Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisikletle 28 bin km.

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında nikanam tarafından paylaşıldı.

1. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    Denizli'nin Çivril ilçesinin Kızılcasöğüt kasabasında yaşayan 75 yaşındaki Mehmet Ali Şimşek, bugüne kadar İstanbul, Kayseri, Adana, Nevşehir, Mersin, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Aydın, Kırklareli, Çankırı, Bilecik, İzmit, Uşak, Kütahya, illerini bisikletle gezerek toplam 28 bin kilometre yol kat etti.

1950'li yıllarda Londra'dan bisikletle Çivril'e gelen bisikletli iki İngiliz turistle karşılaştıktan sonra, bisikletle seyahat etmeye meraklanan Mehmet Ali Şimşek, ilk önceleri 8 arkadaşıyla beraber yakın il ve ilçeleri gezmeye başladı. Yakın yerleri gezen Mehmet Ali Şimşek uzak beldelere gitmeye karar verince arkadaşları tarafından yalnız bırakıldığını ve yalnız gezmeye başladığını belirtti.

Gençlik yıllarında yakın yerleri bisikletle gezen M.Ali Şimşek emekliliğinin ardından ilk uzak bisiklet seyahatini 1994 yılında İstanbul'a gerçekleştirmiş. Bisikletle İstanbul'a bir haftada ulaştığını belirten M.Ali Şimşek bir günlük İstanbul gezisinden sonra yine bisikletle memleketine döndüğünü söyledi.

1995 yılında Denizli, Aydın, İzmir, Çanakkale, Edirne seyahatine çıktığını belirten M.Ali Şimşek bir ayda tamamladığı bu geziden sonra, bisikletle Mersin, Adana, Nevşehir illerini de gezdiğini söyledi.

Gittiği yerlerde barınma ve yemek ihtiyaçlarını kendi imkânları ile hallettiğini belirten M.Ali Şimşek "hiç kimse ya da kurumdan bir talebim yok kendi emekli maaşım bana yetiyor" dedi.
    3 adet bisikleti olduğunu söyleyen M.Ali Şimşek bunlardan birini günlük işlerde kullanırken, diğerlerinden biri ile Türkiye turu yaptığını, diğerini de eşinin kullandığını belirtti.

Şimdiye kadar gözlük dışında hiçbir şikâyetle doktora gitmediğini belirten M.Ali Şimşek'in en büyük sıkıntısı yanına yol arkadaşı bulamamak. 3'ü kız, biri erkek olmak üzere dört çocuk babası olan M.Ali Şimşek, ailesinin şimdiye kadar bu seyahatlere karışmadığını ya da şikâyet etmediğini belirtti.

Bisikletle gezmenin hem sağlık açısından hem de yeni yerler keşfetme açısından çok iyi bir yol olduğunu belirten M.Ali Şimşek "bazen zorluklar olmuyor değil, mesela yol kenarında hayvan otlatan çobanların köpeklerinin saldırısı her zaman olası, ya da yolları uçak pisti gibi kullanan düşüncesiz şoförler, bunlar yollarda karşılaşabileceğiniz en kötü olaylar" dedi.

kaynak: http://www.pamukkalegazetesi.com/b%DDs%DDkletle_28_b%DDn_km_yol_kat_ett%DD-2904.htm

2. akin

akin Yeni Üye

Maşallah dedeme. :winkenlux
    Bisikletine de hayran oldum. Ne marka olduğunu söyleyebilecek var mı acaba¿ Ben Davis diye tahmin ettim ama emin değilim.

3. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Maşallah, bravo, işte örnek bir vatandaş.

4. mcyc

mcyc Kıdemli Üye

Seviye:
    tebrikler, dile kolay 28 bin kilometre!!!
    acaba hala devm ediyor mu gezmeye?

5. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    İsmail'ciğim paylaşım için teşekkür ederim.Saygı duymamak elde değil.Mehmet Ali ŞİMŞEK beyin ellerinden saygıyla öpüyorum.Umarım bizlerde 28 bin km'leri görebiliriz.Denizli'li bisiklet severler olarak Çivril'e gittiğinizde ziyaret ederseniz saygı ve sevgilerimizi iletiniz...

6. Nur Çetinkaya

Nur Çetinkaya Üye

Seviye:
    Teşekkürler İsmail abi.Gerçekten Mehmet Ali Bey çok güzel bir iş başarmış.Ne kadar tebrik etsek az.Bizlerle de paylaştığın için tekrar teşekkür ediyorum.
    Sevgiler