Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletinizi satarken dikkat etmeniz gereken hususlar

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında hashus1099 tarafından paylaşıldı.

1. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Evet arkadaşlar, bu konu hakkında fikirlerimizi paylaşalım. Elimdeki bir bisikleti satmak istiyorum, bir kişi dönüş yaptı, yarın için randevulaştık. Şimdi ise bazı arkadaşlar güvenliğimi sağlamam konusunda uyardı beni.

Satış sırasında nasıl bir prosedüre sadık kalmalıyız? Sonuçta satacağımız kişiyi tanımıyoruz. Parayı elden alma diyor bir arkadaş, alacaksan da bakamatiğin başında ol hemen yatır parayı diyor.

Ben de tercihen bisikleti bir direğe kilitlemeyi düşünüyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

berktx bunu beğendi.
  2. Aldora Road Team

Aldora Road Team Kıdemli Üye

Adı:
    Üzeyir Sağlık
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    kahveden adam topla abi

3. Orhan Akarkut

Orhan Akarkut Bisikletkolik

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    @hashus1099 Korku dağları bekliyor. Ne hale geldik, insanlar gölgesinden korkuyor.

engin444 bunu beğendi.
  4. Burak Boralılar

Burak Boralılar Kıdemli Üye

Adı:
    Burak B.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @hashus1099 Çok paranoyak bir şekilde yazmışsınız ama aslında bu zamanda kimin ne olduğu belli değil. Nerede görüşeceksiniz bilmiyorum ama kalabalık ve mümkünse polis aracının olduğu bir yerde bekleyin. Daha güvenli olur.

5. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Forumda 2 dakika sonra başka bir konu göreceğiz yarın bisiklet alacağım dikkat etmem gereken hususlar nelerdir diye. Ben bisikletimi ikinci el aldım parayı arkadaşa teslim ettim 3 kişi gittik bisikleti teslim almaya biz arkadaşın yanında beklerken kayınço işi bildiği için bisikletle tur attı. Bisikleti bagaja attık parayı teslim ettik geldik.

hlksnrr bunu beğendi.
  6. hlksnrr

hlksnrr Forum Demirbaşı

Adı:
    Haluk ŞENER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben bisikleti yeni sattım.Alıcı geldi sohbet muhabbet bisikleti anlattım.Zaten ailesi ile gelmişti.Bisiklet ile tur attı, beğendi parasını nakit verdi gitti.

Benim prosedür böyle.

engin444 bunu beğendi.
  7. semih_07

semih_07 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    istanbulda üçkağıtçı adam çok sanırım o yüzden tedbirli davranıyorsun, ben antalyada böyle bir şeye gerek duymadım hiç.ben olsam kalabalık ve mobese kameralarının olduğu bir yeri tercih ederdim.ya da buluşacağın kişiye belirgin renkte mesela kırmızı bir tişört giymesini söyle buluşma yerinin uzağından şöyle bir adamın tipine filan bak dolandırıcı tipi varsa uzaklaş :D bu işin espirisi tabi.

8. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @semih_07 aklımda yoktu da whatsapp'ten arkadaşlar tecrübelerine dayanarak pek hoş uyarılarda bulunmadı. İster istemez tedirgin oldum. Şu düşünceye kapılmış olmam bile üzücü ama hayatın gerçekleri, tedbirli olmak gerekiyor.

9. Yusufclp

Yusufclp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    İki bisiklet sattım ikisinde de efendi insanlardı. Evime kadar geldiler alıp gittiler. Tanımıyordum ikisini de.

10. semih_07

semih_07 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @hashus1099 ben birşey satacağım zaman dükkana çağırıyorum insanları yerim yurdum belli olsun, güvensinler diye.birşey alacağım zamanda elektronik ürün oldu bisiklet oldu spor aleti oldu hep evlerine gittim insanların.o yüzden bir sorun yaşamadım hiç.dışarıda buluşulacaksa eğer tedbirli olmakta fayda var ne yazıkki insanlara güven olmuyor bu devirde.

hashus1099 bunu beğendi.
  11. Kadirhan

Kadirhan Kıdemli Üye

Adı:
    Kadirhan D.
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Alıcı gelir. Satıcının izin verdiği ölçüde dener. Beğenirse parasını öder ardından teslim alır. Paranızı aldığınıza emin olmadan bisikleti teslim etmeyin. Zaten amacı kötü olan alışveriş işine girmez. Direk çalar.

12. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Normalde güvenlik harici birde satış sözleşmesi imzalamak gerekir. Malın özellikleri ve durumu yazılır. Satış fiyatı yazılır. Alan ve satan bu haliyle sattım diğeri de bu haliyle aldım sonradan ortaya çıkacak sorunlardan satıcıyı sorumlu tutmuyorum, tc kimlik no vs vs. yazılır imzalanır. Sorunlu bir tip geri al bunu şöyle böyle derse en azından elinizde geçerli bir sözleşme olur.

Güvenlik konusunda da yanınıza sağlam bir arkadaşınızı almanız iyi bir yöntem. Yada birkaç kişi götürmeniz. Tek kişi ise ben bir turlayıp bakayım derse bırakmayın. En azından deneme yaparken kimlik telefon vs isteyin. Bunda çekinmeyin karşınızdaki babanızın oğlu değil.

Sahte para konusunda da elbette olmayacak bir durum yok ama son dakikada döviz var bozduramadım böyle ödesem diyen olursa mutlaka döviz bürosuna gidelim deyin yoksa o işten vazgeçin derim. Sahte para konusunda da mümkünse detayları öğrenin, genelde büyük mağazalarda sahte para tespiti için morışık kaynağı olur. Kalabalık olursanız parayı alıp yakındaki mağazadaki (düzgün bir mağaza olsun) kasiyere sorun. Bimlerde dedektör var. Bir bankaya girip vezneye de rica edebilirsiniz.

semih_07 ve hashus1099 bunu beğendi.
  13. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hayat sigortası yaptır, en azından arkada kalanlar maddi kazanç sağlar :-D
    Şaka bşr yana bu kadar paranoya bizi nereye götürür bilmiyorum. Issız yerlerde bisiklete biniyoruz, satsak nolur alsak nolur

Kadirhan bunu beğendi.
  14. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bence korkmakta haklı. Ben bile yıllarca şehiriçi, şehirlerası, arazi, dağ-tepe-bayır o kadar yol yaptım, bırakın bisikleti akşam ofisten çıkıp yürürken bile korkuyorum. Her yerde abuk sabuk konuşan liseliler, sokak çocukları, tinerciler. İnsan hayatının bu kadar ucuz ve değersiz olduğu bir dönem görmedim. Herkesin ortasında biri diğerini darp ediyor hiçkimse müdahale etmiyor başıma iş açılacak diye, hırsız, ev sahibinden şikayetçi oluyor beni yaraladı diye, adam öldüren kravat takıp iyi halden ceza indirimi hoop 2 yılda aramızda. Pislik tiplerden biri ile mahkemelik olsanız dava dosyasında açık adresiniz yazılı herif kolayca buluyor. Daha ne olsun. Gidiş gidiş değil. Ormana bisiklet sürmeye gitseniz biri sizi av tüfeği ile vursa bana saldırdı, vahşi hayvan sandım, hatta hatta haysiyetsizce çıkıp erkek erkeğe ilişki teklif etti deyip hem geride kalanlarınıza kaldırılamayacak kadar ağır bir leke sürer hem de elini kolunu sallaya sallaya gezer. Ben yerden göğe kadar hak veriyorum hatta birşey satarken eve yakın adres bile vermemeye özen gösteriyorum.

mariokaldato bunu beğendi.
  15. brky1905

brky1905 Its time to go!

Adı:
    Berkay A
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben fakültede birine satmıştım bahçe heryer kamera güvenlikli olunca bir sıkıntı hissetmedim onlar 5-10 kişi gelmişti ben tektim sürdüler beğendiler parayı verip gittiler lakin sonradan ben bakım yaptırmayınca garanti iptal olmuş onun için aradılar ben de satarken söylediğimi anlattım bu kadar :)