Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikletin ilköğretim okullarında okutulması fikri?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında gokhancan tarafından paylaşıldı.

1. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba. Az önce yazdıgım bir mesaj aklıma çılgınca bir fikir getirdi.

Acaba dünyanın en temiz ulaşım aracı olan bisikletin ilköğretim okullarında okutulması sağlansa neler olurdu?

Acaba bunun icin birşeyler yapılabilirmi.

Gerçekten su an dusunuyorumda ilk öğretimi bitiren her öğrenci bisiklet hakkında çok iyi derecede bilgi ile donatılsa ve bu cocuklar hayatları boyu bisikletin ne derece önemli oldugu beyinlere kazınsa ülkemizdeki ulaşım sorunları, hava kirliliği, toplum huzuru gibi sorunları çözmede gayet başarılı bir adım olmazmı?

böyle bir fikir geldi aklıma mazur görün dostlarım.

saygılar.

Raven_35 ve S.GUCLU bunu beğendi.
  2. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    çok haklısınız ancak birşeyler yapabilirmiyiz bilmiyorum.bisiklet konusu en azından trafik dersinde veriliyor.ancak hatırladığım kadarıyla şunlar yazıyordu.
    bir bisiklette olması zorunlu araçlar
    yakışıklı ayna,zil,reflektör,yardım çantası,ön ve arka far.bunları hatırlıyorum.ancak kaskın olması gerekenler arasında olmadığına eminim.ne üzücü:eek:

3. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gerçekten çok güzel bir düşünce ve paylaşım olmuş...
    Bu eğer gerçekleşirse ülkemizin bisiklet kültürüne ve sporcu yetiştirilmesine inanılmaz katkıları olacağı şüphesiz.

Nevzat KÖSEOĞLU bunu beğendi.
  4. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bunun gibi daha niceleri var ki gece gece saymakla bitmez!:p en iyisi bu projeleri baştakiler( onların yapacagı yok ,!!:( ) yerine biz hayata kendimiz uygulayarak geçirelim. Zaten biz kendi kendimizi yönetmeye yıllarca alışmışken devam ettirelim :(...

5. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Valla belediye bedava bisiklet dağıtmayı biliyor da, bisiklete nasıl binilir, ne kadar gereklidir, ulaşım alternatifi olma özelliği gibi konuları öğretmek okullara düşüyor...

Yoksa sokak arasında binilen, karne hediyesi bir OYUNCAK olarak kalacak çocukların aklında...

Ben bu fikre tamamen katılıyorum. Belki tek başına bir ders olamaz ama Hayat Bilgisi, Sosyal bilimler gibi derslerde 1 aylık bir ders konusu olabilir...

6. gokhancan

Seviye:
    Dun gece daha bi net şekillendi kafamda. En azından haftada bir defa bir bisiklet uzmanı tarafından çocuklara 2 şer saatlik bir ders vermek. Gerçekten onların yuzundeki mutluluk inanılmaz olabilir.

Bu iş planlanabilir. Almanydaki 10 yasındaki kız cocugu yeğenim 5-6 km ilerdeki okuluna bisiklet kullanarak gidiyor.

saygılar.

7. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Aslında okullarla görüşüpte yapılabilir.Herhangi bir gün ayarlanıp bisiklet kullanımıyla ilgili konuşma yapılabilir.Ablam öğretmen onun okulunda böyle bir şey yapabiliriz belki.Görüşmek lazım,bu arada bu konuyu açan arkadaşı kutluyorum.

8. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    önce bi ATATÜRK'ü okullarda iyice tanıtalım sıra onada gelir başımızda böyle devlet varken bırakalım böyle hayalleri ama genede güzel olurdu bu dersin werilmesi hatta kulanmayı öğretmeleri lazım

9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Almanya'da ilk okulda bu ders var. Haftalik belirli bir sistemde degilde, senede bir kac kez verilen bir ders. Hem trafik egitimi, hem de ogretmenlerle birlikte bir surus seklinde ders anlatiliyor.

10. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    günümüz şartlarında ki bu şart şu küresel ısınma bence okutulmalı ve yaygınlaştırılmalı insanların artık yakıt tüketen ve çevreye zararlı araçlardan kurtulması gerekiyor bunu da devlet ya özel programlar ve faaliyetlerle yada ders kitaplarında yapmalı başka bir yolu yok yani devlete düşen devlet kitaplarında bisiklet tanıtılıp öğretilirse herkez bisikleti seçer buda otomotiv firmaları için hiç iyi olmaz ama napalım demi onlar para kazansın diye dünyayı çıkmaza sokmamalıyız

11. Snaqe

Snaqe Kıdemli Üye

Seviye:
    bizler yapabiliriz bunu,

gönüllü olanlar gerekli izinler alınıp okullara gidip 1 2 saatlik de olsa bisikletin faydalarından vs. bahsedebilir.

12. gokhancan

Seviye:
    Dostum üzgünüm ama cok karamsar dusunuyorsun. Yani daha hiç birşey yapmadıkki bir fikir sunuldu ortaya .

Bu arada milli eğitim bakanlığını ve bakanını kaç defa protesto ettiniz veya berbat eğitim sistemi için toplum tarafından ne kadar protesto yapıldı.

Bakın fransız devriminden önceki fransayı incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

Hak verilmez cunku haklarınızı kendiniz savunursunuz.

Bence pes etmemeli arkadaşlar. Hindistana bağımsızlık geriten Mamatha Gandhinin pasif direniş hareketini inceleyin.

Bazı haklar çok zor alınır.

O yuzden pes etmemek lazım. Başımızdaki insanların talihsizce tek basına lider olmasının sebebi anayasada bulunan seçim hakkındaki yüzde10 luk baraj sistemidir.

Eğer herhangi bir parti yüde10 altında oy alırsa o seçim bölgesinde butun oylar en fazla oy alan partiye akıyor .

Yani eğer yüzde 10 barajı yüzde 5 lere çekilebilseydi şu anda çok partili bir parlamento olacak daha fazla görüş olacaktı.

Her zaman fikirlerin çatışması iyidir arkadaslar.

Ortaya hiç dusunulmemiş fikirler bile çıkabilir.

saygılarımla.

13. Turgut Kılıçaslan

Turgut Kılıçaslan Forum Demirbaşı

Seviye:
    çOK güzel bir konu bence çok mantıklı
    okullarda bildiğimiz gibi beden eğitimi dersinde verilen dersler hiç değişmedi bu gidişde de değişeceğini sanmıyorum(futbol/voleybol/basketbol).Bisiklet sürmek kadar sağlıklı , faydalı spor var mı? insan rahatlıyor.Bunun için sizlerin izin alıp 1-2 saat anlatmaya gerek yok bunu beden öğretmenlerimizin yapması gerekli bilmedikleri birşey değil. Olimpiyatlarada bisiklet yarışlarında biz ne zaman katılacağız diye hasret çekmeyiz :in:

İYİ AKŞAMLAR

14. gokhancan

Seviye:
    Her zaman her şeyi hazır beklememek lazım. Önce kendi imkanlarınız dahilinde bütün okul olarak sosyalleşmeyi deneyin ve kendi aranızda örgütlenmeyi deneyin.

ben istiyorumki genç kardeşlerim güzelce kaliteli bir yaşam sürsün.

yarın öbür gun oğlum veya kızım oldugunda, tüm ailelerin kalitesiz ve berbat bir yaşamın kucağına düşmesini istemem.

Hepimiz anne ve baba olacağız.

Para kazanma savaşı içerisinde benliğimizi unutmamamız gerekiyor.

Bence yeni öğretim döneminde genc arkadaşların okullarında öğretmenlerina danışarak bisiklet kulübü kurmaları gayet makuldur.

15. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Belki biraz konu disi ama, Halil bizimle Almanya /Frankfurt izlenimlerini paylasirmisin (bisikletsel perspektifden tabii ki). Sanirim tüm forum merakla bekiyordur senden böyle birsey...

16. erhan438

erhan438 Aktif Üye

Seviye:
    beden eğitimi derslerine farklı branş hocalarının girdiği ve sadece futboldan ibaret olarak algılanan bedenin eğitimi doğru bir şekilde yapılmazken bunun yapılacağını hiç sanmam bizim ülkemizde...(fikir iyi ama icraat zor)