Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletin ortalaması otomobilin ortalaması

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Uzun süredir forumla paylaşmayı düşündüğüm ve SPSS ile analizini yapacağım bir anket çalışmam var. Bisikletin ne denli verimli bir araç olabileceğini sorgulayacağım. Ama öncesinde şöyle bir soru yöneltmek istiyorum. Pek çoğunuzun kullanmakta olduğu bir aracıda vardır. Bu aracın yol bilgisayarında gördüğünüz ortalama hızı ile bisikletinizin uzun süreli ortalaması nedir. Gerçi her iki araç km saati/ yol bilgisayarının hesaplaması faklı kriterler baz alınarak yapılıyor olsada en azından bize bir fikirde sunabilir. Ben bu ortalamaların birbirine yakın değerler olduğunu düşünüyorum. Örneğin 3 ay önce aldığım bisiklet km saatinde 2097 km yol yapmış olduğum görülüyor. Ortalamam ise 21.12 km. Ağırlıklı şehiriçinde kullanıyorum. Yine aynı dönemde alınan arabada 2590 km de ve ağırlıklı şehiriçi kullanımda ortalama hız 26 km. Yani günümüzde velespit teknolojisi ve ona bağlı ürünler o kadar geliştiki çoğu toplu taşıma aracından daha verimli oluyor. Hatta otomobile bile nerdeyse yaklaşıyor. Bisiklet ile otomobil arasında öyle atla deve arasındaki kadar bir fark yok. Topu topu 5 km lik bir farkki nerdeyse bisiklet üzerinde geçirilen zamanla araç içerisinde geçirilen zaman aynı. Yapılan bir araştırmada araç içerisinde egzoz gazlarına daha fazla maruz kalınıyor. Yani hangi yönden bakarsak bakalım bisiklet kullanımının verimi oldukça fazla.
    Not: Bu karşılaştırma otomobilin şehiriçinde sakin kullanımında yapılan bir mukayesedir. Kullanılan bisiklet şehir bisikletidir. Gidilen yol yüksek eğimler barınmayıp, bisiklet ile 2097 km de çıkılan toplam irtifa 11100 metredir.

2. Bora Kıraç

Bora Kıraç Rifa Siempre

Adı:
    Bora Kıraç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Olayın detayına inmişsin Mehmet hocam eline sağlık :)

Ben daha basit şekilde hesaplamıştım bunu, Evden İşe arabayla 1 saat 20 dakikada gidiyorum (Köprü geçişi vs.) bisikletle ise 1 saat 10 dakika hiç şaşmıyor. Bisiklet üzerinde geçen zamanın yarattığı mutluluk ve keyif yanıma kar kalıyor her gün.

3. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Aynı konu benim de dikkatimi çekmişti, şirket araçlarını incelemeye aldım. Bizim şirket araçlarının gösterdiği en yüksek ortalama 31km/s genel ortalama 30km/s'nin altında kalıyor. Şirket araçlarımız bütün İstanbul'u dolaşıyor ve ücretli otoyol kısıtlaması yok. 2 binek, 2 doblo tarzı araç var. Büyük araçlara bakmadım. Navigasyon ile en hızlı rotaları seçip ilerliyoruz...

4. erdsde

erdsde Üye

Adı:
    Yücel
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @mehmetsunu Bursa'da yaşıyorum, işyerine araçla gidiyorum, trafik nedeniyle 14 km yolu yaklaşık 40 dakikada alıyorum. Saatte 21 km yapıyor.

aydın tuzersoy ve mehmetsunu bunu beğendi.
  5. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bisikletle 80-100 km. yapıyorum, genelde 26-27 civarı ortalamayla. Dün arabayla 55 km yapmışım, ortalama hızım 18 km/h o_O

Hami Bulut bunu beğendi.
  6. Y.Genç

Y.Genç Üye

Adı:
    Yasin Genç
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Dudullu Des San. C kapısı ile Üsküdar arabayla 1 saat veya 1 saat 15 dk.
    Bisikletle 1 saat 20 dakika. Hafta içi sabah servis aracının arkasında Dudulluya akşam Dudulludan Üsküdara.

7. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    bi'de arabanın içinde geçirilen süre ile yaptığı kilometre dikkate alınsa ohooo -tabi eğer bu gözardı edildiyse- :)
    yani arabanın trafikte boş boş bekleme süresi de ortalamaya dahilse inanılmaz derecede düşecektir ortalaması bilhassa büyük şehirlerde

8. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bilgiler çok güzel yanlışta değil ve düz olan yerleşimlerde zaten bisiklet kendiliğinden oturmuş. Bizim markalar olmasa bile 25 kg. olan bisanlarla bile olsa oturmuş çünkü şehir düz. Mesela sürekli osmamiye Adana gidiyorum her yer bisiklet ve ulaşım aracı olarak kullanılıyor, keza yalova öyle, Konya öyle. Ancak İstanbul'da her yer iniş çıkış. İşyerinde duş alma imkanı yok. İşe varınca ıslak terli oluyoruz. Yedek giyim taşısan duş yok. Anlayacağınız bizim İstanbul'da da işe gidiş parkuru uygun olanlar gidiyor zaten. Bakınız işe bisikletle gidenler başlığına. Ama ne yazık ki herkese uymuyor. Bu sebeple içinde işe gitme hevesi olanda gidemiyor

9. TontonCocuk

TontonCocuk Kıdemli Üye

Adı:
    murat
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @soneryen ben bu konuda şanslı olanlardanım sanirim. Her gün ise bisiklet ole gidip geliyorum. 16 km gidiş 16 dönüş. Duş imkanımız da var. Toplu taşımadan daha iyi. İse gidebilmek icin normalde iki vesait 1 saat sürüyor. Dönüş ise yine iki vesait 1 saat 15 dakika. Bisiklet ile gidiş 30 35 dakika dönüş 40 45 dakika sürüyor. Eğer mesai kalıp yol boş olursa ve sabah erken çıkarsam pek ışıklara takılmadan 5 dakika erken gidebiliyorum.

Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  10. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Süpermiş. İmrenmemek elde değil elbette. Hakikaten çok şanslısınız. İstanbulda bisikleti herkes alsa. Bedava verilsede bazı ilçelerde özellikle ciddi sıkıntı. Mesela kadıköy maltepe sahil hattında insan hergün işe gider gelir.

sercansekkin, Ahmet Ayaz ve TontonCocuk bunu beğendi.
  11. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bir de bunun toplu taşıma versiyonunu düşünürseniz durum daha vahim.
    arabanın en azından toplu taşımaya göre konforlu olma avantajı var. bir gün otobüste strava açıp bakmak lazım. ama yine de karşılaştırmayı şöyle yapabilirim. akşam 7:30 gibi pedala basıp 8:00 gibi evin kapısında oluyorum. otobüs ise 7:40'ta kalkıyor 8:20 civarı durakta oluyor. mesafe 9,5 km ortalaması ise yaklaşık 14 km/s. bir de bunun iş-durak ve durak-ev arası mesafeleri var ki 20 dakika da o tutuyor.

iş yerinde benim şartlarım gayet uygun. mutfağa bakan abla hariç tüm personel erkek. tuvalette rahatça temizlenebiliyorum. hoş o kadar uzun süredir bisiklet kullanıyorum ki bisikleti koyabilecek yer olduktan sonra ne yapar ne eder bisikletle gider gelirim. ne servis ne otobüs çekilir istanbul'da.

TontonCocuk ve soneryen bunu beğendi.
  12. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ortalama şehirden şehire değişebilir ama yoğun trafikte bisiklet her zaman önde. Onun dışında boş yolda bisikletin şansı zaten yok

TontonCocuk bunu beğendi.
  13. TontonCocuk

TontonCocuk Kıdemli Üye

Adı:
    murat
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @Ozan Cansel bisiklet ekonomik olarak önde. Zaman olarak olmamasada. Spor salonu en dendiği 125 TL. Yol parası aylık 180 TL. Cok makul fiyata geliyor. Zaman kısmı aslında pek mühim değil. Sağlıklı yasam icin çabalamak gerek. Doğaya vermediğin torunlarına bıraktığın mirası da düşününce baya bir ekonomik oluyor.

soneryen ve Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  14. aydın tuzersoy

aydın tuzersoy Aktif Üye

Adı:
    aydın
    Seviye:
    bide isin ekonomik boyutu var eskişehırde tam bilet 2.40 tl günde git gel 4.80 tl. ayda 144 tl yapar. ama bisikletle her yere git park et işini gor. eskişehır duz bisiklet kullanımına uygun. bende olctum arbayla bisiklet hemen hemen aynı zamanda ulaşıyorsun.hatta bisiklet 2-3 dakika daha erken....trafikten dolayı.

15. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    parasını da geçtim, ekstradan zaman ayırmadan spor yapma fırsatı sunuyor bisiklet bana.

I am the Uptown R. ve TontonCocuk bunu beğendi.
  16. vatan

vatan Kıdemli Üye

Adı:
    Vatan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    benim okula gidiş geliş 6 km otobüsle 30 dk sürüyor , okula giderken 15 dk dönerken 8 dk sürüyor :harika:

17. aydın tuzersoy

aydın tuzersoy Aktif Üye

Adı:
    aydın
    Seviye:
    bi işin cevre boyutu var bazen trafikte neses alamiyoruz egzoz gazindan. bizimki sıfır emısyon.

can onur bunu beğendi.
  18. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Senin performans iyi demek ki aynı zamanda fitnes sporu yaparsın dogma salt falan yerlere yatıp gülmeler sebep moreler fazla olduğundandır

Yoğun trafikte o gazı bisikletteyken ziyadesiyle yutuyoruz. Bununla ilgili forumda konu vardı trafikte ciddi egsoz gazına mağdur olmakla ilgili

19. vatan

vatan Kıdemli Üye

Adı:
    Vatan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @soneryen Teşekkürler abi yazın ameliyat olcam bacaklardan daha iyi olucak inşaallah :harika::huhuu:

20. aydın tuzersoy

aydın tuzersoy Aktif Üye

Adı:
    aydın
    Seviye:
    bi sey degıl o gazdan kanser olacaz.....

soneryen bunu beğendi.