Bisikletinizde böyle bir ışıklandırma olsaydı..?

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Videoyu izledim görenler gerçekten beğeniyor sıradışı olduğunu söylüyor daha önce görmediğini çok hoş olduğunu filan falan.. Burada yapmış olsaydık bizim insanımız böyle şeylere alışkın olmadığını için "... bak k...ne odası gibi parıl parıl" mı demezdi yoksa "p..znk bisikleti gibi" mi demezdi daha da çoğaltılır tabi.. Aslında ben çok beğendim fakat maalesef burada bu tarz ışıklandırma taciz sebebi olacaktır :)

Scudo

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Samsun'da yapıp sahilde gezen gençler gördüm, onlar milleti taciz ediyorlardı :) Fakat açık söylemek gerekirse bana göre değil :)

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@Tamer KAMIŞLI

Tamer kardeş ben aslında bir konuya dikkat çekmek istedim yoksa beğendim ben derken ben de tercih etmem.. Ben sadece birilerinin birşeyler yapmak istediğinde yada yaptığında aynı şeyleri yapmayacağımız yada yapmak istemediğimiz zaman veyahut aynı fikirde olmadığımız zaman onların da bizim gibi düşünmediğini bizim gibi hareket etmediğini görünce işte hemen kendi düşünce kalıbımızda olmadığı için ona birşeyler yaftalamak gibi kötü bir huyumuz olduğundan dem vurdum. Bu şekilde beğenmiş yapmış ve dolaşıyor ya hemen bir ayıplama "bu ne lan!?" tarzı bakışlar.. Yani herkes belli kalıpların içinde hareket etmek zorunda bırakılıyor.. Hayır şunu demek istemiyoruz atalarımızdan kalan önemli gelenekler veya bizim değerlerimiz var ahlak saygı sevgi vsvs bunlardan bahsetmiyorum zaten videodaki gibi bir bisiklete binmek böyle değerlerimizi de hiçe sayacak değil. Yani bir önyargı var bizde. Bak küçük bir örnek vereyim İSTANBUL da yaşıyorum ve mahaallede yada semtte bir algı var bisiklet ile ilgili. Ben bekarım da. Evli yada belli bir yaşa geldiğinde bisiklete binmek abesle iştigal etmek gibi düşünülüyor yani spor ise evli barklı adam spor yapamaz yada bisiklet o çocuklukta kaldı evli adam akşam gelir işinden evde çoluk çocuğu ile ilgilenir bisikletmiş vs bunlar şöyle algılanıyor "ulan evlendin barklandın çoluk çocuğa karıştın hala neyin peşindesin lan! Bi akıllanmadın gitti" :))))))

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Şahsen ben böyle bir şey kullanmazdım ama bundaki temel sebebim toplum baskısından ziyade tarz ve kişilik meselesi olurdu. Kendi kullandığım araç gereçlerde bu tür janjanlı şeylerden pek hoşlanmıyorum çünkü. Zevkler ve renkler meselesi birazda tabi bu durum o yüzden yapana da "uğraştığın şeylere bak" deme lüksüm bulunmaz hiçbir şekilde.

Benim anlamadığım asıl nokta jantlardaki ışıklandırma oldu. Oradaki ampullere enerji nereden ulaşıyor? Kablo ile falan enerji aktarımı yapılıyorsa bir noktadan sonra o kablonun tekerleğe dolanmaya başlaması gerekir. Pratik bir çözümü varsa, gece sürüşlerinde daha rahat fark edilmek için belki sırf jantlarda uygulanan versiyonunu kullanmakta yarar olabilir.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ahmet Eroğlu

Söylediklerinizde son kelimesin kadar haklısınız hocam, müthiş bir önyargı var toplumumuzda. Fakat sizde beni yanlış anladınız sanırım. Samsun'da gördüğüm bisiklete "Apachi" diye tabir edilen biraz serseri kılıklı arkadaşlar biniyordu, milletin onları taciz etmesine falan gerek kalmıyor zaten onlar etrafı yeterince taciz ediyorlar :)

@Sefa.N

Katılıyorum üstad benimde beğenmemem sebebim sadelikten yana olmam.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@Sefa.N

Elbette herkes kendi hür iradesiyle istediği şekilde tercihte bulunabilir.. Jantlardaki ışıklandırmayı ben de anlamadım fakat, bu ışıklandırmayı besleyen enerji de bisiklet için ayrı bir ağırlık demek benim tercih etmeme sebebim de ağırlıktan kaçmam çünkü mtb kullanarak yeterince hamallık yaptık yollarda şimdi görünebilirlik anlamında daha hafif materyaller kullanmayı düşünüyorum. He (link) gibi hafif ama iş gören cihazlar takabilirim. Tabi ön far olarak da başka bir aydınlatma..

Tamer kardeşim ben oraki apachi tipler için söylediklerine karşı demedim genel anlamda bu sıkıntıyı dile getirdim..

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
Ben de kişilik olarak ışıklandırmayı pek seven bi insan değilim. Arabanın içine dışına falan da yapıyorlar onları da pek beğendiğim söylenemez. Binene saygı duyarım ama bunların "bazıları" iki tekerli seyyar pavyona benzemiş :D

Onder.Eren

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Cannondale
Siz beğeniyorsanız başkalarını umursamamanız lazım. Şahsen fazla parlak ve çirkin geliyor bana ama yapanı da görsem yadırgamam.

Bisiklet kullanma mevzusuna gelince;
36 yaşındayım ve keşke 20lerde başlasaydım 15inden sonra her çocuk gibi bırakmasaydım diyorum hayıflanıyorum. Çocuğum da var ve ona da aşılıyorum bu sevgiyi. Sporun yaşı koşulu olmaz. Sorumluluklarınız ile hobileriniz, tutkularınız arasında bir bağ olmak zorunda değil. Hayatınızı ne kadar farklı konularla renklendirirseniz o kadar "kıymetli" bir insan olursunuz bana göre. Ot gibi sabah iş, akşam ev, televizyon, yat kalk döngüsünde yaşayan insanlardan olmamak adına yapılan her türlü eyleme saygı duyuyorum.
Tayt giyiyorum örneğin ve bazen bir yerde durduğumda (su almak vb.) insanlar içerisinde garip garip bakanlar görüyorum. En ufak rahatsızlık duymuyorum. Sırf insanlar ne der diye rahatsız ettiği halde şort giymeyi mantıklı bulmuyorum. Bu spor en iyi bisiklet taytı ile yapılıyorsa o zaman öyle yaparım. Cüssem sayesinde sadece baktıkları ile kalıyorlar :) lafa geçebilme cesareti gösteren olmadı henüz. Olsa da güzel bir aksiyon yaşarız olur biter :)

• Beğen
Tepkiler: Ramazan Gürel

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@Onder.Eren

Son cümleleriniz eğlenceliydi.. Sonuna kadar katılıyorum. Zaten burada dikkat çekmek istediğim nokta da bu. Birileri birşeyleri beğenmeyebilir fakat ön yargıyla yaklaşmak kendi kalıplarımıza sokmak hoş bir davranış değil bunu anlatmak istemiştim yoksa o video sadece bir örnek kendim beğenmesem bile bu ışıklandırmayı saygı duymak durumundayım yaftalamamalıyım.. Biz birilerini bugün tü kaka dersek bir sebeple o da kalkar birşey bulur bizde aynı şekilde davranır. Olaya aydınlatmayı beğenip beğenmemek gibi dar bir pencereden bakmaktan ziyade başlıktaki gibi Sizin de bu şekilde bir bisikletiniz olsaydı ve Türkiyede olsaydınız gibi vs geniş bir pencereden bakmakta fayda var her neyse. Kanayan yaramız olan önyargı ve yaftalamaya karşı bizim milletimize nasıl bir tepki verilmeli güzel bir şekilde anlatmış. Umursamamak :)

Ramazan Gürel

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Bianchi
@Onder.Eren

bazen yolda duyuyorum ben sanki uçak sürüyor gözlük takmış
hele bak hele kaç yaşında adam zibidi gibi bisiklet sürüyor
bak şuna tayt giymiş ne ayak la bu ?
diyen kör cahil yobaz dolu memleket malesef :)

en iyisi sevdiğin şeyi yapmak abi kimseyi takmayacaksın bu hayatta adam günde 3 paket sigara içiyor akciger kanseri olacak umrunda degil spor yapanı eleştiriyor kafa saman dolu napsın garibim.

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
bende zaten var 12 metre şerit led çektim çokda güzel oldu hiç kimsenin olmadığı vakitlerde çıkıp geziyorum zaten maraşta saat 9dan sonra kimse kalmıyor ortalıkta