Bisikletin pedalı nasıl sökülür?

Tepki
101
Bisiklet
Cube
İyi forumlar,

Bugün bisikletimi kutusuna koyup yarın çıkacağım yolculuk için hazırlık yapacaktım ama pedalları bitürlü sökemedim. WD40 sıktım işe yaramadı, 1 adet alyen kırdım biride yamuldu, ingiliz anahtarı işe yaramadı. Lanet olsun sökemedim pedalları, bende sökmeden koydum kutuya ve bir taraftan kutuyu kestim ve pedalı dışarda bıraktım.

Pedal sökmenin kolay bir yolu varmı acaba? Bilen varsa cevap bekliyorum.

Teşekkürler.

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
İç kısımda alyan anahtar yeri var ama ben şimdiye kadar hiç alyanla sökemedim. Diğer taraftaki 15 numara anahtarlı olanı deneyin. Yalnız birisi saat yönüne sökülürken diğeri tersine sökülür (ve takılır). Buna da dikkat etmek lazım.

Tepki
101
Bisiklet
Cube
Yok herşeyi denedim 15 numara anahtarla denedim, ingiliz anahtarıyla denedim, saat yönüne, saatin aksi yönüne fazla uzatmayayım hertürlü haltı denedim banamısın demedi namıssız. Bu arada alyeni sabit tutup anahtarla sökeyim derken 15 numara anahtar dişliyi sıyırınca vazgeçtim, alyenin biri kırıldı öteki resmen sekiz oldu elimde.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
O zaman, eğer kaynadıysa pedalı tutan yerin ısıtılması geliyor aklıma.

Ama sadece taşıma amaçlı sökecekseniz pedal yerine komple aynakolu sökebilirsiniz?

Cüneyt Kılıç

Forum Demirbaşı
Tepki
236
Bisiklet
Specialized
Merhaba...aynı deneyimi bir kaç ay önce ben de yaşadım. ancak büyük olasılıkla pedalı koparmak zorunda kalacaksınız.. ya keserek ya ısıtarak ya da kırarak..buradan inceleyebilirsiniz.. (link)
kolay gelsin..

Tepki
101
Bisiklet
Cube
Komple aynakolu sökeyim dedim ama baktımki onuda kıracaam vazgeçtim:boese157: .
Bende olduğu gibi koydum kutuya, şimdi karşımda duruyo karton, bir tarafından pedal çıkık vaziyette :D . Hata bende takarken greslemedim ama kararlıyım kesin sökeceem ben bu pedalları ve gresleyip tekrar takacam.

• Beğen
Tepkiler: dnzlye

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
@Cüneyt Kılıç

Link çalışmıyor,bende açmadı.:in:

Pedalların üzerinde sağ sol diye belirtmek için R-L yazar. Sol tarafınki ters diş olduğundan sağa çevirip sökmelisin. geceden pas çözücü veya yağla takviye yapıp bekletirsen fazla inat etmez.

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@Levent ÖNDER Kimisi iki tarafta ters pasodur demis, kimisi biri ters biri duz demis. Video da ise ikisi ters paso. Simdi nasil sokecegiz?

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
arkadaşlar 8 inç kurbağacık anahtar var, bu sökmek için yeterli mi? şimdi tekzendeyim alıcam da.

Dosyalar

N.ÖZKAN

Aktif Üye
Tepki
244
Bisiklet
Salcano
Kurbağacık araya girmez, geniş gelir büyük ihtimalle. 15 düz anahtar almanızı tavsiye ederim.

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
@kapluj

Olabildiğince uzun birşey almaya çalışın, kısa anahtarlar ile yeterince güç uygulanamıyor... En güzeli pedal anahtarı almak, uzun olduğu için çok rahat oluyor. (Kısa anahtarın ucuna demir boru geçirip o şekilde kuvvet kolunu uzatan bile gördüm Youtube'da)

• Beğen
Tepkiler: kapluj

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
@ekranci pedal anahtarlarının fiyatını biliyor musunuz hocam? ne kadardır tahmini?

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@kapluj kurbağcıkla söktüm ben sıkıntı olmaz ya, masrafa gerek yok bi dene

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kapluj Hocam anahtar ince olmayınca pedalı sökemiyoruz maalesef, ayrıca pedallar anahtarı ön lastiği doğru çevirince çıkıyor. Aynakol tarafını sağa doğru, sol tarafı da sola doğru çevirince açılıyor, aman dikkat. Ben yanlışlıkla aynakol göbeğini ve pedalı sıktım dahada açılmadılar hiç.

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
14-15 anahtar ile sökmüştüm ben hatta çokta rahat olmuştu.

• Beğen

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Takarken yağ sürülmemiş se çok zor çıkar 15 numara anahtar da tutmaz kolay kolay ayarlı kurbağacık ile ancak sökülür bazı pedalların mesafesi olmadığı için o araya gitmeyebilir anahtar işiniz çok zor kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
@N0YAN kurbağacık alacaktım ama bunu gördüm aliexpresste, sanırsam pedal sökmek için. 7-8₺ bişi, bunu alsam mı? uygun mudur?
@hakkında: boşluk pedalı takarken decathlon çalışanı kırmızı bi krem sürmüştü, yeni bisikletime takarken ne sürmeliyim? adı nedir o yağın?

Dosyalar