Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletiyle radara yakalandı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında İlker Tezgit tarafından paylaşıldı.

1. İlker Tezgit

İlker Tezgit Yeni Üye

Trabzon'da 19 yaşındaki bisiklet tamircisi Hasan Bulut, kendi icadı jet ski motoru taktığı bisikletiyle radara yakalandı. 90 kilometre hızla radara giren genc mucit, motoru 90 cc olunca ceza yemekten kurtuldu.

Arsin İlçesi'nde bisiklet tamircisi Hasan Bulut, bir jet-ski ile elektrikli hızarın motorlarını bisiklette birleştirmeyi başardı. Motora, ateşleme bujileri ve 4 kademeli bir de vites kutusu monte eden Bulut, debriyaj ve fren sistemleri ile 2,5 litrelik yakıt deposunu da yerleştirdikten sonra kullanmaya başladı. Bulut, görenleri şaşkına çeviren bisikletiyle 90 kilometre hıza ulaştığını belirtti.

Bu aralar işlerde durgunluk olduğunu belirten Bulut, "Bu aralar işler iyi olmadığı için Ramazan ayı nedeniyle motorumla pide servisi yapıyorum. Birgün Akçaabat tarafında bulunan bir otele lahmacun getiriyorum. Yoğunluk nedeniyle hızlı hareket etmek zorundaydım. 90 kilometre hıza ulaştım. Bu sırada radara yakalanmışım. Polis 'Burdan ne geçti acaba' diye kendine sormuş. İleride bayrak ile beni durdurdular. Bende korkunca motor bisiklet haline aldım. Polis 'sana birşey soracağım ama bana hiç yalan konuşma' dedi. 'Sen yarışcı felanmısın' dedi Bende kendisine 'Yok komiserim ne yarışcısı lahmacun serviscisiyim' diye yanıt verdim. 'Peki bununla nasıl 90 kilometre sürat yaptın' dedi. Ben kendisine 'eminmisin benim yaptığıma' yanıtını verdim. Onlarda 'Sende başka kimse burdan geçmedi' dedi. Biraz bende de korku olduğu için motor bacaklarımla gizledim görmesinler diye. Boşluğuma gelip biraz gaza dokununca anladılar işi ve ne var diye bunda sordular. Motor görünce bana 'Yalandan mı ? ceza yazalım yoksa motordan mı ?' dediler. Ancak ben itiraz ettim. 90 cc motora ceza yazamayacaklarını söyledim. Onlar da bunun üzerine anons geçtiler ve yazamayacaklarını öğrendiler. Motorum 100 cc'den yukarı olsaydı bana ceza yazacaklardı" şeklinde konuştu.

http://video.mynet.com/habervideo/Bisikletiyle-radara-yakalandi/1291508/

2. tayfun sezer

tayfun sezer Misafir

Dün tv de izledim bu çılgın arkadaşı O hızla gidiyor ama nasıl duruyor onu merak ettim Ben 40km/s ile gittiğimde bile bisiklette üç kişiymişiz gibi hissediyorum Ben ve iki Yusuf...:D :D

Adem Sönmez bunu beğendi.
  3. arda22

arda22 Aktif Üye

Seviye:
    radarlar lastikleri taksi lastiği falan zannedip yanlış hesaplamıştır en fazla 40 45tir o he kanuna göre o da yasak o ayrı

4. Eren ERDEM

Eren ERDEM Üye

Seviye:
    lastik ebatından değilde radar cihazları gelen cismin radara olan menzilini: ışık hızıXyansıma zamanı/2 formülüyle bulunur. Kısaca cihaz karşıdan gelen cisme dalga gönderir, karşıdaki cisme yansıyıp geri gelen dalgaya göre saatte ki hızı bulunur.

konuya gelirsek; zaten tescilsiz motorlu taşıtın trafikte seyir etmesi yasak, her motorlu taşıtın plakası, muayene ve zorunlu trafik sigortasına sahip olması gereklidir. iyi bir örnek olduğunu kesinlikle düşünmüyorum

5. arda22

arda22 Aktif Üye

Seviye:
    o kadar basit değil taşıtın dönen parçasıyla ilgili karmaşık hesaplar da yapıyor
    "motorlubisiklet"ler tescil ediliyor mu ki

Eren ERDEM bunu beğendi.
  6. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    o lastikler +fren sistemi 90'a dayanırmı ? bence bu olay tamamen kurmaca.

7. Eren ERDEM

Eren ERDEM Üye

Seviye:
    Tescil edilmez olur mu, uygunluk belgesine sahip motorlu taşıtlar tescil hakkına sahiptir. Aksi bir durumda trafikte tescilsiz motorlu taşıt ile seyahat etmek suçtur.

Radar konusuna geri dönersek; basitçe radar=radyo dalgasıdır. Bu tip cihazların temelinde de sinyal üreteci, bir verici, bir alıcı ve de anten veya antenler vardır. Düşündüğünüzün aksine çok basit cihazlardır.

8. yiğit han güner

yiğit han güner Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    vay be iyimiş

9. Ahmet Akayy

Ahmet Akayy Aktif Üye

Seviye:
    Burası Türkiye hersey mümkün

10. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    30 km/h hızı geçen motorlu araçlar bildiğim kadarı ile trafik kaydı gerektiriyor.

11. GökmenN

GökmenN Yeni Üye

Seviye:
    aslında böyle birşey lazım. sadece yokuşlarda kullanma amaçlı , yokuş çıkarken açacaksın:D