Bisikletin Periyodik Bakımı - Jant Akord Ayarı ve Jant Örümü Nasıl Yapılır.

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Çok teşekkürler. sanırım önümdeki en büyük sorun bisikletçilere meram anlatmak. bir şey diyecek oluyoruz hemen sen ne biliyorsun moduna giriyorlar. peki kendim uğraşsam daha mı kötü yaparım?

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hakan Genç

Hiç deneyiminiz olmadığı için olasılık dahilinde. Ama deneyebilirsiniz de. Tek sorun durum kontrolünüzden çıkarsa tekrar bisikletçiye görtürmek olur..

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.900
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anlatım çok basit ve anlaşılır olduğu için kendi bisikletimin jantlarına bi akort ayarı yapmaya karar verdim. Hatta epeydir kafamda jantlarla oynuyorum :) Yalnız bi sorum olacak; jantlar yaklaşık bi 10-15 senelik var, sizce jantın malzemesi açısından sıkıntı olur mu? Yani 2 farklı tel aynı muameleye farklı tepkiler verebilir mi?

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@U BoRa

Merhaba. Elbette aynı tepkiyi vermezler. Ancak aralarında çok bir fark olacağını sanmam. Sadece ya kopar ya da kopmaz. Aralarındaki en belirgin fark bu olur. Onun dışında güvenle deneyebilirsiniz. Tavsiyem ise bisikletiniz de kullanmadığınız bir jant ile başlayın. Mantığını kavramanız çok sürmeyecektir. Teşekkür ederim..

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.900
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elimdeki bisikleti şu an tamamen kobay olarak kullanıyorum, o yüzden direkt onun üzerinde deneyeceğim aslında :) Sonunda ya tıkır tıkır işleyen en ufak bi problemi olmayan, olsa da kolaylıkla çözülebilecek bi bisiklet olacak, ya da elimde patlayacak. Kaybedecek çok bi şeyim yok yani :)

Müsait bi zamanda yapacağım, sonuçtan sizi de haberdar edeceğim.

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
@Serkan Hodancı bey sizce bu linkteki akort sehpası yapılabilir mi? o kadar para vermek yerine kendim yapmayı düşünüyorum.
(link)

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hakan Genç

Mesajınızı geç fark ettim. :) Çizimlerini yaptım, bir kaç gün içerisinde ev yapımı akort sehpası yapımını paylaşımı yapacağım. Uygulamalı olarak.. :)

• Beğen
Tepkiler: H.Genç

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Kardeşim eline emeğine sağlık ama herkes ustası değil ki bu işin. Valla inan yararlanmak istedim ama net bir şekilde çözemedim ...

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
Jant tellerin gergin olsun diye bütün telleri sıktım. Akord ayarı 8x8. Düzeltmek için önerisi olan var mı? Normal yöntemden pek olmuyor. Çünkü 1-2 tur çevirerek sıktım:bsmagryr:

@SerkanH Hocam hepsini söküp sonra baştan mı taksam?

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Turak

Selamlar. Jant tellerini sıkarak akort etmek mümkün değildir. Yani en azından hepsini sıkmak jantın daha da yamulasına hatta geri dönülmez şekle gelmesine neden olur. Bununla ilgili youtube da Türkçe videolardan destek alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Tuurok

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@SerkanH Hocam peki bu jantın zıplama yaptığı noktalar düzeltilebilir mi, niçin öyle olduğunu anlayamadım.

• Beğen

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Turak

Evet. Eksantrik ayrı her janta yapılır ancak jant darbe almış ise bazı noktaları düzeltmek çok zordur. Akort edeceğim diyerek ayarı bozulmuş jantlar büyük oranda düzeltilebilir. Ancak hatalı işlem sonrasında da jant yolda darbe almış gibi hasar görebilir de. Sonuç olarak sorunuzun cevabı evet.

• Beğen

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@SerkanH Hocam sordukça soruyorum kusura bakma:tskler: Eksantrik yaparken çukur olan tarafı gevşetmek bana daha mantıklı geliyor. Çünkü teller gergin olursa jantı kendine daha çok çekecek bu da o tarafın daha çukur olmasına sebep olacak haksız mıyım?
Bu arada birkaç saat içinde jant kullanılmaz hale gelecek:uyku::D

• Beğen

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Akordun aslinda en hassas noktasi atlama ziplamalar.. Yanal akordlari tutturmak cok basit, ancak dikey akordlar gercekten cok yoruyor. Ogrenene kadar az tel basi eritmedim, sök tekrar yap, sök tekrar diz, harbiden zor, anlamayanlarin bu islere pek bulasmayip bir bilene danismasinda fayda var. Ama bir bilen derken bisiklet tamircilerini kast etmedim, cunku cogu jant öreyim, akord yapayim derken janti rezil ediyor.

• Beğen

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Turak

Evet çukur olan taraf teller karşılıklı olarak gevşetilir. Tümsek olan taraf ise yine karşılıklı olarak teller KONTROLLÜ olarak sıkılır.

• Beğen

Seko88

Üye
Tepki
39
Bisiklet
Mosso
Sayın arkadaşlar ben bisikleti balkonda tutuyorum. Yağmur, nemli hava vs. bisilet için uygun mu acaba? Yoksa kuru yerde mi saklayayım. Bodrum katında daha çok küf oluyor gibi.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Seko88

Mümkün ise evin içinde tutun. Hem onun için de daha güvenli olur.

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
Hort diye bir ses duydum sanki:)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Turak

15 Ekim 2014 yılında konuyu açmışım. Bildigim kadarıyla o tarihten sonra jantlar kendi kendine akort etmeye başlamadı. :) Yani bu ve benzer konular her zaman lazım olacak.

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Sa arkadaşlar aklıma takılan bir konu var.Okuduğumu yanlış anlamıyorum eğer jant telleri saat yönünün tersine doğru sıkılıyor saat yönünde gevşiyor.Ancak ben bisikletimi ters çevirip Akord yaptığımda teller saat yönünün tersinde gevşiyor saat yönünde sıkılanıyor.Bu nasıl oluyor acaba?

Güncel