Hangi mevsimlerde bisiklete biniyorsunuz?

Bisikletinizi yılın kaç ayında/mevsiminde güvenle kullanıyorsunuz?

• sadece yaz ayları

• ilkbahar ve yaz ayları

• İlk ve son bahar ile yaz ayları

• 4 mevsim kullanıyorum.

• Toplam katılım
    43

toprakakalin1

Daimi Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Şahsen ben kışın serin serin bisiklet sürmeyi daha çok seviyorum. Yazın felaket sıcak oluyor. Yakıcı güneş, terden ıslanmış kıyafetler, 1-2 saat sürünce kollarda ve yüzde yanmalar falan. Peki neden bisiklet sezonu olarak yaz görülüyor? Kışın neden sevilmiyor?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet mevsimi yaz değil bence ama bisiklet mevsimi olmayan mevsim kış denebilir bence. En azından 700x28 ve altında lastik kullananlar için durum bu. Karda-çamurda pek mümkün olmuyor. Onun dışında problem değil. Yanınıza yeterli miktarda sıvı alıp yola çıkarsanız, hava sıcaklığının pek önemi yok. Tabi tur sonrası duşa koşmak şartıyla. :p

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
Sorun bizim Mersin'de olmamız :) Temmuz da 20 gün kadar Eskişehirde kaldım terleme vs hiçbirşey yok. Bizim kışımız onların ilk baharı , yazı. Bu şekilde düşünenlerde büyük ihtimalle sıcak memlekette yaşamıyordur

Ömer frk

Aktif Üye
Tepki
58
Bisiklet
Salcano
Kendimce şöyle bir yorumda bulunmak istiyorum.Tatiller,günlerin uzun olması,bundan önceki zamanlar da hep bisikletlilerin yaz aylarında ortaya çıkması,yurtdışından gelen yabancı bisikletçilerin yaz aylarını seçmesi vb.gibi örneklerle çoğaltılabilir.bu gibi sebeplerden dolayı herkesin hafızasında bisiklet=yaz olgusu olmuştur :)

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
bana kalırsa bisiklet sürmenin mevsimi olmaz. kışın şartlar biraz daha zorluyor insanı, ama bisiklet sürmeye engel bir durum değil. en uygun mevsim ise bahar mevsimi; ne çok sıcak, ne de çok soğuk. böyle güzel bir mevsim olamaz zaten : )

• Beğen
Tepkiler: Ömer frk

toprakakalin1

Daimi Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
@yiğt

Hocam ateş gibi gündüz vakti çıkılmıyor ya. :) Gerçi ben aşırı terleyen bir kişiyim, Niğde gibi kuru bir yerde bile cımcırık oluyordum. Bana kutup iklimi lazım herhalde ya. :)

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Ben bisikletten kışın daha çok zevk alıyorum hele o karın sesi off yok böyle bir şey :) Hele yağmurda sürmek, paha biçilemez. :) İnsanlar beni karda yağmurda bisiklet sürerken öyle bir bakıyorlar ki :)) ama benden başka karda süren görmedim Yozgat'da. Yazın toprakta, ormanda sürmek güzel oluyor. Ama çamur banyosu çok güzel bir şey çamurluk bence mtb'nin mantığına aykırı :) (imzam da da yazdığı gibi :) )

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Bisiklet mevsiminin yaz olması satış bazlıdır. Okullar tatil olur. Ebeveynler çocuklarına tatil/karne hediyesi olarak bisiklet almak isterler vee böylece sezon açılmış olur. Rekabetin kızıştığı bu dönemde fiyatlar taban seviyesine çekilir. Eylül - Ekim aylarına tekrar yükselişe geçerek gelecek sezonun modelleri podyumlarda bir bir boy göstermeye başlar. Tabii ki tavan fiyatlarıyla. Yoksa kullanım bazında bisiklet mevsimi/sezonu diye birşey yoktur. Olay bundan ibarettir...

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Yetişkin bisiklet kullanıcılarıg enelde dört mevsimde bisiklet kullanıyor... mevsim koşulları nedeniyle kışın belki uzun turlar yapılamıyor ama yinede şehiriçi turlar gerçekleştirilebiliyor

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bence de mevsimi yoktur bisiklete binmenin sadece her mevsimin kendine göre kuralları vardır..

Ben aynı zamanda dalıcıyım, o da öyle dalış yapmanın mevsimi yoktur sadece her hava koşulunun kendine has durumları vardır.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

u.uçar

Üye
Tepki
12
İsim
Ufuk
Bisiklet
Mosso
Merhaba, bisikletsever arkadaşlar,

Bisikletinizi yılın kaç ayında kullanıyorsunuz? Güvenli olarak hava şartlarını da göz önüne alarak hangi mevsimlerde kullanıyorsunuz?

Mesela ben mayıs-kasım ayları arasında kullanıyorum bazı günler, günde bir kaç km hobi amaçlı.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Yılın 365 günü her fırsatta sürerim. Osmaniyede kışın kar yağmadığı için kışın çok daha güzel oluyor , yazın sıcak ama kaliteli bir matara aldım yoksa yanıma aldığım su 30 dakikada banyo yapacak hale geliyordu :D Vesselam yaşadığım yer 4 mevsim bisiklet sürmeye uygun.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@u.uçar
Hava şartlarının aşırı derecede kötü olduğu günler hariç yılın 12 ayı süresince kullanıyorum. :)

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer piyasada fırtına yağmur çamur kar durumu yoksa tüm mevsimlerde biniyorum.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Genelde yazları sürerdim,son 1,5 yıldır dört mevsim sürüyorum. :) Dört mevsim bisiklet sürebilmek çok güzel,sadece sistemi oturtmak için biraz fazla masraf yapmanız gerekiyor. :)

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Ziya Aktaş

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tüm hava ve yol koşullarında, yılın 365 günü...

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Mevsim olayı yok ya pek. Yeteri kadar ayarsızsan her zaman sürülüyor. Yazı güzeldir ama kışın tadı başka.
Bi kere kışın ne sahil ne de ormanda piknikçiler olmaz. 4 şeritlik sahil yolunun 2 şerifi araba parkına çevrilip aralarından sürekli yola atlayan çoçuklar olmaz. Daha sakindir. Öğlen oldu antrenman iptal diye bişey olmaz. Yağmurun eğlencesi vardır. Sadece kış aylarında zincir temizliğine dikkat etmek gerek(bisiklet kirlidir bdnim genelde. Kaba çamurunu força ile atarım yeterli olur). Zincir temiz olsun gerisini salla. Kahveye çaya pek oturamazsın. Sonrasında kalkıp tekrar sürmek eziyet gelir, üşütür, hasta edebilir. Kışlık taytı, içlikleri giymek. Eldivenleri giymek ciddi uyuz olduğum bi konu ayrıca:D haftalık 200-250 olur kışın. Yazları daha da yükselir haliyle.. Sadece kışın genelde düzde süreriz. Zaten ıslak zemin oldukça yoruyor. Islağın uzattığı fren mesafesi ve bisiklet yatıramama gibi durumlardan dolayı rampalardan uzak duruyoruz:)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
yağmur yağmadığı sürece her gün gerçi yağmurlu havada çağrılırsam çıkarım :D