Bisikletin sürekli dışarıda kalması (güneş yağmur ve kar etkisi)

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
ne derecede sorun yaratıyor acaba?
şimdiye dek 2-3 kez kısa süreli yağmurda dışarıda kaldı, sürekli dışarıda kaldığından güneş altında da uzun saatler duruyor.

servis dünkü kontrolde dışarıda özellikle yağmur ve kar altında bırakmamamı söyledi. burada 1 yıl boyunca karda dahil dışarıda kalmış bisikletler var, onların aldıkları hasarın bundan dolayı olduğunu da söyledi(kron bakımlarını da aynı yer yapıyor) ki şuan hepsi berbat halde, ancak bakımsızlık ve aşırı kullanımdan da etkilenmişlerdir, o yüzden sadece yağmur-kar-güneş ne kadar etkiler bilemiyorum.

özellikle hangi parçalarda ne kadar masraf çıkaracak sorunlara sebep olacağını, daha sonra düzeltilip düzeltilemeyeceğini merak ediyorum. :agla:

gerekirse yurt filan demeden içeri sokup odaya çıkaracağım artık her gün, uğraşacağım bayağı hem hergün indirip çıkarmakla hem de yurttakiler engel olmaya çalışırsa onlarla... çözüm bulunmazsa işim zor sanırım.

bisiklet konusu ne zor işmiş ya, ben 200 liraya bisiklet alıp bakım filan yaptırmadan yıllarca kullanırım sorunsuz diye düşünerek başlamıştım bu işe :D alırken düşünmemiştim sonrasını :agla:

Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Bisikletler için branda çeşitleri mevcut. Rastgele bir tane buldum.
(link)

Kullanışlı mıdır bilmiyorum. ilk gözüme çarpan bu oldu.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Aslında havadaki nem bile zarar vermede etkili olabiliyor.
İçeri alma şansınız var ise mutlaka alın ama yoksa bu branda gayet iyi görünüyor..

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
eğer yurtta kalıyorsanız yurdun illaki deposu yada kapalı yeri vardır eğer yoksa su geçirmeyen kumaşlardan alıp terziye gidip bisikletinize göre diktirin eğer ben uğraşmak istemiyorum derseniz
(link)
(link)

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
brandayı düşündüm de bu sefer yağmur yağarsa diye üstüne örttüğüm branda yağmazsa güneş altında nem yapacak, normalde gelmeyecek zarar gelecek.
branda çok sağlıklı bir seçim değil gibi geldi...

bir de 5. kattayım ben her kullanımdan önce brandayı çıkarıp yukarı götürüp bırakıp tekrar gelip bisikleti kullanmak işkence olur. ha branda taşımışım ha bisiklet yani...
eve çıkılacak para veriyoruz yurda neredeyse... kolaysa laf etsinler o bisiklete, kendileri kaybeder ev bulunur taşınırım sözleşme biter bitmez.

depo gibi bir yer gösterdiler ancak o da içeri sokmaktan daha zahmetli olacak şekilde, ince demir merdivenden indirip çıkarmam lazım. birkaç günde çizmemek imkansız gibi.
depoya koyduktan sonra da orada çalışanların yanlışlıkla çarpıp çizmeyeceğinin garantisi yok sanırım.

kabul ederlerse lobi'de bırakabilirim ancak. dışarıda kalmasını istemiyorum artık...
ya her gün hem turnikeden hem koridordan hem asansörden geçecek, herkes zararlı çıkacak.
ya laf edecekler taşınacağım(taşınana kadar bu kış dışarıda kalacak mecbur)
ya da yola gelecekler lobide yer ayıracaklar... bakalım.

asıl sorum kış mecburi olarak dışarıda kalırsa alacağı hasar nedir? branda olsa da lastikleri kardan korumaz. açıkta kalıyor o kısmı. lastikler çürür sanırım en azından. 200 lira oradan kayıp.

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Mert C.
frenler hidrolikse frenler donar yürüyen aksamına kar-yağmur gelirse paslanmasına sebep olabilir hava değişiminden dolayı kadro ve diğer şeyler zarar görebilir

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Fren hidroliği dediğimiz sıvı(yağ) o kadar kolay donmaz bence..

@mehmet ertuğrul duyan

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@mehmet ertuğrul duyan

frenler v fren.
bisiklet kışın da olsa her gün kullanılacak(karda çok kaymadığı sürece) yani üzerinde kar aralıksız olarak en fazla 10-15 saat kalacak.
bakalım içeri almaya başlayayım da laf etmezlerse hiç sorun olmacak...
tek sorun oda her gün çamur içinde kalacak lastiklerden.

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Çetin ŞAHİNÖZ

-5 dereceyi geçerse fren hidroliği donar

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Kendi haline bırakın eninde sonunda bisiklet eskiyecek bir şekilde çürüyecek nasıl olsa

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@mustafa genç

bir şekilde çürüyecek tamam da o sürenin 3 ay olması ya da olmaması benim elimdeyken neden bir kışta yüzlerce liralık masraf çıkartayım başıma?
sonuçta bozulan kısmının değişimi benim cebimden çıkacak.

dediğiniz şey aynen şu cümleler kadar mantıklı:
banyo etme nasılsa eninde sonunda kirleneceksin
saçını kestirme nasılsa eninde sonunda uzayacak
evi temizleme nasılsa eninde sonunda kirlenecek

yemek yeme nasılsa eninde sonunda acıkacaksın
nefes alma nasılsa eninde sonunda vereceksin
.
.
.
sayısız örnek sıralanır bu mantıkta...

Taha Güngör

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Giant
Ben de yurtta kalıyorum. Dışarda bırakmam demek çalınması demek. Yurt yönetimiyle anlaştım bodruma sokacağım bisikleti siz de odanıza değil de bodrum tarzı yeriniz varsa oraya koyun derim.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Taha Güngör

bodrum-depo kısmı ince demir merdiven ile inildiğinden hem zor olur hem de illaki bisiklet çizilir o merdivenden inip çıkarken. onların önerisi de bu olmuştu ancak tercih etmeyi düşünmüyorum.
çalınma derdi kesinlikle yok, 7/24 güvenlik görevlileri var(çoğunlukla en az biri dışarıda sigara içiyor :D ) güvenlik kamerası var. benim bisiklet kilitli ama kilitsiz 5 tane bisiklet var.

yani kimse o kadar güvenliğin içinden çalmaya cesaret etmez, etse de kilidi kesmeye zaman bulamaz gider kilitsizlerden çalar.

yurt da olsa stüdyo daire şeklinde tek başıma kaldığım bir odam var. odama ne sokacağıma karışacak kimse yok.

Tepki
14
Bisiklet
Claud Butler
yurdun kenarına köşesine 7-8 tane ahşap, bir avuç çivi, 2 tane menteşe(kapı için) ve çekiçle kulübe yapabilir misin? ona müsaade ederler herhalde? uzunluk 2 M genişlik 50 CM olsa yeter
edit : bide asma kilit :D

batu gurca

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Bianchi
@Can Fidanoğlu

birde üzerine adam akllı bi branda örttünmü olay bitmiştir :)

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Can Fidanoğlu

ne yazıkki sanmıyorum bunu kabul edeceklerini :D tek dertleri gösteriş adamların... 5tane bisiklet koymuşlar ama 2 ay tekerleği patlak duruyor mesela.
bisiklet parkı diye telleri atmışlar yere sabitlenmemiş...
oda kapımın önündeki ayakkabıya bile laf etmişlerdi daha önce, şimdi de bırakıyorum takmadım pek ama işte :D oda kapısının önüne bile karışan ana kapıda asla izin vermez.

kendi evinde yaşamıyorsan yaşamıyorsun bunu anladım ben... ilk geldiğimde 4-5 ay kadar tek başıma evde kaldım o zamanlar rahattım, sonra az biraz ucuz diye buraya geçtim geçmez olaydım her şey sorun.

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Can Fidanoğlu

Öyle birşeye asla izin vermezler :D

Tepki
14
Bisiklet
Claud Butler
@Berksan

haklısınız özel mülke giriyor o arsa, en azından denemiş olurdu :D

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
neyse az sonra odaya çıkarmayı deneyeceğim :D büyük ihtimal şaşkın bakışlar arasında bu kapıdan bir bisikletin ilk kez geçişini izleyecekler :D
dışarıda çürütmek için saymadım o paraları ben :D amaç bezdirme politikası uygulayarak ya dışarı kapalı garaj ya da lobide bir köşe ayırtmak. zor ama denemeye değer :) diğer bisiklet sahipleri de gördüğünde garipsemek yerine desteklerse şansım olur belki.
4-5 kişinin daha var kendi bisikleti.

tek sorun temizlik olacak, her gün, özellikle kışın çamurlanırsa kirlenecek içerisi bayağı. tabi aynı zamanda avantaj, koridorlar ve asansörü de kirletir :D yer bulmak zorunda kalmalılar :D

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
Şimdi çıkardım odaya, içeri aldım. ama çok zor olacak bu iş böyle... asansörde dik tutmam gerekiyor normal sığmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Ulusoy