler: Salcanoherif

sadi imren

Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bisikletli Gezgin aracın sıfır olduğunu söylemiş arkadaş aracı hatasız satmak ile hasar kayıtlı satmak arasındaki (değer kaybı ) fark oluyor maalesef.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@sadi imren

Bu sabah Skoda yetkili servisinde arka tarafı tamanen tekere kadar girmiş bir aracın değer kaybı için bir görüşme yaptık. Araçta 20000 TL civarı hasar çıkacağını söylediler. (Araç perte çıkmadı) Bu büyüklükteki bir kaza için değer kaybının 5000-9000 tl arasında değişeceğini söylediler (Bilirkişi bu aralıkta bir rakam belirlermiş. Aracın piyasa değeri 90000 TL civarında...)

Arkadaşımınızın karıştığı kaza çok daha küçük olunca böyle bir yorumda bulundum... İnşallah bişey çıkmaz.

sadi imren

Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bisikletli Gezgin anlıyorum ben de arkadaşın hiç bir masraf çıkarmadan olayı atlatmasını temenni ediyorum bununla geçmiş olsun bunlar atlatılır önemli olan cana birşey olmasın.