Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletin Türkiye'ye Girişi ve Osmanlı'da Bisiklet

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetz tarafından paylaşıldı.

1. mehmetz

mehmetz Üye

Seviye:
    [​IMG] Tarıkgazetesinde 31 agustos 1885 tarihinde yer alan bir haberde Mösyö tomas stefans namındabir amerikalı bisikletle ilk önce istanbulagelmiş buradan izmite geçmiş. izmitten 5 günlük bir yolculuktan sonra ankaraya varmış Stefans'ı kentte vali paşa, memurlar ve bini aşkın ankaralı yollara çıkarak seyretmişler. Stefans ankaralıların ricasını kırmamış üç defa şose üzerinden velespit ile yürüyüp 1200 yarda mesafeyi iki dakika on dört saniyede katetmiş Stefans vali ve memurlarla vedalaşıp doguya dogru hareket etmiş. Kesin bilinen şuki 1890-1895 arasında istanbul sokaklarından bir bisikletcinin geçtigi kesin. Bisiklete günlük kıyafetle binilmezmiş başa jokey kepi yada bere takılır spor ceket golf pantolon giyilirmiş ayaga uzun çorap ve iskarpin giyilirmiş [​IMG]

sadana, d.berkay, yaminkutlu ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Desenize bisikletin değeri o zamanlarda daha iyi biliniyormuş:D Sonuçta o dönemlerde Osmanlı için yeni bir icat:p o yüzden olabilir ama ben günümüzde hakkettiği degeri hala bulamadıgına inanıyorum ne yazıkki:(!

sadana ve geveze_52 bunu beğendi.
  3. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Seninle aynı fikirdeyim alper, yine geçenlerde burada bisiklet ehliyetnamesi görmüştüm :)1930'lu yıllara ait bir fotoğraftı, ehliyetname fotoğraflı,kimlik bilgileri bile vardı.

4. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Canlı tanık mı yakaladın abi? "Yıllara meydan okuyan ehliyetname ve sahibi olan pedaltutkunu insan!" diye Denizli haber manşetlerinde boy gösterebilir eğer gerçekse :D

5. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:

Burda bisikletforum'da gördüm Alper. Resim sadece, Ama muhtemelen o ehliyetin sahibi vefat etmiş olabilir.

ZekiAlper bunu beğendi.
  6. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Güzel bir payalşım kardeş.Eski resimler nedense beni hep etkiler bu herhangi bir resim olması yeterli.Tşk ler paylaşımın için.İyi forumlar...