Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletinizin model yılı ve ne süredir kullanıyorsunuz?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Basının yalancısıyım. Türkiye de otomobil değiştirme süresi 3 yılmış. Cep telefonunda bu süre aylarla ölçülür. Bu durum bir ihtiyaç halimidir yoksa bir tüketim cinnetimidir. Pek çoğumuzun dedelerinin yaşamını geçirmiş olduğu ev çoktan yíkılmış ve yerine apartman dikilmiş durumda. Oysaki Belçika da insanlar dip dedelerinin yaşamlarını sürdürmüş olduğu 800 yíllık evlerde restore ederek oturmakta. Şu an içinde vakit geçirdiğimiz beton yığınları en geç bir 15 yıla güncelliğini yitirecek bir 50 seneye ise ekonomik ömrünü tamamlamış olacak. Günceli yakalama bunun için de sürekli tüketim peşinde koşturan bizler için ne hazin bir tablodur bu
    . Sadede gelecek olursak bir bisikletim var ellerinizden öper adı scott sub 2010 doğumlu.
    Tüketim sarmalına yakalandığım zamanlarda hemen hemen her ay değiştirmeyi düşünüyordum. Yok bisikleti değiştir yok o olmazsa parçaları değiştir. Bakıyorumda bu uğraş dipsiz bir kuyu. İyinin iyisi yeninin yenisi var. Dedimki bu bisikletin bir eksiği yok eksik olan bakış açım. Bazı şeylerin senin ile gitmesi gerekiyor bazı metalarla aynileşmek lazım bazı emtialara tarihsellik kazandırmak gerek. Belki böylece objeler üzerinden geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kuracağız. Belki de çocuklarımızın torunlarımızın bu bisiklet bana dededen kaldı demeye ihtiyacı var. Ne biliyim belki saçma gelebilir ama böyle düşündüm şimdi. Sözün özü bisikletim 2010 model ben kullanmaktayım 3 yıldır.

2. Behram Belek

Behram Belek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    2011 Sedona 345. Günlük olarak işe gidiş gelişlerimde ve tek başıma gitmem gereken yerlerde kullandığım için kurtardığı yakıt parasıyla şu ana kadar kendisine ve diğer malzemelere harcadığım parayı en azından iki kere amorti etmiş olduğu halde yenilemek gibi bir niyetim yok. Çünkü işini halen ilk günkü kadar iyi yapıyor. Ne zamanki eskir ve bakım masrafları yenisini almayı daha karlı hale getirirse o zaman değişirim kendisini. Cep telefonumu da arabamı da aynı mantıkla yeniliyorum. İşini ekonomik şekilde yaptığı sürece sırf daha yeni modeli çıktı diye yenilemek bana göre değil.

3. fatihtemizer

fatihtemizer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Malesef cok tüketen ülke halindeyiz.2008 trek 4 sene kullandım.2010 MErida 3 ay 2013 cube 3 ay ve son olarakta yenisi yolda geliyor.sadece bu sene 3 bisiklet.

4. Mert Ahmet

Mert Ahmet Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    2014 carraro cr race 052 5-6 sene elimde tutarım herhalde değiştirmeyi düşünmüyorum :) sonra kardeşime veririm kendime yeni birşeyler alırım :D

5. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    2013 trek 2014 başları orbis ve geotech mtb sonra sedona mtb en son olarak da 2014 merida yol bisikleti alınalı tam 1 ay olmuş, ne çabuk geçiyor zaman 800 km yapmışım. tabi km saatini almadan da 1 hafta kadar kullanmıştım onu saymıyorum... :)

o değilde 2010 yılından 2012 yılı başına kadar kendıme ait arabama yaptığım yakıt masrafı ile 4 adet karbon yol bisikleti alırmışım. sadece yakıt masrafı (mtv, bakım, servis, otopark vs) diğerlerini saymıyorum.

6. Abdülsamed AKBULUT

Abdülsamed AKBULUT Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    2002 yılından beri Bianchi Leopard kullanıyorum yani 12-13 senedir, bide Focus Fatboy um var oda bu ay bir yaşına girdi :)

YüzSürKoş bunu beğendi.
  7. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2012 Salcano Astro 240 SRAM 18.000 Km'yi Geçtik...Zincir+Rubleyi 7 8 Bin'de Değiştiriyorum...Onun Dışında Jant Takımı ve Maşa Değişti...Eskiyen parçaları satıp yenisini alınca maliyetler yarıya düşüyor'da bazı heveslikler işi çığrından çıkartabiliyor :D

Gün A. bunu beğendi.
  8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    arabamı 8 yıldır kullanıyorum... ne yolculuklar yaptık, ne hatıralar biriktirdik... aynı zamanda ilk arabam ve son olmasını umuyorum... çok seviyorum kendisini :) -- motorunu değiştirir değiştirir ölene kadar kullanırım ben onu : ))

bisikletimi alalı 4 yıl oluyo... ne yolculuklar yaptık, ne hatıralar biriktirdik... aynı zamanda ilk bisiklet gibi bisikletim ve son olmasını umuyorum... çok seviyorum kendisini :) zincirini değiştirir değiştirir ölene kadar kullanırım ben onu : )) -- daha ne kürsüler görücez birlikte, baharı bekliyoruz :)

9. aradox

aradox Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Düşüncelerinize genel olarak katılıyorum.Tüketim çılgınlığı,kapitalizmin bizlere empoze ettiği bir şey.Gece gündüz her alanda reklam bombardımanına maruz kalıyoruz.Aynı ürünün biraz incesi,biraz geniş ekranı,renklisi vesaire yeniden ambalajlanıp,yeni ürün diye önümüze geliyor.Yine reklamlar yoluyla insanlar psikolojik baskı altına alınıp,eğer bu ürünlerden alacak olurlarsa prestij kazanacakları yoksa ayıplanacakları bilinç altına yerleştiriliyor.Daha okul çağında çocuklar marka yarışına giriyorlar.Kapitalist dünyada tornumuza bir şey bırakmak giderek zorlaşıyor.Zira bıraksak dahi onlar tarafından kabul görmeyecektir.Ya tapon denilecek,ya modası geçmiş denilerek,acilen kurtulunması gereken bir şey gözüyle bakılacaktır.

10. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ne güzel anlatmışsınız... yukarıdaki cümlenize ufacık bir ek yapmak istiyorum izninizle...

"Yine reklamlar yoluyla insanlar psikolojik baskı altına alınıp, eğer bu ürünlerden alacak olurlarsa prestij kazanacakları yoksa ayıplanacakları, almayanları da ayıplamaları gerektiği bilinçaltlarına yerleştiriliyor"

no haşhaş no vitamin bunu beğendi.
  11. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Simdiki bisikletim Haziran 2013
    Onceki bisikletim 1990 yilindan 2013 Mayısa kadar 23 sene eslik etti bana :) Gerci son 11 yılında depoda yatti cok nadir kullanildi. Bir el atip yeniden kullanmaya kalktigimda 2 veya 3 ay dayandi ancak sifir kondisyonumu epey bir toplamami sagladi :)
    Reklam genelinde ihtiyaciniz olmayan birseyi "sahip olmamanizin buyuk bir eksiklik" olduguna inandirma sanatidir. Buna bir kez kandiktan sonra da daha yeni ve iyisi ile degistirmeniz gerektigine ikna sanatidir. Gittikcede gelisiyor bu sanat;
    Hepiniz bilgisayar kullaniyorsunuz/kullaniyoruz. Dikkat ettiyseniz bir urune baktigimizda arastirdigimizda, reklam bloke programi kullanmiyorsak surekli o urun ve ayni segmentte muadilleri ekranimizda sagdan soldan goz kirpiyor ;)
    "Bunu al! Almazsan eksiksin"
    "Bunu alirsan hayatinda pek cok sey daha kolay olur"
    "Bu sagligin icin"
    "Bunu ye daha guclu ve saglikli ol"
    En favorim ise koltugunda otururken zayiflatan haplar ve egzersiz aletleri :p

YüzSürKoş, CandanC ve mehmetsunu bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Kasım 2014
  12. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bianchi Mega Pro L: 90'ların sonlarında üretilmiş, net olarak bilmiyorum. 3 aydır kullanıyorum.
    Raleigh Team Panasonic: 1984 - 85 üretimi. 1,5 senedir kullanıyorum

mehmetsunu ve suat akman bunu beğendi.
  13. Fanonn

Fanonn düz üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    KTM Formula. Birkaç ay önce internet üzerinden ikinci el satış yapılan bir sitede Konya'da bulduğum için üretildiği yılı tam bilemiyorum ama üretim yılları aralığından, 80'li yılların başı gibi olduğunu sanıyorum. Hala çok diri ve kullanışı çok zevkli.
    Tabii aldığımda üzerinde sadece aynakol takımı, arka dişliler ve fren bacakları orijinaldi.
    Ön ve arka aktarıcıyı bisikletin dönemine yakın dönem üretimi Campagnolo parçalarla değiştirdim. Ön aktarıcı Campagnolo Avanti - Arka aktarıcı Campagnolo Mirage oldu. Yine bisikletin dönemine uygun alüminyum fren kolları aldım. Bisikletin maşasının da değişmesi lazım ama değecek kalitede bir parça bulmam gerek. Boya ve yeni etiketler de çok güzel olurdu tabii.
    Restore etmeye çok uygun, tam bir klasik ama istediğim eski tarz havayı yakalayamam diye elimi sürmeye cesaret edemiyorum.
    Bir de single speed hale getirdiğim Beldesan Rabbit bisikletim var. Geçen mayıs ayında tekrar bisiklete binmeye karar verdiğimde KTM'den önce ikinci el olarak onu almıştım.
    Yanlış hatırlamıyorsam Rabbitler de 80'li yılların sonlarında üretilmişti. Zamanında çok isteyip alamadığım için içimde kalmasın diye aldım. :)
    Onun da tarzını, sağlamlığını ve sürüşünü çok beğeniyorum. Vitessiz olduğu için kullanımını çok pratik buluyorum. Beldesan'ı yaz aylarında, KTM'yi çamurlukları da olduğu için kış aylarında kullanıyorum.
    Sevgiler, saygılar.

mehmetsunu bunu beğendi.
  14. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bisiklet: Wichita Viper 1997 model,
    Araba: Volkswagen Polo Classic 1997 model,
    :D

15. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2012 model 2013 te aldım 1 senedir sürüyorum,3400 kmde

16. LeventK.

LeventK. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    2014 speed 7000 , +1000 km yi devirdik. :kahve:

17. Sinan Coşaran

Sinan Coşaran Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    2008 sedona borla + 2014 sedona 345 4700 km :)

18. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    2011 model kron tourer.30 Ağustos 2011 tarihinden bu yana hemen her işe gidişimde yaz kış demeden kullanıyorum.Günlük işlerimi halletmede kullanıyorum vs.Hem kendi parasını hem üzerine eklediğim yükseltmelerin parasını en az 2 kere çıkarmıştır.İlk 2 sene iş yerine gidiş geliş toplam 4 vesaitti.Hesabı siz yapın. :) Satıp yol'a geçmeyi düşünüyorum ama her nedense kopamıyorum keçimden.

Temizliği gelmiş bizimkinin

http://hizliresim.com/5ROVyz][​IMG]

19. Fanonn

Fanonn düz üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Belki bisikletinizi satmadan, ikinci bir bisiklet alarak yol bisikletine geçebilirsiniz. Yol bisikletinden sonra başka bisiklete dönmek o kadar kolay olmuyor, onu da hatırlatmış olayım. :)
    Sevgiler, saygılar.

Barış TURAN bunu beğendi.
  20. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Forumda satılan bir yol bisikletine yeltendim ama para çıkışmadı :)Belki benim keçiyi satıp üstüne nakit ekleyip olabilir.

Fanonn bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Kasım 2014