Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletinizi kendiniz mi tamir edersiniz yoksa bisikletçiye mi gidersiniz?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında alperK tarafından paylaşıldı.

1. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben herşeyi kendim yapıyorum ,1 kere akor ayarı için gittim ,1 de rubleyi değiştirdim,diğer tüm ayar ve bakımlarını kendim yapıyorum.sizler nasıl yaparsınız ?:rolleyes:

2. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    3 senedir yol bisikleti kullanıyorum. Malzeme almak haricinde daha hiç bir bisikletçiye gitmedim. Kullandığım 3 bisiklet oldu. Hiçbirine bisikletçi eli değmedi. Mümkün mertebe kendi işimi kendim görmeye çalışırım. Bilgim olmasa bile başına geçer oturur neyin nasıl olduğunu kafamda çözmeye çalışırım ona göre sorunu gidermeye çalışırım. İçinden çıkamadığım bir problemle karşılaşırsam da teknik bilgisine sonsuz güvendiğim bir arkadaşıma danışırım. Ona götürürüm o yapar. Yaparken yardım eder öğrenmeye çalışırım. Şuana kadar çözemediğim hiçbir teknik sorunum olmadı.

ufuk şimşek ve Murat Cömez bunu beğendi.
  3. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bakımından tut lastik yamasına kadar kendim yaparım fakat akord falan bisikletçide yaptırırım

4. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Akord ayarını hariç tutarsam tamamı ile kendim uğraşırım. Parçalardan, daha ufak parçalara, daha ufak parçalardan vidalara, vidalardan, pul ve aklınıza gelecek en ufak segmana kadar ayırır durumlarına göre temizler, yeniler ve hazır ederim.

1981 Alan Rowona / Corsa Super Alu LS

5. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    ben uzun süredir bisikletimden ayrı kaldım. neredeyse 10 yıl olmuştur. bu süre zarfında bindiğim iki elin parmakları ancadır. çocukluk çağları, lise çağlarında düzenli olarak bakıma götürürdüm. ufak tefek yağlama, hava basma, gevşeyen bi yer aksesuar falan olursa onları kendim yapardım.
    şimdilerde soğuklar elvermese de akşamları binmeye çalışıyorum. patlaktan, akord ayarına, vites ayarına kadar hep kendim yapmak istiyorum ama hem vaktim olmaz, hemde gerekli teçhizatım yok, ekstra masraf yapıp atıl durumda kalmasından korkuyorum yine. yakınımda anlayan bir arkadaşım olsaydı eğer, onu izleyerek yardım ederek öğrenmek isterdim. evimin bodrumu da müsait halbuki.
    ama haftada bikaç kez akşamları bineceğin bisiklet için vakit ayırabilir misin değer mi diye düşünmüyor değilim.

6. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    akor ayarı sephası dışında ,sadece bir kaç parça aldım,
    1 tl ciden patlak yaması 20 tane felan var yapıştırıcısıda var 1.5 tl,bisikletçi 1 yamayı 5 tl yapıyor .10 dakikamı almıyor.
    vites ayarı için biraz bilgi edindikten sonra sadece yıldız uçlu bir tornavita
    fren ayarları için uygun bir alyan yetiyor.5 tleyede 10 lu alyan takımı aldım.

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Değmez olur mu
    bence ufak tefek işleri yapmanın zevki ayrı
    benim görüşüm tabii :))))

8. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bu aletlerle yetiyor :D

9. Sezer İmamoğlu

Sezer İmamoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    çoğunu ben yaparım yapamadığımı da babama yaptırırım :)

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    bende mümkün olduğunca kendim yapmaya çalışırım fakat gecen göbek bilyasi degistirmem icab etti.
    yok zincir tutan alet yok ruble sökme anahtari falan derken dedim ben şunu bisikletciye verim

11. Uğur SARIGÖL

Uğur SARIGÖL Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kendim tamir ederim. En sevmediğim şey vites ayarı. Bazen "rage quit" bile yapabiliyorum :)

12. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    fren ayarları için alyan takımı, tornavida vs aletlerim zaten var evimde. o tip küçük ayarları yapabilirim elimde alet olduktan sonra. ama ben bazı şeyleri yapıyım derken bozmaktan korkarım. hayatımda hiç yama yapmadım mesela. eskiden görürdüm, bisikletçiler lastiği levye ile çıkarırlar, şişirirler, suya batırıp patlağı bulurlar, zımpara yaparlar, kompresötle kuruturlar, sıcak yama yaparlar vs.... bu işler te o zamanlar gözümü korkuturdu. şimdi daha pratik yöntemler çıkmıştır elbet ama bilmiyorum, dediğim gibi çok uzak kaldım uzun yıllar.
    akord sehpası, akor anahtarı, göbekleri sökmek için aparatlar, zincirli bi alet vardı adını bile bilmiyorum... onlar olmadıktan sonra ve göbek sökümü gibi ağır bakımlarda hata yapmaktan korktuğum için, bisikletle profosyonel anlamda ilgilenemediim için bu tip işlerde tamirciye götürüyorum.

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletimin her tür tamirini kendim yaparım, bisikletçilerle hiç işim olmaz :)

14. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende sevmediğim şeydir ama arka vites ayarım çok kolay ayna kol vitesim çok uğraştırıyor.bahçede birde köpeğim var ,ayarlarken öpüşüyoruz nerdeyse :D

15. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yeni bisikletler eskiye nazaran daha az arıza çıkartıyor ama yinede yanımda yedek iç lastik,fren-vites telleri alyen takımı gibi yolda ufak bazen'de büyük arızalara karşı önlemimi alıyorum.Vites ayarlarından az çok anlıyorum.Shımano'da biraz kafam karışıyor benim kullandığım Sram aktarıcı'da ayar vidası yok sadece kumanda'da var haliyle kolay oluyor:D,Fren ayarlarını,kablo değiştirmelerini vs. yapıyorum alet ırdavat olsa az çok yine bir şeyler yaparım.

16. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben utanmasam temizliği bile bisikletciye yaptiracagim. Su ana kadar sadece çamurluk sokme takma işini kendim yaptım. Onun haricinde elimi bile sürmem :D Cidden çok üseniyorum.

Osman Kıtay bunu beğendi.
  17. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Akord ayarı hariç hepsini kendim yapıyorum. Tüm sökme takma, orta göbek bakım, Hidrolik fren bakımı, vites ayarları vs.vs.

18. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    jant akor ayarı dışındaki herşeyi kendim yaparım.

19. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Olay çok saçma bir yerde yolda kalmaya bakar :D Kendini kötü günlere hazır etmekte fayda var.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  20. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    birkere öyle bir yerde kaldım ki ş.merkezi 80 ,en yakın köy 10 kmde kuş uçmaz bir anadolu yolunda 2 tekerimde patlamıştı :D

Osman Kıtay bunu beğendi.